Zavrieť

Porady

Daň z prenájmu - byt DOLEZITE

Ahojte poraďáci,
mám trošku zmätok....
keď budem robiť DP dane z príjmu za r. 2007 a chcem do toho daňového priznania uviesť aj príjmy zo závislej činnosti a príjmy z prenájmu bytu, môžem to navzájom kombinovať?
Myslím tak, že keby som mala príjmy len zo závislej činnosti, vyšiel by mi v DP preplatok. Ale keďže tam uplatňujem aj príjmy z prenájmu, tam mi vyjde určite 0 Sk, tak aj tak mi DÚ vráti daň, ktorá vznikla zo závislej činnosti?
Ďalší problém. Nerozumiem tomu, že si môžem uplatňovať výdavky pri prenájme buď 40% alebo v preukázateľnej výške. Veď ja som obyčajná fyzická osoba, nepodnikateľ, hoci som zaregistrovaná na Daň. úrade, mám svoje DIČ, ale len kvôli tomu prenájmu z bytu. To teda musím viesť komplet účtovníctvo či ako?
Keď budem podávať DP typ B, musím aj vypísať tlačivá ako sú Výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch? Prosím poraďte mi, mám z toho hokej.
Ďakujem.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

bambulka2552 Pozri príspevok
Ďalší problém. Nerozumiem tomu, že si môžem uplatňovať výdavky pri prenájme buď 40% alebo v preukázateľnej výške. Veď ja som obyčajná fyzická osoba, nepodnikateľ, hoci som zaregistrovaná na Daň. úrade, mám svoje DIČ, ale len kvôli tomu prenájmu z bytu. To teda musím viesť komplet účtovníctvo či ako?
Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti sú príjmom podľa § 6 ods.3 Zákona o dani z príjmov.
V § 6 sa okrem možnosti pri tomto druhu príjmov uplatniť výdavky percentom z príjmov vo výške 40 % ustanovuje aj nasledovné :
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
(12) Evidenciu podľa odseku 11 je daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo daň vyrubiť alebo dodatočne vyrubiť podľa osobitného predpisu.34)
(13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, 1) je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.

Tzn., že si môžeš vybrať jednu z troch možností -
1. uplatniť si výdavky percentom z príjmov - 40 %,
2. podľa ods.11 uplatňovať preukázateľné výdavky a viesť príslušnú evidenciu ,
3. môžeš sa rozhodnúť účtovať JÚ alebo PÚ.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Pri príjme z prenájmu treba podať DP typ B,kde sa zároveň uvedú aj príjmy zo závisl.činn.,na r.58 sa zapíšu príjmy zo ZČ a na r.59 príjmy z prenájmu,na r.68 dostaneš základ dane spolu.
Aj keď nie si SZČO pri prenájme môžeš uplatniť skutočné výdavky,treba viesť v takom prípade účtovníctvo,ak postačia výdavky vo výške 40% je jednoduchšie uplatniť radšej %.Výkazy nepodávaš pri prenájme.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

bambulka2552 Pozri príspevok
keď budem robiť DP dane z príjmu za r. 2007 a chcem do toho daňového priznania uviesť aj príjmy zo závislej činnosti a príjmy z prenájmu bytu, môžem to navzájom kombinovať?
Musíš to "kombinovať".
V daňovom priznaní uvádzame a zdaňujeme všetky zdaniteľné príjmy akéhokoľvek druhu za celé zdaňovacie obdobie. Pozri si tlačivo DP typ B a pochopíš ...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

vikinka Pozri príspevok
Pri príjme z prenájmu treba podať DP typ B,kde sa zároveň uvedú aj príjmy zo závisl.činn.,na r.58 sa zapíšu príjmy zo ZČ a na r.59 príjmy z prenájmu,na r.68 dostaneš základ dane spolu.
Aj keď nie si SZČO pri prenájme môžeš uplatniť skutočné výdavky,treba viesť v takom prípade účtovníctvo,ak postačia výdavky vo výške 40% je jednoduchšie uplatniť radšej %.Výkazy nepodávaš pri prenájme.
Podčiarknuté nie je celkom pravda, pozri si príspevok vyššie.
V prípade, že sa rozhodne viesť účtovníctvo, tak musí zostaviť aj účtovnú závierku a priložiť ju k DP .
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Johanka Pozri príspevok
Podčiarknuté nie je celkom pravda, pozri si príspevok vyššie.
V prípade, že sa rozhodne viesť účtovníctvo, tak musí zostaviť aj účtovnú závierku a priložiť ju k DP .
Áno,súhlasím,myslela som na 40%-výkazy nie,ak skutočné tak výkazy áno.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ak skutočné výdavky, ešte stále sú dve možnosti, kde pri jednej - vedenie evidencie podľa ods.11 nie sú výkazy potrebné. Len pri účtovníctve .
0 0
bambulka2552 bambulka2552

bambulka2552 je offline (nepripojený) bambulka2552

OK, takže keď budem viesť len obyčajnú evidenciu + - príjmy výdavky, tak výkazy nie sú potrebné? A keď napríklad viem, že nebudem mať príjmy z prenájmu ani 24900 sk, čo je min. nezdanit.čiastka, musím podávať B-čko danové priznanie, nestačí len A-čko, kde sa uvedú príjmy zo závislej činnosti?
0 0
zmm zmm

zmm je offline (nepripojený) zmm

Dobrý večer, našla som sa v tomto probléme,len chcem situáciu doplniť a požiadať Vás o názor- som FO, mám príjem zo záv.čin.,prenajímam nehnuteľnosť firme, s ktorou mám zmluvu o prenájme na 20 rokov, s tým,že všetky náklady na réžiu / prevádzku, opravy ,úpravy/ aj odpisy si bude dávať do výdavkov táto firma. Môžem si aj v takomto prípade uplatniť výdavok 40% z príjmu z tohto prenájmu? Na uvedenú nehnuteľnosť mám hypotéku,úroky z ktorej nemám ako uplatniť.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
A keď napríklad viem, že nebudem mať príjmy z prenájmu ani 24900 sk, čo je min. nezdanit.čiastka, musím podávať B-čko danové priznanie, nestačí len A-čko, kde sa uvedú príjmy zo závislej činnosti?
Stačí podať DP FO A
0 0
BOND BOND

BOND je offline (nepripojený) BOND

vikinka Pozri príspevok
Pri príjme z prenájmu treba podať DP typ B,kde sa zároveň uvedú aj príjmy zo závisl.činn.,na r.58 sa zapíšu príjmy zo ZČ a na r.59 príjmy z prenájmu,na r.68 dostaneš základ dane spolu.
Aj keď nie si SZČO pri prenájme môžeš uplatniť skutočné výdavky,treba viesť v takom prípade účtovníctvo,ak postačia výdavky vo výške 40% je jednoduchšie uplatniť radšej %.Výkazy nepodávaš pri prenájme.
Tak to som z toho JELEŇ !
niekto tak druhý inak.
Ja mám info že ak som konateľ s.r.o. a odvody som platil z min.mzdy a moj príjem z prenájmu nedosiahol 24.900Sk tak DP nemusím podávať.Stačí ak pošlem na DÚ prehlásenie že moj príjem z prenájmu nedosiahol 24.900
JE TO TAK ???
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

BOND Pozri príspevok
Tak to som z toho JELEŇ !
niekto tak druhý inak.
Ja mám info že ak som konateľ s.r.o. a odvody som platil z min.mzdy a moj príjem z prenájmu nedosiahol 24.900Sk tak DP nemusím podávať.Stačí ak pošlem na DÚ prehlásenie že moj príjem z prenájmu nedosiahol 24.900
JE TO TAK ???
Ako konateľ s.r.o. poberáš odmenu, napr, na základe mandátnej zmluvy ?
Aké odvody si platíš - ako dobrovoľne poistená osoba ?
Máš ešte iné príjmy?

Ak príjem z prenájmu nepresiahol čiastku 24.900 Sk, je od dane oslobodený a v DP sa neuvádza. Neuvádzať v DP oslobodené príjmy nie je to isté ako "nemusím" podať DP . Závisí od výšky ostatných príjmov.
0 0
BOND BOND

BOND je offline (nepripojený) BOND

Odvody platim ako zamestnanec s.r.o. z minimálnej mzdy ,iné príjmy nemám.
0 0
BOND BOND

BOND je offline (nepripojený) BOND

Johanka Pozri príspevok
Ako konateľ s.r.o. poberáš odmenu, napr, na základe mandátnej zmluvy ?
Aké odvody si platíš - ako dobrovoľne poistená osoba ?
Máš ešte iné príjmy?

Ak príjem z prenájmu nepresiahol čiastku 24.900 Sk, je od dane oslobodený a v DP sa neuvádza. Neuvádzať v DP oslobodené príjmy nie je to isté ako "nemusím" podať DP . Závisí od výšky ostatných príjmov.
Dobrý deň
Takže príjem mam ako zamestnanec vlastnej s.r.o. a to min.mzda mesačne celý rok 2007. píjem z prenájmu 20.000 Sk/2007 iný príjem som nemal.
podávam ,alebo nepodávam DP
ak áno do akej kolonky čo uvediem???
Zatiaľ ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Pre "bambulku"

Namiesto takýchto SS-iek http://www.porada.sk/t74038-ospraved...bulka2552.html. by si mohla aspoň raz použiť tlačítko "oceňujem"

Bambulka, asi si zabudla na "čarovné slovíčko- ďakujem"

Dedo Jozef
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Johanka, dobre si spravila, čo si spravila, s tým "ospravedlnením". Aspoˇn človek vie, s kým má niekedy dočinenia. Hlavne, že si to dala verejne, a nie anonymne.

A vôvec, že sa niekedy človek snaží
To je za to dobro, za dobrotu na žobrotu.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Žasnem, že niekto,kto má v profile ,,účtovník", takto cez ss reaguje ! A divím sa, že Bambulka chodí po rady na Poradu...čítala som tu prednedávnom kdesi, že za dva týždne sa na kurze dá naučiť všetko.
Takto sa môže správať len niekto, kto pred účtovníckou prácou nemá rešpekt a nebojí sa toho, že niečo v papieroch sprzní. Odkedy som členkou porady, tak po čítaní všetkých nezištných rád a skúseností týchto múdrych ľudí mám pred touto prácou neskutočný rešpekt a občas mám pocit, keď mám papiere klienta na stole ani keby som držala život pacienta vo svojích rukách ako lekár.
Možno sa to bude zdať niekomu smiešne, ale túto zodpovednosť neviem prirovnať k inému.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

BOND Pozri príspevok
Dobrý deň
Takže príjem mam ako zamestnanec vlastnej s.r.o. a to min.mzda mesačne celý rok 2007. píjem z prenájmu 20.000 Sk/2007 iný príjem som nemal.
podávam ,alebo nepodávam DP
ak áno do akej kolonky čo uvediem???
Zatiaľ ďakujem
Príjem z prenájmu je do 24.900 Sk, takže je v plnom rozsahu od dane oslobodený.
Zostatnú Ti iba príjmy zo závislej činnosti, tzn. stačí ak Ti zamestnávateľ urobí ročné zúčtovanie dane. Keďže si zamestnanec vo "vlastnej" s.r.o., hádam Ti bude prepáčené, že si o RZD nepožiadal v zákonnej lehote .
0 0
BOND BOND

BOND je offline (nepripojený) BOND

Johanka Pozri príspevok
Príjem z prenájmu je do 24.900 Sk, takže je v plnom rozsahu od dane oslobodený.
Zostatnú Ti iba príjmy zo závislej činnosti, tzn. stačí ak Ti zamestnávateľ urobí ročné zúčtovanie dane. Keďže si zamestnanec vo "vlastnej" s.r.o., hádam Ti bude prepáčené, že si o RZD nepožiadal v zákonnej lehote .
Tak že ak správne rozumiem tak DP nepodávam stačí mi urobiť ročné zúčtovanie dane.
Tak?
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
áno, presne tak RZD
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Johanka Pozri príspevok
Príjem z prenájmu je do 24.900 Sk, takže je v plnom rozsahu od dane oslobodený.
Zostatnú Ti iba príjmy zo závislej činnosti, tzn. stačí ak Ti zamestnávateľ urobí ročné zúčtovanie dane. Keďže si zamestnanec vo "vlastnej" s.r.o., hádam Ti bude prepáčené, že si o RZD nepožiadal v zákonnej lehote .
Asi je to hlúpa otázka no predsa, príjmy z prenájmu hnuteľnej veci /fotoaparát/ do 24 900 Sk sú takisto oslobodené? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať