Zavrieť

Porady

OMEGA - nováčik

Ahojte, prosím Vás, kúpila som si Omegu, doteraz som účtovala v inom softe. Musím povedať, že zatiaľ som z toho úlný jeleň...toľko ikoniek všade Firmu som si založila, s pomocou príručky som zadala PS cez ID a otvorenie. Teraz sa pokúšam zaevidovať neuhradené pohľ. a záväzky z 2005, ale akosi sa neviem vysomáriť. Dám si pridať OF, účt. obdobie otvorenie,zaškrtnem neučtovať a ďalej??? Prosím poraďte.
Usporiadat
oriesok oriesok

oriesok je offline (nepripojený) oriesok

žena-optimista
Jéééééééžiši, no jasné.A nie a nie to nájsť.Liduška si poklad.Ďakujem .
0 0
jasny jasny

jasny je offline (nepripojený) jasny

Dobry den mohol by mi tu niekto pomoct zo vznikom a zalozenim sro.
prosim neodkazujte ma na starsie prispevky alebo na kurz od krosu. uctovanie mi problem nerobi len mam problem zapisat to v omege.sro zalozena 1.2.2011
takze upisane imanie 5000 353/411 spravcovi vkladu 378/353 do pokladne 211/378 cez jednotny interny doklad alebo kazdu polozku zvlast? ake obdobie mam nastavit v uctovnych dokladoch od - do ?
ak som spravne pochopil tak evidencia-uctovne doklady-okruh id-vzor idx ake obdobie nastavym v idx? dam uctovat alebo neuctovat vpravo hore??
doklad zahrnut alebo nezahrnut do saldokonta?? dakujem
PS vznik bude v druhom dejstve
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

jasny Pozri príspevok
Dobry den mohol by mi tu niekto pomoct zo vznikom a zalozenim sro.
prosim neodkazujte ma na starsie prispevky alebo na kurz od krosu. uctovanie mi problem nerobi len mam problem zapisat to v omege.sro zalozena 1.2.2011
takze upisane imanie 5000 353/411 spravcovi vkladu 378/353 do pokladne 211/378 cez jednotny interny doklad alebo kazdu polozku zvlast? ake obdobie mam nastavit v uctovnych dokladoch od - do ?
ak som spravne pochopil tak evidencia-uctovne doklady-okruh id-vzor idx ake obdobie nastavym v idx? dam uctovat alebo neuctovat vpravo hore??
doklad zahrnut alebo nezahrnut do saldokonta?? dakujem
PS vznik bude v druhom dejstve
prosím, nezadávaj 2xtúistú otázku: http://www.porada.sk/1668162-post821.html
211/378 nerobíš cez ID ale v pokladni.
účtuješ v období - kedy vznikla sopoločnosť - teda dňom zápisu do orsr.
Je rozdiel medzi založením a vznikom (v poznámkach Ú.Z.-budeš musieť aj uviesť tieto dátumy)
Čiže ak vznikla vo februári tak účtuješ vo februári cez IDX. Samozrejme, že účtovať
A nezabudni si vytlačiť otváraciu súvahu, pretože v závierke za rok 2011 teda v súvahe údaje BPO sú z otváracej súvahy. (Údaje bezprostredne predchádzajúceho obdobia sú údaje z otváracej súvahy podľa §2 ods.2 Opatrenia MF SR č. MF/26120/2007-74 )

To si nastavíš potom v číselníku súvahy-oprava minulých období (ale až neskôr)
0 0
jasny jasny

jasny je offline (nepripojený) jasny

takze den zalozenia 1.2.2011 vklad zakladatela splateny spravcovi vkladu 3.2.2011 5000,- eur den vzniku 1.3.2011 imanie 5000 vkladom zakladatela idem uctovne doklady obdobie otvorenie vzor novy doklad nastavim idx uctovne obdobie otvorenie typ sumy volny zaklad zauctujem 353/411 5000.- eur dalsi id 3.2.2011 uctovne doklady obdobie otvorenie vzor novy doklad nastavim idx uctovne obdobie otvorenie typ sumy volny zaklad zauctujem 378/353 5000,-eur dam doklad zahrnut do salda alebo nie?? vydavky nechcem uctovat. takze toto je obdobie medzi zalozenim a vznikom sro. a dalej ako? vytlacim si suvahu a na zaklade nej otvorim pociatocne stavy uctov cez 701?? dakujem za pomoc
0 0
jasny jasny

jasny je offline (nepripojený) jasny

a este sa chcem opytat ze ci po obdobi od zalozenia do vzniku mam urobit uzavierku a zavierku uctovnictva vytlacit suvahu a az potom otvorit ucty cez 701
0 0
jasny jasny

jasny je offline (nepripojený) jasny

keby to bolo sucastou toho skusobneho prikladu v demoverzii omegy tak by sa usetrilo kopu otazok kam toto a preco a tak.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

jasny Pozri príspevok
takze den zalozenia 1.2.2011 vklad zakladatela splateny spravcovi vkladu 3.2.2011 5000,- eur den vzniku 1.3.2011 imanie 5000 vkladom zakladatela idem uctovne doklady obdobie otvorenie vzor novy doklad nastavim idx uctovne obdobie otvorenie typ sumy volny zaklad zauctujem 353/411 5000.- eur dalsi id 3.2.2011 uctovne doklady obdobie otvorenie vzor novy doklad nastavim idx uctovne obdobie otvorenie typ sumy volny zaklad zauctujem 378/353 5000,-eur dam doklad zahrnut do salda alebo nie?? vydavky nechcem uctovat. takze toto je obdobie medzi zalozenim a vznikom sro. a dalej ako? vytlacim si suvahu a na zaklade nej otvorim pociatocne stavy uctov cez 701?? dakujem za pomoc
Začínaš účtovať až dňom vzniku = zápisu do orsr! (oprava vid´nižšie Andreas )
čiže dátumy ID budú 01.03.2011
IDX 353/411 - 5000 - 01.03.2011
IDX 378/353 - 5000 - 01.03.2011
uctovne obdobie marec 2011.
Ak máš, že dňom vzniku vloží do pokladne ZI, tak 211/378
Spraviš otváraciu súvahu - tá sa len vytlačí, založí.
Na základe nej potom opravíš údaje cez číselník - oprava údajov min.rokov súvahy.
Ale pozor ešte stále v súčasnej najnovšej verzii nie je možnosť pri uzatváraní roka firmy, ktorá vznikla počas roka dať do súvahy do BPO obdobie 03/2011 - 03/2011 (dáva len predchádzajúci celý rok)a bežné obdobie 03/2011-12/2011 ( to je možné nastaviť), takže si to budeš možno musieť na budúci rok vytlačiť z drsr.
Ale dala som podnet na kros, tak možno...
Naposledy upravil grammatika : 26.02.11 at 17:43
1 0
jasny jasny

jasny je offline (nepripojený) jasny

please a co tam mam opravovat?? a akaje k tomu cesta v omege ?? ok mam vytlacenu suvahu mam ju v sanone. aky bude dalsi krok v omege otvorim ucty cez 701 alebo ???
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

grammatika Pozri príspevok
Začínaš účtovať až dňom vzniku = zápisu do orsr!
čiže dátumy ID budú 01.03.2011
IDX 353/411 - 5000 - 01.03.2011
IDX 378/353 - 5000 - 01.03.2011
uctovne obdobie marec 2011.

Ak máš, že dňom vzniku vloží do pokladne ZI, tak 211/378
Spraviš otváraciu súvahu - tá sa len vytlačí, založí.
Na základe nej potom opravíš údaje cez číselník - oprava údajov min.rokov súvahy.
Ale pozor ešte stále v súčasnej najnovšej verzii nie je možnosť pri uzatváraní roka firmy, ktorá vznikla počas roka dať do súvahy do BPO obdobie 03/2011 - 03/2011 (dáva len predchádzajúci celý rok)a bežné obdobie 03/2011-12/2011 ( to je možné nastaviť), takže si to budeš možno musieť na budúci rok vytlačiť z drsr.
Ale dala som podnet na kros, tak možno...
pre zvyraznene davam uctovne obdobie "otvorenie" az samotne splatenie vkladu davam dnom zapisu do ORSR do obdobia ktoreho sa tyka...
0 0
jasny jasny

jasny je offline (nepripojený) jasny

oki zauctujem to po 378/353 potom si vytlacim otvaraciu suvahu otvorim ucty so zostatkami cez 701 a mozem sa pustit do prvej faktury?????

je to spravne??
0 0
jasny jasny

jasny je offline (nepripojený) jasny

a samozrejme cez poklad doklad iny prijem od spravcu vkladu pred tou fakturou.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

stále sa pýtaš v dvoch témach:
http://www.porada.sk/t1362-p83-omega...ml#post1669217
0 0
Ivana Halajová Ivana Halajová

Ivana Halajová je offline (nepripojený) Ivana Halajová

Dobry den,aj ja som zaciatocnik, uctovnik v OMEGE, uctovala som zatial len v Alfe. Kupili sme uz zalozenu s.r.o., zatial bez platcovstva DPH
takze ako sa trapim, nejako som sa to pokusala zauctovat, avsak neviem ci dobre.
Na vypise z obchodneho registra su 2 datumy, datum zapisu, vzniku 28.05.2010 a potom na poslednej strane datum 23.12.2010, ked bol zmeneny nazov s.r.o.+konatel. Bola to kupena spolocnost bez historie. Tak neviem, ktory je dolezity datum, datum zapisu spolocnosti, alebo zmeny. Vznik funkcie noveho konatela bol k 04.11.2010
Ake bude zdanovacie obdobie na danovom priznani k dani z prijmu 28.05.2010-31.12.2010?
- zakladne imanie som zauctovala internym dokladom 23.12.2010 co neviem ci by nemalo byt toho 28.05.2010 353/411. Potom mam zmluvu o prevode obchodneho podielu Tam by to malo byt zauctovane ID 378/353, to bolo k 10.11.2010. Ten co nam predaval spolocnost nam ziadny prijmovy doklad nedal.

- bloček-notarske poplatky s datumom 10.11.2010 aj s DPH som zauctovala 538/211 vydavkovym dokladom.
- obidve faktury za zriadenie s..ro.+poskytnutie sidla s.r.o boli bez DPH a ja som ich zauctovala ako 538/321 datum vystavenia bol 05.11.2010 a zaplatene boli cez osobny ucet konatela 15.12.2010, prilozim si vypis z uctu a zauctovala som uhradu doslej faktury ako 321/211

Do danoveho priznania k dani z prijmov by malo ist zdanovacie obdobie 28.05.2010-31.12.2010? A v poznamkach uvediem kedy bol zmeneny nazov a konatel spolocnosti. Zatial spolocnost nemala ziadne prijmy a nema ani otvoreny ucet, ten teda nemusime uvadzat do danoveho priznania



Dakujem velmi pekne
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Uctujes od datumu vzniku, nie kupy...

Nemas ziadne doklady od predavajuceho? Ako potom zaplatili ZI???

Uctovny pripad tykajuci sa zmeny spolocnika riesis len zmenou AE na 411 inak nic ine, ziadne splatky imania, ved to je uz zaplatene tym, kto firmu zakladal. Takze pytaj doklady tykajuce sa zalozenia tej firmy (nie odpredaj)... a nerozumiem preco je fa za zalozenie vystavena az v 11. mesiaci, ked firma vznikla v maji...
0 0
Ivana Halajová Ivana Halajová

Ivana Halajová je offline (nepripojený) Ivana Halajová

Dobry den,
nie nemam ziadne doklady okrem vypisu z obchodneho registra, zmluvu o prevode obchodneho podielu, potvrdenia o vykonani zapisu, zmeny udajov nazvu spolocnosti, konatela a sidla, zaklad.listinu. K zaplateniu ZI sme nedostali ziadny doklad. Ak som dobre pochopila zauctujem len s datumom zalozenia s.r.o. 28.0. zakladne imanie ID 353/411 a potom nic viac neriesim? Nemali by mi poslat prijmovy doklad?
Faktura je vystavena za odkupenie uz zalozenej spolocnosti+poskytnutie sidla a je vystavena v 11. mesiaci, ked sme poziadali o jej kupu. Mozem tie faktury zauctovat tak ako som to uviedla v predchadzajucom prispevku ?
Vopred dakujem za pomoc a ochotu. Budem velmi vdacna za pomoc.
I.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

s kupou firmy ste mali dostat komplet vsetky dokumenty, ktore sa jej tykaju, teda aj povodnu zakladatelsku listinu (resp. spolocensku zmluvu), doklady k zaplateniu ZI povodnym zakladatelom... mam takych firiem viac a spolu s kupou firmy som tieto dokumenty dostala, plus zoznam preberanych dokladov a prehlasenie, ze to su vsetky doklady a ine neexistuju.

Ty si tie doklady nevycucas z prsta, takze ich treba pytat... pretoze neodovzdali vsetky dokumenty tykajuce sa predaja firmy.

Kedze podstata fakturovanej sluzby sa zmenila - uvadzala si ze ide o poplatok za zriadenie firmy - tak ide o klasicke poskytnutie sluzby, ktore uz nesuvisi so vznikom firmy ako takej.

Na porade mas xy tem tykajucich sa uctovania otvorenia firmy, takze si to poriadne prezri. Odmysli si, ze ste firmu kupovali a zacni uctovat akoby ste ju mali od zaciatku vzniku, jedina zmena bude to analyticke preuctovanie ZI (ja si robim AE podla spolocnikov). A toto do temy "omega - novacik" v podstate ani vobec nepatri...
0 0
Ivana Halajová Ivana Halajová

Ivana Halajová je offline (nepripojený) Ivana Halajová

Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Zakladatelskú zmluvu mame a čo sa týka zaplatenia ZI, dostala som včera mail že, na zaplatenie ZI sa žiadny doklad nevydáva, zo zákona sa
základné imanie stáva vlastníctvom spoločnosti dňom zápisu do obchodného registra a to na základe vyhlásenia správcu vkladu o splatení základného imania; kópiu mi zaslali v prílohe v maily.Este mi odpísali že táto spoločnosť bola založená aj predaná v roku 2010 a preto žiadne daňové priznania nevyhotovovali ani nepodávali. Spoločnosť nemala žiadnu históriu – jedinými obchodnými transakciami boli platby za založenie spoločnosti a za sídlo, ktoré sme my platili a máme aj faktúry a doklad o úhrade. Takže myslím si, že máme od nich všetko. Tak ako píšeš, že si mám pozrieť fóra, ja som pozerala kopec fór, ale potrebujem konkrétne odpovede ohľadom dátumov zaúčtovania a potvrdenia správnosti účtov v mojom prípade. Som nováčik v účtovaní v omege a toho sa týka aj tento začiatok, kedy v nej začínam účtovať. Preto prosím ak mi môžete pomôcť, či som to správne pochopila :
-ZI zaúčtujem ID 26.05.2010 , ako je na vyhlásení správcu 353/411.
- bloček notárske poplatky 10.11.2010 VPD 518/211
- faktury za kupu s.r.o.+poskytnutie sídla , došlá faktúra 05.11.2010 dátum prijatia 518/321 a úhrada došlej faktúry 15.12.2010 z osobného účtu podnikateľa, priložím kópiu výpisu z osobného účtu a môžem zaúčtovať 321/211 VPD.

Toto by malo byť zatiaľ celé účtovanie. Prosím môžete mi to odsúhlasiť.
Vopred ďakujem
I.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Ivana Halajová Pozri príspevok
Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Zakladatelskú zmluvu mame a čo sa týka zaplatenia ZI, dostala som včera mail že, na zaplatenie ZI sa žiadny doklad nevydáva, zo zákona sa
základné imanie stáva vlastníctvom spoločnosti dňom zápisu do obchodného registra a to na základe vyhlásenia správcu vkladu o splatení základného imania; kópiu mi zaslali v prílohe v maily.Este mi odpísali že táto spoločnosť bola založená aj predaná v roku 2010 a preto žiadne daňové priznania nevyhotovovali ani nepodávali. Spoločnosť nemala žiadnu históriu – jedinými obchodnými transakciami boli platby za založenie spoločnosti a za sídlo, ktoré sme my platili a máme aj faktúry a doklad o úhrade. Takže myslím si, že máme od nich všetko. Tak ako píšeš, že si mám pozrieť fóra, ja som pozerala kopec fór, ale potrebujem konkrétne odpovede ohľadom dátumov zaúčtovania a potvrdenia správnosti účtov v mojom prípade. Som nováčik v účtovaní v omege a toho sa týka aj tento začiatok, kedy v nej začínam účtovať. Preto prosím ak mi môžete pomôcť, či som to správne pochopila :
-ZI zaúčtujem ID 26.05.2010 , ako je na vyhlásení správcu 353/411.
- bloček notárske poplatky 10.11.2010 VPD 518/211
- faktury za kupu s.r.o.+poskytnutie sídla , došlá faktúra 05.11.2010 dátum prijatia 518/321 a úhrada došlej faktúry 15.12.2010 z osobného účtu podnikateľa, priložím kópiu výpisu z osobného účtu a môžem zaúčtovať 321/211 VPD.

Toto by malo byť zatiaľ celé účtovanie. Prosím môžete mi to odsúhlasiť.
Vopred ďakujem
I.
účtovať začínaš dňom vzniku - dňom zápisu do orsr.
Prečo vôbec uvažuješ účtovať dňom vyhlásenia správcu vkladu??
Je to tu fakt veľa rozobraté...treba čítať...
to, že podnikateľ kúpil obchodný podiel sa v účtovníctve sro neuvádza...aj to tu je rozpísané - daj si do vyhľadávača - predaj obchodného podielu, vznik sro, otváracia súvaha a podobne
1. dňom zápisu do orsr 353/411
2. pohľ.voči spoloč. 378/353
3. splatenie ZI , ak to majú v ZL (SZ) - tam to býva napísané, že či vloží peniaze hneď pri vzniku do pokladne alebo na BU 211,221/378
4 apotom účtuješ už normálne
0 0
Ivana Halajová Ivana Halajová

Ivana Halajová je offline (nepripojený) Ivana Halajová

Ďakujem pekne za pomoc a odpovede
0 0
Ivana Halajová Ivana Halajová

Ivana Halajová je offline (nepripojený) Ivana Halajová

Ahoj, ako si pozorne čítam ZL dočítala som sa v kolónke Výška ZI spoločnosti predstavuje 5000EUR, z toho splatené 5000EUR, sú tam aj aktuálne údaje jediného spoločníka spoločnosti.
Základné imanie sa stáva vlastníctvom spoločnosti dňom zápisu do obchodného registra a to na základe vyhlásenia správcu vkladu o splatení základného imania. Takže to chápem ako zaúčtovat ID 353/411 dňom zápisu do orsr, pohľ. voči spoloč. 378/353 tiez interným dokladom. Čo sa splatenia ZI týka, máme iba to vyhlásenia správcu vkladu o splatení ZI do pokladne spoločnosti
takže 211/378.
Ešte som sa dočítala že spoločnosť vytvára rezervný fond z čistého zisku vykázaného v riadnej ročnej účtovnej uzávierke a to vo výške 5% z čistého zisku. Tento fond sa bude každoročne dopĺňať 5% z čistého zisku až do dosiahnutia výšky 10% ZI.
Mám to zaúčtovať 353/417? a tiež interným dokladom.
Viem, že je veľa podobných tém, ale presné odpovede na moje otázky som nenašla.
Vopred ďakujem za pomoc a podporu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať