Zavrieť

Porady

zánik pohľadávky v JU

V postupoch JU je od 1.1.2008
§ 14
Pohľadávky a záväzky

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

Niekomu to určite pomôže , ale až od 1.1.2008

Ak sa mýlim opravte ma
Usporiadat
Emwa Emwa

Emwa je offline (nepripojený) Emwa



Nikto nema na mna cas ???? Doplnujem: ide o FO, uctuje v JU.
0 0
šromo šromo

šromo je offline (nepripojený) šromo

Emwa Pozri príspevok
PROSIIM, najdite si cas na odpoved
Myslím, že to je možné riešiť odpisom pohľadávky, ale s tým, že jú potom prirátaš k ZD / r.40 daň.priznania/
0 0
Emwa Emwa

Emwa je offline (nepripojený) Emwa

Vdaka za odpoved, ide mi totiz o to, ze je to dobropis, a v podstate znizim
fakturaciu a tym aj danovy zaklad. Je to ok ?
0 0
šromo šromo

šromo je offline (nepripojený) šromo

samozrejme, potom keby došlo dodatočne k úhrade, už nepriznávaš v daň.priznaní, už si sumu zdanila
0 0
šromo šromo

šromo je offline (nepripojený) šromo

Emwa Pozri príspevok
Vdaka za odpoved, ide mi totiz o to, ze je to dobropis, a v podstate znizim
fakturaciu a tym aj danovy zaklad. Je to ok ?
pohľadávky znížiš, ale daň. základ bohužiaľ nie. Ten upravíš na tom riadku 40 daňového priznania
0 0
Emwa Emwa

Emwa je offline (nepripojený) Emwa

jasne, rozumiem, este raz vdaka
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Mám pohľadávku starú tri roky, jej výška je do 10.000, môžem ju teda v roku 2008 odpísať. Ako to urobím v praxi? Jednoducho v rámci uzávierkových operácii ju stornujem v knihe pohľadávok, alebo aj niečo účtujem v peňažnom denníku?
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

DanielaSĽ Pozri príspevok
Mám pohľadávku starú tri roky, jej výška je do 10.000, môžem ju teda v roku 2008 odpísať. Ako to urobím v praxi? Jednoducho v rámci uzávierkových operácii ju stornujem v knihe pohľadávok, alebo aj niečo účtujem v peňažnom denníku?
Od 5.12.2008 platí § 14, odsek 3 nasledovne:
Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
beatam Pozri príspevok
Od 5.12.2008 platí § 14, odsek 3 nasledovne:
Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky.
Mám tomu rozumieť, že to len vymažem z knihy pohľadávok a čo mám považovať za doklady preukazujúce dôvod odpisu?
0 0
leony leony

leony je offline (nepripojený) leony

Dobrý den,
ja sa tu už 2 dni prehrabavam celou poradou a hlavne pohladavkami a zyvazkami..a som z toho jelen!!
prosim Vás o radu, ako mam zlikvidovat pohladavky firiem ktore nam uz nikdy nezapklatia, bud skrachovali a lebo su v konkurze a bez financii..je to za tovar, klasika firma..ja som to studovala a aj podla usmerneni DZ a paragrafov a vzdy som na niecom zamrzla..pohladavku mozem do 10000 odratat, ale 1,2,3 a som v...kedy mozem robit tie opravne položky? tam su kadejake banky popisane a poistovne.. prosim vysvetlite mi to niekto tak jednoducho ako nejakemu idiotovi!!!!
a este aj zavazky..kedy ich musim priratat k DZ?

vecna vdaka!!!!
0 0
siza siza

siza je offline (nepripojený) siza

DanielaSĽ Pozri príspevok
Mám tomu rozumieť, že to len vymažem z knihy pohľadávok a čo mám považovať za doklady preukazujúce dôvod odpisu?
Postupy uctovania - § 14
ods 2. Pri odpise pohladavky pri trvalom upusteni od jej vymahania sa uctuje zanik pohladavky v knihe pohladavok a v ramci uzavierkovych uct. operacii podla § 4 ods. 6 pism d tretieho bodu v tom uctovnom obdobi, v ktorom... z toho vyplyva, ze nielen vymazes, ale aj uctujes ako ostatny prijem zahrnovany do zakladu dane. Ak pohladavku neskor uhradia, uctujes ako prijem neovplyvnujuci ZD
Ja by som to asi riesila cez závierkový ID, ktorým by som uhradila uvedenú pohladavku a tym by vypadla z knihy pohladavok.

ods. 3 Pri odpise pohladavok podla osobitneho predpisu (§19 ods. 2 písm. h) a i) zakona o DZP) sa uctuje zanik pohladavky v knihe pohladavok a v ramci uzavierkovych uct. operacii podla §4 ods. 6 pism. f - teda ako prijem neovplyvnujuci ZD.

zaregistrovala som novelu v opatreni, kde sa to rusi, takze to vyzera tak, ze sa pohladavka len vyskrtne v knihe pohladavok. Osobne by som ju asi neskrtala, len by som ju "uhradila" pomimo penazneho dennika (niektore softy to umoznuju)
Zaujimave je, ze pri tomto odseku sa uz neriesi situacia, ak je pohladavka neskor uhradena. Ale podla mna to bude potom danovy prijem ostatny.

Este upozornujem, ze Opatrenie sa odvolava len na §19 ods. 2 písm. h) a i) zakona o DZP, teda nie na pism. r, co podla mna v praxi znamena to, co uz bolo prezentovane skor - teda danovo v JU mozme opisat len pohladavky do 10000, pohladavky, ktore riesi sud, spravca konkuz.podstaty, exekutor alebo dlznik zomrel. Tie ostatne pohladavky, na ktore je sice mozne tvorit v podvojnom U opravne polozky podla doby po splatnosti a potom ich aj odpisat danovo, to sa JU netyka. Takze vsetky ostatne mozme sice odpisat, ale len nedanovo, resp. tak, ze si zvysime ZD.
Mylim sa?
Naposledy upravil siza : 22.03.09 at 13:38
0 0
GERTA GERTA

GERTA je offline (nepripojený) GERTA

Dobrý deň,
takže keď robím odpis pohľadávok v JU podľa § 19 ods. 2,písm. i ,(+ § 14 ods.3 postupy učtovania v JU )
môžem dať do daňových výdajov = výdavok vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky ? Neplatí tu pre odpis do daňových výdajov nejaké obmedzenie? / bola tu reč o § 52 ods.19,ktorý ma zneistil /. Nerada by som to zaúčtovala zle. Prečítala som si " Usmernenie DR SR k § 19 ods.2 písm. i a zdalo sa mi to jasné. Ale teraz čo tu čítam rôzne príspevky na túto tému začínam mať chaos čo sa týka uplatnenia daňového výdavku pri týchto pohľadávkach
Mam neuhradené pohľadávky
R.1998 1500,- Sk voči firme X
R.2002 2000,- Y
R.2003 5000,- Z
R.2004 3000,- W
----------------------
celkom 11500
Naposledy upravil GERTA : 20.03.09 at 12:33
0 0
Bebak76 Bebak76

Bebak76 je offline (nepripojený) Bebak76

Ahojte, mna skor zaujima, ci stare pohladavky v JU napr.z r.2000 v hodnote nad 100 tis.musim zdanit v tomto roku alebo nie. Doteraz sme s nimi nic nerobili.Stale mi nie je totiz jasne, ci musim, ci nemusim, ci mozem zdanit. Mam uz totiz hotove priznanie a nie velmi sa mi to chce prerabat, teda povysovat danovy zaklad. Radsej by som to uz urobila az v uzav. operaciach za rok 2009. Tak neviem... Poradite niekto skusenejsi ?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Máš to napísané:
V postupoch JU je od 1.1.2008
§ 14
Pohľadávky a záväzky

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).
0 0
Bebak76 Bebak76

Bebak76 je offline (nepripojený) Bebak76

Muška Pozri príspevok
Máš to napísané:
V postupoch JU je od 1.1.2008
§ 14
Pohľadávky a záväzky

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).
Ano Muska, toto som citala. A kolko krat. Len mi nie je jasne, ci sa moze len tak uctovna jednotka rozhodnut, ze upusti od vymahania? Cize naozaj si mozem zvysit takymito pohladavkami ZD v tom roku, kedy mi to vyhovuje ? Lebo moja kolegyna bola na skoleni a tam jej bolo povedane resp.tak si to vysvetlila, ze to musime zdanit vtedy, ked je to premlcane. A nasa pohladavka od r.2000 uz je pradavno premlcana. Takze nemusim prerabat danove a mozem to nechat na rok 2009 ?
0 0
Bebak76 Bebak76

Bebak76 je offline (nepripojený) Bebak76

Bebak76 Pozri príspevok
Ano Muska, toto som citala. A kolko krat. Len mi nie je jasne, ci sa moze len tak uctovna jednotka rozhodnut, ze upusti od vymahania? Cize naozaj si mozem zvysit takymito pohladavkami ZD v tom roku, kedy mi to vyhovuje ? Lebo moja kolegyna bola na skoleni a tam jej bolo povedane resp.tak si to vysvetlila, ze to musime zdanit vtedy, ked je to premlcane. A nasa pohladavka od r.2000 uz je pradavno premlcana. Takze nemusim prerabat danove a mozem to nechat na rok 2009 ?
Posuvam dalej.
0 0
Bebak76 Bebak76

Bebak76 je offline (nepripojený) Bebak76

Nikto nevie ? Muska ?
0 0
Bebak76 Bebak76

Bebak76 je offline (nepripojený) Bebak76

Tak som tie pohladavky bez zbytocneho filozofovania zdanila :-) Pre istotu.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Bebak76 Pozri príspevok
Posuvam dalej.
Mne zostali neuhradené 3 pohľadávky z 08,09,10/ 2007 225.000,- a vraj nikdy nebudú uhradené. Môžem ich v roku 2008 odpísať - upustiť od vymáhania a zvýšiť o 2 pohľadávky spolu 160.000,- základ dane za rok 2008?
Totiž v roku 2008 by to vyhovalo, čo sa týka základu dane.
Ďakujem.
0 0
ryba60 ryba60

ryba60 je offline (nepripojený) ryba60

Čo je to za skratku :.....v ktorom mi to bude "vyhovovať" dať do POZD. POZD ???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať