Zavrieť

Porady

Príjem popri poberaní rodičovského príspevku

Ahojte, mám ponuku na prácu cez internet, kde by som mohla zarobiť mesačne cca 500Sk a chcú so mnou uzavieť dohodu o vykonaní práce. Momentálne poberám rodičovský príspevok. Zaujíma ma, či mám nejakú oznamovaciu povinnosť voči sociálke alebo iným inštitúciám, či musím tento príjem zdaňovať a či to budem musieť dokladovať pri ročnom zúčtovaní dane, kde si manžel na mňa uplatňuje odpočítaľnú položku, teda či mi tento príjem neprinesie viac starostí s vybavovačkami ako osohu. Predom ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
evženia evženia

evženia je offline (nepripojený) evženia

ak som to dobre v rýchlosti ráno pochopila, tak by to malo byť tak, že mamička, ktorá bude od 1.1.2009 robiť a dieťa bude mať umiestnené v škôlke, jasliach alebo profesionálnej opatrovateľky - teda niekde kde môže preukázať náklady dostane celú výšku rodičovského príspevku... pokiaľ sa o dieťa stará niekto iný, napr. stará mama tak sa rodičovský príspevok kráti asi o 3 000 sk... tou sumou som si presne nie istá...
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Áno, tak to nejako je a počula som takú "radu", že starý rodič si má založiť živnosť na opatrovanie. Potom by matka mohla vydokladovať, že platí za opatrovanie. Dobré, nie?
Aby len bolo jasné, týka sa to totiž aj mojej dcéry, lebo sa jej staráme my - starí rodičia o dieťa, o nášho vnúčika. Takže som začala uvažovať, či si nemám rozšíriť živnosť o opatrovateľskú službu a opatrovať aj iné deťúrence. To by som sa mala, zarábala by som, dcéra by dostávala celý rodičovský príspevok, odvádzala by som viac daní a všetci by sme boli spokojní
Chyba je, že nie som profesionálna opatrovateľka, takže asi také jednoduché by to nebolo, všakže?
Naposledy upravil bea : 26.11.08 at 14:36
0 0
evženia evženia

evženia je offline (nepripojený) evženia

je to celé postavené na hlavu.. myslím si, že každá jedna mamina by rada ostala doma s dieťaťom.. väčšinou pracujú pre to, aby si zlepšili finančnú situáciu...
0 0
evženia evženia

evženia je offline (nepripojený) evženia

veru nie.. profesionálna je profesionálna...
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

evženia Pozri príspevok
ak som to dobre v rýchlosti ráno pochopila, tak by to malo byť tak, že mamička, ktorá bude od 1.1.2009 robiť a dieťa bude mať umiestnené v škôlke, jasliach alebo profesionálnej opatrovateľky - teda niekde kde môže preukázať náklady dostane celú výšku rodičovského príspevku... pokiaľ sa o dieťa stará niekto iný, napr. stará mama tak sa rodičovský príspevok kráti asi o 3 000 sk... tou sumou som si presne nie istá...
Ja si myslím, že rodičovský v plnej výške dostanú len tie mamičky, ktoré budú doma s dieťaťom. Keď bude dieťa v škôlke, dostanú príspevok vo výške nákladov na škôlku. A keď budú so starými rodičmi, tak 25 %. To vlastne bude dostávať každá mamička inú výšku príspevku, podľa toho, koľko v ich meste stojí škôlka?
A tú radu, aby si starí rodičia urobili živnosť na opatrovanie vnúčat som počula v správach aj ja. Je až neuveriteľné, aké nápady môžu skrsnúť v hlave našich zákonodarcov. Už len predstava, že mi mama mesačne fakturuje opatrovanie môjho syna veď je to choré.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

9. § 12 sa dopĺňa odsekmi 8 až 10, ktoré znejú:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
„(8) O žiadostiach o rodičovský príspevok podaných do 31. decembra 2008, sa rozhodne a priznaný príspevok sa vypláca podľa zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008.<o:p></o:p>
(9) Ak rodič uplatňuje nárok na rodičovský príspevok po 31. decembri 2008 za obdobie pred 1. januárom 2009, o nároku na tento príspevok sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vypláca podľa zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008.<o:p></o:p>
(10) Rodičovi, ktorému bol priznaný rodičovský príspevok pred 1. januárom 2009 a vypláca sa aj po 31. decembri 2008, zaniká nárok na rodičovský príspevok dňom priznania príspevku na starostlivosť o dieťa podľa osobitného predpisu<SUP>5g) </SUP> alebo dňom zabezpečenia starostlivosti o dieťa podľa § 1 ods. 2 písm. a) alebo b) v materskej škole.“.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p>Ja neviem, ale mne stále z tohoto čo čítam vychádza, že mamičiek, ktoré poberajú rodičovský príspevok už od roku 2008 sa to netýka. Pokiaľ nepožiadajú o príspevok na starostlivosť, tak budú naďalej poberať rodičovský príspevok.</o:p>
<o:p>Mamičky, ktoré však budú žiadať o rodičovský príspevok po 1.1.2009 a zároveň budú pracovať, ho dostanú len vo výške 25%.</o:p>
<o:p>Naozaj to je tak alebo tomu chápe niekto ináč? </o:p>

Alebo to mám chápať tak, že mi nárok na rodičovský príspevok zanikne automaticky 1.1.2009, lebo mi priznajú príspevok na starostlivosť bez toho aby som si oň požiadala?
Naposledy upravil jankasm : 27.11.08 at 08:41
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Odpovede na tieto otázky by určite zaujímali nielen mňa. Vie tu niekto na ne odpoveď? Ako to teda od nového roka bude?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Prosím, nikto nám to nevie objasniť? Ako máme chápať ten § 12?
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

tu som našla list priamo od pani ministerky :

http://www.rodinka.sk/index.php?id=tomanova

.... Treba však zdôrazniť, že zavedenim príspevku na starostlivosť o dieťa do praxe sa neruší poskytovanie rodičovského príspevku, čoho sa rodičia obávajú. Rodičovský príspevok sa bude aj naďalej poskytovať podfa platnej právnej úpravy až do nadobudnutia účinnosti nového zákona o rodičovskom príspevku. Vylúči sa iba súčasné poberanie obidvoch dávok a o tom, ktorú z dávok bude rodič poberať, rozhoduje iba on sám. Umožňuje to prechodné ustanovenie v Článku II návrhu zákona, podfa ktorého sa bude zárobkovo činnému rodičovi aj naďalej vyplácať rodičovský príspevok, ak mu bude priznaný pred 1. januárom 2009.
0 0
Lemon Lemon

Lemon je offline (nepripojený) Lemon

Velmi ma zaujala Vasa diskusia. Aj ja si momentalne lamem hlavu, ako to bude s rodic.prispevkom po 1.1.2009. Tiez som poberatelkou rodic.prispevku od roku 2008 a od 1.1.2009 mam moznost pracovat na 50% uvazok. Dcerku bude medzitym opatrovat studentka alebo pani na dochodku (nie rodina) a pochybujem, ze oni mi vystavia nejaky doklad o opatrovani(fakturu alebo nieco take)
1.Automaticky tym pridem o rodicovsky prispevok a dostanem z neho len 25%? 2.Ake povinnosti mi vyplyvaju voci uradom ked zacnem takto na 50% pracovat(momentalne za mna plati stat aj prispevok do II.doch.piliera)-ake tlaciva treba vypisat, kde to nahlasit?
3. Mozno budem zo zaciatku pracovat len na dohodu, v tom pripade ako som pochopila ten novy zakon, o rodicovsky prispevok nepridem? A tiez ake mam povinnosti vyplnania tlaciv a nahlasovania na urady, keby som pracovala na dohodu?
dakujem za kazdu radu
0 0
Saara Saara

Saara je offline (nepripojený) Saara

Ahojte, mozno to niekomu pomoze ...
http://www.rodinka.sk/index.php?id=591362
pripadne mozte sa spytat priamo na poradni MPSVaR na http://poradne.rodinka.sk/viewforum.php?f=26
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Lemon Pozri príspevok
Velmi ma zaujala Vasa diskusia. Aj ja si momentalne lamem hlavu, ako to bude s rodic.prispevkom po 1.1.2009. Tiez som poberatelkou rodic.prispevku od roku 2008 a od 1.1.2009 mam moznost pracovat na 50% uvazok. Dcerku bude medzitym opatrovat studentka alebo pani na dochodku (nie rodina) a pochybujem, ze oni mi vystavia nejaky doklad o opatrovani(fakturu alebo nieco take)
1.Automaticky tym pridem o rodicovsky prispevok a dostanem z neho len 25%? 2.Ake povinnosti mi vyplyvaju voci uradom ked zacnem takto na 50% pracovat(momentalne za mna plati stat aj prispevok do II.doch.piliera)-ake tlaciva treba vypisat, kde to nahlasit?
3. Mozno budem zo zaciatku pracovat len na dohodu, v tom pripade ako som pochopila ten novy zakon, o rodicovsky prispevok nepridem? A tiez ake mam povinnosti vyplnania tlaciv a nahlasovania na urady, keby som pracovala na dohodu?
dakujem za kazdu radu
1, podľa môjho názoru budeš mať plný RP, keďže si sa stala poberateľkou RP pred 1.1.2009
2,na UPSVaR musíš isť osobne, len tam podpíšeš čestné prehlásenie a na SP a ZP za teba zam-teľ vybaví všetko
3, pri dohode nepríde o RP ani ten, kto sa stane poberateľom RP po 1.1.2009, práca na dohodu neviem, či sa nahlasuje na UPSVaR a do SP vybaví zam-teľ

Ešte doplním, že stále nie je nič schválené, platné!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ja ešte doplním, že ak sa zamestnáš na pracovnú zmluvu, tak sa musíš odhlásiť zo SP ako poistenec, za ktorého platí dôchodkové poistenie štát /pravdepodobne si sa naň bola po narodení dieťatka prihlásiť/.
0 0
Gaba30 Gaba30

Gaba30 je offline (nepripojený) Gaba30

Pracujem v súkromnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá stavebnou činnosťou a personálnym leasingom. ...viac
Mne sa zdá novela nespravodlivá voči takým, ako som ja. Ja som mala začať poberať RP od 16.2.09 ( teraz som na materskej). Lenže podľa nového ho nedostanem, lebo musím nastúpiť do práce (požiadam iba o nejakých 25%). Toto je naše 3. dieťa, ale príspevok pri narodení sa na nás tiež nevzťahuje, lebo sa dcéra narodila 2.9.08 a to sa išlo podľa starého zákona. Moja otázka : Ak nastúpim do práce, zamestnávateľ oznámi hromadné prepúšťanie ( hosp. kríza), môžem požiadať o rodičovský príspevok? Ďakujem
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Gaba30 Pozri príspevok
Mne sa zdá novela nespravodlivá voči takým, ako som ja. Ja som mala začať poberať RP od 16.2.09 ( teraz som na materskej). Lenže podľa nového ho nedostanem, lebo musím nastúpiť do práce (požiadam iba o nejakých 25%). Toto je naše 3. dieťa, ale príspevok pri narodení sa na nás tiež nevzťahuje, lebo sa dcéra narodila 2.9.08 a to sa išlo podľa starého zákona. Moja otázka : Ak nastúpim do práce, zamestnávateľ oznámi hromadné prepúšťanie ( hosp. kríza), môžem požiadať o rodičovský príspevok? Ďakujem
Aj mňa zaujíma odpoveď na tvoju otázku.
A fakt ma to mrzí, teba obišlo úplne všetko.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Gaba30 Pozri príspevok
Mne sa zdá novela nespravodlivá voči takým, ako som ja. Ja som mala začať poberať RP od 16.2.09 ( teraz som na materskej). Lenže podľa nového ho nedostanem, lebo musím nastúpiť do práce (požiadam iba o nejakých 25%). Toto je naše 3. dieťa, ale príspevok pri narodení sa na nás tiež nevzťahuje, lebo sa dcéra narodila 2.9.08 a to sa išlo podľa starého zákona. Moja otázka : Ak nastúpim do práce, zamestnávateľ oznámi hromadné prepúšťanie ( hosp. kríza), môžem požiadať o rodičovský príspevok? Ďakujem
ak už nebudeš zárobkovo činná (na dohodu pracovať môžeš) a dieťa nebude chodiť do štátom dotovanej škôlky, tak môžeš požiadať o RP.

mna tiež vyššie príspevky obišli, na obe deti (r.2004 + 2008) a RP od 2009 a počas MD alebo RD sa firma zruší a na 99% ani odstupné nedostanem. No, čo už narobím! radšej nech sme zdraví

P.s. musela som sa opraviť. Už nebude dôležité, či "štátom dotovanej" škôlky. Aby mala nárok na RP, tak dieťa nesmie chodiť do škôlky, okrem prípadov napr. ak študuje, vzdeláva sa alebo pripravuje na trh práce, ak dieťa má dlhodobo nepr.zdr.stav, obaja rodičia sú ZTP, tak podmienky za ktorých môže dieťa navštevovať škôlku alebo iné zariadenie alebo sa on môže starať len druhý rodič alebo iná plnoletá fyz. osoba, sú upravené v zákone o RP § 3 ods.3
Naposledy upravil brčko : 11.12.08 at 08:50
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
brčko Pozri príspevok
ak už nebudeš zárobkovo činná (na dohodu pracovať môžeš) a dieťa nebude chodiť do štátom dotovanej škôlky, tak môžeš požiadať o RP.

mna tiež vyššie príspevky obišli, na obe deti (r.2004 + 2008) a RP od 2009 a počas MD alebo RD sa firma zruší a na 99% ani odstupné nedostanem. No, čo už narobím! radšej nech sme zdraví
Vďaka za odpoveď. Je to naozaj ťažká situácia.
Už to podpísal prezident?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Už podpísal...
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
bea Pozri príspevok
Už podpísal...
Ďakujeme. Určite väčšina je rada.
0 0
Gaba30 Gaba30

Gaba30 je offline (nepripojený) Gaba30

Pracujem v súkromnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá stavebnou činnosťou a personálnym leasingom. ...viac
Ahoj Karcoolka1. Túto možnosť som už skúšala. Na našej SP mi povedali, že nie je možnosť ukončiť skôr materskú dovolenku. Teda, že ju ukončím 28.12.08 a na rodičovskú dovolenku nastúpim 29.12.08.Tak neviem. Ale tiež je pravda že tam figu vedia. Možno skúsim volať ústredie v Bratislave. Ak niečo ziástím dám vedieť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať