Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky ... ako?...

Dobrý deň chela by som sa pýtať ako je to s paušálnymi výdavkami, ešte som sa s nimi nestretla ako ich vyrátam a zaúčtujem v peňažnom denníku?
Ďakujem.
Usporiadat
martina 11 martina 11

martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

a čo by ste povedali ak by som to dala do § 17, teda do r. 40 DP?
Podľa mňa by mohlo byť
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

martina 11 Pozri príspevok
a čo by ste povedali ak by som to dala do § 17, teda do r. 40 DP?
Podľa mňa by mohlo byť
A to má tých úrokov tak veľa, že o tom toľko premýšlaš? Mne to robilo nejakých 20 Sk ročne.
0 0
martina 11 martina 11

martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

Aj mne to toľko len vychádza, ale ak by to mohlo byť v tom § 17, tak by to bolo asi najlepšie
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Topas Pozri príspevok
Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov nerobíš ani výkaz o PaV a MaZ, iba v DP v časti osobitné záznamy uvedieš, že uplatňuješ paušálne výdavky.
Toto platí stále, ale čo vtedy, ak pracovník DU predsa len bude trvať na odovzdaní výkazov PaV a MaZ?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Katka, keďže paušálne výdavky nie je ÚČTOVNÍCTVO, tak nemáš aké výkazy odovzdať.
Výkazy sú výsledkom ÚČTOVNÍCTVA
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Práve robím DP na paušál a klientov chcem správne "naočkovať" aby sa nedali odbyť. Nerobila som im ani vlani, ale čo keď, však u nich nemusí platiť tento rok to, čo platilo vlani.

--------------------------------------
V živote nikdy nezistíš, na čo tí druhí myslia.

Katka
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

Anja111 Pozri príspevok
Vo výdavkoch, uplatnených paušálom, sú zahrnuté všetky výdavky, ovplyvňujúce základ dane, teda aj odpisy, (nemožno ich prerušiť), okrem výdavkov na odvody do SP a ZP...
a ak kupi HIm so 4 ročnou odpis. dobou, v čase keď uplatňuje paušál výdavkov a ďalší rok prejde na riadne výdavky, to znamená že môže pokračovať v odpisovaní (odpis za 2.rok a ďalej) alebo už nem nikdy?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tanče Pozri príspevok
a ak kupi HIm so 4 ročnou odpis. dobou, v čase keď uplatňuje paušál výdavkov a ďalší rok prejde na riadne výdavky, to znamená že môže pokračovať v odpisovaní (odpis za 2.rok a ďalej) alebo už nem nikdy?
Môžeš pokračovať 2.rokom odpisovania /1. rok - odpis bol vlastne v paušál. výdavkoch/.
Ak by si napr. 3. rok opäť prešla na paušálne výdavky, tak odpis si musíš vypočítať /len ho samozrejme neuplatníš/ - nemôžeš prerušiť odpisovanie, keď si na pauš. výdavkoch.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

VladoaKatka Pozri príspevok
Práve robím DP na paušál a klientov chcem správne "naočkovať" aby sa nedali odbyť. Nerobila som im ani vlani, ale čo keď, však u nich nemusí platiť tento rok to, čo platilo vlani.

--------------------------------------
V živote nikdy nezistíš, na čo tí druhí myslia.

Katka
Naočkuj ich cez Zákon o účtovníctve .


§ 1
Predmet úpravy

(1) Tento zákon upravuje

a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva
1. právnických osôb, 1) ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
2. zahraničných osôb, 2) ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov, 3)
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4)
b) rozsah, obsah a preukázateľnosť účtovnej závierky.

(2) Osoby podľa odseku 1 písm. a) sa považujú za účtovnú jednotku.

§ 2
Všeobecné ustanovenia


(1) Účtovná jednotka účtuje v sústave podvojného účtovníctva alebo v sústave jednoduchého účtovníctva (§ 9).

§ 17

(4) Účtovná závierka v sústave jednoduchého účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

a) výkaz o príjmoch a výdavkoch,
b) výkaz o majetku a záväzkoch.

(5) Účtovná jednotka je povinná zostaviť účtovnú závierku najneskôr do šiestich mesiacov od dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Účtovná závierka sa považuje za zostavenú po pripojení podpisových záznamov k požadovaným údajom podľa odseku 2 a k jednotlivým súčastiam účtovnej závierky.

Zhrnutie - povinnosť viesť účtovníctvo má FO, kotrá preukazuje výdavky. V tom prípade je účtovná jednotka. Povinnosť zostaviť účtovnú závierku - pre JÚ výkaz o majetku a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch - má iba účtovná jednotka.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník nie je účtovná jednotka, nevedie účtovníctvo a nezostavuje účtovnú závierku.
0 0
Blanka Š Blanka Š

Blanka Š je offline (nepripojený) Blanka Š

Muška Pozri príspevok
Môžeš pokračovať 2.rokom odpisovania /1. rok - odpis bol vlastne v paušál. výdavkoch/.
Ak by si napr. 3. rok opäť prešla na paušálne výdavky, tak odpis si musíš vypočítať /len ho samozrejme neuplatníš/ - nemôžeš prerušiť odpisovanie, keď si na pauš. výdavkoch.
Zaujímalo by ma ,či podnikateľ v rokoch ked uplatní 40 % výdavky/teda neuplatňuje odpis z odpisovaného motorového vozidla/ je povinný viesť knihu jázd.Dúfam že to nie je .Ďakujem
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

dnes som sa dozvedela nejakú blbosť tak sa len chcem uistiť:
pri paušálnych výdavkoch -príjem je len ten,ktorý je uhradený do 31.12.,
aj mám fa za 12/07 uhradenú až v 01/08 tak ten príjem už nepočítam
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Nie nepočítaš,iba tie príjmy,ktoré boli uhradené v roku 2007.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Blanka Š Pozri príspevok
Zaujímalo by ma ,či podnikateľ v rokoch ked uplatní 40 % výdavky/teda neuplatňuje odpis z odpisovaného motorového vozidla/ je povinný viesť knihu jázd.Dúfam že to nie je .Ďakujem
Nie je povinný viesť knihu jázd.
0 0
Blanka Š Blanka Š

Blanka Š je offline (nepripojený) Blanka Š

Ďakujem
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ja som zase počula, že ak ideš na paušál tak aj pohľadávky musíš brať akoby boli zaplatené, dáš ich do príjmu a v ďalšom roku keď budú zaplatené, tak ich z príjmu vyberieš. Tak skúste niekto poradiť čo je pravda. Ďakujeme
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Tinika Pozri príspevok
Ja som zase počula, že ak ideš na paušál tak aj pohľadávky musíš brať akoby boli zaplatené, dáš ich do príjmu a v ďalšom roku keď budú zaplatené, tak ich z príjmu vyberieš. Tak skúste niekto poradiť čo je pravda. Ďakujeme
Čo znamená ideš na paušál? Prechádzaš z jednoduchého účtovníctva na paušálne náklady? Ak áno potom je to pravda.
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Presne tak, upraviť základ dane podľa §17
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Áno, že si uplatňujem paušálne výdavky.

Takže je to správne, čo som dole písala?
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Prosím o radu.Zamestnanec sa stal SZČO v auguste 2007 a ide si uplatňovať 40% paušálne výdavky. Ako SZČO odvody v roku 2007 neplatil. Podáva daňové priznanie B. Na účely platenia odvodov do soc.poist. sa bude počítať celkový príjem zo živnosti + príjem (hrubý) ako zamestnanec?, alebo len príjem zo SZČO. RZZP bude musieť robiť tiež? Neviem či som to dobre zaradila ak nie tak sa ospravedlňujem. Ďakujem za všetky rady. Gabi
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

gabi2 Pozri príspevok
Prosím o radu.Zamestnanec sa stal SZČO v auguste 2007 a ide si uplatňovať 40% paušálne výdavky. Ako SZČO odvody v roku 2007 neplatil. Podáva daňové priznanie B. Na účely platenia odvodov do soc.poist. sa bude počítať celkový príjem zo živnosti + príjem (hrubý) ako zamestnanec?, alebo len príjem zo SZČO. RZZP bude musieť robiť tiež? Neviem či som to dobre zaradila ak nie tak sa ospravedlňujem. Ďakujem za všetky rady. Gabi
Len príjmy dosiahnuté zo živnosti . Aj RZ ZP bude musieť robiť ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať