Zavrieť

Porady

Upraviť

Hlavné

Pozrieť RSS kanál

Bastian

Vývoj človeka a techniky alebo: "Čo nás čaká?"

Hodnotenie:  hlasov5, 5.00 priemer.
by , 31.12.07 at 12:09 (7463 Videní)
Pred cca 10 mil. rokov sa vraj z opice vyvinuli predkovia človeka. Postupne sa menili. Iba pár desiatok tisíc rokov dozadu sa začali meniť na človeka "rozumného". Čiže zmeny (dnešným pohľadom) trvali veľmi dlho. Mám na mysli hlavne jeho šikovnosť a zručnosť.
Ale keď sa pozrieme čo všetko sa stihlo za posledných 100 rokov, tak zistíme, že žijeme v období, keď nastali asi najväčšie zmeny a objavy. V medicíne, technike... Je to pre nás obyčajná realita, ale pritom je to niečo úžasné. Vďaka pár múdrym hlavám tu máme dnes úplne iný svet ako pred 100 rokmi. Tých pár múdrych hláv to "napadlo" asi preto "až teraz", lebo sa muselo celkovo meniť ľudské myslenie. A určite sa mení aj dnes (aj keď si to veľmi neuvedomujeme). Uvedomíme si to až keď vidíme mimoriadne nadané deti. Vtedy zisťujeme, že človek sa ešte stále vyvíja.
Kladiem si otázku: "Je posledných 100 rokov obdobím najväčších zmien alebo nás ešte len čakajú??? Možno o 1000 rokov keď dieťa príde na svet, tak prvé čo urobí nebude plakať, ale sa maminke a ujom doktorom pozdraví "Dobrý deň" a pekne poďakuje, že mu pomohli prísť na svet .

Logicky to vychádza tak, že to je len začiatok. Ja osobne ešte dnes žasnem, keď sa pozriem na mobil. Pamätám sa ako som pozeral v detstve filmy a ako som závidel hrdinom filmov, ktorý používali na komunikáciu vysielačky. Furt mi to neide do hlavy, ako môže môj hlas putovať do telefónu človeku, ktorý je odo mňa tisícky kilometrov vzdialený. Denne takto "mobilujeme" a už si ani neuvedomujeme, aký zázrak a vymoženosť to je. Keby niekto pred 500 rokmi nahlas povedal, že ľudia v budúcnosti keď budú od seba vzdialený aj viac tisíc kilometrov, budú krásne počuť hlas toho druhého, tak by ho asi upálili (alebo by ho min. mali za blázna). A to už ani nehovorím o zázračných liekoch, o lietaní na mesiac, o tom že každý máme vlastného zázračného tátoša, TV, počítače, mikrovlnky... Ale za pár rokov sa na tieto „naše“ fantastické vecičky budú pozerať tak, ako sa pozeráme my dnes na voz s konským záprahom alebo na klasickú vodnú pumpu (ktoré boli kedysi tiež považované za úžasné vynálezy).

Myslím, že Einstein odpovedal na otázku „V čom nastanú najväčšie objavy v budúcnosti“ niečo také, že "v myslení človeka a vo využití jeho schopností". Vraj priemerne inteligentný človek využíva približne iba 5% mozgu , nadpriemerne inteligentný využíva okolo 6-7% mozgu.

Skúste sem napísať v čom podľa vás nastanú zmeny v budúcnosti, prípadne aké vynálezy by ste prijali.
Categories
Nezaradené

Reakcie

  1. avatar
    určite by som prijala vynález, ktorý by umožnil aby všetci ľudia pochopili, že máme len jednu matičku zem a nemali by sme si ju teda devastovať a ničiť.
    Ďalším vynikajúcim vynálezom by bolo niečo čo by eliminovalo silu peňazí v rukach jednotlivcov alebo vybraných skupín a rozložilo ju medzi všetkých ľudí rovnako - čo je dnes utópia ale ktovie v budúcnosti?
  2. avatar
    môcť sa telepaticky dorozumievať, to by bola paráda. Vraj to ľudstvo niekedy ovládalo a malo by zas, mobily nás majú na to pripraviť. Len neviem, neviem, keď sú škodlivé.
  3. avatar
    myslim, ze tieto zmeny su fakt fantasticke a ano najma v komunikacnych technologiach, alebo tam to najlepsie vidime. Spolocnost sa vyvija technicky uzasne, ale co socialne vztahy?ako pochoduju za technikou? stare istoty sa buraju a nove nikde. A ked sa pozriem do mojho detstva u starych rodicov bez vody a elektriky, ale zato so vzdy pritomnymi ludmi, tak ani ta technika ma uz tak nenadchyna.
  4. avatar
    Ten vynález na pripomenutie aby sme matičku zem nedevastovali asi nie je. Len rozum nestačí. Aj v tomto prípade je vidieť, že ľudia začnú rozmýšľať, až keď ich k tomu niečo tlačí (mám na mysli glob. oteplovanie alebo vyčíňanie prírody - tornáda...).

    Čo sa týka toho eliminovania moci peňazí, tak na to tu už na Slovensku máme presne nasmerovaný nástroj...

    Telepatiou sa možno niekedy začneme dorozumievať, ale zatiaľ kým sa tak stane, by som prijal aj obyčajnú schopnosť byť jeden k druhému milý a tolerantný. K zobudeniu našich ďalších schopností treba podľa mňa aj trocha viac zdravej sebadôvery. Ľudia musia sami sebe uveriť, že dokážu oveľa viac, ako ich pustí vlastná logika. Matematika a fyzika je veľmi presná a ľahko vypočítateľná a preto stavia niektorým ľuďom dosť silné prekážky na to, aby boli schopný uveriť aj niečomu, čo sa javí ako nemožné (alebo ako zázrak). Až posledné výskumy napríklad aj v oblasti atómov a ich sily otvára bránu (aspoň pre mňa) na trocha iný pohľad. Veď napríklad veľkej ponorke stačí na viactýždňové plavenie sa malinké množstvo uránu (alebo na vyrobenie elektrickej energie pre veľké mestá). Chcem tým povedať to, že aj niečo malinké môže mať v sebe obrovskú energiu. Verím tomu, že aj ľudia dokážu oveľa viac, ako si myslia. Je na to aj viac živých príkladov, keď niekto dokázal niečo dovtedy nemožné.

    O vzťahy mám veľké obavy aj ja. Mám pocit, že sa to v tomto smere bude mierne posúvať k vzťahom virtuálnym. Stačí keď sa pozrieme ako tu prežívame svoj II. život. V budúcnosti sa v tomto smere všetko nádherne zdokonalí a preto si myslím, že ľudia budú v práci (a budú v práci skôr viac ako menej) a aj doma napojený na internete, na porade alebo na nejakom „matrixe“.
    02.01.08 Aktualizoval o 16:56 Bastian (gram. chyba)
  5. avatar
    Aj ja žasnem nad dnešným vývojom. Keď si však pozriem literatúru sci fi - jedine Jules Verne predpovedal verne vývoj našej spoločnosti, čo sa týka vývoja technológii. Keď si premietnem ostatné sci fi s robotmi, ktorí sa podobajú na nás, tak tým smerom sme sa tak trochu prestali uberať. Ale možno to odhadli nepresne len časovo. I keď si myslím, že to je to najťažšie, čo dokáže človek - vytvoriť nového človeka. Všetko ostatné sa dá, len sa tu musia rodiť otvorené hlavy, ktoré sú schopné myslieť mimo to, čo ich naučili tí starší.
  6. avatar
    Súhlasím - iba ten dokáže vytvoriť niečo nové, kto buď nadviaže na to, čo ho naučili tí starší, alebo ten čo je schopný myslieť mimo to... po svojom. Je ale na to potrebná veľká dávka nezlomnej sebadôvery, odhodlanosti a vytrvalosti.

    Ale čo sa týka "vytvárania" alebo klonovania ľudí, do toho by sme sa asi nemali púšťať.
  7. avatar
    Vytváraním človeka som nemyslela klonovanie - klonovanie je veľmi nebezpečná záležitosť, ktorú by človek dokázal veľmi ľahko zneužiť, myslela som na tvorbu robotov - čo však je tiež zneužiteľné, ale pokiaľ sa robot odlišuje od človeka nie je to problém, niektoré staré sci fi však píše už o robotoch, ktoré sú veľmi podobné na človeka (nie je vidieť rozdiel na prvý pohľad) odohrávajúce sa v terajšej súčasnosti. To sa však človeku nepodarilo - našťastie sú roboty len v "technickom" tvare, nie "ľudskom". A je to dobre, lebo človek je tvor nevyspytateľný. Pokiaľ pre človeka budú najdôležitejšie peniaze a majetok - to by znamenalo zánik ľudstva.
  8. avatar
    Podľa mňa ohľadom vývoja techniky veľký krok a pokrok spravil nedocenený pán Nicola Tesla, to bol človek , ktorý prekonal ešte aj našu dobu... Edison sa na ňom priživil. Marconimu odobrali patent, lebo prvý bol p. Tesla. O prenose energie ešte sú len pokusy s USB, ale keď pozriete na dobu v akej p. Tesla žil... máme čo doháňať, aby sme prišli na to čo vedel ten pán už vtedy keď žil!!!
  9. avatar
    ...že by to v budúcnosti vyzeralo takto?
    http://www.youtube.com/watch?v=wsuar...ech/movies.php

    http://www.youtube.com/watch?v=G_FS2...ech/movies.php

    http://www.youtube.com/watch?v=hc7x7...ech/movies.php

    Na ich stránke píšu o hibernácii a aj ponúkajú možnosť nechať sa zmraziť. Jedna ťažko chorá žena sa dala zmraziť a dúfa, že za 50 rokov bude budúca technológia na takej úrovni, že ju budú vedieť vyliečiť. Bežne sa to vraj robí pri prevoze rýb bez vody.
    20.02.08 Aktualizoval o 08:16 Bastian
  10. avatar
    článok zo stránky inet:
    Ako rýchlo postupoval doteraz vývoj technológií? Ako napreduje technika ďalej a je v blízkej budúcnosti reálna umelá inteligencia na úrovni ľudského mozgu? Je možné, aby sme dosiahli nesmrteľnosť? Na tieto a ešte viac otázok odpovedal uznávaný futurológ a mysliteľ Ray Kurzweil.
    Už behom nasledujúcich 30 rokov sa umelá inteligencia (artificial intelligence, AI) priblíži k úrovni ľudskej, prípadne ju dokonca prekoná, prezradil člen Americkej asociácie pre rozvoj vedy (AAAS) Ray Kurzweil.
    Svoju predpoveď o extrémne rýchlom vývoji ľudských technológií povedal na základe skúseností z minulosti, keď sa ľudstvu za posledné storočie podaril významnejší pokrok, ako za predchádzajúcich dvetisíc rokov. Napríklad aj výkonnosť počítačových mikročipov sa za posledných 50 rokov každé dva roky zdvojnásobila.
    Momentálne sa podľa Kurzweila pracuje na vývoji trojrozmerných mikročipov, ktoré by sa v budúcnosti dali dokonca konštruovať z biologických molekúl. Táto technológia by priniesla dostatočnú výkonnosť pre umelú inteligenciu, ktorá by sa vyrovnala tej ľudskej. Kurzweil ale neočakáva žiadnu scénu ako z hororu, kde by roboty vládli svetu. „Nebude sa konať žiadna invázia robotov, ktoré by nás nahradili. Stroje už dnes vykonávajú stovky činností, ktoré boli v minulosti úlohou ľudí.“ Počítače dosiahnu svojim výkonom a kapacitou výkon ľudského mozgu okolo roku 2030 a celej ľudskej rasy v roku 2050.
    Najmä v medicíne očakáva Kurzweil revolučné pokroky. „Choroby a starnutie sú pre nás len informačné procesy a čoskoro budeme mať v rukách prostriedky, pomocou ktorých ich zvrátime“. Predpokladá, že v priebehu dvoch desaťročí bude veda v stave zabrániť priebehu chorôb a starnutiu všeobecne.
    pokračovanie: http://www.inet.sk/clanok/5529/nesmrtelnost-realitou
  11. avatar
    Zažijeme desaťročie významných zmien
    http://www.inet.sk/clanok/5639/gates...znamnych-zmien
  12. avatar
    Určite by som uvítala rozhodnutie primátora Prešova, že ľudia v oblasti Za Kalváriou v Prešove potrebujú cesty, kanalizáciu a vodovod a nie 33 metrového Krista. Ak vie zohnať milióny a rýchle stavebné povolenie(čo v tejto oblasti je záležitosťou cca 30 rokov), nech venuje na užitočnejšie ciele.
  13. avatar
    ja mam z toho co sa okolo nas deje strach, pozrite si noviny a za posledne 2-3 tyzdne nic pozitivne. o niekolko desiatok rokov /10,20 ?/nebude problem, ze ludia nebudu mat peniaze , ale nebudu ani zakladne potraviny. chcu vyrabat auta na biopalivo, aby sa neznecistovalo prostredie, ze ropa je draha a znecistuje sa ziv.prostredie. biopalivo nebude lacne, ale pri jeho vyrobe sa prostredie detto. na plantazach chcu pestovat repku olejnu, z ktorej chcu biopaliva robit, ale pritom prideme o podu, kde sa maju pestovat plodiny pre ludi. mina sa pitna voda, my si neuvedomuje ako nou plytvame. /len tak medzi nami, kolkokrat denne si umyvame ruky pod tecucou vodu, riad, zuby, kupel, /predstavte si, ktore je storocie a su miesta na nasej planete kde ludia nemaju pitnu vodu vobec. za par rokov bude trpiet 5 nasobne viacej ludi hladomorom ako teraz. a to nehovorim o 30 rokoch. hovorim o dobe, ktorej sa dozijeme my.
    co nas caka?? dobra otazka, co by sme robili, keby sme to vedeli. zmenili by sme svoje spravanie? V Presove chcu sochu megalomanskeho Krista, ja neviem, ale triezvo uvazujucemu cloveku nad tym zostava rozum stat. nie som veru ziadny pesimista, ale ked uvazujem nad tym co sa deje okolo nas, tak mam celkom strach z buducnosti. ked minuly tyzden bola burka a smrst, tak som si uvedomila, ze clovek sa moze snazit, robit co chce, setrit, zarabat, mat nejaky ciel, ale priroda ta nam to vysvetli a mam pocit, ze ju to s nami, ako obyvatelmi tejto planety, prestava bavit.
  14. avatar
    Bastian, tvoje uvahy i tema ktoru si tu rozvinul su trochu futuristicke i ked uznam, paci sa mi takáto predstava o buducnosti ludstva. Myslim vsak, ze realita naznacuje uplne ine smerovanie.
    Buducnost je ukryta (moj skromny nazor) niekde inde. Technicke vymozenosti predbehli uroven myslenia vacsiny obyvatelov tejto planety o stovky rokov.
    "Vraj priemerne inteligentný človek využíva približne iba 5% mozgu , nadpriemerne inteligentný využíva okolo 6-7% mozgu" ... a co este ten dost podstatný zvysok ludstva, ktory ho nevyuziva vobec?????? Ak nepokročíme v tejto oblasti, tak neviem neviem ...
    Strata rovnovahy = balanc
    a cim vacsi balanc, tym vacsi predpoklad padu. A pad predznacuje KONIEC;
    05.09.08 Aktualizoval o 21:13 jaros5
  15. avatar
    Internet mení náš mozog
    Podľa neurológov internet mení funkcionalitu nášho mozgu. O čo viac informácií posudzujeme, o to menej vieme.
    Internet nezmenil len spôsob, akým žijeme, spôsobuje tiež evolučnú zmenu v našom mozgu. Je z neho čím ďalej tým menej harddisk uchovávajúci informácie a čím ďalej tým viac procesor, ktorý musí riešiť, ako ich triediť a posudzovať. Znamená to však, že sme múdrejší?
    Surfovanie aktivizuje dedukčné schopnosti
    Moderné technológie spôsobujú, že náš mozog sa oveľa viac ako kedykoľvek predtým zaoberá dedukciou a vyhodnocovaním skutočností, tvrdí vo svojej knihe „E-mozog: technologická prestavba moderného myslenia“ neurológ Gary Small z Kalifornskej univerzity.
    Skúmal v nej mozgovú aktivitu dvadsiatich štyroch dobrovoľníkov počas surfovania a dospel k zisteniu, že aktivita mozgu čítajúceho človeka je oveľa menšia ako aktivita mozgu človeka surfujúceho na internete. Funkcie dedukcie a rozhodovania sú navyše u skúsených používateľov internetu dvakrát silnejšie ako u surferov začiatočníkov.
    „Mozog je veľmi citlivý na to, ako často opakuje tie isté operácie. Ak niektoré mentálne úlohy opakuje neustále dokola, niektoré nervové obvody sa posilnia, iné začnú slabnúť,“ tvrdí Small.
    Internetový človek je vystavený celkom novému druhu poznávania - namiesto pasívneho prijímania niekoľkých informácií musí neustále, moment za momentom vyberať a posudzovať množstvo informácií, ktoré na neho chŕli internet. Namiesto pamätania si informácií sa musí učiť, ako ich rýchlo a efektívne hľadať. Jeho mozog tak pri prijímaní informácií pracuje oveľa viac ako v časoch, keď na získavanie informácií slúžili najmä knihy.
    Čítame už len titulky
    Dokáže však mozog reálne absorbovať takú záplavu informácií? Je naše poznanie rovnako hlboké ako kedysi?
    Výskumníci z University College v Londýne skúmali na záznamoch online výpožičiek Britskej knižnice, ako sa za posledných päť rokov zmenil spôsob práce s informáciami – kým počet dokumentov, ktoré boli vyhľadávané, enormne narástol, v skutočnosti návštevníci ich čítaniu venovali oveľa menej času. „Je zrejmé, že používatelia už nečítajú v tradičnom slova zmysle – iba prechádzajú titulkami,“ napísali autori v závere výskumu. „Skoro sa zdá, že na internet chodia práve preto, aby sa vyhli čítaniu v klasickom ponímaní.“
    Internetoví ľudia síce pri vzdelávaní berú do úvahy množstvo článkov, dokumentov a faktov, do väčšiny však iba nazrú a nikdy sa spätne nevracajú k tomu, čo už raz prečítali. Zmena aktivity nášho mozgu totiž priamo súvisí s tým, ako vnímaví sme pri čítaní a ako hlboko dokážeme reflektovať nové poznatky.
    „Už by som v živote nedokázal prečítať Vojnu a mier,“ priznal pre magazín The Atlantic Bruce Friedman, ktorý sa venuje blogovaniu o medicíne a technológiách. „Už aj príspevok na blogu dlhší než tri alebo štyri odseky je priveľký na to, aby som ho dokázal absorbovať. Text len preletím,“ povedal. Maryanne Wolfová z Tufts University v americkom Massachusetts si myslí, že „to, čo sme, nezávisí len od toho, aké informácie a v akom množstve prijímame, ale aj ako to robíme“. Keď čítame, stávame sa čím ďalej tým viac „úbohými dekodérmi informácií“, v skutočnosti však naša schopnosť interpretovať a pochopiť klesá.
    Evolúcia nakoniec zvíťazí
    Ak teda náš mozog vďaka internetu naberá na výkone, no naše vedomosti sú slabšie, neznamená to vo vývoji ľudskej inteligencie krok späť?
    Podľa Smalla sa tomu jednoducho budeme musieť len prispôsobiť. „Ľudia, ktorí chcú mať navrch, musia dokázať tieto nové schopnosti nášho mozgu prepojiť s tradičnými,“ povedal. „Dôležité bude nájsť rovnováhu. Pochopiť, ako technológie ovplyvňujú naše mozgy a získať nad tým procesom kontrolu.“
    zdroj: http://pocitace.sme.sk/c/4148453/int...nas-mozog.html
  16. avatar
    Pri čítaní tohoto odstavca som si uvedomil ako čítam ja.
    Začiatok riadku, stred a koniec riadku,,,
  17. avatar
    Vývoj techniky, ale ani nášho mozgu sa určite nezastaví. Mám dojem, že celý tento virtuálny proces speje k tomu, že bude presmerovaný do inej úrovne. Kedysi nebolo mysliteľné pochopiť a prijať veci, ktoré sa nedali chytiť, ochutnať, vidieť. V tejto sfére bolo jediným prípustným viera v Bohov. Dnes nám už nerobí problém abstraktné myslenie a hádam to povedie k tomu, že už nebudeme za odlišný názor pranierovať, že pripustíme aj vedecky možnosť zatiaľ nezmerateľného a že si uvedomíme svoju silu. Sme schopní veľkých vecí. Jediné čo mi vo veľkosti človeka a jeho schopností prekáža je moc peňazí. Pokiaľ tu bude, tak bude stále brzdou ešte väčšieho a pozitívneho vývoja udalostí. Pretože v súčastnosti je brzdený záujmami určitých nenásytných skupín a tým stále posúvaný do sfér, ktoré im vyhovujú. Napríklad aj to s ropou a biopalivom. Pri dnešnom technickom pokroku už nie sme odkázaní na žiadne fosílné ani dopestované biopalivá. Existuje možnosť prepravovať sa neuveriteľnou rýchlosťou po celej planéte a pri tom neznečisťovať prostredie. Je možnosť využívať zadarmo zdroje energií, ktoré táto planéta ponúka plným priehrštím, ale to všetko zatiaľ nezapadá do koncepcie toho v čom nás utvrdzujú .....pocit nedostatku, závislosti, a nevyhnutnosti tohoto statusu. Musíme len uveriť tomu, že sme schopní to zmeniť a že to v čom žijeme je len plán a sen zopár jednotlivcov a ten ich sen nám nevyhovuje, pretože sme ho už dávno prerástli.
  18. avatar
    A máme tu rozšírenú realitu:

    Příští fenomén: rozšířená realita je budoucnost webu
    http://www.lupa.cz/clanky/rozsirena-...ented-reality/
  19. avatar

    Rozhodujúce aplikácie na internete sa menia, pred nami je éra videa. Zdroj: Cisco
    Kým v roku 1995 internetu dominovali aplikácie a služby umožňujúce FTP (file transfer protocol) a rozvoj webu, v súčasnosti mu vládnu P2P (Peer-to-peer) siete a tie do roku 2025 vystrieda video. Po roku 2025 sa bude odohrávať väčšina prevádzky vo forme videokomunikačných služieb typu on-line vzdelávanie, práca, konferencie či zdravotná starostlivosť. „Internet bude mať na naše životy zásadný vplyv. Napríklad prostredníctvom internetových technológií, ktoré vyvíja Cisco, sa už dnes poskytujú zdravotnícke služby, vedie sa evidencia pacientov či on-line objednávanie vyšetrení u lekárov. Toto všetko sa bude ďalej rozvíjať,“ povedala J. Butler.
    Internet sa bude čoraz viac využívať aj na podporu udržateľného rozvoja iných technológií. Jeho prostredníctvom je už dnes možné monitorovať, riadiť a redukovať spotrebu elektriny alebo dopravnú premávku v mestách. V budúcnosti budú prostredníctvom internetu komunikovať v podobe M2M mnohé elektronické zariadenia a predmety bežnej potreby od automobilov po chladničky a telematické služby pokryjú spektrum funkcií od monitoringu až po on-line riadenie.
    Zároveň sa podstatne zvýši význam bezdrôtového a menovite mobilného internetu. Dlhodobými výzvami tohto typu sa zaoberá aj Cisco, ktoré spolupracuje s regulačnými inštitúciami na vybudovaní bezpečného a stabilného internetu.
    Okrem toho je internet najdostupnejšia a najotvorenejšia platforma pre inovácie, na ktorej dnes pracujú najlepší vývojári z celého sveta. Zároveň je to aj platforma pre inovácie iných technológií, napríklad pre vyhľadávače, mobilné telefóny či sociálne siete.
    „Rozvoj internetu bude mať vplyv na mnohé oblasti. Ovplyvní technológie aj sociálnu oblasť. Preto sa už teraz musíme zaoberať tým, aká bude dostupnosť technológií, ako zabezpečíme ochranu súkromia a osobných dát, aby to nebolo na úkor slobody internetu, aké budeme musieť prijať pravidlá, aby sme nebrzdili rozvoj internetu,“ vysvetlila J. Butler.
    Zdroj: http://www.zive.sk/Spravy/Cisco-odha...4/default.aspx
  20. avatar
    Daimler sa spojil s Teslou, budú vyrábať elektromobily

    Spoločnosť Daimler AG získal podiel skoro desať percent na spoločnosti Tesla Motors Inc. Táto spoločnosť je jediným výrobcom, ktorý predáva v Severnej Amerike a Európe elektromobily špeciálne navrhnuté na dlhé vzdialenosti.
    Budú spolupracovať na integrácii lítium-iónových akumulátorov a nabíjacích jednotiek pre prvých zhruba tisíc áut druhej generácie smart fortwo s elektrickým pohonom od konca roku 2009.
    Tesla v súčasnosti vyrába model Roadster - jediné vozidlo s pohonom na báze akumulátora, navrhnuté špeciálne na dlhé vzdialenosti (cez 300 km). Pri zrýchlení z 0 na 60 míľ/hod (96,6 km/hod) za 3,9 s a spotrebe v prepočte menej ako liter paliva na 100 km. Tesla Roadster ako prvý sériový automobil vyriešil rozpor medzi výkonom a efektívnosťou takýchto vozidiel bez emisií.
    Zdroj: http://www.zive.sk/Bleskovky/Daimler...5/default.aspx