Zavrieť

Porady

JU-platba kartou

Ahojte,
prečítala som si hádam skoro všetky články k platbám platobnou kartou. Je tam viac názorov, a preto by som sa chcela opýtať, či niekto nemá stanovisko z daňového úradu k účtovaniu týchto platieb.
Nezdá sa mi, aby som účtovala cez pokladňu, keď reálne peniaze nemám v ruke. Podľa knihy od Spitzovej je správne účtovanie asi takto: nákup (doklad z reg. pokladne) - priebežné položky, VOZD - rézia,,, Výpis z účtu - Bankový účet - výdavok, prieb. položky - príjem. Ale tento spôsob sa nedá aplikovať v mojom softe (Pohoda) a predpokladám, že ani v iných.
Preto som rozmýšľala nad takýmto spôsobom. Nákup (doklad z reg.pokl.) by som zaúčtovala cez ID ako VOZD - réžia, a pri výpise potom Bankový účet výdavok a VNZD ostatné. Myslíte, že je to úplne zle? Vie sa niekto vyjadriť? Rada by som bola, keby som videla nejaké stanovisko z DU.
Ďakujem
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Teoreticky nemal dôvod vzniknúť rozdiel (priebežná položka a platba mala byť rovnakou sumou), ale keď sa tak stalo, daj na prevádzkovú réžiu. V inventarizačnom zápise oddôvodni, že neexistuje taká minca, takže odpisuješ do PR/ostatného príjmu.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Mne priebežné položky sedia. Len v pokladni mi na konci roka figuruje napr. 87456,10. Keby som tankovanie kartou účtavala po starom (nie cez PP), tak tam tých 0,10 hal.nie je. Takže toto potrebujem vyriešiť. Keď robím štvrťročnú inventarizáciu pokladne, tak reálne 0,10 hal.neexistuje.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Poprosím niekoho, kto sa s tým stretol, aby mi poradil, ďakujem.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Nechápem celkom tvoj problém, pretože pri účtovaní platby platobnou kartou cez priebežné položky v JU sa pokladňa vôbec neúčtuje.
Na základe bločku z čerpacej stanice sa blok zaúčtuje cez ID ako VOZD (+DPH) so zápisom do priebežných položiek. Na základe výpisu z banky sa účtuje úbytok peňažných prostriedkov so zápisom do priebežných položiek.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Nuž môj problém je o tom, že pokl.bločky som neúčtovala cez ID, ale ako výdaj z pokladne.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

kliknite http://www.porada.sk/t76243-phm-tank...ou-z-uctu.html

Mám Bločik z RP a vidím, že je to platba kartou, tak zaúčtujem:
Príjem z priebežných položiek do pokladne /na základe toho malinkého lístočku/
Výdaj z pokladne - VOZD - /na základe registračného dokladu/
Výdaj do priebežných položiek /na základe výpisu z účtu/
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
otázka Pozri príspevok
Mne priebežné položky sedia. Len v pokladni mi na konci roka figuruje napr. 87456,10. Keby som tankovanie kartou účtavala po starom (nie cez PP), tak tam tých 0,10 hal.nie je. Takže toto potrebujem vyriešiť. Keď robím štvrťročnú inventarizáciu pokladne, tak reálne 0,10 hal.neexistuje.
Vyhotovte VPD na 0,10 hal. a bude to v poriadku - zaúčtujte túto sumu ako VNZD - a dajte poznámku , za akého dôvodu je to takto účtované .


P.S.Aj tak určite bola chyba niekde zaokrúhlovaní , nakoľko nie všetci obchodníci toto zaokrúhlovanie majú v poriadku .
Naposledy upravil Zita5 : 22.03.08 at 11:40 Dôvod: P.S. doplnenie
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Zita5 Pozri príspevok
Vyhotovte VPD na 0,10 hal. a bude to v poriadku - zaúčtujte túto sumu ako VNZD - a dajte poznámku , za akého dôvodu je to takto účtované .


P.S.Aj tak určite bola chyba niekde zaokrúhlovaní , nakoľko nie všetci obchodníci toto zaokrúhlovanie majú v poriadku .
Presne toto som potrebovala, zbaviť sa tých 0,10 hal. v pokladni. Účtovala som to presne ako popísala Muška. Veľmi pekne Vám obom ďakujem, kpnečne môžem pokračovať.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
ludia, prečo účtujete bločky platené kartou cez pokladňu. Veď s pokladňou to nemá nič spoločné. Účtovanie cez pokladňu absolútne nie je správne a nikdy nebolo.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

klikni http://www.porada.sk/88735-post32.html
vždy som to tak riešila....a pre tieto neustále "dohady", od 1.1.2008 aj v "Postupoch pre JU" upravené,
klikni http://www.porada.sk/677115-post18.html
Naposledy upravil Muška : 22.03.08 at 14:38 Dôvod: slovenčina
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Muška, viem o čom je § 12 ods. 5 , ale nejde mi do hlavy prečo potom účtuješ tak, ako opisuješ v príspevku č.27. Veď to je v rozpore s postupmi účtovania minimálne od 1.1.2008.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

..podľa postupov mám zaúčtovať 2x priebežnú položku .....a v členení - výdaj, ...., ak je priebežná položka "Príjem do pokladne", tak ..."a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e)" - znamená pre mňa "výdaj z pokladne"


(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
§ 4 ods. 6 písm. e vôbec neznamená, že sa jedná o výdaj pokladňa, ale je to členenie výdavkov.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
príklad účtovania nákup kartou zjednodušene bez DPH:

1., platba kartou za tovar
priebežná položka výdavok, s členením podľa § 4 ods.6 e = VOZD tovar

2., výpis z banky
úbytok peňazí z BU do priebežných položiek príjem

Nedochádza tu vôbec k účtovaniu cez pokladňu. Platbu kartou účtujeme ako ID na základe bločku a potvrdenia o platbe kartou. BU účtujeme na základe výpisu z BU.
Dúfam, že je to zrozumiteľné.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ekopo Pozri príspevok
príklad účtovania nákup kartou zjednodušene bez DPH:

1., platba kartou za tovar
priebežná položka výdavok, s členením podľa § 4 ods.6 e = VOZD tovar len ako mám cez PC zaúčtovať "Priebežnú položku" - a členenie "VOZD"
Ja to zaúčtujem ako "výdaj z priebežných položiek", tzn., že mám príjem peňazí do pokladne...a musím urobiť ďalší zápis ako VOZD - tovar - tak to zaúčtujem ako výdaj z pokladne

2., výpis z banky
úbytok peňazí z BU do priebežných položiek príjem toto je jasné "priebežná položka - príjem do priebežných položiek

Nedochádza tu vôbec k účtovaniu cez pokladňu. Platbu kartou účtujeme ako ID na základe bločku a potvrdenia o platbe kartou. BU účtujeme na základe výpisu z BU.
Dúfam, že je to zrozumiteľné.
...
a nehovoriac o tom, že bloky , ktoré boli platené kartou mám niekoľko, ale boli napr. platené z osob. účtu, z účtu priateľky , manželky......a pod.
Takže sa mi to niekedy vôbec nedá "napárovať"
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Pohyb podľa bodu 1. sa účtuje cez ID (interný doklad). Nemám s tým problém.
Ak "niečo" bolo platené z účtu priateľky, manželky, nedajbože suseda nemalo by to mať nič spoločné s podnikaním. Ak sa predsa taký prípad vyskytne (výhradne náhodou) a patrí preukázateľne podnikateľovi, tak v tomto prípade sa vystaví VPD ku ktorému bude priložený blok z pokladne a ešte fotokópia výpisu z účtu z ktorého bol výdavok hradený. To, že bol vystavený VPD znamená, že podnikateľ dal hotovosť osobe, ktorá zaplatila výdavok prostredníctvom účtu. Je to pritiahnuté za vlasy. Osobne by som o takých "výdavkoch" účtoval čo najmenej a patrične vysvetlil podnikateľovi, že na platby má vlastný účet.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

...ja asi stále nerozumiem:

Načo mám robiť ešte Interný doklad.

Mám bločik za nákup /platený kartou/ - zaúčtujem ho

1.výdaj z pokladne VOZD - priložím doklad z RP
2.príjem do pokladne /výdaj z priebežných položiek/
3.výdaj z účtu /príjem do priebežných položiek/

Neviem....zdá sa mi to jednoduchšie...nemusím vyrábať ID...a pod.
A dokonca mám pocit, že to robím správne.

P.S.
Mám dopravcu - Zamestnanci sú na ceste.....a niekoľkokrát musia tankovať na ceste cez svoj účet, zamestnávateľ im aj zašle peniaze na ich účet zamestnanca. Keby som sa s každým blokom zložito zapodievala cez ID....asi by som sa trošku zamotkala
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Muška Pozri príspevok
..
Načo mám robiť ešte Interný doklad.

Mám bločik za nákup /platený kartou/ - zaúčtujem ho

1.výdaj z pokladne VOZD - priložím doklad z RP bol pohyb hotovosti ? NIE
2.príjem do pokladne /výdaj z priebežných položiek/ prijala si hotovosť? NIE
3.výdaj z účtu /príjem do priebežných položiek/ správne

Neviem....zdá sa mi to jednoduchšie...nemusím vyrábať ID...a pod.
A dokonca mám pocit, že to robím správne. Ja ten pocit nemám
namiesto bodu 1 a 2 je interný doklad bližšie v príspevku č.35
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ešte sa opýtam:
Čiže na základe ID - zaúčtuješ bod 1 a 2 ako NEPEŇAŽNÝ???
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

A prosím Vás ako účtujete jednotlivé bloky z nákupov, každý blok
zvlásť ID alebo spolu všetky bloky naraz na konci mesiaca jedným
zápisom, ak je všetko nákup PHM? ID- priebežné položky a členenie
VOZD+DPH, výpis- priebežné položky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať