Zavrieť

Porady

zánik pohľadávky v JU

V postupoch JU je od 1.1.2008
§ 14
Pohľadávky a záväzky

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

Niekomu to určite pomôže , ale až od 1.1.2008

Ak sa mýlim opravte ma
Usporiadat
jued jued

jued je offline (nepripojený) jued

Ak mám vytlačené z Obchodného vestníka uznesenie Krajského súdu, že pre nedostatok majetku sa návrh na vyhlásenie konkurzu zamieta, môžem odpísať túto pohľadávku do PNZD ?
0 0
siskovag siskovag

siskovag je offline (nepripojený) siskovag

Dobrý deň,
už dlhšie študujem túto tému a priznám sa, že nemám v nej dosť jasno. Chcem si to preto overiť ešte raz. Prosím poradťe mi!!!

Naša firma, vedie JÚ, má pohľadávky celkovo od roku 1994. Teraz by ich postupne chceli odpísať. Ich hodnota spolu je však veľmi vysoká, niečo okolo 90 tis. EUR. Sú to všetko pohľadávky nedobytné, prmlčané, niektoré riešené aj formou súdu.

Od roku 2008 je aj v JÚ možnosť odpísania, len ma zaujíma aké sú presné podmienky. Nie je mi celkom jasná otázka odpísania pohľadávok do 331,94 EUR. Tieto pohľadávky nezahŕňam do DZ? Ostatné musím zahrňúť v plnej výške aj s DPH? Ako to zapísať v DP?
Firma by ich chcela takto postupne zlikvidovať v priebehu rokov. Ďalej ma zaujímalo ako by to bolo v prípade, že by firma skončila činnosť. Musí celú sumu pohľadávok zdaniť??
Ďakujem moc za všetky príspevky. A prosím napíšte mi to polopatisticky. lebo z tých citovaných zákonov, som už úplny magor.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Zdravím. Prosím pri odpise pohladávky do sumy 331,94 eur postupujem tak-že cez uzávierkové účtovné operácie si zaúčtujem príjem neovplyvňujúci základ dane?
ďakujem pekne
0 0
andy22 andy22

andy22 je offline (nepripojený) andy22

Zdravím, tiež by som potrebovala poradiť...ukončenie živnosti (lekár)...má veľmi veľa neuhradených pohľadávok od zdr.poisťovní, od r. 1997...malé zlikvidujem do PNZD, ale čo stými veľkými?? Je na 200% isté, že tie sumy už nikdy nikto nezaplatí...niektoré poisťovne už neexistujú, ale žiadne doklady zo súdu a pod.nemáme. Myslíte, že stačí doklad vytlačený z internetu, že poisťovňa zanikla a dátum?? a mohla by som ich tiež zlikvidovať bez dopadu na DZ? Alebo mi prosím poraďte, aký doklad a odkiaľ by mi pomohol, lebo je toho hádam za 15tis€...vopred ďakujem za radu
0 0
andy22 andy22

andy22 je offline (nepripojený) andy22

vie mi niekto poradiť? vďaka
0 0
andy22 andy22

andy22 je offline (nepripojený) andy22

??
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

andy22 Pozri príspevok
Zdravím, tiež by som potrebovala poradiť...ukončenie živnosti (lekár)...má veľmi veľa neuhradených pohľadávok od zdr.poisťovní, od r. 1997...malé zlikvidujem do PNZD, ale čo stými veľkými?? Je na 200% isté, že tie sumy už nikdy nikto nezaplatí...niektoré poisťovne už neexistujú, ale žiadne doklady zo súdu a pod.nemáme. Myslíte, že stačí doklad vytlačený z internetu, že poisťovňa zanikla a dátum?? a mohla by som ich tiež zlikvidovať bez dopadu na DZ? Alebo mi prosím poraďte, aký doklad a odkiaľ by mi pomohol, lebo je toho hádam za 15tis€...vopred ďakujem za radu
JU-POZD
klikni http://www.porada.sk/635662-post7.html
JU-PNZD
klikni http://www.porada.sk/648444-post9.html
1 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

dobry vecer, moze mi niekto vysvetlit, preco sa tieto dva prispevky navzajom vylucuju?
pretoze jedna sa o:

vymazanie pohladavky z knihy pohladavok - suma do 331 eur - JÚ - pohladavky staré 10 a viac rokov - nedotkne sa to vobec DZ? to znamena ziadny zapis ani do penazneho dennika a ani do DP?

neviem si s tým rady, dakujem vopred
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pohľadávky do 331,94 Eur staré 10 a viac rokov sú premlčané. Takže odpíšeš pohľadávku a v peňažnom denníku zaúčtuješ ako príjem zvyšujúci základ dane. (podľa postupov účtov. §14 ods.2)
1 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

andyke dakujem za odpoved, ale ide mi aj o to, ci musia zvysovat zaklad dane, prave ked sa jedna o tu sumu do 331 eur, niekde sa aj pise, ze nema to vplyv vobec na danovy zaklad, tak ako to vlastne je?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pohľadávky vzniknuté po 1.1.2004 do 331,94 Eur sa môžu odpísať tak, že neovplyvnia základ dane , ale podmienka je , že nesmú byť premlčané ( 4 roky je podľa OZ).
Mali ste predsa 4 roky na to, aby ste ich vymohlii od odberateľa.
Ale tie staré 10 ročné v žiadnom prípade neodpíšeš bez vplyvu na základ dane - jednoznačne musíš zdaniť. (aj keď je to do 331,94 Eur)
Naposledy upravil Andyke : 27.01.12 at 08:57
2 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

No neviem, ja tam podmienku ne-premlčania nikde nevidím...
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
ako účtujete v JU , platca DPH, - chceme vyradiť staré pohľadávky do sumy 331,94 eur
prečítala som si príspevky k tejto téme a sú tu dosť protichodné informácie,
môžete mi prosím napísať ako to zaúčtovať....? dakujem moc
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať