Zavrieť

Porady

Soc.fond

Chcem sa spýtať na presné účtovanie Sociálneho fondu, napr.zamestnávateľ poskytne zamestnancom vstupenky hradené zo SF(samozrejme musí to po novom zdaniť) ako to zaúčtujem v podvojnom účtovníctve?
ďakujem
Usporiadat
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ja som sa s takto definovanou DPH ešte nestretla. Prečo na výstupe? Veď je to režijný náklad. Ak je daňovo neuznaný, ja by som si DPH neupaltnila.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Gabika prečo, si plátca DPH? V tom prípade si platiteľ a v zmysle zákona o DPH § 49 odst. (7) je vyslovene napísané, kedy si nemôžeš DPH uplatniť. Mohla by si mať pravdu jedine v tom prípade, ak by som prepravu autobusom pokladala za zábavu (písm.c).
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

citam ako diskutujete o uplatneni faktury a dph, nemoze tu fakturu zauctovat vratane dph do nakladov?
preco uctovat dph na vystupe?
0 0
tamara tamara

tamara je offline (nepripojený) tamara

s takymto sposobom uctovania som sa este nestretla, ale ak ti to odobrila aj danova poradkyna, tak by to malo byt v poriadku...len nechapem, preco dam na vystupe tu DPH do nakladov



mlyn16
Áno, uskutočnili ste dodanie služby hoci pre vlastnú potrebu. Tak ako si DPH uplatníš na vstupe, hneď ju daj aj na výstup. Ja to robím hneď pri rozzúčtovaní faktúry a nevyrábam ďalší doklad. Napr.

MD 518 DAL 321 5000
MD 343 DAL 321 950
MD 518 DAL 343 950
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Lebo keby si priamo účtovala celú faktúru do nákladov (bez uplatnenia DPH) tak na účte 518 by si mala podľa príkladu 5950 Sk a keď to urobíš s použitím účtu 343 dosiahneš tú istú hodnotu z dvoch položiek 5000 Sk a 950 Sk.
0 0
tamara tamara

tamara je offline (nepripojený) tamara

už chapem, len mi neslo do hlavy, preco davat DPH do nakladov, ale toto bude danovo neuznany naklad, takze je to ok...
0 0
saglucka saglucka

saglucka je offline (nepripojený) saglucka

Lucy
Áno, takéto príspevky sa zdaňujú cez výplatu. Ja mám v mzdovom programe položku Príspevok zo sociálneho fondu - teda, ak mu vyplatíš peniažky alebo položku nepeňažný príjem zo sociálneho fondu (hodnota vstupenky, atď.)
A neviete niekto poradiť či sa to dá spraviť aj v Olympe???Ďakujem
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
V Olympe sa to dá urobiť. Má tam položky týkajúce sa SF. Treba ich zadať pri tvorbe výplaty cez "pridaj" otvorí sa okno pridávanie zložky mzdy. Celkom hore je oienko Mzdová položka - cez F7 si vyberieš údaj, ktorý potrebuješ, napr. nepeňažný príjem zo SF - položka 521
Naposledy upravil petra:-) : 10.05.05 at 11:12
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

petra:-)
Podľa mňa, kedže nie je povinnosť viesť prostriedky SF na zvláštnom účte v banke, tak ani stav nemusí sedieť. Poplatok za vedenie účtu SF sa účtuje na 568/221 a úrok 221/662.

to Janca: ano my sme zrušili, načo platiť poplatky, veľakrát vyššie ako samotná tvorba fondu.
Tiež som po rokoch zrušila účet SF. Ako to teraz účtovať? Len interným dokladom ? Môžete mi napísať vzor účtovania ?
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Naša mzdová účtovníčka mi dá interné oznámenie so žiadosťou o zaúčtovanie SF. V texte je uvedená: výška základu, z ktorého sa vypočítava SF a celková výška SF. To je podklad pre môj interný doklad na účtovanie.
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Takže účtuješ ID aj tvorbu aj čerpanie bez prevodu peňažných prostriedkov a eviduje sa len kniha SF / účet SF/ ?
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Robím v podvojnom účtovníctve, takže knihu SF nemám ale účet 472, ktorý mám analyticky rozčlenený.

Keďže SF používame len na stravovanie, predaj lístkov účtujem priebežne cez pokladňu na účet 335 a na konci mesiaci jedným interným dokladom rozzúčtujem kalkuláciu stravenky a vyrovnám účet 335.
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Dík. Ja účtujem 335 - platby zo mzdy na základe žiadosti o zrážku. ID / podpísané prevzatie poukážok/ zúčtujem predaj stravných poukážok na náklad firmy,príspevok SF a 335. Tvorbu ID vždy do 15. v mesiaci. Takže by to malo byť OK. Predtým som musela aj prevádyať peňažné prostriedky z jedného účtu na druhý pri tvorbe a čerpaní. Teraz mi stačí zaúčtovať do 15. dňa v mesiaci len tvorbu / preddavok / a na konci roka vyrovnať podľa výšky miezd. Mám pravdu? SF - kniha je pre mňa vlastne účet SF /a k tomu doložené mzdové prehľady,podpísané prevzatie strav.pouk.,vstupenky a pod./
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Prečo nemáš podklady na tvorbu prípadne čerpanie priložené pri interných dokladoch, na základe ktorých účtuješ? Totiž ani v postupoch ... ani v zákone o účtovníctve sa v podvojnom účtovníctve nevyskytuje výraz kniha SF. To poznám len z JÚ. Môžem sa avšak mýliť.
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Evidenciu SF mám založenú samostatne / vstupenky,bločky a pod. / Stravné je pri ID, mzdové samostatne/. Všade mám ale odvolávku na čísla a typ dokladov, ktorých sa účtovanie týka, aby sa nerobili kópie. Tak to mali zaužívané a ja v tom pokračujem. Len bankový účet som kázala zrušiť.Ale na zakladaní až tak nezáleží, keď to viem predložiť. Účtujem aj podvojné aj jednoduché. V podvojnom len tlačím na konci roku účet SF a priložím ho k tým dokladom a zúčtujem rozdiel .
0 0
Igor88 Igor88

Igor88 je offline (nepripojený) Igor88

petra:-)
Podľa mňa, kedže nie je povinnosť viesť prostriedky SF na zvláštnom účte v banke, tak ani stav nemusí sedieť. Poplatok za vedenie účtu SF sa účtuje na 568/221 a úrok 221/662.

to Janca: ano my sme zrušili, načo platiť poplatky, veľakrát vyššie ako samotná tvorba fondu.
Zdravím poradcov. Viem že téma socialneho fondu bola už 1000 krat pretriasaná, ale zo starsích príspevkov neviem zistit, ktorá novela zrušila povinnosť držať prostriedky SF na osobitnom účte tak ako to nariadoval zakon 152/1994. Ak mi viete poradit (číslo zákona, nariadenia, vyhlasky ci usmernenia) tak prosim pomozte. Dost mi to hori.
Dakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Igor88
Zdravím poradcov. Viem že téma socialneho fondu bola už 1000 krat pretriasaná, ale zo starsích príspevkov neviem zistit, ktorá novela zrušila povinnosť držať prostriedky SF na osobitnom účte tak ako to nariadoval zakon 152/1994. Ak mi viete poradit (číslo zákona, nariadenia, vyhlasky ci usmernenia) tak prosim pomozte. Dost mi to hori. Dakujem
Muselo sa to zmeniť Opatrením Min. financií SR (bohužiaľ, jeho číslo momentálne neviem povedať), a to z toho dôvodu, že Opatrením č. 65/396/1994 bola uložená povinnosť fyzickým osobám, ako jedinému subjektu, viesť prostriedky fondu na osobitnom účte peňažných prostriedkov v banke.
Samotné znenie §-u 6 ods. 1 zákona 152/1994 Z.z. zostalo nezmenené, teda menil sa len výklad tohto ustanovania.
Naposledy upravil liba2 : 28.09.05 at 11:17 Dôvod: doplnenie textu.
0 0
Igor88 Igor88

Igor88 je offline (nepripojený) Igor88

Dakujem, pojdem teda s vacsinou a ucty SF v bankach zrusime.
0 0
saglucka saglucka

saglucka je offline (nepripojený) saglucka

účtujeme JU v Alfe a mzdy v Olympy. Tvorím každý mesiac SF za jedného zamestnanca. Je to smiešna suma do 100 Sk. Dávam to ako VPD. Je to správne? Teraz chcem dať jednorazovo zamestnancovi 1200 Sk čo je v SF. V olympe to viem zadať do mzdy, len by ma zaujímalo čo mám zaučtovať ešte v Alfe. Robim to prvýkrát tak velmi neviem co s tym. Ďakujem za odpovede.


0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

saglucka
účtujeme JU v Alfe a mzdy v Olympy. Tvorím každý mesiac SF za jedného zamestnanca. Je to smiešna suma do 100 Sk. Dávam to ako VPD. Je to správne? Teraz chcem dať jednorazovo zamestnancovi 1200 Sk čo je v SF. V olympe to viem zadať do mzdy, len by ma zaujímalo čo mám zaučtovať ešte v Alfe. Robim to prvýkrát tak velmi neviem co s tym. Ďakujem za odpovede.
Keď urobíš tvorbu SF (uvádzaš "ako VPD") tak niekde si sleduješ výšku vytvorených prostriedkov SF - asi v osobitnej pokladni (nie?).
Rovnako aj čerpanie SF treba zapísať tak, aby sa ti znížil zostatok SF, t.j. ako výdaj z tej osobitnej pokladne.
O osobitnej pokladni si prečítaj príspevok č. 57 a 58 v tejto téme.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať