Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky 4O - 60%? - pomoc

ahojte, ja viem, ze o paušálnych výdavkoch sa uz tu toho moc popisalo, aj som uz toho hodne precitala, ale som v koncoch s mojim klientom, moc by som mu chcela pomoct, ale neviem ako:

vykonava živnosť na základe ohlasovaje živnosti činnosť: zámočníctvo, ale na faktúry pre firmu, ktorú pracuje tak vypisuje, že fakturujeme Vám zámočnícke a zváračské práce za príslušný mesiac.

no a teraz neviem, či mu môžem uplatniť vo výdavkoch 60% - do čoho by aj zámočníctvo spadalo alebo len 40% ked tam ma aj zváranie, mám sa odkazovať na živnostenský list alebo na faktúry dakujem

ps. ide o to, ze ja osobne si myslim, ze by mohol mat 60%, ale neni som si ista, lebo tie zamočnícke práce sa bez zváračských nedajú vykonávať a na druhej strane, ked mu zauctujem len 40% výdavky tak platime velke dane a chcela by som mu pomoct, aby platil co najmenej a vedenie klasickeho uctovnictva sa mu neoplati.

dakujem monika
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
monikago Pozri príspevok
este mam jednu moznost:

klient mi tvrdi, ze u nich v praci to tak robia vsetci pracovnici paušalisti, ja mu to teda spravim na 60%, ale zodpovie si to sám a pre rok 2009 ho poprosím, aby si písal do faktúr len zámočnicke práce, poprípade práce s tým súvisiace alebo tak nejak, lebo uz fakt neviem, aku mu pomoct

alebo este jedna moznost, nech si najde niekoho kto sa mu podto aj podpise, ale to zase nerieši nič pre mna, lebo aj tak nebudem v tomto smere o nic mudrejsia
Ja si myslím , že do 31.3.2008 je ešte ďaleko .

Priložím Vám stránku , vyberte si Váš miestne príšlušný Živnostenský úrad a pekne im napíšte Váš problém , aby Vám posúdili jeho činnosť a či je možné to považovať za remeselnú živnosť , pokiaľ fakturuje zámočnícke a zváračské práce .
http://www.szk.sk/ine-kontakty/zivnostenske-urady/
Prípadné obdržané vyjadrenie si pekne uložte k jeho DP .


Žijú z našich daní , tak nech nám pomôžu tieto ich nedostatky riešiť .
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

Zita5 Pozri príspevok
Ja som mala tento istý prípad . Živnostníkovi som vysvetlila , buď sa polepší vo vypisovaní faktúr - znenie predmetu fakturácie , alebo mu dám 40% .

On si to veľmi rýchlo rozmyslel.

ved som sa ho vcera pýtala, ze ci by bol problem, keby sme prepisali faktury v texte, ved nic ine sa nezmeni ani datum ani suma, len by si to vo firme, kde pracuje vymenili, povedal mi, ze to je dost velky problem a radsej by to vyriesil inak

lenze inak to neviem
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

monikago Pozri príspevok
este mam jednu moznost:

klient mi tvrdi, ze u nich v praci to tak robia vsetci pracovnici paušalisti, ja mu to teda spravim na 60%, ale zodpovie si to sám a pre rok 2009 ho poprosím, aby si písal do faktúr len zámočnicke práce, poprípade práce s tým súvisiace alebo tak nejak, lebo uz fakt neviem, aku mu pomoct

alebo este jedna moznost, nech si najde niekoho kto sa mu podto aj podpise, ale to zase nerieši nič pre mna, lebo aj tak nebudem v tomto smere o nic mudrejsia

O nič by som ho neprosila, treba ho len usmerniť podľa zákona . "Jeho" všetci pracovníci paušalisti nebudú niesť zodpovednosť za jeho doklady a daň. priznanie. To by si mohol uvedomiť.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
monikago Pozri príspevok
ved som sa ho vcera pýtala, ze ci by bol problem, keby sme prepisali faktury v texte, ved nic ine sa nezmeni ani datum ani suma, len by si to vo firme, kde pracuje vymenili, povedal mi, ze to je dost velky problem a radsej by to vyriesil inak

lenze inak to neviem
Inak je to možné riešiť možno 40% pauš.výdavkov . A Zároveň treba , aby si jemu podobní "tzv.zamestnanci " na živnostenský list uvedomili , že môže prísť deň , kedy si budú môcť ponechať len platby do fondov vo svojich výdavkoch .
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

Zita5 Pozri príspevok
Inak je to možné riešiť možno 40% pauš.výdavkov . A Zároveň treba , aby si jemu podobní "tzv.zamestnanci " na živnostenský list uvedomili , že môže prísť deň , kedy si budú môcť ponechať len platby do fondov vo svojich výdavkoch .

tych 40% mi neakceptuje, on si myslel, ze som carodejnik a ze mu vycarujem nulovú daň
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

To, že on to neakceptuje je pekné, ale keď mu to daňováci vyhodia tak bude dávať vinu Tebe.
To čo má v živnostenskom liste ešte neznamená, že to isté fakturuje.
Prečo má taký veľký problém prepísať tie faktúry? Veď to je úlne najjedenoduchšie.

Len na okraj. Keď nie je jednoznačne možné určiť či je to remeselená ž., alebo má nejaké pochybnosti konrolór sa prikloní k 40%.
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

prikladám odpoveď zo živnostenského úradu:


Dobrý deň,
Vašu otázku treba nasmerovať na daňový úrad, ktorý by sa mohol k tejto záležitosti vyjadriť.
Za odbor živnostenského podnikania Vám môžem iba bližšie popísať, čo predmet podnikania zámočníctvo zahŕňa:**

Odborné práce na zhotovovanie kovových súčiastok a dielov ručným
a jednoduchým strojným obrábaním podľa výkresovej dokumentácie.
Montážne a demontážne práce pri opravách, údržbe a nastavovaní
strojov a strojných zariadení, okrem strojov a strojných zariadení
spadajúcich do inej reglementovanej živnosti. Zhotovovanie, montáž,
osadzovanie, opravy, údržba a nastavovanie stavebných zámočníckych
výrobkov a konštrukcií z kovových materiálov, s využitím
unifikovaných a normalizovaných dielov a výrobkov používaných v
stavbách. Montáž, bežné, stredné a generálne opravy strojov a
zariadení, nastavovanie a uvádzanie do chodu nových pracovných
prostriedkov podľa dispozícií výrobcu, inštalácia strojov.

Zváračské práce sú čiastkovo súvisiace činnosti s predmetom
podnikania zámočníctvo. Samostatne vykonávané sú voľnou živnosťou..

S pozdravom Mgr. Jarmila Schmidlová, poverená vedením OŽP
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
monikago Pozri príspevok
prikladám odpoveď zo živnostenského úradu:


Dobrý deň,
Vašu otázku treba nasmerovať na daňový úrad, ktorý by sa mohol k tejto záležitosti vyjadriť.
Za odbor živnostenského podnikania Vám môžem iba bližšie popísať, čo predmet podnikania zámočníctvo zahŕňa:**

Odborné práce na zhotovovanie kovových súčiastok a dielov ručným
a jednoduchým strojným obrábaním podľa výkresovej dokumentácie.
Montážne a demontážne práce pri opravách, údržbe a nastavovaní
strojov a strojných zariadení, okrem strojov a strojných zariadení
spadajúcich do inej reglementovanej živnosti. Zhotovovanie, montáž,
osadzovanie, opravy, údržba a nastavovanie stavebných zámočníckych
výrobkov a konštrukcií z kovových materiálov, s využitím
unifikovaných a normalizovaných dielov a výrobkov používaných v
stavbách. Montáž, bežné, stredné a generálne opravy strojov a
zariadení, nastavovanie a uvádzanie do chodu nových pracovných
prostriedkov podľa dispozícií výrobcu, inštalácia strojov.

Zváračské práce sú čiastkovo súvisiace činnosti s predmetom
podnikania zámočníctvo. Samostatne vykonávané sú voľnou živnosťou..

S pozdravom Mgr. Jarmila Schmidlová, poverená vedením OŽP
Takže je to tak , ako sme písali v prechádzajúcich príspevkoch .
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

už som sa rozhodla, bez ohľadu na to, čo mi ešte odpísšu z daňového úradu, tak mu poprepisujem všetky faktúry, keď v tej firme, kde pracuje mu to nebudu chcieť vymeniť, tak si ich vymenené ponecháme aspoň mi, aby si mohol uplatniť tých 60%, inak to nemá vyýznam, vyhodíme z faktúry zváranie a dám mu len zámočnícke práce a práce s tým súvisiace a hotovo.
Dúfam, že potom to už bude dobre.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

monikago Pozri príspevok
už som sa rozhodla, bez ohľadu na to, čo mi ešte odpísšu z daňového úradu, tak mu poprepisujem všetky faktúry, keď v tej firme, kde pracuje mu to nebudu chcieť vymeniť, tak si ich vymenené ponecháme aspoň mi, aby si mohol uplatniť tých 60%, inak to nemá vyýznam, vyhodíme z faktúry zváranie a dám mu len zámočnícke práce a práce s tým súvisiace a hotovo.
Dúfam, že potom to už bude dobre.


A taká prípadná krížová kontrola z DÚ Ťa nebude mátať?
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

bude, ale čo už mám robiť, ked mi dotyčný tvrdí, že bude problém vymeniť vo firme faktúry, i ked ja v tom žiadny problém nevidím, ved sa zmení iba text, musia tam mať zaujímavé pomery
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
monikago Pozri príspevok
bude, ale čo už mám robiť, ked mi dotyčný tvrdí, že bude problém vymeniť vo firme faktúry, i ked ja v tom žiadny problém nevidím, ved sa zmení iba text, musia tam mať zaujímavé pomery
Ono nie je nikdy isté , že krok ktorý chcete podniknúť bude v poriadku aj budúcnosti . Ja by som mu uplatnila v roku 2008 40% a v prípade uplatnenia paušálnych výdavkov v roku 2009 , ak bude fakturovať len zámočnícke práce , tak by som mu uplatnila 60% .A bodka . Viac by som s ním o tom nehovorila , alebo nech si to dá účtovníctvo spracovať niekomu inému .
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Je to na vás, čo urobíte s faktúrami, ale už ste sa aj svojim dopytom na DÚ "zviditeľnili".
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

Paula Pozri príspevok
Je to na vás, čo urobíte s faktúrami, ale už ste sa aj svojim dopytom na DÚ "zviditeľnili".
nie, ja som to poslala písomne na danový
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

ahojte, tak konecne som sa dopracovala k pozitivnemu vysledku,

dotycny pochopil, ze ked nebude akceptovat moje argumenty, lebo som mu povedala, ze60% mu nespravim dokial tam ma na fakturach aj zvaranie, tak konecne suhlasil s tym, ze bude tlacit na odberatela, aby si tych 6 faktúr so zmeneným textom vymenil, inak bude musiet platit dane.

a tento rok máme jasný, že všade na faktúry budeme písať len zámočnícke práce.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

No, ak sa mu podarí byť v budúcnosti pri tom zváraní neviditeľným, potom ok
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Ten dotyčný pán má v živnosti uvedené zámočnícke práce a tie úzko súvisia so zváraním. Asi veľmi málo takýchto prác sa dá vykonávať bez zvárania, nakoľko sa podľa mňa pri týchto prácach pracuje s kovom, a teda neviem prečo by mal byť pri zváraní neviditeľným. Neviditeľným by musel byť pri zváraní vtedy, ak by robil len zváračské práce a nemal by remeslenú živnosť, ktorú on má. Môj názor
0 0
auctovnicka auctovnicka

auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

Dobry den,

chcem sa spytat, ak bola FO zamestnana 1-9/2008 a 10-12/2008 SZCO, ale nemala ziadne prijmy zo zivnosti, iba preukazatelne odvody. Ma si do tabulky podla § 6 do kolonky prijmy dat 0 a do vydavky preukazatelne odvody?
Alebo tie preukaztelne odvody vpise do tej malej kolonky pod tabulkou podla § 6 a vznikne jej za prijmy podla § 6 strata-t.j. vyska odvodov?

Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

auctovnicka Pozri príspevok
Dobry den,

chcem sa spytat, ak bola FO zamestnana 1-9/2008 a 10-12/2008 SZCO, ale nemala ziadne prijmy zo zivnosti, iba preukazatelne odvody. Ma si do tabulky podla § 6 do kolonky prijmy dat 0 a do vydavky preukazatelne odvody?
Alebo tie preukaztelne odvody vpise do tej malej kolonky pod tabulkou podla § 6 a vznikne jej za prijmy podla § 6 strata-t.j. vyska odvodov?

Dakujem
Odvody pod tabulkou vypisuješ iba v prípade, ak si uplatňuje paušálne výdavky. V tomto prípade jej urob účtovníctvo, vykážeš stratu, ktorú si môže umoriť v nasl. zdaň. obdobiach.
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

Paula Pozri príspevok
No, ak sa mu podarí byť v budúcnosti pri tom zváraní neviditeľným, potom ok
lenze on na to zvaranie nema ani živnostenský list, takže to zvára pre zámočnícke práce..., takže neviditeľný je už teraz, na zváranie oprávnenie nepotrebuje
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať