Zavrieť

Porady

DF-prelom rokov 06/07 ešte raz

Dobrý večer,
ešte raz prosím o radu pri učtovaní DF prelom rokov, nakoľko som čítala
viac príspevkov a nezhodujú sa. Chcela by som to zaúčtovať správne.

Dodavateľká fa : dátum dodania : 29.12.2006
dátum vystavenia : 03.01.2007
dátum splatnosti : 11.01.2007
uhradená : 05.01.2007

Ja som dostala radu : kniha záväzkov do roku 2007, výdavok rok 2007 - keď je uhradená, DPH buď 4.Q./2006 ale taktiež je možné dať do DPH 1. Q./2007.


Ale niektoré názory sú : kniha záväzkov do roku 2006, výdavok rok 2007 - keď je uhradená, DPH buď 4.Q./2006, ale je tiež možné dať do DPH 1.Q./2007.

Ďakujem za všetky rady.
Usporiadat
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

ekopo
ň
Predám tovar za 3 milióny dňa 27.12.2006. Do 15 dní som povinný vystaviť FA, t.j. tuším 11.1.2007 ju aj vystavím s dátumom dodania 27.12.2006. Tovar na inventúre mať nebudem, čiže vo výkaze o MaZ nebude figurovať v zásobách. Ale nebudem tam mať ani pohľadávku, nakoľko som FA vystavil až 10.1.2007 ??????
presne tak.
ak to budem chciet mat v MaZ roku 2006, tak tu fakturu vystavim dnom dodania, cize 27.12.2006, resp. do 31.12.2006.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
betka
vypis z uctu sa neuctuje, ale uctujeme na zaklade VU. Na VU su datumy, kedy sa uskutocnili uhrady, t.j. ked je ne VU datum ...... roku 2006, uctujem 2006, aj ked mi vypis dosiel v roku 2007. JU je uctovnictvo danove.
Kedze ide o JU, A fa bola vystavena 1/07 je to zavazok roku 2007. Je to somarina postavena na hlavu, ale je to tak. Ked si zadam do softu datum vystavenia napr. 02:01.2007 automaticky mi to hodi ako zavazok 2007.
VU = Výpis z účtu .

Už som taká zblbnutá,že chcem preúčtovávať zaúčtované. Doteraz som dôverovala môjmu softu a po týchto príspevkoch už neverím softu ani sebe.
V posledných dňoch neverím ani tomu,že dnes je utorok.
Naposledy upravil Melnick : 16.01.07 at 20:14
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

duficek
presne tak.
ak to budem chciet mat v MaZ roku 2006, tak tu fakturu vystavim dnom dodania, cize 27.12.2006, resp. do 31.12.2006.
Ale nie všetci ju tak vystavia.....majú možnosť do 15 dní a aj to využívajú...
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

evina
Ale nie všetci ju tak vystavia.....majú možnosť do 15 dní a aj to využívajú...
ano aj ja to vyuzivam, ale ked vystavim fakturu 3.1.2007 alebo taku fakturu dostanem, tak ju mam v zavazkoch alebo pohladavkach roku 2007.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

tu sme to už rozoberali
http://www.porada.sk/t39745-prelom-r...-dod-06-a.html
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Predám tovar za 3 milióny dňa 27.12.2006. Do 15 dní som povinný vystaviť FA, t.j. tuším 11.1.2007 ju aj vystavím s dátumom dodania 27.12.2006. Tovar na inventúre mať nebudem, čiže vo výkaze o MaZ nebude figurovať v zásobách. Ale nebudem tam mať ani pohľadávku, nakoľko som FA vystavil až 10.1.2007 ?
Účtovná jednotka je v zmysle ustanovení § 29 ZÚ ku dňu uzávierky zisťovať, či okrem iného aj stav pohľadávok zodpovedá skutočnosti. Nikde nie je napísané, že to musia byť vyfakturované pohľadávky (alebo v opačnom prípade vyfakturované záväzky). Nevyfakturovaná pohľadávka je podľa mňa tiež pohľadávka, najmä ak je podopretá výdajkou či dodacím listom o prevzatí tovaru. § 15 ZÚ ods. 3 tiež nevymenúva taxatívne všetky druhy pohľadávok. V § 9 Postupov JÚ sa uvádza, že účtovná jednotka si môže zvoliť aj podrobnejšie členenie záväzkov a pohľadávok ako je uvedené v ZÚ. Nič teda nebráni, aby aj v prípade predaja tovaru koncom roka a vystavení faktúry začiatkom nasledujúceho roka výkaz o majetku a záväzkoch obsahoval údaje v súlade so skutočnosťou. Účtovná jednotka je podľa mňa povinná (v náväznosti na § 7 ods.1 ZÚ o povinnosti verného a pravdivého zobrazenia skutočnosti v uzávierke) inventarizovať, evidovať a vykázať ku dňu uzávierky všetky záväzky a pohľadávky vrátane nevyfakturovaných, pokiaľ vedomosť o týchto záväzkoch má. A v zmysle § 17 ods. 8 ZÚ musí účtovná jednotka tieto poznatky o záväzkoch a pohľadávkach podľa stavu ku dňu uzávierky zohľadniť až do dňa zostavenia uzávierky.
Naposledy upravil andrej_rv : 17.01.07 at 17:12
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
andrej_rv
Účtovná jednotka je v zmysle ustanovení § 29 ZÚ ku dňu uzávierky zisťovať, či okrem iného aj stav pohľadávok zodpovedá skutočnosti. Nikde nie je napísané, že to musia byť vyfakturované pohľadávky (alebo v opačnom prípade vyfakturované záväzky). Nevyfakturovaná pohľadávka je podľa mňa tiež pohľadávka, najmä ak je podopretá výdajkou či dodacím listom o prevzatí tovaru.
Tak ... tak
0 0
isirancova isirancova

isirancova je offline (nepripojený) isirancova

DPH je rozhodne v období dodania tovaru alebo služby. V tomto prípade 4.Q.2006
Záväzky 1/2007 aj výdavky 1/2007.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

isirancova
DPH je rozhodne v období dodania tovaru alebo služby. V tomto prípade 4.Q.2006
Záväzky 1/2007 aj výdavky 1/2007.
Čítala si príspevok 27 v tejto téme??
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

isirancova
DPH je rozhodne v období dodania tovaru alebo služby. V tomto prípade 4.Q.2006
Záväzky 1/2007 aj výdavky 1/2007.
A ešte dodám
presne opačne
DPH - 4Q.2006 alebo 1.Q.2007 /v prípade kvartálneho platiteľa DPH/

Záväzky - 2006

Výdavky - v deň úhrady
0 0
mirado mirado

mirado je offline (nepripojený) mirado

Do záväzkov roku 2006 dávam aj
-mzdy za 12/2006, ktoré vystavujem aj vyplatím v 1/2007
-neuhradená platba poistného za SZČO za 12/2006
-dodávateľské faktúry
-dodávateľské faktúry, ktoré "vecne a časovo" súvisia s rokom aj keď sú vystavené v nasledujúcom roku
a pod.
Muška, použil som Váš text k danej téme z predchádzajúcej diskusie. Účtujem tiež tiež tak ako je vyššie uvedené.
Účtujem v MoneyS3, no pokiaľ používam dátumy vystavenia dokladov nového roku, hoci ich účtujem v účtovnom roku 2006, softwér mi tieto účtovné doklady nezohľadňuje vo výkaze o majetku a záväzkoch, nakoľko pohľadávky a záväzky prepočítava len zaúčtované, čiže vystavené do 31.12.2006.
Chcem poprosiť o názor.
Robím správne, keď výkaz o majetku a záväzkoch upravím o sumy zaúčtované v účtovnom roku 2006, no s dátumom vystavenia v roku 2007, čo mi softvér pred tlačou umožní.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

mirado
Chcem poprosiť o názor.
Robím správne, keď výkaz o majetku a záväzkoch upravím o sumy zaúčtované v účtovnom roku 2006, no s dátumom vystavenia v roku 2007, čo mi softvér pred tlačou umožní.
moze byt, len aby si potom na to nezabudol v roku 2008, kedze faktury z roku 2007 ti tam budu figurovat (a zohladnoval so ich vo vykaze za rok 2006)
dufam ze si ma pochopil co myslim.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

mirado
no pokiaľ používam dátumy vystavenia dokladov nového roku, hoci ich účtujem v účtovnom roku 2006, softwér mi tieto účtovné doklady nezohľadňuje vo výkaze o majetku a záväzkoch, nakoľko pohľadávky a záväzky prepočítava len zaúčtované, čiže vystavené do 31.12.2006. Ja ich zaúčtujem deň vystavenia 31.12.2006 - aby som nemusela na to myslieť. Neporuším tým zákon o účtovníctve. - sú to záväzky roku 2006. Hlavne ide o prehľadnosť
......v texte
0 0
mirado mirado

mirado je offline (nepripojený) mirado

duficek
moze byt, len aby si potom na to nezabudol v roku 2008, kedze faktury z roku 2007 ti tam budu figurovat (a zohladnoval so ich vo vykaze za rok 2006)
dufam ze si ma pochopil co myslim.
Pochopil, ale to mi nehrozí, ja vždy vyplním stĺpec za predchádzajúce obdobie vo výkaze o majetku a záväzkoch údajmi z konca predchádzajúceho roku.
Dôvod:Záväzky a pohľadávky, pokladne, účty v cudzej mene prerátava kurzom NBS ku koncu roku, a počiatočné obdobie ráta takisto týmto kurzom, čo zmení výsledky celého prvého stĺpca.
Čo by asi tiež bolo treba upraviť v software?
0 0
mirado mirado

mirado je offline (nepripojený) mirado

Muška
......v texte,,,,Ja ich zaúčtujem deň vystavenia 31.12.2006 - aby som nemusela na to myslieť. Neporuším tým zákon o účtovníctve. - sú to záväzky roku 2006. Hlavne ide o prehľadnosť
Môžem takto postupovať aj v prípade dodavateľských faktúr vystavených v roku 2007 s dátumom dodania tovaru, služby v roku 2006???
Kôli tej prehľadnosti to asi fakt preúčtujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Prečo by si nemohol.

Účtovne nič neporušíš...ja to tak robím roky....a kontrola sa nad tým ani raz nepozastavila.

Veď účtovníctvo máš viesť hlavne prehľadne....a dátum vystavenia faktúry pre mňa v tomto prípade nie je až taký dôležitý
0 0
mirado mirado

mirado je offline (nepripojený) mirado

Díky moc. Sám sebe sa niekedy čudujem, ako si to dokážem skomplikovať.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
V tejto téme síce so mnou veľa poraďákou na odpoveď zadávateľky otázky nesúhlasilo . Ja postupujem v účtovníctvach , ktoré spracovávam ,tak ako píšem v mojej odpovedi v príspevku č. 4.

Prikladám odpoveď z DÚ , ktorá mi včera prišla ....
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zitka, čo dodať, moje účtovníctvo by bol dosť dobrý "guláš" a u niektorých klientov by to robilo dooooooooooosť veľký rozdiel v majetku.

Odporučila by som DRSR , aby si preštudovali Zákon o účtovníctve
zákon o účtovníctve
§ 3
(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

alebo, aby navštívli www.porada.sk
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška
Zitka, čo dodať, moje účtovníctvo by bol dosť dobrý "guláš" a u niektorých klientov by to robilo dooooooooooosť veľký rozdiel v majetku.

Odporučila by som DRSR , aby si preštudovali Zákon o účtovníctve
zákon o účtovníctve
§ 3
(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

alebo, aby navštívli www.porada.sk
Muška , neviem čo mám dodať . Ja očakávam takú reakciu ako si napísala Ty , aj od viacej poraďákov . Ja si neuzurpujem právo niekoho presviedčať , to nie je mojim zámerom , ale proste chcela som vedieť , že či je môj postup správny. A som presvedčená že je .Ja sa s tou odpoveďou stotožňujem . Možno si niekto pomyslí , že som asi tak isto blbá ,ako ten čo mi dal na môj dotaz odpoveď .


Nemám vo zvyku a ani nechcem používať výraz , že mi to prešlo kontrolou a bolo to OK . Ale nie som začiatočník a moja prax je tiež značne dlhá a mala som aj veľké množstvo kontrol , ktoré mi aj potvrdili vlastne moju prácu v oblasti účtovníctva , ktoré vediem.
Samozrejem že dopadli dobre .
Ešte otázočka ......v minulom roku pri prelom rokov 2005/2006... bol dobrý taký postup ?

Každý chápeme zákon inak , tak isto či to budeš Ty , či daňový poradca , či daňový úradník ...či ja ...... či neviem kto . Ja som presvedčená o tom , že evidenciu záväzkov vediem správne .

Na Porade sa veľmi rozmohlo to , že pomerne každá odpoveď z DÚ prilepená na PORADU je nesprávna .............ale myslím, že dôvodom je to , že správnosť odpovedí považujeme tak , ako a kedy nám to vyhovuje ...... aspoň ja mám z toho taký pocit .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať