Zavrieť

Porady

Povinná registrácia živnostníka opätovne vzniknutého v roku 2010

Ahojte, chcem sa spýtať - je naozaj pravda to, čo sa písalo predvčera v diskusii s p.Mihálom, že ak SZČO v roku 2009 presiahol limit príjmu musí sa k 1.1.2011 zaregistrovať do SP?

Pôvodca textu príspevku: veronikasad
Dobrý deň p. Mihál,

pýtala som sa v diskusii na prednáške. Môžete prosím ešte raz potvrdiť alebo vyvrátiť povinnú registráciu živnostníka od 1.1.2011, ktorý v roku 2009 presiahol obrat, k 1.7. 2010 nebol živnostníkom. Novú živnosť založil v auguste 2010 a trvá. Je povinným platitelom odvodov od 1.1.2011, ak ano, na základe ktorého § novely zákona o SP?
a odpoveď:


Pôvodca textu príspevku: Jozef Mihál
Áno, je povinne poistená osoba od 1.1.2011, viď
(v novele). Podľa § 228 ods. 1 je povinná prihlásiť sa do 9.1.2011 v SP a od januára 2011 má povinnosť platiť poistné.
a potom

Pôvodca textu príspevku: Katija
Ešte raz sa vrátim k tomuto problému. Tiež som presvedčená, že 1.1.2011 nie tým dňom kedy takýto poistenec opätovne nadobudol právne postavenie SZČO.
Mohlo by ministerstvo urobiť k tomuto odseku a tejto situácii officiálny výklad, kde by svoj retroaktívny postoj podrobne vysvetlilo?
Znamená to, že najneskôr do 9.1. 2011 sa musím zaregistrovať na SP a platiť odvody, ak som v roku 2009 presiahol limit obratu ako SZČO, alebo mám ešte počkať na výklad zákona. Ako ste na tom ostatní, ktorých sa to týka? Je to naozaj tak?

Ďakujem.
Naposledy upravil skocko : 23.12.10 at 00:38
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SOMI Trenčín, spol. s r.o.
    Krtko Pozri príspevok
    Ja som klientom nechcela pokaziť Vianoce "Jóbovými " zvesťami a preto som radšej mlčala ako hrob a oplatilo sa.
    No mne hlavne šlo o tých, ktorým by aj tých 20€ než by napr. do 5.-6. stihli zrušiť živnosť skomplikovalo život.
    Ale neviem prečo by to pán Mihál písal, keď stanovisko jeho ministerstva je iné - mám divný pocit neistoty a nedôvery
    Pán Mihál odpovedal, ako si myslel, že to je - nemal čas podrobne pritom študovať zákon - k ďalšej otázke by sa už nemusel potom dostať. Ja som poslala žiadosť o oficiálne stanovisko na legislatívny odbor, odpoveď prišla 23.12.. Presné znenie dopytu aj odpovede, odpoveď je modrou :
    "Živnostník, ktorý nepodnikal k 1.7.2010 a opäť podniká pred 31.12.2010. Príjem v r. 2009 bol nad 12-násobok minimálneho základu. Podľa nového §21 ods.5 povinné poistenie szčo, ktorá opätovne nadobudla postavenie szčo... vzniká odo dňa opätovného nadobudnutia právneho postavenia szčo – keďže tejto szčo vzniklo právne postavenie szčo pred účinnosťou novely, ešte sa na ňu tento § nevzťahuje (nevzniklo právne postavenie szčo po 1.1.2011) , tiež k tomuto prípadu nie sú prechodné ustanovenia – t.j. takejto osobe podľa môjho názoru nevzniká povinné poistenie szčo."
    Vvybraté z odpovede :
    ...Stanovisko je odkonzultované aj so Sociálnou poisťovňou...
    V tomto prípade mu vznikne povinné poistenie szčo najskôr k 1. júlu 2011, ak jeho príjem za rok 2010 presiahne zákonom ustanovenú sumu (§ 14 ods. 1 písm. b) zákona o sociálnom poistení).<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    skocko, uzivatel2, Anja111, tuta, Melnick, Marína
    6

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    A predsa môžeme veriť na zázraky.


    Podľa oficiálneho stanoviska MPSVaR

    Ak SZČO nebola k 1.7.2010 živnostníkom, čiže živnosť zrušila a znovu založila ,( využila tzv. FINTU) povinné poistenie jej vznikne najskôr k 1. júlu 2011, ak jeho príjem za rok 2010 presiahne zákonom ustanovenú sumu (§ 14 ods. 1 písm. b) zákona o sociálnom poistení).<FONT size=2><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com
    <o:p></o:p>

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Krtko Pozri príspevok
    pôvodne som to aj ja tak chápala, ale po odpovedi pána Mihála v diskusii na porade - už som dala info mojim klientom. Kto vydal toto oficiálne stanovisko, prosím menovite - už si pripadám ako blbec
    http://www.porada.sk/1599155-post103.html

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Melnick Pozri príspevok
    Ja som klientom nechcela pokaziť Vianoce "Jóbovými " zvesťami a preto som radšej mlčala ako hrob a oplatilo sa.
    No mne hlavne šlo o tých, ktorým by aj tých 20€ než by napr. do 5.-6. stihli zrušiť živnosť skomplikovalo život.
    Ale neviem prečo by to pán Mihál písal, keď stanovisko jeho ministerstva je iné - mám divný pocit neistoty a nedôvery
    Vieš Krtko, aj minister má právo na omyl, zvlášť pri toľkých zmenách a ja mu takýto omyl veľmi rada odpustím. Aj keď mňa sa to osobne nijako nedotkne, ja som mala kopu roboty s mojimi klientami pri rušení živnosti a ľutovala som iba svoj čas., ktorý som tejto FINTE venovala .

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Je to nezvratné, zázrak nečakaj. ŠP je prázdna, na vysokých postoch síce odmeny idú do astronomických výšok, tam sa šetriť nemusí,dokonca sa v súvislosti s odmenami neomieľa otrepaná fráza o kríze, ale tí čo makajú tí aj zacvakajú, je kríza no nie ?. Veď spravodlivosť je od nepamäti slepá.

    Krtko je offline (nepripojený) Krtko

    Krtko
    pôvodne som to aj ja tak chápala, ale po odpovedi pána Mihála v diskusii na porade - už som dala info mojim klientom. Kto vydal toto oficiálne stanovisko, prosím menovite - už si pripadám ako blbec

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Máš prístup do Draka? Tam nájdeš odpoveď od J Motyčkovej.
    Kopírovanie nie je povolené a ja to rešpektujem.

    Krtko Pozri príspevok
    pôvodne som to aj ja tak chápala, ale po odpovedi pána Mihála v diskusii na porade - už som dala info mojim klientom. Kto vydal toto oficiálne stanovisko, prosím menovite - už si pripadám ako blbec
    Ja som klientom nechcela pokaziť Vianoce "Jóbovými " zvesťami a preto som radšej mlčala ako hrob a oplatilo sa.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Krtko Pozri príspevok
    Ďakujem
    Ešte sa spýtam, si z PD? Sa mi zdá. Ja som.
    Nie som z PD. Som jednou nohou z RBK a druhou z Gold Coast - Australia.

    Krtko je offline (nepripojený) Krtko

    Krtko
    Ja som klientom nechcela pokaziť Vianoce "Jóbovými " zvesťami a preto som radšej mlčala ako hrob a oplatilo sa. [/QUOTE]

    No mne hlavne šlo o tých, ktorým by aj tých 20€ než by napr. do 5.-6. stihli zrušiť živnosť skomplikovalo život.
    Ale neviem prečo by to pán Mihál písal, keď stanovisko jeho ministerstva je iné - mám divný pocit neistoty a nedôvery

    Krtko je offline (nepripojený) Krtko

    Krtko
    Melnick Pozri príspevok
    Nie som z PD. Som jednou nohou z RBK a druhou z Gold Coast - Australia.
    Časť života som prežila v LM a v Lipt.Teplej - milujem to tam.

    Krtko je offline (nepripojený) Krtko

    Krtko
    nechcela som mojim vyjadrením kritizovať pána Mihála, vcelku to dopadlo dobre pre všetkých: Mám ten istý pocit - veľa zmien naraz a ďalší - veľa nedoriešených vecí, ktoré zasa využijú tí čo ich neriešia. Mala by som sa to naučiť. Tak to bolo aj pri znížení a následnom zvýšení hranice obratu pre registráciu k DPH.
    Pán Mihál, ak to vyznelo zle, ospravedlňujem sa. Zatiaľ väčšina zmien mi príde vcelku logická a odôvodnená (pokiaľ som ich schopná pochopiť) - len ich je veeeľa naraz.
    Aj tak všetkým vďaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.