Zavrieť

Porady

Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Postupy JU
(4) V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.

(5) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, v peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby14c).

tzn., do odpisov v deň prevzdatia
a záväzok odpisuješ dňom zaplatenia
0 0
lubkast lubkast

lubkast je offline (nepripojený) lubkast

Muška Pozri príspevok
Postupy JU
(4) V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.

(5) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, v peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby14c).

tzn., do odpisov v deň prevzdatia
a záväzok odpisuješ dňom zaplatenia
to mi je jasné, postupy účtovania aj všetky možné zákony som prečítala niekoľkokrát.
Ja však vidím rozpor v tom, že v deň prevzatia majetku mi nevznikne záväzok voči leasing. spoločnosti - záväzok mi vznikne až v ďalšom mesiaci podľa splátkového kalendára - to zn. 11 x lizingová splátka (v roku 2007), na rozdiel od účtovania v knihe DHM - zaradenie v deň prevzatia (9.1.2007) - to znamená 12 x odpis, čo je v rozpore s §26 ods. 8 z. o dani z príjmov - "výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu"
0 0
Renka Renka

Renka je offline (nepripojený) Renka

Len sa chcem uistiť. Čiže kurzový rozdiel neovplyvňuje ani splátky finančnej činnosti ? ďakujem
Jana Acsová;435506]Jednotlivé splátky predsa predpisujete v čase ich splatnosti. Tam kurzový sa kurzový rozdiel neviaže ku dňu prevzatia predmetu finančného prenájmu, ale ku dňu splatnosti splátky. Do denníka účtujete výdavok "skutočne uhradený". V knihe záväzkov vyrovnávate kurzový rozdiel bez vplyvu na zápis v PD.[/quote]

dobrý deň,
reagujem na tuto tému, resp.na Váš príspevok. Hľadala som tu niečo účtovaní úrokov z leasingu v JU v cudzej mene. Z Vášho príspevku mi vychádza, že finančnú činnosť z mesačnej splátky účtujeme kurzom zo dňa zaplatenia a v tejto sume ju uplatňujeme aj ako daňový výdavok. Neupravujeme ju už o žiadny kurzový rozdiel, ktorý by vznikol prepočítaním kurzu zo dňa obstarania predmetu leasingu. Chcela by som sa spýtať, či som to pochopila správne.
Vopred Vám ďakujem za odpoveď.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Renka Pozri príspevok
dobrý deň,
reagujem na tuto tému, resp.na Váš príspevok. Hľadala som tu niečo účtovaní úrokov z leasingu v JU v cudzej mene. Z Vášho príspevku mi vychádza, že finančnú činnosť z mesačnej splátky účtujeme kurzom zo dňa zaplatenia a v tejto sume ju uplatňujeme aj ako daňový výdavok. Neupravujeme ju už o žiadny kurzový rozdiel, ktorý by vznikol prepočítaním kurzu zo dňa obstarania predmetu leasingu. Chcela by som sa spýtať, či som to pochopila správne.
Vopred Vám ďakujem za odpoveď.
Odpoviem v kontexte Vašej otázky, teda na účtovanie úroku zo splátky týkajúcej sa finančného prenájmu:
1. záväzok vo výške finančného nákladu účtujeme v knihe záväzkov kurzom NBS platným ku dňu splatnosti,
2. v peňažnom denníku účtujeme úhradu v slovenských korunách. Ak úhradu realizujete z účtu korunového, úhrada sa premietne kurzom príslušnej banky.
3. prípadný kurzový rozdiel v knihe záväzkov vyrovnáte iba v knihe bez zápisu do peňažného denníka.
Daňový výdavok je teda finančný úrok splátky premietnutý v peňažnom denníku pri úhrade.
0 0
Renka Renka

Renka je offline (nepripojený) Renka

Ďakujem Vám veľmi pekne.
Prajem pekný deň.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Dobrý deň,
práve mi volal klient,ktorý sa chystá kúpiť na leasing ojazdené auto, s tým že akontáciu zaplatí on a potom chce mesačne si to vracať z firmy,čiže urobím to tak ako vloží vklad FO a potom mesačne mu vyplácať nejakú sumu až kým mu nevyplatím tú akontáciu. Všetko ostatné platí,tak ako je tu napísané,dúfam,že sa teraz od 1.1.2008 nič ohladom leasingu nezmenilo a môžem čerpať z vašich informácii a zároven aj podla toho účtovať. Auto sa odpisuje tolko mesiacov,na kolko je leasingova zmluva?
0 0
Renka Renka

Renka je offline (nepripojený) Renka

áno, aj pri postúpení leasingovej zmluvy sa odpisuje toľko mesiacov, na koľko je vystavená leasingová zmluva.
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Poprosím o malú radu.A chcem podakovat za super tabuľku pre leasing MV pre JÚ.Moc mi pomohla pri účtovaní.No a keďže je koniec roku chcem sa spýtať ,či do knihy ostatných závazkov pri leasingu osobného MV evidujeme k 31.12 mesačné splátky týkajúce sa toho roku ,alebo sa nahodia všetky splátky až do skončenia trvania leasingu a takisto kúpna cenu vozidla ,ktorá je v zmluve uvedená a ktorá je mojim záväzkom ale až o 3 roky.Aj tú tam treba nahodit už pri začatí leasingu?Chcela by som to mat správne.Samozrejme v knihe mám nahodenú aj OC / istinu/+ sprac. poplatok bez DPH .Tento záväzok si mesačne ponižujem pri úhrade mesačných splátok/ nedańový náklad/, a takisto mám nahodené mesačne výšku prenájmu a DPH ,ktoré sú daňovým výdavkom. No a v úzávierkových operáciach ešte urobím ročný odpis z istiny a sprac. poplatku podla počtu mesiacov v danom roku. Postupujem podľa báječnej tabuľky ,ktorá mi veľmi pomohla, len teraz sa trápim tak ako väčšina nás s uzávierkovými operáciami , no a neviem si radu s tými splátkami aby som mala knihu záväzkov OK. Ako to robíte vy?
0 0
alexis alexis

alexis je offline (nepripojený) alexis

Ahoj poradaci,
viem ze tu je vela popisane o leasingu v JU, ale mam otazku. Kupili sme osobne auto, DPH si nemozeme uplatnit. Je mi jasne ze napr. prva splatka vo výske 167000,- Sk nejde do vydavkov ale co s DPH z tejto sumy čo sme zaplatili vo výške 33000,-? Celková prva splatka bola dajme tomu teda 200000 tis. Poradite? Lebo uz som z toho taka domotana, ze neviem co s tou prvou splatkou.
Diky moc za odpoved.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

alexis Pozri príspevok
Ahoj poradaci,
viem ze tu je vela popisane o leasingu v JU, ale mam otazku. Kupili sme osobne auto, DPH si nemozeme uplatnit. Je mi jasne ze napr. prva splatka vo výske 167000,- Sk nejde do vydavkov ale co s DPH z tejto sumy čo sme zaplatili vo výške 33000,-? Celková prva splatka bola dajme tomu teda 200000 tis. Poradite? Lebo uz som z toho taka domotana, ze neviem co s tou prvou splatkou.
Diky moc za odpoved.
DPH z 1. splátky je v plnej výške VOZD-prev.réžia - 33.000
0 0
alexis alexis

alexis je offline (nepripojený) alexis

dakujem velmi pekne za radu, aj som si myslela, len som si nebola ista, ked to bola suma vyssia ako 30 tis.
Dik
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

alexis Pozri príspevok
dakujem velmi pekne za radu, aj som si myslela, len som si nebola ista, ked to bola suma vyssia ako 30 tis.
Dik

Prečo Ťa zneistila suma?
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Prosím poraďte:V prípade vykázania daňovej straty sa nedá pozastaviť odpisovanie predmetu leasingu-istiny?
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Stiahni si excel. tabuľku, ktorú vyhotovila Marína.
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=571[/URL]
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ninna Pozri príspevok
Prosím poraďte:V prípade vykázania daňovej straty sa nedá pozastaviť odpisovanie predmetu leasingu-istiny?
určite nie
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

ďakujem že ste venovali kus svojho času na riešenie môjho problému.
0 0
alexis alexis

alexis je offline (nepripojený) alexis

ahojte poradaci.
Mam taky problem, ze neviem co s tym. V r. 2007 sme kupili auto na leasing v marci. zauctovali sme ako je potrebne, neuplatnujeme DPH lebo ide o osobne vozidlo. No ale problem nastava prave teraz v r. 2008 .... v januári sa zivonosť zrusila. Co teraz urobiť?
a)Musime pri zrušení uplatnené výdavky v r. 2007z leasingu
potom navýšiť cenu o tieto výdavky v r. 2008? a čo s autom,
možeme ho dať prepisať na fyzicku osobu.

b) alebo by bolo možné radsej teda v r. 2007 zaučtovať vsetko do výdavkov neovplyvniteľných daň a to by sme nic nemuseli v r. 2008 navysovat. Len neviem ci sa to da?

Pekne prosim kto viete poradte. Dakujem, lebo neviem si s tym rady.
0 0
alexis alexis

alexis je offline (nepripojený) alexis

a este pre uplnosť uctujeme v jednoduchom uctovnictve.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

alexis Pozri príspevok
ahojte poradaci.
Mam taky problem, ze neviem co s tym. V r. 2007 sme kupili auto na leasing v marci. zauctovali sme ako je potrebne, neuplatnujeme DPH lebo ide o osobne vozidlo. No ale problem nastava prave teraz v r. 2008 .... v januári sa zivonosť zrusila. Co teraz urobiť?
a)Musime pri zrušení uplatnené výdavky v r. 2007z leasingu
potom navýšiť cenu o tieto výdavky v r. 2008? a čo s autom,
možeme ho dať prepisať na fyzicku osobu.

b) alebo by bolo možné radsej teda v r. 2007 zaučtovať vsetko do výdavkov neovplyvniteľných daň a to by sme nic nemuseli v r. 2008 navysovat. Len neviem ci sa to da?

Pekne prosim kto viete poradte. Dakujem, lebo neviem si s tym rady.
Pri postúpení leasingu na inú osobu sa účtovanie nemení, takže všetko čo máte zaúčtované v roku 2007 je nákladom roku 2007. V roku 2008 musí byť leasing postúpený (nesmie byť predčasne ukončený). Pokiaľ toto dodržíte, nebudete mať problém.
0 0
alexis alexis

alexis je offline (nepripojený) alexis

takze mam tomu rozumiet tak, ze ak si to prevedie na svoju osobu alebo viem ze teraz zaklada s.r.o. - tak na tú, bude to v poriadku?
nemusime nic pri ukoncení zivnosti vysporaduvat?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať