Zavrieť

Porady

výška výživného

ahojte,chcela by som Vas poprosit o radu co sa tyka vyzivneho. S mazelom sa budeme o tyzden rozvadzat, mame spolu 2,5 rocneho syna. Ziadam zverit do opatery maleho a poziadala som si o vysku vyzivneho 100 EUR, zatial nemam nic schvalene a nie sme ani rozvedeni. Len sa chem spytat z coho sa vlasten vyzivne pocita? Manzel volal nejakej znamej do firmy kotra tam robi mzdy aby mu poslala domov papier o prijme ktoré dolozi na sude. Na tom papiery som videla jeho prijem 650 EUR ale na vyplatnej paske a na ucet mu prisla suma 800 EUR preto by som chcela vediet co sud berie do uvahy ktoru mzdu? Tu kora mu pride na ucet a ma ju na paske alebo ten papier ktory mu poslala domov mzdarka? Dalej by som chcela vediet kedze maly chodi do skolky a ja som momentalen nezamestnana, kedze si robim rekvalifikacny kurz aby som mohla nastupit do zamestnania, je muz povinny prispievat malemu a mne aj teraz nejake financie este pred rozvodom?? Kedze uz dva mesiace som nevidela ani korunu, a brani sa tym ze plati najom a 1x do mesiaca urobi nakup na vikend. Odomna ziadal aby som zaplatila energie, malemu skolku a stravu pre maleho a pre mna na tyzden kedze on chodi prec na tyzdnovky. A to ziada odomna aj napriek tomu ze moj prijem je 20 EUR rodicovsky prispevok.Popri materskej som chodila na rozne brigady a aj teraz chodim na vypomoc a zaucat sa do firmy kde mam nastupit ked budem mat potrebnu kvalifikaciu. Dakujem za kazdu odpoved a radu!
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Mzdarka dala na potvrdenie priemernu mzdu za nejake obdobie, ta moze byt nizsia ako aktualna mzda v tom konkretnom mesiaci.

Samozrejme mozes sud poziadat o vyzivne na seba a to dokonca este pocas manzelstva. Plati totiz vzajomna vyzivovacia povinnost manzelov a manzel je povinny ta zivit, ked nemas iny prijem.
Podla mna treba sud poziadat o predbezne opatrenie v tomto smere, nakolko nemas ziadny prijem.
To o vyzivovani bude platit este 5 rokov po rozvode, ze mozes mat vyzivne nielen na syna ale aj na seba.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Ak vieš, že podľa výplatnej pásky mu je vyplácaná iná suma, ako na potvrdení uviedla mzdárka, môžeš na súde namietať a žiadať, aby súd vyzval zamestnávateľa na zaslanie údajov potrebných pre súdne účely.
Vedela účtárka, na čo to potvrdenie tvoj, ešte, manžel potrebuje? Možno jej nepovedal, že kvôli rozvodu. Myslím si, že žiadna mzdárka si na "triko" nezoberie zavádzanie súdu.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

ivka70 Pozri príspevok
Mzdarka dala na potvrdenie priemernu mzdu za nejake obdobie, ta moze byt nizsia ako aktualna mzda v tom konkretnom mesiaci.

Samozrejme mozes sud poziadat o vyzivne na seba a to dokonca este pocas manzelstva. Plati totiz vzajomna vyzivovacia povinnost manzelov a manzel je povinny ta zivit, ked nemas iny prijem.
Podla mna treba sud poziadat o predbezne opatrenie v tomto smere, nakolko nemas ziadny prijem.
To o vyzivovani bude platit este 5 rokov po rozvode, ze mozes mat vyzivne nielen na syna ale aj na seba.
Trošku ťa opravím...
Môže požiadať o výživné aj na seba, lebo medzi manželmi je vyživovacia povinnosť (§71 zák. o rodine), ale táto povinnosť skončí právoplatnosťou rozvodu.
Ak chce, môže požiadať znovu súd o výživné na rozvedeného manžela(§72 zák. o rodine). Musí však podať návrh po právoplatnosti rozvodu.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

campari Pozri príspevok
ahojte,chcela by som Vas poprosit o radu co sa tyka vyzivneho. S mazelom sa budeme o tyzden rozvadzat, mame spolu 2,5 rocneho syna. Ziadam zverit do opatery maleho a poziadala som si o vysku vyzivneho 100 EUR, zatial nemam nic schvalene a nie sme ani rozvedeni. Len sa chem spytat z coho sa vlasten vyzivne pocita? Manzel volal nejakej znamej do firmy kotra tam robi mzdy aby mu poslala domov papier o prijme ktoré dolozi na sude. Na tom papiery som videla jeho prijem 650 EUR ale na vyplatnej paske a na ucet mu prisla suma 800 EUR preto by som chcela vediet co sud berie do uvahy ktoru mzdu? Tu kora mu pride na ucet a ma ju na paske alebo ten papier ktory mu poslala domov mzdarka? Dalej by som chcela vediet kedze maly chodi do skolky a ja som momentalen nezamestnana, kedze si robim rekvalifikacny kurz aby som mohla nastupit do zamestnania, je muz povinny prispievat malemu a mne aj teraz nejake financie este pred rozvodom?? Kedze uz dva mesiace som nevidela ani korunu, a brani sa tym ze plati najom a 1x do mesiaca urobi nakup na vikend. Odomna ziadal aby som zaplatila energie, malemu skolku a stravu pre maleho a pre mna na tyzden kedze on chodi prec na tyzdnovky. A to ziada odomna aj napriek tomu ze moj prijem je 20 EUR rodicovsky prispevok.Popri materskej som chodila na rozne brigady a aj teraz chodim na vypomoc a zaucat sa do firmy kde mam nastupit ked budem mat potrebnu kvalifikaciu. Dakujem za kazdu odpoved a radu!
Súčasťou mzdy môžu byť cestovné náhrady (manžel chodí na týždňovky), ktoré sa nezahrňajú do príjmu.

Ak tvoj rod. príspevok je 20 €, máš pravidelný príjem aj ty ...
0 0
didimb didimb

didimb je offline (nepripojený) didimb

Dobrý deň, chcem sa opýtaľ za môjho priateľa. Je rozvedený, mám 16 ročnú dcéru a spolu máme 2 ročného syna. Na dcéru platí 50 euro výživé, viem nie je to veľa, jeho ex požiadala o zvýšenie.
Priateľ zarába cca 450 euro. jeho výdavky ako inkaso, úver, cestovné, účet za telefón, cetovné do práce predstavujú spolu cca 363 euro. neviem podľa čoho sa vypočítava výživné, koľko jemu musí ostaľ ako minimum....Prosím o radu...PS ja poberam len rodičovský príspevok na dieťa. Ďakujem
0 0
MiroslavV PF TU MiroslavV PF TU

MiroslavV PF TU je offline (nepripojený) MiroslavV PF TU

bublifuk
pokial ste manzelia tak penize ktore zarobi manzel su aj tvoje ci sa mu to paci alebo nie a opacne to plati tiez cize kludne mu to povedz ze tňnech to zaplati z vypalty kt dostane.

peniaze by neboli tvoje jedine v pripade ak by ste mali rozdelene sudom bezpodielove spoluvalstnictvo manzelov cize BSM.

podla coho sa to pocita neviem a ci sa to vobec nejako pocita lebo v prvom rade bude sud pozerat na zaujem dietata az potom na teba a manzela.

vyzivne bude platit manzel na dieta , ale existuje aj vyzivovacia povinnost medzi manzelmi a to bez ohladu ci su spolu teda zosobaseni a lebo rozvedeni

S pozdravom miroslavv student prava (berte to na zretel mozem sa mylit)
0 0
MiroslavV PF TU MiroslavV PF TU

MiroslavV PF TU je offline (nepripojený) MiroslavV PF TU

bublifuk
na sude to treba poriadne zdokladovat v prvom rade sud prihlaiada na zaujem dietata nemoze jednemu priznat vetko a ostanym nic ta suma sa ovela podla mojho pravneho nazoru nezvisi hoci aj to malo bude chybat

S pozdravom miroslavv (berte to na zretel mozem sa mylit)
0 0
ivaral ivaral

ivaral je offline (nepripojený) ivaral

Dobrý deň,

Ja sa tiež chystám na rozvod. Žalobu som už podal, teraz len čakám na termín konania. S manželkou máme dve deti 18r. a 13r., ktoré chodia do školy.
Ja mám plat 750,- avšak oficiálne len minimálnu mzdu (307,-).
Manželka ma k rozvozvodu viac-menej prinútila svojim správaním sa ku mne. Bývame v BA I. u jej mamy.
Ja nemám žiaden majetok, teda si budem musieť riešiť nejaké bývanie cez hypotéku - mám 44r. - takže najvyšší čas.
Manželka má nízky príjem (aj keď je to historicky jej najvyšší) cca 370,- a robí na skrátený prac. čas.
Ja si hypotéku môžem riešiť až po rozvode a po rozdelení majetku, takže na súde nebudem môcť zdokladovať výšku splátky.
V podstate budem musieť kompletne začať od začiatku aj s nábytkom a všetkými "drobnosťami" do bytu.
Zaujíma ma, ako to bude prebiehať na súde, akú výšku výživného na deti mi môžu nariadiť.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ivaral Pozri príspevok
Dobrý deň,

Ja sa tiež chystám na rozvod. Žalobu som už podal, teraz len čakám na termín konania. S manželkou máme dve deti 18r. a 13r., ktoré chodia do školy.
Ja mám plat 750,- avšak oficiálne len minimálnu mzdu (307,-).
Manželka ma k rozvozvodu viac-menej prinútila svojim správaním sa ku mne. Bývame v BA I. u jej mamy.
Ja nemám žiaden majetok, teda si budem musieť riešiť nejaké bývanie cez hypotéku - mám 44r. - takže najvyšší čas.
Manželka má nízky príjem (aj keď je to historicky jej najvyšší) cca 370,- a robí na skrátený prac. čas.
Ja si hypotéku môžem riešiť až po rozvode a po rozdelení majetku, takže na súde nebudem môcť zdokladovať výšku splátky.
V podstate budem musieť kompletne začať od začiatku aj s nábytkom a všetkými "drobnosťami" do bytu.
Zaujíma ma, ako to bude prebiehať na súde, akú výšku výživného na deti mi môžu nariadiť.
No musím podotknúť, že výživné je na prvom mieste a súd pramálo zaujíma to aké budeš mať splátky na hypotéke, a či budeš si musieť zariaďovať novú domácnosť. .
No a hypotéku s oficiálnym príjmom 307 eur neporiešiš žiadnu a ak po rozvode zlegalizuješ svoj príjem tak ex veľmi rýchlo požiada o zvýšenie výživného.
3 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Xanti Pozri príspevok
No musím podotknúť, že výživné je na prvom mieste a súd pramálo zaujíma to aké budeš mať splátky na hypotéke, a či budeš si musieť zariaďovať novú domácnosť. .
No a hypotéku s oficiálnym príjmom 307 eur neporiešiš žiadnu a ak po rozvode zlegalizuješ svoj príjem tak ex veľmi rýchlo požiada o zvýšenie výživného.
no ver tomu, ze sud velmi zaujima, ci povinnemu pribudli splatky hypoteky, nova domacnost a nove vyzivovacie povinnosti v nej ...
Naposledy upravil bubkoch : 01.02.11 at 06:14
0 1
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bubkoch Pozri príspevok
no ver tomu, ze sud velmi zaujima, ci povinnemu pribudli splatky hypoteky, nova domacnost a nove vyzivovacie povinnosti v nej ...
NO výživné je prvé v poradí, môže si tam nasúkať splátok po milú kedveš a mu to nepomôže znížiť výživné.
Poznám prípady kedy súd výživné zvýšil aj ked povinnému sa znížil príjem .. lebo mal 4 mobilné telefony, a súd to považoval za luxus. Detto ho nezaujímalo, že povinný vzal hypo aby si kúpil byt, pretože matka s deťmi bývala u rodičov, takže nemala ten luxus vlastného bývania.

Každý prípad je iný, a narážala som aj na tú oficiálnu výšku príjmu, že s ňou ťažko hypo získa.
0 0
ivaral ivaral

ivaral je offline (nepripojený) ivaral

Áno Xanti, to je aj v zákone o rodine: "Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť."
Mňa však zaujíma prax. Nenechajú ma snáď ísť bývať pod most
Ako aj bubkoch povedal, dôležitý je aj môj budúci život.
Mňa však trápi to, že moju budúcnosť budem na súde "vykreslovať" len hypoteticky.
V podstate im budem o nej len nahlas snívať. Alebo ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

To čo som uviedla bol praktický prípad, zo života.
Naozaj súd sa nemazná, mnoho ludí býva v podnájmoch na ubytovniach a nemajú to šťastie niečo vlastniť. A naozaj pri tvojom oficiálnom príjme ti žiadna banka úver na bývanie nedá.

Ved aj tvoja ex by mohla vziať úver, ved ten byt by bol len pre deti, a mohla by riešiť bývanie vlastné bývanie. A od teba by žiadala aby si na to prispieval, páčilo by sa Ti to? Myslím, že nie.

No a treba si uvedomiť, že deti potrebujú niečo jesť, niečo si obliekať , vyvýjať sa a z minimálneho výživného na to ťažko mať budú.

Neodsudzujem ale skús porozmýšlať, koľko si ochotný dať ty deťom ako výživné, a potom si vezmi k svojmu príjmu tie peniaze a predstav si, že živíš deti, že s tebou bývajú, že ich šatíš, platíš krúžky, platíš výlety ... myslíš že to bude dosť?
0 0
ivaral ivaral

ivaral je offline (nepripojený) ivaral

Ja som v podstate aj psychicky pripravený priznať môj skutočný príjem, resp. nehádať sa so súdom, že v BA zarobím len životné minimum.
To by sa vraj možno podujali aj preveriť na tvári miesta - trochu dosť by prevetrali môjho zamestnávateľa a ja by som prišiel o job.
No ale neviem, ako mám preukazovať, že budem mať nejaké vysoké mesačné výdaje - tipujem, že možno 550,- aj s nákladmi na bývanie.
0 0
ivaral ivaral

ivaral je offline (nepripojený) ivaral

Xanti Pozri príspevok
No a treba si uvedomiť, že deti potrebujú niečo jesť, niečo si obliekať , vyvýjať sa a z minimálneho výživného na to ťažko mať budú.

Neodsudzujem ale skús porozmýšlať, koľko si ochotný dať ty deťom ako výživné, a potom si vezmi k svojmu príjmu tie peniaze a predstav si, že živíš deti, že s tebou bývajú, že ich šatíš, platíš krúžky, platíš výlety ... myslíš že to bude dosť?
To všetko akceptujem. Je to jasné. Ja by som len bol mojej ex vďačný, keby im prestala kupovať sladkosti a radšej sama niečo upiekla. Nech nechodia do mekáču, ale nech si to isté urobia sami doma a budú mať z toho ešte aj radosť, ..... Už som pár krát takú názornú ukážku doma urobil, chutilo im, páčilo sa a koniec, naďalej si kupujú hotovky
0 0
ivaral ivaral

ivaral je offline (nepripojený) ivaral

ivaral Pozri príspevok
Áno Xanti, to je aj v zákone o rodine: "Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť."
Mňa však zaujíma prax. Nenechajú ma snáď ísť bývať pod most
Ako aj bubkoch povedal, dôležitý je aj môj budúci život.
Mňa však trápi to, že moju budúcnosť budem na súde "vykreslovať" len hypoteticky.
V podstate im budem o nej len nahlas snívať. Alebo ?
Ešte by som poprosil dať k tomuto nejakú radu, ako prezentovať na súde moju budúcnosť, keďže nebudem mať v ruke žiaden doklad o dôležitých výdavkoch, okrem výpisu z účtu v banke, kde je takmer nula.
Chcem, aby sa mali moje deti dobre, ale na to, aby som mohol v práci podávať normálny výkon, budem potrebovať nejaké zázemie - nie bývanie v ubytovni s perspektívou, že ako nepracujúci dôchodca budem mať akurát tak na pobyt pod mostom.
0 0
MiroslavV PF TU MiroslavV PF TU

MiroslavV PF TU je offline (nepripojený) MiroslavV PF TU

bublifuk
Na deti budes musiet platit a to aj v pripade ak sa to starsie rozhodne ist na vysoku skolu v dennej forme. co sa tyka vyzivneho prvorady je zaujem dietata a to vzdy. sud ti moze urcit minimlane vyzivne ktore je 30 zo sumy zivotneho minima v sucasnisti to vychadza na zhruba 24 eur na kazde dieta presnu usmu neviem. pokial byvate v jednom byte sud musi prihliadnut aj na tuto skustocnost. o to by vyzivne znizil ale to neznamena ze ti klesne aj to potencionalne schvalene minimalne vyzivne to neklesne. sud moze schvalit vyzivne len podla moznosti, schopnosti a majetkovych pomerov. Skus manzelke navrhnut mediaciu ta je lacnejsia a sudy ju akceptuju ak sa dohodnete pretoze mate malolete deti takato mediacna dohoda podliaha schvaleniu sudom a navyse nevzdavaj sa deti skusk pred sudom ziadat striedavu starostlivost sud sa bude musiet zaoberat tym ci je to v zaujme deti takato starostlivost. ospravedlnujem sa ze neskoro pisem ale mam toho vela v skole ak mas oatzky este napis a dam ti do pozornosti tieto stranky www.ligaotcov.sk www.striedavka.sk www.fcm.sk www.vyzivne.sk - tato je platena 7 eur na mesiac no a www.rozvod-rozchod.sk
0 0
MiroslavV PF TU MiroslavV PF TU

MiroslavV PF TU je offline (nepripojený) MiroslavV PF TU

bublifuk
OPRAVA 7 eur na rok nie na mesiac 30% zo sumy zivotneho minima suma zivotneho minima je od 1. 7. 2010 -- 185,38 eur
0 0
kisko@inmail.sk kisko@inmail.sk

kisko@inmail.sk je offline (nepripojený) kisko@inmail.sk

Znamená že keď si požiada niektorý z manželou dnes o výživné na toho druhého,rozvod prebehne skôr ako toto konanie kde sa určí výživné na manžela-lku, nebude,alebo bude sa ešte riešiť výživné na manžela-lku pred rozvodom-spätne?
0 0
MiroslavV PF TU MiroslavV PF TU

MiroslavV PF TU je offline (nepripojený) MiroslavV PF TU

bublifuk
nepochopil som presne co sa pytas
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať