Zavrieť

Porady

Stravné a vreckové pre tuzemské a zahraničné pracovné cesty + krátenie stravného

Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Takže doplnil som do tabuľky aj zahraničné pracovné cesty. U tuzemských sú údaje hneď k dispozícii, u zahraničných treba vybrať krajinu a zadať výšku vreckového. Dúfam, že pomôže. Pozn. z 7.12.2016: Doplnil som do tabuľky už aj náhrady na rok 2016. Od 1.12.2016 nové dadzby stravného pre tuzemské cesty. Treba dať pozor, ktorý rok chcete použiť. Je priložená už aj tabuľka na rok 2016, hoci v zahraničných náhradách žiadna zmena nebola. Pozn. zo 14.9.2012: Náhrady za tuzemské cesty od 1.9.2012 doplnené. Zároveň pre informáciu dopĺňam predpisy (opatrenia) ktorými sa menili sadzby stravného:

Zahraničné stravné:
Rok ...Čiastka Z.z. ....Číslo predpisu v Z.z. ....Dátum vyhlásenia ... Platné od
---------------------------------------------------
2013 . . .99/2012 . . . . . . 401/2012 . . . 19.12.2012 . . 1.1.2013
2012 . . 142/2011 . . . . . . 472/2011 . . . 15.12.2011 . . 1.1.2012
2011 . . 185/2010 . . . . . . 482/2010 . . . 17.12.2010 . . 1.1.2011
2010 . . 183/2009 . . . . . . 517/2009 . . . 3.12.2009 . . . 1.1.2010
2009 . . 205/2008 . . . . . . 606/2008 . . . 17.12.2008 . . . 1.1.2009
2008 . . 258/2007 . . . . . . 625/2007 . . . 22.12.2007 . . . 1.1.2008
2007 . . 248/2006 . . . . . . 641/2006 . . . 16.12.2006 . . . 1.1.2007
2006 . . 234/2005 . . . . . . .582/2005 . . . 17.12.2005 . . . 1.1.2006
2005 . . 296/2004 . . . . . . .712/2004 . . . 23.12.2004 . . . 1.1.2005
2004 . . 231/2003 . . . . . . .565/2003 . . . 20.12.2003 . . . 1.1.2004
2003 . . 244/2002 . . . . . . .624/2002 . . . 13.11.2002 . . . 1.1.2003

Tuzemské stravné:
Čiastka Z.z. ....Číslo predpisu v Z.z. ....Dátum vyhlásenia ... Platné od....Sadzby (5-12;12-18;18-24) Mena
---------------------------------------------------
XX/XXX . . . . . 309/2016 . . . 9.11.2016 . . 1.12.2016 . . (4,50;6,7;10,30) EUR
91/2014 . . . . . 296/2014 . . . 29.10.2014 . .1.11.2014 . .(4.20;6,30;9,80) EUR
64/2012 . . . . 248/2012 . . . 24.8.2012 . . 1.9.2012 . . (4,00;6,00;9,30) EUR
195/2010 . . . . 533/2010 . . . 29.12.2010 . . 1.1.2011 . . (3,80;5,70;8,80) EUR
41/2009 . . . . . 110/2009 . . . 16.3.2009 . . . 1.4.209 . . . (3,60;5,40;8,30) EUR
208/2008 . . . . 621/2008 . . . 18.12.2008 . . . 1.1.2009 . . . (3,30;5,00;7,70) EUR
75/2008 . . . . . 180/2008 . . . 13.5.2008 . . . 1.6.2008 . . . (98;149;230) SKK

Ak by niekoho zaujímalo, prečo sa kráti tak, ako je v tabuľke a nie inak, tak som to vysvetlil v tomto príspevku: http://www.porada.sk/1416110-post111.html .
Naposledy upravil Chobot : 07.12.16 at 08:22
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

JanaT. Pozri príspevok
Dobrý deň,
poprosila by som poradiť ohľadom zahraničných pracovných ciest, keď je nárok na stravné v CZK a zamestnanec po príchode na SR vystaví cesťák v CZK ale chce to vyplatiť v Eur /na spodok cesťáku mi napíše - žiadam vyplatiť v Eur/ aký kurz by som mala použiť? K 1 dňu toho mesiaca kedy bol na SC?
V tomto prípade je odpoveď jednoduchá a jasná - prepočítať kurzom prvého dňa v mesiaci, kedy sa PC začala.

JanaT. Pozri príspevok
a ešte jedna otázka, zase iná SC - keď má bločky napríklad v Švajčiarskych frankoch a v pokladni nemám drobné mince, tak časť sumy vyplatím v CHF a zbytok prepočítam na eur - tam použijem aký kurz? Kurz účtovania alebo znova k 1 dňu mesiaca v ktorom bol na SC???
Ďakujem pekne za cenné rady.
Tu to už tak jednoznačné nie je, pretože zákon o CN to upravuje takto - § 36 ods. 6:

(6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií. Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.

Ako vidíš, uvádza sa tam suma stravného. Otázne je, ako chcel zákonodarca, aby sa ostatné sumy - cestovné náhrady (napr. vreckové, nevyhnutné vedľajšie výdaje) prepočítavali. Ak to tu nie je upravené, tak máš na výber - buď to prepočítaš kurzom dátumu účtovného prípadu, alebo tak isto, ako to stravné.

Viac som o tom písal tu:

http://www.porada.sk/1025378-post9.html

http://www.porada.sk/t135982-diety.html
1 0
autobusárka autobusárka

autobusárka je offline (nepripojený) autobusárka

Cestovné náhrady vyplácam už dlho na základe cestovného príkazu, jedná sa konkrétne o zamestnanca, ktorý je prof.vodič autobusu. Niečo som počula v médiách, že od r.2011 stravné alebo vreckové sa bude zahrnat do vymeriavaceho základu čiže odvodovo zaťažovať, ale v novele zákona som to zatiaľ nenašla. bola by to síce veľká blbosť ale keď sa už zaťažuje aj pohotovosť, všetko je možné
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

autobusárka Pozri príspevok
Cestovné náhrady vyplácam už dlho na základe cestovného príkazu, jedná sa konkrétne o zamestnanca, ktorý je prof.vodič autobusu. Niečo som počula v médiách, že od r.2011 stravné alebo vreckové sa bude zahrnat do vymeriavaceho základu čiže odvodovo zaťažovať, ale v novele zákona som to zatiaľ nenašla. bola by to síce veľká blbosť ale keď sa už zaťažuje aj pohotovosť, všetko je možné
Nepočúvala si dobre, a keby si si prečítala aj tu príspevky, tak to vieš isto, pretože dani a odvodom podlieha len vreckové k stravnému počas PC.
0 0
autobusárka autobusárka

autobusárka je offline (nepripojený) autobusárka

Ďakujem ale ešte sa neviem tak dobre na týchto stránkach pohybovať
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

autobusárka Pozri príspevok
Cestovné náhrady vyplácam už dlho na základe cestovného príkazu, jedná sa konkrétne o zamestnanca, ktorý je prof.vodič autobusu. Niečo som počula v médiách, že od r.2011 stravné alebo vreckové sa bude zahrnat do vymeriavaceho základu čiže odvodovo zaťažovať, ale v novele zákona som to zatiaľ nenašla. bola by to síce veľká blbosť ale keď sa už zaťažuje aj pohotovosť, všetko je možné
Stačí si prečítať pár príspevkov spätne v tejto téme, máš to tam napísané.
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Prosím Vás, mám jeden dotaz na vyplácanie stravného. Ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na pracovnú cestu do miesta zamestnancovho trvalého bydliska, pričom miesto pravidelného pracoviska je v pracovnej zmluve uvedené miesto sídla organizácie, má zamestnanec nárok na stravné na pracovnej ceste? Ďakujem za radu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Marta V Pozri príspevok
Prosím Vás, mám jeden dotaz na vyplácanie stravného. Ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na pracovnú cestu do miesta zamestnancovho trvalého bydliska, pričom miesto pravidelného pracoviska je v pracovnej zmluve uvedené miesto sídla organizácie, má zamestnanec nárok na stravné na pracovnej ceste? Ďakujem za radu.

Áno má.
0 0
abcd.kates abcd.kates

abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

Ajojte, ako mám postupovať pri prac.ceste ak zamestnanec išiel 7.11 cez Rakúsko 4hod. do Slovinska,kde sa zdržal do 23,59h (to je 2hod.), a 8.11. ráno do 6,00h v Slovinsku (čiže 6h), a zase cestou domov 4,30 hod v Rakúsku. Môžem mu vyplatiť v Rakúsku spolu tých 8,30h? stravné a tiež 8h v Slovinsku? ....teda vlastne sa chcem spýtať, či sa táto cesta považuje za jednu pra.cestu aj keď tvrvala dva dni? Alebo za každý deň zvlášť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

abcd.kates Pozri príspevok
Ajojte, ako mám postupovať pri prac.ceste ak zamestnanec išiel 7.11 cez Rakúsko 4hod. do Slovinska,kde sa zdržal do 23,59h (to je 2hod.), a 8.11. ráno do 6,00h v Slovinsku (čiže 6h), a zase cestou domov 4,30 hod v Rakúsku. Môžem mu vyplatiť v Rakúsku spolu tých 8,30h? stravné a tiež 8h v Slovinsku?

áno


Zle som pochopil zadanie. Treba vyplatiť 1. deň osobitne a 2. deň osobitne, nie spočítavať časy z 2 dní za jednotlivé krajiny. Teda za 1 deň dostane pásmo do 6 hodín a druhý deň dostane náhradu za pásmo 6-12 hodín (cestoval 10,5 hodiny). Náhrada bude podľa tej krajiny, kde strávil najviac času - teda 1. deň Rakúsko a 2. deň Slovinsko.


abcd.kates Pozri príspevok
....teda vlastne sa chcem spýtať, či sa táto cesta považuje za jednu pra.cestu aj keď tvrvala dva dni? Alebo za každý deň zvlášť.
Je to jedna prac. cesta a posudzujú sa oba dni osobitne.
Naposledy upravil Chobot : 16.02.11 at 13:35
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Veľmi pekne ďakujem.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Dobrý deň, prosím prosím o radu.
Máme šoféra, ktorý 2 - 4 krát do mesiaca vezie tovar do Maďarska. Potrebuje si kúpiť jednodňovú diaľničnú známku, ktorá sa dá kúpiť len v HUF, ale my HUF pokladňu nevedieme, tak mu dáme zálohu v Eur a ked príde doloží doklad o zmene Eur na HUF a doklad o zakúpení DZ - priloží k vyúčtovaniu SC - robí si ich hromadne za celý mesiac. Môžem pri prepočte HUF na Eurá použiť ten kurz ktorým to premenil? alebo to musím prepočítať kurzom k 1 dňu v mesiaci v ktorom bol na SC? Pretože v tom prípade na tom stráca... a podľa mňa by nemal doplácať za to že bol vyslaný na SC.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

živnosť na vedenie cudzieho motorového vozidla
živnostník na základe zmluvy o preprave osôb podľa ustanovenia § 50 a ust. §760 a násl.OZ vykonáva cesty do zahraničia - vozí ženy na opatrovanie do Nemecka - je to jeho PC čo si môže naúčtovať do výdavkou - stravné prislúchajúce podľa vyššie stanoveného na základe cestovného príkazu
za odpoveď ďakujem
Naposledy upravil Anik : 31.01.11 at 20:38
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

nika224 Pozri príspevok
Alenka, vreckové bolo do konca roka 2010 povinnosťou vyplácať. Spoločnosť sa mohla rozhodnúť v akom rozsahu 5-40%. V novom zákone to už nie je povinnosťou, takže sa môžete rozhodnúť, že sa nebude preplácať žiadne vreckové, ale preplatíte len vydokladované nevyhnutné výdavky (to nie je vreckové). Potom by ste sa nemuseli nikde prihlasovať, pretože režim diét zostáva nezmenený. Ak predsa vreckové vyplácať budete, treba sa prihlásiť na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti, rovnako na zdravotnú a sociálnu poisťovňu a platiteľ poistného.
ďakujem za odpoveď, predstavenstvo sa dohodlo, že si vreckové nebude preplácať
0 0
evulik evulik

evulik je offline (nepripojený) evulik

ĎAKUJEM za všetky odpovede, rady, tipy ...viac
Dobry den,

mate niekto skusenost s pausalizovanim stravneho u vodicov MKD?
Ako ste vyriesili vreckove po novom? Chceli by sme ho zrusit uplne a pausalizovat stravne. Ak vsak vyjde vyssie na jednotlive krajiny ako stanovuje zakon, bude sa rozdiel z tejto sumy presahujucej hranicu v zmysle zakona, povazovat za zdanitelny prijem, resp. pojde zo zisku zamestnavatela? Mame dost takychto zamestnancov, takze hladame riesenie, ako neukratit ich, ale ani firmu. Dakujem za rady.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

evulik Pozri príspevok
Dobry den,

mate niekto skusenost s pausalizovanim stravneho u vodicov MKD?
Ako ste vyriesili vreckove po novom? Chceli by sme ho zrusit uplne a pausalizovat stravne. Ak vsak vyjde vyssie na jednotlive krajiny ako stanovuje zakon, bude sa rozdiel z tejto sumy presahujucej hranicu v zmysle zakona, povazovat za zdanitelny prijem, resp. pojde zo zisku zamestnavatela? Mame dost takychto zamestnancov, takze hladame riesenie, ako neukratit ich, ale ani firmu. Dakujem za rady.
Popíš bližšie, čo myslíš pod paušalizovaním stravného.
0 0
evulik evulik

evulik je offline (nepripojený) evulik

ĎAKUJEM za všetky odpovede, rady, tipy ...viac
Mala som na mysli, že teda zrušením vreckového, aby neboli ukrátení vodiči, sa stanoví vyplácanie "CN-stravného" paušálnym spôsobom. To zrušené vreckové by sa premietlo do navýšeného paušálu, ktorý by ale zrejme presahoval hranicu zákonom stanovených CN a teda by zrejme ten rozdiel nad rámec musel byť tak či tak zdanený, resp. z pohľadu daňového, šlo by to zo zisku firmy? Či je táto cesta vôbec možná a druhá vec, ekonomicky výhodnejšia (viem to je pohranie sa s číslami) .. niekde začať musíme. Naozaj nechceme ukrajovať vodičom z ich príjmu, ale doplácať na zákony tiež nechceme. Hľadáme riešenie.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

evulik Pozri príspevok
Mala som na mysli, že teda zrušením vreckového, aby neboli ukrátení vodiči, sa stanoví vyplácanie "CN-stravného" paušálnym spôsobom. To zrušené vreckové by sa premietlo do navýšeného paušálu, ktorý by ale zrejme presahoval hranicu zákonom stanovených CN a teda by zrejme ten rozdiel nad rámec musel byť tak či tak zdanený, resp. z pohľadu daňového, šlo by to zo zisku firmy? Či je táto cesta vôbec možná a druhá vec, ekonomicky výhodnejšia (viem to je pohranie sa s číslami) .. niekde začať musíme. Naozaj nechceme ukrajovať vodičom z ich príjmu, ale doplácať na zákony tiež nechceme. Hľadáme riešenie.
Ja sa ťa pýtam, čo je podľa vašej firmy paušál? Napr. za jednu pracovnú cestu budú dostávať paušálne 50 EUR nech trvá 1 alebo aj 3 dni? Alebo chcete dať paušál za každý deň do ČR 700 CZK? Alebo čo konkrétne chcete dať ako paušál?

Lebo sa mi zdá, že si zle vysvetľuješ pojem "paušalizovanie cest. náhrad". Aby si bola v obraze, čo je to paušalizovanie, tak si to prečítaj tu:

http://www.porada.sk/t153380-cestovn...-pausalom.html

http://www.porada.sk/t29500-pausaliz...ravovanie.html

http://www.porada.sk/562287-post22.html


Ale paušálom nemôžeš určiť vyššie cest. náhrady, než umožňuje zákon. Teda nemôžeš povedať, že budeš dávať paušálne zamestnancovi za 1 deň PC v ČR 800 CZK, lebo to nemá reálny základ. Ako by si zdôvodnila tento výpočet daňovej kontrole?
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Chcem radu ohľadom cesty do ČR. SZČO získala zákazku v ČR a išla tam na 3 týždne (17.1.-12.2.). Vycestoval 17.1. o 18.00 a prišiel do cieľa 4.30. Aká mu patrí náhrada stravného za tento čas?
Akým spôsobom si má uplatniť nárok na stravné? Uviesť len počet dní, ktoré bol ČR a vynásobiť 600CZK?
Je tam aj kolónka vreckové 30%? Čo to znamená?
K vedľajším výdavkom si môže dať aj to, že si dobil kredit na českom čísle, alebo to len zaúčtovať osobitne v PD?
Ak absolvoval takú cestu spolu 3x a nemá doklad od autobusu, môže si vystaviť vyúčtovanie len na výšku stravného?
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Skúsite mi poradiť???
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nikula Pozri príspevok
Chcem radu ohľadom cesty do ČR. SZČO získala zákazku v ČR a išla tam na 3 týždne (17.1.-12.2.). Vycestoval 17.1. o 18.00 a prišiel do cieľa 4.30. Aká mu patrí náhrada stravného za tento čas?
Za 17. 1. náhrada za pásmo do 6 hodín, 18.1. podľa toho, koľko času v ten deň strávil v ČR. Nič viac nepíšeš, kedy sa vrátil, tak ti neviem povedať, koľko to bude za ten deň.

nikula Pozri príspevok
Akým spôsobom si má uplatniť nárok na stravné? Uviesť len počet dní, ktoré bol ČR a vynásobiť 600CZK?
Nie, treba vychádzať podľa časového pásma, koľko v ktorý deň strávil v ČR. Teda ide o prvý a posledný deň, v ostatné dni to bude max., teda 600 CZK.

nikula Pozri príspevok
Je tam aj kolónka vreckové 30%? Čo to znamená?
Treba si zobrať do ruky zákon o cest. náhradách a trochu čítať a študovať. Porada je určená na poradenie, nie na kompletné vyškolenie v problematike - a zdá sa, že o tom nemáš ani potuchy. Najprv si to naštuduj a čo ti nebude jasné, potom sa spýtaj. Neočakávaj, že ťa to naučíme.

Alebo si vyhľadaj staršie témy, tam sa všetko dočítaš.

nikula Pozri príspevok
K vedľajším výdavkom si môže dať aj to, že si dobil kredit na českom čísle, alebo to len zaúčtovať osobitne v PD?
Aký mobil? Služobný či súkromný? My nie sme jasnovidci, aby sme videli informácie, ktoré nám neprezradíš....

nikula Pozri príspevok
Ak absolvoval takú cestu spolu 3x a nemá doklad od autobusu, môže si vystaviť vyúčtovanie len na výšku stravného?
Ako potom cestoval, keď nemá doklad o cestovnom? Stratil ho? Tak je to jeho problém, nedostane náhradu za cestovné.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať