Zavrieť

Porady

Upraviť

Hlavné

Pozrieť RSS kanál

Zoltán Kovács

Ako som sa stal vlastníkom rodinného domu VII. (omietať, či neomietať)

Hodnotiť článok
by , 29.06.08 at 08:47 (14470 Videní)
Tak som tu znova. Ako som sľúbil preberieme otázku omietania – neomietania vnútorných stien.
Hneď na začiatku sa priznám, že som sa rozhodol pre sdk tabule namiesto tenko vrstvovej omietky. A to z nasledovných dôvodov: financie a prácnosť.
Na profix tenko vrstvová omietka sa nanáša spolu so sieťkou, aby po čase nepraskala (vlastná skúsenosť, že aj tak praská). A prácou (omietaním) nemám vlastné skúsenosti. Potreboval by som na to majstra. Pri vyrátavanie financií som sa dopracoval k sume 65 tisíc Sk, ktorá zahŕňala v sebe materiál aj prácu.
V prospech sdk dosiek som mal nasledovné argumenty: skúsenosti s prácou, menšia prácnosť, rýchlejšia práca, čistejšia práca a samozrejme cena. Materiál na celý dom som nakúpil za necelých 28 tisíc Sk. Cenu práce samozrejme nepočítam, nakoľko sme to robili svojpomocne.
Samotné sdk dosky sú uchytené priamo na stenu, bez hliníkovej konštrukcie s skrutkami 13, bez lepenia. Pri osádzaní dosiek sa prejavili niektoré nedostatky dovtedy vykonanej práce. Hlavne pri obvodových betónových vencoch, ktoré veru na niektorých miestach prečnievali (nekvalitne urobené šalovanie, následné roztlačenie betónom). Rozmýšľali sme, či obiť betón alebo použiť sadrovú omietku Rimano. Nakoniec sme sa rozhodli pre Rimano. Ako podklad sme dávali hrubozrnné (myslím, že oranžové balenie), a na to jemnozrnné Rimano (modré balenie). Pri rohoch sdk sme použili hliníkové rohové lišty.
Celá práca nám trvala asi 2 mesiace (čas nás netlačil). Po obložení stien sme začali s podbíjaním krovu s tatranským profilom. Okrem kúpeľne a WC, kde sme použili „zelený“ sdk máme v celom dome tatranský profil. Tatr. profil nás stála 30 tisíc Sk.


Nabudúce prídu na rad podlahy.........
Priložené obrázky Priložené obrázky
Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  PICT0041.jpg
Zobrazení: 3391
Veľkosť:  23.0 KB  
Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  PICT0042.jpg
Zobrazení: 1742
Veľkosť:  17.4 KB  
Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  PICT0043.jpg
Zobrazení: 1697
Veľkosť:  18.2 KB  
Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  PICT0045.jpg
Zobrazení: 1484
Veľkosť:  15.4 KB  
Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  PICT0046.jpg
Zobrazení: 1370
Veľkosť:  18.7 KB  

Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  PICT0047.JPG
Zobrazení: 1993
Veľkosť:  78.9 KB  
Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  PICT0048.JPG
Zobrazení: 1964
Veľkosť:  78.2 KB  
Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  PICT0049.JPG
Zobrazení: 1939
Veľkosť:  64.1 KB  
Priložené obrázky Priložené súbory

31.05.09 Aktualizoval o 22:50 Richard

Categories
Oddychovka , Stavba a stavebný denník

Reakcie

  1. avatar
    Vyzerá to dobre, teším sa na pokračovanie a hlavne výsledok. Držím palce.
  2. avatar
    Zaujímavé riešenie omietanie stien. Veru majstri murári za 1m2 omietania berú naozaj neuveriteľnú sumu a to len za robotu a niekedy, môžno vždy (česť výnimke) je výsledok práce hrozný - v šere to neni vidno.
    Perodrážka ale aj tatranský profil je moja srdcovka, je ten interier netradičný - neni "činžiakový" ale musí sa prispôsobiť aj nábytok a doplnky, potom je to pekné bývanie. Je to kus prírody, ktorý sa mi veľmi páči.
    Máš to super, tiež sa tešim na pokračovanie.
  3. avatar
    potom priamo omaľuješ, alebo akú úpravu si tento materiál vyžaduje?
  4. avatar
    Sdk priamo malujem. Niekto odporúča pred maľbou aj penetráciu.
  5. avatar
    sdk len maľovať? My sme to síce tiež tak robili jednu stenu, ale nebola som s tým veľmi spokojná. Použili ste nejaký špeciálny náter?
  6. avatar
    Nepoužil som. Malovali sme dve vrstvy farby HET, a dokonalý výsledok.
  7. avatar
    vyzera to dobre, dali by sa tie dosky pouzit aj pri rekonstrukcii stareho domu ? aku hrubku maju ?
  8. avatar
    Samozrejme, že by sa dali. Hrúbka je 7 mm alebo 12,5 mm. Biely sdk je na bežné použitie. Zelený sdk do vlhkého prostredia, a červený je "protipožiarný", ktorý sa používa tam, kde je vyššia pravdepodobnosť tepeľného zaťaženia.
  9. avatar
    vypada to super. daval si to na hmozdinky? nejake lepidlove buchty medzi stenu a sadros? a tu hrubku by si aku doporucil 7 alebo 12,5
  10. avatar
    Zaujímalo by ma ako si maloval sdk potom železobet.veniec a potom máš opäť sdk. Ako sa prekryl veniec? dával si na to omietku? A nie je vidno rozdiely v hladkosti maľby? Ináč veľmi sa mi pozdáva miesto omietani dať sdk, ako to máš urobené Ty. Ešte niečo Obvodové murivo máš z akých tvárnic?- typ a hrúbka.
  11. avatar
    To jankot:

    skd je ukotvené bez hmoždiniek s 13 skrutkami.
  12. avatar
    To Zitulda:

    Železobetónovy veniec sme omietali sadrovou omietkou Rimano. Najprv Rimano "oranžové" (väčšia hrúbka zrna) a potom "modré" (najmenšia hrúbka zrna). Troška prebrúsiť a výsledok je rovnaký ako sdk (hladkosť).
  13. avatar
    skd je ukotvené bez hmoždiniek s 13 skrutkami.

    prepac ale nechapem, ty si daval skrutky do muru bez hmozdin a bez lepidlovej buchty??
    a ty hrubka sdk- aku si zvolil?
    inak je to cenovo celkom zaujimave ked sdk zozenies cenovo okolo120sk za tabulu 2,4m2. tiez nad tym rozmyslame. ako budes riesit stropy? nalepis polystyren? uz sa trasiem zvedavostou na dalsie fotky
    smith- super blog, chcem ti podakovat za kopec napadov
  14. avatar
    Ahoj Smith, už si sa dlho neozval. Čo je s tebou. Nemáš čas? Všetci už riadne dlho čakáme na tie podlahy sľúbene už dávno a stále nič. Nie, nie, nič ti nevyčítam, ja len, že už sa neviem dočkať ďalších návodov. Dík za tieto blogy. Mne pomáhajú a určite ak budem stavať tak sa budem deliť o skúsenosti rovnakým spôsobom.
  15. avatar
    TO jankot:

    Hrubku sdk mám 12,5 cm. Ukotvenie je bez hmoždiniek a lepidla. A je bez problémov, žiadne praskliny.....
  16. avatar
    TO Vlado.s:

    Nestíham. Zateploval som, a ešte nie som celkom hotový, tak chcel by som to ešte dokončiť.

    A občas aj pracovať treba, aby bubáky kotúľali. Nie len stavať a na porade radiť.
  17. avatar
    Ak ste nechali dobre vyschnúť obvodové murivo 380mm ( u porfixu min 1 rok, doporučuje sa 2 roky) tak je to všetko v poriadku ale ak nie môžete sa dočkať nemilého prekvapenia v podobe plesní.Nebudete ich vydieť a nemusíte ich ani cítiť ale môžu byť medzi SDK a múrmi najmä vtedy ak ste SDK dosky opreli o porfixácke kvádre.Suchá porfix kvádra váži len jednu tretinu toho čo vám dovezú na stavbu napaletované.Doporučujem aj ostatným ktorý sa rozhodnú riešiť dom podobným systémom nechať medzi stenou a SDK platnam min 10 mm .Doporučuje to aj výrobca SDK.Tento systém je úplne nevhodný na staršie nekvalitne podizolované domy.
    V BA stojí m2 omietky na porfix cca 300 SKK. Na porfix nieje ako omietka vhodná kombinácia lep+sieť+štuk .Na 100% popraská.
    13.11.08 Aktualizoval o 21:21 220870
  18. avatar
    To 220870:

    S reakciou maximálne súhlasím. Tiež sme nechali porfix 2 roky iba stáť, až potom sa montoval sdk. Medzi sdk a porfix je cca. 3-4 mm medzera. Takže stena vie "dýchať". Úvodzovkách preto, lebo stena nemá plúca.
  19. avatar
    Zdravim zaujali ma tieto fotky a chcel by som sa opytat ako je rieseny strop??