Zavrieť

Porady

zánik pohľadávky v JU

V postupoch JU je od 1.1.2008
§ 14
Pohľadávky a záväzky

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

Niekomu to určite pomôže , ale až od 1.1.2008

Ak sa mýlim opravte ma
Usporiadat
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

§ 14 Postupov JU
(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade inkasu už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

§4
(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
4 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pohľadávky vzniknuté po 1.1.2004 do 331,94 Eur sa môžu odpísať tak, že neovplyvnia základ dane , ale podmienka je , že nesmú byť premlčané ( 4 roky je podľa OZ).
Mali ste predsa 4 roky na to, aby ste ich vymohlii od odberateľa.
Ale tie staré 10 ročné v žiadnom prípade neodpíšeš bez vplyvu na základ dane - jednoznačne musíš zdaniť. (aj keď je to do 331,94 Eur)
Naposledy upravil Andyke : 27.01.12 at 08:57
2 0
šromo šromo

šromo je offline (nepripojený) šromo

Aj tak si myslím, že je zákon v tomto prípade k živnostníkom nespravodlivý.
Keď sa namožnosť odpisu nedobytnej -premlčanej pohľadávky pozerám, tak mi vychádza : PO vystaví fa, ktorú hneď aj zdaní. Pokiaľ mu však nie je uhradená a spĺňa podmienky na jej odpis podľa § 19 ods.2, písm.h, môže si ju dať do daňových nákladoch. Je teda na nule. SZČO naopak - takúto pohľadávku si musí prirátať k DZ.
Uvažujem správnym smerom? Opravte ma
1 0
šromo šromo

šromo je offline (nepripojený) šromo

bijou Pozri príspevok
myslím, že neuvažuješ správnym smerom. lebo ak má PO doklady preukazujúce dôvod odpisu pohľadávky podľa § 19 ods.2písm.h, tak si túto pohľadávku dá do daňových nákladov a je teda na nule(to je správne). ale aj SZČO je vlastne na nule, lebo takúto pohľadávku pri odpise zaúčtuje ako príjem neovplyvňujúci základ dane. ja riešim skôr prípad, kedy nesplňam písm. h a chcela by som uplatniť písm. i.
Ale, ale, ale !
Ak sa nemýlim, v JÚ je predsa odpis takejto pohľadávky položkou zvýšujúcou základ dane
mám na mysli pohľadávky nad 10.000,-
Naposledy upravil šromo : 28.02.09 at 14:26
1 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

andy22 Pozri príspevok
Zdravím, tiež by som potrebovala poradiť...ukončenie živnosti (lekár)...má veľmi veľa neuhradených pohľadávok od zdr.poisťovní, od r. 1997...malé zlikvidujem do PNZD, ale čo stými veľkými?? Je na 200% isté, že tie sumy už nikdy nikto nezaplatí...niektoré poisťovne už neexistujú, ale žiadne doklady zo súdu a pod.nemáme. Myslíte, že stačí doklad vytlačený z internetu, že poisťovňa zanikla a dátum?? a mohla by som ich tiež zlikvidovať bez dopadu na DZ? Alebo mi prosím poraďte, aký doklad a odkiaľ by mi pomohol, lebo je toho hádam za 15tis€...vopred ďakujem za radu
JU-POZD
klikni http://www.porada.sk/635662-post7.html
JU-PNZD
klikni http://www.porada.sk/648444-post9.html
1 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pohľadávky do 331,94 Eur staré 10 a viac rokov sú premlčané. Takže odpíšeš pohľadávku a v peňažnom denníku zaúčtuješ ako príjem zvyšujúci základ dane. (podľa postupov účtov. §14 ods.2)
1 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

žiadna reakcia
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Muška, tých, čo majú tiež klientov "zabudnuvších" pár rokov uhradiť vystavené faktúry, Tvoj príspevok určite potešil . Ešte prezraď, či je táto možnosť účtovného odpisu previazaná aj s príslušnými ustanoveniami v ZoDP ? Priznám sa, akosi som ešte nemal čas preštudovať prípadné daňové náväznosti (a z toho vyplývajúce možnosti daňovej optimalizácie )
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Muška Pozri príspevok
V postupoch JU je od 1.1.2008
§ 14
Pohľadávky a záväzky

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

Niekomu to určite pomôže , ale až od 1.1.2008

Ak sa mýlim opravte ma
Keď táto zmena bude na debatu pri najbližšej ďalšej uzávierke u FO. V priebehu roka to asi každý nechá tak, len ak by náhodou potreboval v priebehu roka znížiť svoj majetok. Aj nedobytné pohľadávky sú pri "námluvách" v banke na niečo dobré dobré.
Ináč je to samozrejme výborná , demokratizujúca, zmena. Aspoň pre FO!
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

tu je celý "Metodický pokyn".http://www.porada.sk/t38186-postupy-...-1-2008-a.html ...ja som len tajne dúfala, že to bude platiť už pre rok 2007.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

[quote=Muška;625550]V postupoch JU je od 1.1.2008
§ 14
Pohľadávky a záväzky

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

Niekomu to určite pomôže , ale až od 1.1.2008

Priznám sa že som asi nie celkom správne pochopila odpis pohľadávky : Znamená to že podľa § 4 ods 6 písm d) ak mi pohľadávka staršia povedzme ako 5 rokov do dnešného dňa nebola uhradená tak si ju môžem odpísať z knihy pohľadávok a v peňažnom denníku si ju zapíšem ako príjem ovplyvňujúci základ dane-v tomto prípade nemusím mať napr.rohodnutie súdu..atď.? V prípade že ju dlžník niekedy už aj uhradí tak mi táto úhrada v tom období kedy zaplatil už neovplyvní základ dane..
Na túto tému som prešla dosť príspevkov, doteraz sa pohľadávky neodpisovali tak som teraz v rozpakoch ako ďalej.
Naposledy upravil misolga : 06.02.08 at 07:55
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ja som to pochopila nasledovne:
Od 1.1.2008 ak ide o:

§ 4 odst. 6 písm. d)
príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,

ak "trvale upustím" od vymahánia /napr. odberateľ už neexistuje, je po lehote možnosti na vymáhanie...../ v uvedenom roku pohľadávky zaradím do POZD /podľa mňa netreba mať žiadne rozhodnutie súdu../

- a ak by to predsa len odberateľ raz uhradil, tak pri tejto pohľadávke už postupujem podľa :
§ 4 odst. 6 písm.f)
príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov, /účtujem PNZD/.

A máš pravdu, doteraz sme museli tie pohľadávky "gúľať" pred sebou . Teraz môžeme aspon v roku, v ktorom mi to bude "vyhovovať" dať do POZD.
0 0
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
To je super, konečne sa zbavím zopár položiek.
Ale chcela by som sa opýtať opačne.
Evidujeme aj nejaké drobné záväzky - r. 1997 -1999 , ktoré už nikto nevymáha - tieto musíme stále evidovať ... ?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

...ak "trvale upustím" od vymahánia /napr. odberateľ už neexistuje, je po lehote možnosti na vymáhanie...../ v uvedenom roku pohľadávky zaradím do POZD /podľa mňa netreba mať žiadne rozhodnutie súdu../
A máš pravdu, doteraz sme museli tie pohľadávky "gúľať" pred sebou . Teraz môžeme aspon v roku, v ktorom mi to bude "vyhovovať" dať do POZD.
Okrem vyššie popísaného zániku pohľadávky podľa § 14 ods. 2, pri ktorej sa o sumu odpísanej pohľadávky zvyšuje základ dane, umožňujú nové Postupy v ods. 3 v náväznosti na ZoDP aj čiastočný alebo úplný odpis pohľadávky bez dopadu na daň.
Podľa znenia § 14 ods.3 nových PJÚ sa odpise pohľadávok podľa § 19 ods. 2 písm. h) a i) ZoDP postupuje podľa § 4 ods. 6 písm. f) Postupov JÚ, teda u odpisu pohľadávok spĺňajúcich podmienky uvedené v ZoDP sa tieto pohľadávky (resp. ich časť) nezahrnú pri uzávierkových operáciách do zdaniteľných príjmov.
Podľa mňa to znamená asi toľko, že výška sumy, ktorá napriek odpisu pohľadávky neovplyvní základ dane, je v zmysle:
- § 19 ods. 2 písm. h) ZoDP 100 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti (bez príslušenstva), ak je po splatnosti viac ako 24 mesiacov, menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje 10000,- Sk a celková hodnota pohľadávok voči tomuto dlžníkovi ku poslednému dňu zdaňovacieho obdobia nepresahuje sumu 10000,- Sk
- § 19 ods. 2 písm. i) ZoDP 50 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva v zdaňovacom období, v ktorom uplynula táto doba (bez obmedzenia menovitej výšky pohľadávky a bez limitu celkovej hodnoty pohľadávok voči danému dlžníkovi).
Druhých 50 % pohľadávky odpísanej podľa písm. i) sa v rámci uzávierky zahrnie do zdaňovaných príjmov.
Určite sa k tejto problematike objavia konkrétnejšie výklady a pokyny, ako postupovať pri odpisoch a najmä akú časť odpísaných pohľadávok zahŕňať či nezahŕňať do základu dane v rámci uzávierok.
Naposledy upravil andrej_rv : 17.02.08 at 19:20
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

...obnovujem tému...., aby sme nezabudli
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

posúvam aj ja )
0 0
ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

andrej_rv Pozri príspevok
Okrem vyššie popísaného zániku pohľadávky podľa § 14 ods. 2, pri ktorej sa o sumu odpísanej pohľadávky zvyšuje základ dane, umožňujú nové Postupy v ods. 3 v náväznosti na ZoDP aj čiastočný alebo úplný odpis pohľadávky bez dopadu na daň.
Podľa znenia § 14 ods.3 nových PJÚ sa odpise pohľadávok podľa § 19 ods. 2 písm. h) a i) ZoDP postupuje podľa § 4 ods. 6 písm. f) Postupov JÚ, teda u odpisu pohľadávok spĺňajúcich podmienky uvedené v ZoDP sa tieto pohľadávky (resp. ich časť) nezahrnú pri uzávierkových operáciách do zdaniteľných príjmov.
Podľa mňa to znamená asi toľko, že výška sumy, ktorá napriek odpisu pohľadávky neovplyvní základ dane, je v zmysle:
- § 19 ods. 2 písm. h) ZoDP 100 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti (bez príslušenstva), ak je po splatnosti viac ako 24 mesiacov, menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje 10000,- Sk a celková hodnota pohľadávok voči tomuto dlžníkovi ku poslednému dňu zdaňovacieho obdobia nepresahuje sumu 10000,- Sk
- § 19 ods. 2 písm. i) ZoDP 50 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva v zdaňovacom období, v ktorom uplynula táto doba (bez obmedzenia menovitej výšky pohľadávky a bez limitu celkovej hodnoty pohľadávok voči danému dlžníkovi).
Druhých 50 % pohľadávky odpísanej podľa písm. i) sa v rámci uzávierky zahrnie do zdaňovaných príjmov.
Určite sa k tejto problematike objavia konkrétnejšie výklady a pokyny, ako postupovať pri odpisoch a najmä akú časť odpísaných pohľadávok zahŕňať či nezahŕňať do základu dane v rámci uzávierok.
Chcela by som sa opýtať, či je možné postupovať týmto spôsobom pri odpise pohľadávok, t.j. § 19... alebo len podľa §14 ods.2 postupov účtovania v JU? Ďakujem.
Naposledy upravil ivti : 20.01.09 at 16:10
0 0
ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

ivti Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať, či je možné postupovať týmto spôsobom pri odpise pohľadávok, t.j. § 19... alebo len podľa §14 ods.2 postupov účtovania v JU? Ďakujem.
Ešte raz vypichujem otázku? Máte s odpisom pohľadávok v JU niekto už skúsenosti?
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

ivti Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať, či je možné postupovať týmto spôsobom pri odpise pohľadávok, t.j. § 19... alebo len podľa §14 ods.2 postupov účtovania v JU? Ďakujem.
Pozri odsek 3 § 14 postupov účtovania.
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

prosim po "lopate", podujme sa volakto na to, aby mi to vysvetlil?

1. musím, alebo mozem odpisat pohladavky starsie ako 3 roky,
2. aky je rozdiel medzi pohladavku trebars 9 tis. sk u jedneho odberatela
3. a pohladavkou 11 tis. u iného odberatela
4. ak odpísem pohladavku, tak ju mám aj nejakym zahadnym posobom vyradit z knihy pohladavok? neviem totiz akym sposobom, trebars ID uhradou, alebo mi ta pohladavka i tak zostane visiet v knihe...(v tom pripade ani nevidim dovod na odpis pohladavky)
5. ovplyvni DZ odpis prvej a druhej pohladavky?
6. a este, co musi splnat pohladavka, aby vobec mohla byt odpisana - trebars zanik PO? a co FO, ked viem, ze uz nikdy - bohuzial - nam podlznosti nevyplati...

dakujem, "postupy" som si presla, ale nie som o nic mudrejsia...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať