Zavrieť

Porady

Zrušenie živnosti a položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (§ 17 zákona)

Živnostník zrušil živnosť k 31.12.2007.
Zostali mu neuhradené záväzky, pohľadávky a zásoby nepredaného tovaru.
Celkovú sumu neuhradených pohľadávok a obstarávacej ceny nepredaného tovaru zapíšem do riadku 40 položky zvyšujúce základ dane (§ 17 zákona) daňového priznania a zaúčtujem túto sumu do peňažného denníka cez interný doklad ako uzávierkové operácie príjmy zvyšujúce základ dane.
Príjmy zvyšujúce základ dane mi účtovný program Pohoda vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch započíta do ostatných príjmov.
Potom budem mať sumu neuhradených pohľadávok a obstarávacej ceny nepredaného tovaru započítanú v daňovom priznaní dvakrát:
1) v VI. oddiely v Tabuľke č. 1 riadok 2, stĺpec 1 ako príjmy zo živnosti.
2) a v riadku 40 na strane 4 ako položky zvyšujúce základ dane (§ 17 zákona).

Podobne je to aj s neuhradenými záväzkami.
Celkovú sumu neuhradených záväzkov zapíšem do riadku 41 položky znižujúce základ dane (§ 17 zákona) daňového priznania a zaúčtujem túto sumu do peňažného denníka cez interný doklad ako uzávierkové operácie príjmy znižujúce základ dane.
Príjmy znižujúce základ dane mi účtovný program Pohoda vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch započíta do prevádzkovej réžie.
Potom budem mať sumu neuhradených záväzkov započítanú v daňovom priznaní dvakrát:
1) v VI. oddiely v Tabuľke č. 1 riadok 2, stĺpec 2 ako výdavky zo živnosti.
2) a v riadku 41 na strane 4 ako položky znižujúce základ dane (§ 17 zákona).

Nie je to zle ?
Prosím o radu.
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Zhrniem moje odpovede v tejto aj v iných témach.
Účtovná jednotka vykáže ku dňu prerušenia, resp. ukončenia živnosti vo výkaze o M a Z všetky zostatky. Následne v zmysle § 17 zákona o dani z príjmov vysporiada povinnosti z toho plynúce, t.j. upraví základ dane o položky zvyšujúce resp. znižujúce ZD. Toto urobí na riadkoch 40 a 41 v DP. Nie vo výkaze o M a Z.
0 0
Mirkaporada Mirkaporada

Mirkaporada je offline (nepripojený) Mirkaporada

Ďakujem.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať kam do DP mam dať DPH zo zásob? A ešte ak sme mali pokladňu, ktorá stála 2300 a odpočítali sme si DPH aj túto DPH treba vrátiť? Alebo sa to týka len odpisovaného HIM? Ďakujem
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať kam do DP mam dať DPH zo zásob? A ešte ak sme mali pokladňu, ktorá stála 2300 a odpočítali sme si DPH aj túto DPH treba vrátiť? Alebo sa to týka len odpisovaného HIM? Ďakujem
Nikto neporadí?
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Monika Kováčová Pozri príspevok
Výkaz bude na konci obdobia nulový - čistý.
No vrátim sa opať k nulovým výkazom pri zrušení živnosti,
bola som presvedčená, že nemaju byť nulove a že upravujeme pripoč.a odpoč.položky v DP,
ale na porade som sa dozvedela že to plati len v podvojnom učtovnictve.
Takze ak robim jednoduche, nieco na tych nulovych vykazoch asi bude.
Na zaklade coho ste tvrdili, že výkaz bude na konci obdobia nulový?
Na konci obdobia sa mysli - koniec živnosti (v mojom prípade 29.12.08 alebo koniec roka 31.12.2008)?
Potrebujem si to este overiť, či mám robiť uzavierkove operacie v denniku ku dnu zrusenia a vyčistiť výkazy na nulu alebo nie.
Prosim ak sa da, vyjadrite sa k vykazom podrobnejšie
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

Monika Kováčová Pozri príspevok
v septembri uzavri účtovné knihy a postupuj podľa príspevkov v tejto téme: upravíš ZD na r. 40 a 41 v DP.
ahojte, rada by som nadviazala na túto tému, aj keď ste ju preberali už dávno, vstále je aktuálna. Mám ten istý problém so sezónnými činnosťami, tzv. lesnými žienkami. V septembri, 30.9., prerušujú živnosť a opäť ju otvárajú až k 1.4. budúceho roka. Tiež majú niektoré príjmy a niektoré výdavky, predovšetkým odvody v októbri alebo v novembri. Ak dobre rozumiem zákonu, pri týchto činnostiach by sa nemal uplatňovať §17 ods. 8a 9. Alebo musím údaje od októbra do decembra upravovať cez §17?
veľká vďaka!!!
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Pre DP za rok 2008 sa v poučení na vyplnenie DP píše, že riadok 40 a 41 sa nevypĺňa v prípade vedenia jednoduchého účtovníctva. Tomuto poučenie rozumiem tak, že účtovná jednotka má zvýšiť a znížiť ZD ku dňu zostaveniu účtovnej závierky (dňu skončenia podnikania) prostredníctvom uzávierkových operácií. V tomto prípade však zostane výkaz o majetku a záväzkoch nulový: aj zostatok na pokladni aj zostatok na účte sa zaúčtuje do osobnej spotreby, zostatok záväzkov do VOZD a zostatok pohľadávok do POZD...
Tak tomu rozumiem ja.
Avšak osobne upravujem základ dane cez r. 40 a 41 a nie cez uzávierkové operácie pri prechode z JÚ na paušálne výdavky a opačne.
V postupoch účtovania sa píše:

§ 4
Peňažný denník


(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín (ďalej len „peňažné prostriedky v hotovosti“),
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách alebo pobočkách zahraničných bánk (ďalej len „banka“) vrátane úverov a termínovaných vkladov bez ohľadu na dobu ich splatnosti,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
§ 8



(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa

a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.

Účtovná závierka
§ 22


(1) Účtovná závierka sa zostavuje z údajov peňažného denníka, knihy pohľadávok, knihy záväzkov, pomocných kníh a z výsledkov vykonanej nventarizácie majetku a záväzkov.

(2) Vzor Výkazu o príjmoch a výdavkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 1.

(3) Vzor Výkazu o majetku a záväzkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 2.

(4) Zostavená účtovná závierka účtovnej jednotky, a ktorú sa vzťahuje toto opatrenie, sa predkladá v jednom vyhotovení miestne príslušnému daňovému úradu v termíne pre podávanie daňového priznania k dani z príjmov.

(5) Pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa vo Výkaze o majetku a záväzkoch údaje v stĺpci 1 nevykazujú.

(6) Pohľadávky a záväzky sa vo Výkaze o majetku a záväzkoch vykazujú podľa zostatkovej doby ich splatnosti ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Po zaúčtovaní uzávierkových operácií čo sa týka pohľadávok a záväzkov, môže zostať teda účtovná závierka v jú s nulovými zostatkami.

V prípade, že účtovná jednotka napriek poučeniu upraví ZD cez DP, nie sú výkazy nulové.

Pretože Zákon o Dani z príjmu § 17
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a)účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

Otázne je, ako to tvorcovia poučenia mysleli...?
Naposledy upravil Monika Kováčová : 08.03.09 at 13:49
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Monika Kováčová Pozri príspevok
ja teda neviem ako je to v tvojom softe, ale robím to tak:
Upravím položky zvyšujúce a znižujúce ZD priamo v DP, pretože keď by som ich aj cez uzávierkové operácie zaúčtovala, boli by tieto sumy dvakrát: raz v celkových príjmoch a výdavkoch (DP) a raz na r. 40 a 41

Takže uzávierkové operácie (hovoríš ID) v JÚ nerobím.
V DP je na konci oddiel na pomocné výpočty - osobitné záznamy: tam uvediem sumy, z ktorých pozostávajú r. 40 a 41 .
Ja som to pochopila prosím, čo ten tvorca poučenia myslel: Treba to upraviť ZD dvakrát....
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Monika Kováčová Pozri príspevok
Ja som to pochopila prosím, čo ten tvorca poučenia myslel: Treba to upraviť ZD dvakrát....

Ak pri tom aj premýšľal, okrem toho, že myslel A či sa popri tom pokúsil cvične takéto niečo urobiť na nejakom konkrétnom prípade. Ak áno, mohol ten cvičný k tomu poučeniu pricapiť.
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

Teda dobre tomu rozumiem, že ak bola prerušená živnosť k 30.9.08 a niektoré faktúry boli prijaté po tomto dátume a tak isto, aj odvody boli zaplatené v októbri, musím tieto položky dať ako uzávierkové operácie a napr. dlžné poistné musím dať do výdavkov 2008, aj keď neboli uhradené? čiže už neplatí výnimka pre spomínané sezónne práce a to i napriek tomu, že je to sezónna podnikateľská činnosť a uplatňujú sa paušálne výdavky? Ak áno môže to dať jednou čiastkou, alebo rozpísané? Veľká vďaka:
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Mám podobný príspevok v inej téme, názory sa rôznia, možem sa teda opýtať, ako ste to robili v prípade závzakov, pohľadávok a zostatkovej ceny neodpísané majetku ?

ja by som teda ak tomu rozumiem podľa toho čo sa tu písalo, mala nevysporiadané závzaky a pohľadávky vysporiadať prostredníctvom uzávierkových operácií, pokladňu zostatok zaúčtujem ako osobnú spotrebu podnikateľa, a čiastku zostatku neodpísané majetku uvediem ako príjem ovplyvn.základ dane taktiež v uzavierkových operáciách? a potom riadok 40 a 41 DP bude nulový? aj výkazy budú vlastne na konci obdobia nulové?
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

dara Pozri príspevok
Mám podobný príspevok v inej téme, názory sa rôznia, možem sa teda opýtať, ako ste to robili v prípade závzakov, pohľadávok a zostatkovej ceny neodpísané majetku ?

ja by som teda ak tomu rozumiem podľa toho čo sa tu písalo, mala nevysporiadané závzaky a pohľadávky vysporiadať prostredníctvom uzávierkových operácií, pokladňu zostatok zaúčtujem ako osobnú spotrebu podnikateľa, a čiastku zostatku neodpísané majetku uvediem ako príjem ovplyvn.základ dane taktiež v uzavierkových operáciách? a potom riadok 40 a 41 DP bude nulový? aj výkazy budú vlastne na konci obdobia nulové?
Ja som to pochopila presne tak,ako Ty,Dara
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Prosím Vás,a keď živnostník skončil podnikanie v októbri 2008,na výkazy píšem obdobie 12008 - 102008,áno prosím?Ďakujem
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

erika_H Pozri príspevok
Prosím Vás,a keď živnostník skončil podnikanie v októbri 2008,na výkazy píšem obdobie 12008 - 102008,áno prosím?Ďakujem
RUžOVE
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

UBIKA25 Pozri príspevok
RUžOVE
dik Ubika (som nechápala,že aké ružové
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Prosím Vás,idem teda riešiť cez uzávierkové operácie neuhradené pohľadávky a neuhradené záväzky.
živnostník prestal podnikať 3.10.2008.
S akým dátumom by bolo správne zaúčtovať cez interné doklady príjem za neuhradené pohľadávky a výdavky za neuhradené záväzky?
môže byť už napr. aj dátum 4.10.2008?
keďže živnosť bola ukončená 3.10.2008..

a v knihe pohľadávok a knihe záväzkov mi musia tieto faktúry svietiť ako neuhradené,áno? (aj keď teda ešte boli uhradené v r.2008,ale až po ukončení účtovníctva,tzn. už nie je daňovník účtovnou jednotkou,takže už o tom neúčtujem..)
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Knihy uzatvára k 3.10., takže aj uzávierkové operácie musia byť k tomuto dátumu.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

ego.mc Pozri príspevok
Knihy uzatvára k 3.10., takže aj uzávierkové operácie musia byť k tomuto dátumu.
Ďakujem pekne Ego.
A keď mám faktúru za telefón,ktorá bola vystavená až po ukončení živnosti,ale polovica poplatkov je za obdobie,keď ešte vykonávala živnosť,môžem uplatniť 50% výdavkov.áno?
a môžem vôbec takúto faktúru zaúčtovať do záväzkov,keď už SZČO nepodnikala?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Prosím ešte o radu, keď FO ukončila živnosť k 14.07.2008 a účet v banke zrušilaaž 27.10.2008 a dovtedy, tam plynuli položky ako poplatky banke, úroky banke ako toto vyriešiť? normálne zaúčtovať tieto výpisy až do 10/2008 alebo ich vôbec neúčtovať, alebo o nich účtovať ako o závierkových operáciách k 14.07.2008?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
dara Pozri príspevok
Prosím ešte o radu, keď FO ukončila živnosť k 14.07.2008 a účet v banke zrušilaaž 27.10.2008 a dovtedy, tam plynuli položky ako poplatky banke, úroky banke ako toto vyriešiť? normálne zaúčtovať tieto výpisy až do 10/2008 alebo ich vôbec neúčtovať, alebo o nich účtovať ako o závierkových operáciách k 14.07.2008?
dara , o účte po 14. 7. už neúčtuješ .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať