Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávky v JÚ

SZČO má pohľadávku z roku 2002, ktorá nebude uhradená. Může odpísať pohľadávku a dať do nákladov v JÚ?
Usporiadat
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

misolga Pozri príspevok
Máme rozhodnutie súdu v ktorom nás ako veriteľa upovedomili že pohľadávky ešte z roku 1994-1998 vo výške 78 tis správca konkurznej podstaty poprel-z dôvodu neevidovania faktúr, čiže musím ak ju chcem vyradiť podľa § 17 ods12 b (úprava základu dane daňovníka účtujúceho v sústave Jú)zvýšiť základ dane, nakoľko podľa § 19 ods2)h v 1 a 5 bode a písm i). nespĺňam podmienky- súd mi dal na vedomie iba popretie pohľadávky.
-Toto rozhodnutie priložím k neuznaným pohľadávkam a v rámci uzávierkových operácií ich odpíšem z knihy faktúr a v PD zvýšim základ dane v POZD kde uvediem čiastku aj s dph.. .-správny postup??
Ja by som uviedla čiastku bez DPH.
Postupuješ podľa § 14 ods 2 Postupov JU.
§ 4 ods. 6 písm.d sú príjmy zahrnované do základu dane a to DPH nie je.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

Mam povinnosť informovať dlznika, ze trvalo odstupujem od vymahania pohladavky a ze si ju odpisujem?
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

beatam Pozri príspevok
Ja by som uviedla čiastku bez DPH.
Postupuješ podľa § 14 ods 2 Postupov JU.
§ 4 ods. 6 písm.d sú príjmy zahrnované do základu dane a to DPH nie je.
-základom dane pri odpise pohľadávky je hodnota celkovej pohľadávky a tá je vrátane dph..
doplňujem: podľa § 17 ods12 písm b)- základ dane sa zvýši pri vyradení pohľ. z účtovníctva vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky... Menovitá hodnota pohľadávky je ocenenie pri jej vzniku-cena na ktorú pohľadávka znie, čiže aj s dph. A potom už postupujem podľa § 4 ods.6 d)-pohľadávku zahrniem do základu dane.
Naposledy upravil misolga : 19.02.09 at 09:02 Dôvod: úprava-doplnenie
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ak Vám pomôže tak prikladám Usmernenie drsr
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Zita5 ďakujem, v tomto mi usmernenie nepomohlo.

Takže, ak vyradím pohľadávku z účtovníctva (§17,odsek 12,písm.b) musím ju celú-vrátane DPH zdaniť? Zaplatím daň z príjmu z peńazí, ktoré neuvidím a ešte aj z DPH? Tak toto mi ťažko ide do hlavy
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Na infoservise www.enoviny.sk je na otázku o účtovaní odpisu pohľadávky táto odpoveď:
Podľa §14 opatrenia č. MF/27076/2007-74 v nadväznosti na §17 ods.12)písm.b) a c) ZDP môže od 1.1.2008 podnikateľ FO účtujúci v JU rozhodnúť o trvalom upustení od vymáhania pohľadávky. Pohľadávky, pri ktorých bolo rozhodnuté upustiť od ich vymáhania, ktoré zakladajú zdaniteľný príjem musia byť zahrnuté do zdaniteľného príjmu v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo rozhodnuté o upustení od ich vymáhania. Ak sa podnikateľ rozhodne odpísať pohľadávku vystaví interný doklad a zaúčtuje:
a) v knihe pohľadávok zánik pohľadávky,
b) v peňažnom denníku JU v rámci uzávierkových operácií príjem zahrňovaný do základu dane z príjmov, ak ide o pohľadávku, ktorej úhradou by vznikol zdaniteľný príjem. Ak pôjde o platiteľa DPH a odpisovaná pohľadávka obsahuje aj DPH, v peňažnom denníku sa zaúčtuje len príjem bez DPH.
Pohľadávky, ktorých úhradou nevzniká zdaniteľný príjem a pohľadávky, ktoré zakladajú zdaniteľný príjem, ale od ich vymáhania bolo upustené z dôvodov ustanovených v §19 ods.2) písm. h) body 1 až 5 a písm. i) ZDP sa pri upustení od ich vymáhania nebudú účtovať v peňažnom denníku.

A teraz som z toho magor (pozn.mimo citácie)
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

-vďaka beatam za upozornenie.
v tom príspevku v hosp.novinách sa uvádza že ak pohľadávka obsahuje u platiteľa dph tak potom dph nie je predmetom dane z príjmov v zmysle §3 ods.2písm e/ZDP. Ale aj tak mám stále červíka v hlave.. potom prečo sa v ZDP neuvádza pojem odpis menovitej pohľadávky u platcu dph-iba vo výške ZD?
Naposledy upravil misolga : 20.02.09 at 09:58 Dôvod: vymazanie pôvodného príspevku
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

Kedze mi to nedalo a stale sa mi zladli vase odpovede nejednotne dala som dopyt na UDR. Snad to este niekomu pomoze.

-----------------
Moj dopyt:

Prajem Vam dobry den.
Dovolujem si Vas oslovit s prosbou o pomoc. Ide o to, ze v dostupnych publikaciach to nie je publikovane v celom rozsahu a na internete sa hromadia rozne aj protichodne informacie.

Ide o takyto problem:
Podnikatel FO ? jednoduche uctovnictvo.
Eviduje v uctovnictve neuhradene pohladavky. Kedze sa zmenil zakon o dani z prijmu (DzPj), uz je moznost ?vyradit? nedobytne pohladavky z uctovnictva aj pocas existencie uctovnej jednoty ? a tym si optimalizovat zaklad dane.
Pohladavka cca 20.000,- Sk ? t.j. nesplna podmienky § 19 ods.2 i. zakona o DzPj.
Podla postupov uctovania v sustave JU § 14 ods. 2 sa takato pohladavka uctuje vramci uzavierkovych uctovnych operacii ako prijem ovplyvnujuci zaklad dane.
Podla zakona o DzPj §17 ods. 12 b ? pri vyradeni pohladavky mam zaklad dane zvysit o jej odpis v menovitej hodnote.

Ako mam spravne postupovat pri vyplnani tlaciva DP typ B.
1. ide tato pohladavka na riadok 40 ? alebo ma byt zahrnuta v prijmoch zo zivnosti v tabulke c. 1 ?
2. ked patri tato pohladavka na r. 40 zahrnuje sa tam aj s DPH?
3. kedy sa pouzivaju riadky DP 40, 41? ? len pri ukonceni podnikania a pri zmene sposobu uplatnovania vydavkov?
-----------------

Odpoveď UDR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ustanovenie § 14 Opatrenia MF SR č.MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva (ďalej len "postupy účtovania") vymedzuje postup účtovania pohľadávok a záväzkov a od 1.1.2008 nanovo upravuje aj odpis pohľadávok.
Od 1.1.2008 môže teda účtovná jednotka už v priebehu podnikania odpísať pohľadávky evidované v knihe pohľadávok, ak sa sama rozhodne, že ďalšie vymáhanie neuhradených pohľadávok je bezpredmetné, a to z rôznych dôvodov.
V súlade s § 14 ods.2 postupov účtovania pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods.6 písm.d) tretieho bodu (príjmy zahrnované do základu) v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods.6 písm.f) postupov (príjmy neovplyvňujúce základ dane).
Ak by išlo o také pohľadávky, ktoré spĺňajú podmienky daňovej uznateľnosti podľa § 19 ods.2 písm.h) a i) zákona o dani z príjmov, pri odpise takýchto pohľadávok sa podľa § 14 ods.3 postupov účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods.6 písm.f) postupov účtovania (príjmy neovplyvňujúce základ dane) na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky.
V podávanom daň. priznaní typ B v VI.oddiele daňovník prenáša údaje z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupova účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37.
K problematike DPH uvádzame, že nakoľko súčasťou pohľadávky (ako aj záväzku) je aj daň z pridanej hodnoty, daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v knihe pohľadávok zánik"celej" pohľadávky, teda aj s DPH.
V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem z odpísanej pohľadávky podľa § 4 ods.6 písm.d) ? príjmy zahrnované do základu dane z príjmov v súlade so zákonom o dani z príjmov, teda príjem z pohľadávky bez dane z pridanej hodnoty.

DR SR B.B. odbor služieb pre verejnosť

----------
1 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

ajka100 Pozri príspevok
V podávanom daň. priznaní typ B v VI.oddiele daňovník prenáša údaje z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupova účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37.
Prosííím, teraz je to ako?
pri skončení živnosti musím zdaniť tie pohladávky a neviem či ich mám zaradiť ako príjem zo živnosti alebo to rozdeliť a dať to na r. 42????
Ďakujem
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Maxinka Pozri príspevok
Prosííím, teraz je to ako?
pri skončení živnosti musím zdaniť tie pohladávky a neviem či ich mám zaradiť ako príjem zo živnosti alebo to rozdeliť a dať to na r. 42????
Ďakujem
r.42 sa vyplňuje len v prípade dodatočného daňového priznania. Ku dňu skončenia živnosti si uzavri účtovné knihy a v peňažnom denníku nepeňažným zápisom si neuhradené pohľadávky (ktoré by ti po úhrade boli zdaniteľným príjmom)zapíšeš do denníka ako príjem ovplyvňujúci základ dane.Treba skontrolovať či sú aj neuhradené záväzky a zásoby-tie tiež upravujú základ dane.. takže Výkaz o majetku a záväzkov bude nulový a príjmy počas podnikania a pohľadávky po skončení živnosti sú uvedené vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch a v daňovom prinaní na riadku 2 odd.VI-príjmy a výdaje zo živnosti.. Výkazy sa uvádzajú ku dňu skončenia živnosti ako mimoriadna uzávierka..
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať