Zavrieť

Porady

Zníženie základu dane za manžela

Prosím o Váš názor poraďáci.

Zamestnankyňa si chce v roč. zúčtovani dane odpočítať nezdaniť. časť na manžela, ktorý bol v priebehu roka evidovaný na úrade práce ale aj v priebehu roka bol vyradený z evidencie. Odpočíta si len za obdobie, kedy bol evidovaný?
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Nezdaniteľnú časť na manžela-manželku podľa §-u 11 odst. 1 písm. a) si môže daňovník uplatniť na manžela-manželku žijúcu s daňovníkom v domácnosti ak nemá vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období, ak má vlastný príjem nepresahujúci dúto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19,2 násobku životného minima a vlastným príjmom - ak teda žijú v domácnosti, boli manželmi po celé zdaňovacie obdobie, nemal vlastný príjem - manželka si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manžela vo výške 87936 - nie je tu obmedzenie, že nemôže byť dobrovoľne nezamestnaný.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Presne tak, nezáleží, či bol evidovaný alebo nie, ale aký príjem dosiahol. Ja som tak chcel na manželku dať pred rokom odpočet, lebo 10 mesiacov bola nezamestnaná a pracovala iba 2 mesiace. Ale pozor, do príjmu sa zapičítava aj podpora v nezamestnanosti, preto aj keď počas tých 2 mesiacov mala príjem nižší ako tých 80 tisíc aj niečo, keď mi k tomu pripočítali podporu, tak to vyšlo vyše 80 litrov a z odpočítateľnej položky nič nebolo.
0 0
makoska makoska

makoska je offline (nepripojený) makoska

Prosim vas a aky prijem sa tu mysli...co sa tej manzelky tyka....je to hruby prijem, alebo po odpocitani poistneho, alebo cisty zdaneny??
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

U manželky sa posudzuje hrubý príjem od zamestnávateľa, taktiež sa do prijmu manželky započívavajú nemocenské dávky, materské, podpora v nezamestnanosti.
0 0
martina fafrakova martina fafrakova
Keď zamestnanec odpracoval v našej organizácii posledné 2 mesiace, som povinná mu urobiť ročné zučtovanie dane ak nepodpísal vyhlásenie? Jedná sa mi o to, že dotyčný pýtal Potvrdenie o príjme, že si na neho odpočíta manželka nezdan. položku za rok 2005. Ak mu ja urobím ročné zučtovanie dane môžem mu vrátiť daň za tie dva mesiace. ktoré som mu stiahla vo výplate (10 mesiacov nezamestananý)? Nebude duplicitne odpočítaná nezdan. časť, raz s manželkou a druhý krát v jeho ročnom zučtoavaní. Za odpovede veľmi pekne ďakujem a všetkým prajem pekný deň.
0 0
veronika1 veronika1

veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

Zákon 595/2003 § 5 ods. 7 a § 9 ods 2 písm. a) hovoria o príjmoch oslobodených od dane, tak nechápem Zuziana prečo nemocenské dávky, materské, podpora v nezamestnanosti chceš pripočítavať k príjmu! Ak sa mýlim, tak mi to upresni.
0 0
MajaV MajaV

MajaV je offline (nepripojený) MajaV

Ak mal podpísané vyhlásenie u iného zamestnávateľa, mal by požiadať toho. Ak nemal u žiadneho, môžeš mu urobiť RZ Ty a vrátiť daň. Nezdaniteľná časť nebude odpočítaná, pretože jeho manželka si môže uplatniť len rozdiel: 87936 - jeho príjmy.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Zuziana
U manželky sa posudzuje hrubý príjem od zamestnávateľa, taktiež sa do prijmu manželky započívavajú nemocenské dávky, materské, podpora v nezamestnanosti.
Pozri: §11 Zák. o dani z príjmov, (1) b): do vlastného príjmu sa nezahŕňajú štátne sociálne dávky
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Pozrite príspevok:http://www.porada.sk/showpost.php?p=37418&postcount=15
0 0
veronika1 veronika1

veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

Chcem si to upresniť.
Ak robím ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý bol v priebehu roka evidovaný na úrade práce a poberal podporu tak musi do príjmu započítať aj tú podporu?
Ak chcem uplatniť nezdeniteľnú časť na manžela našej zamestnakyne, ktorý bol taktiež v priebehu roka evidovaný na úrade práce a poberal podporu, tak musím uplatniť odpočítateľnú položku len z rozdielu 19,2 násobku ŽM a vyplatenej podpory?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

veronika1
Chcem si to upresniť.
Ak robím ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý bol v priebehu roka evidovaný na úrade práce a poberal podporu tak musi do príjmu započítať aj tú podporu?
Ak chcem uplatniť nezdeniteľnú časť na manžela našej zamestnakyne, ktorý bol taktiež v priebehu roka evidovaný na úrade práce a poberal podporu, tak musím uplatniť odpočítateľnú položku len z rozdielu 19,2 násobku ŽM a vyplatenej podpory?
Podpora v nezamestnanosti sa počíta do príjmu na odpočet nezd. častí.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

veronika1
Chcem si to upresniť.
Ak robím ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý bol v priebehu roka evidovaný na úrade práce a poberal podporu tak musi do príjmu započítať aj tú podporu?
Ak chcem uplatniť nezdeniteľnú časť na manžela našej zamestnakyne, ktorý bol taktiež v priebehu roka evidovaný na úrade práce a poberal podporu, tak musím uplatniť odpočítateľnú položku len z rozdielu 19,2 násobku ŽM a vyplatenej podpory?
Ak robíš RZD zamestnancovi, nezapočítaš podporu v nezamestnanosti. Veď to nie je zdaniteľný príjem.
Ak si ale uplatňuje na manželku, tam do príjmu musíš započítať aj podporu.
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

Pokusím sa zrnúť problematiku nazdaniteľnej časti základu dane na manželku(manžela). (§11 ods.1b)

Túto nezdaniteľnú čiastku si môže daňovník uplatniť iba na manželku žijúcu s ním v domácnosti.

Ak manželka nemá vlastný príjem, daňovník si môže uplatniť čiastku vo výške 87 936 Sk.
Ak manželka vlastný príjem nepresahujúci čiastku 87 936 Sk, potom si daňovník môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku vo výške rozdielu 87 936 Sk a vlastného príjmu manželky.

Ak manželstvo trvalo len časť roka, ako nezdaniteľnú čiastku si môže daňovník uplatniť pomernú sumu zodpovedajúcu počtu mesiacov,na začiatku ktorých boli splnené podmienky pre uplatnenie tejto nezdaniteľnej čiastky.(§11 ods.4)

Do vlastného príjmu manželky sa započítavajú všetky jej príjmy, aj zdaniteľné aj tie, čo sú oslobodené od dane, aj príjmy zdaňované zrážkou.
Do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa daňový bonus, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.


Medzi štátne sociálne dávky patrí
prídavok na dieťa(§1) - podľa zákona o prídavku na dieťa (600/2003)

dávka (v hmotnej núdzi) (§10)
príspevok na zdravotnú starostlivost (§11)
aktivačný príspevok (§12)
príspevok na bývanie (§13)
ochranný príspevok (§14)
jednorázová dávka v hmotnej núdzi (§15) - podľa zákona o pomoci v hmotnej núdzi (599/2003)

rodičovský príspevok (§1) - podľa zákona o rodičovskom príspevku (280/2002)

jednorazový príspevok na úhradu potrieb dieťaťa (§11 ods.1a)
opakovaný príspevok na úhradu potrieb dieťaťa (§11 ods.1b)
odmena pestúna (§11 ods.1c) - podľa zákona o o pestúnskej starostlivosti a o príspevkoch pestúnskej starostlivosti (265/1998)

príspevok na pohreb (§1) - podľa zákona o príspevku na pohreb (238/1998)

zaopatrovací príspevok (§1) - podľa zákona o zaopatrovacom príspevku (236/1998)

príspevok pri narodení dieťaťa (§1)
príspevok rodičom, kt. sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá (§5) - podľa zákona o príspevku pri narodení dieťaťa (235/1998).

Dúfam, že sa som nezabudla na na nejakú št.soc. dávku.
Naposledy upravil matafe : 13.01.06 at 21:40
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

matafe, prosím ťa invalidný dôchodok manžela a mesačná renta z dôvodu, že invalidita nastala následkom prac. úrazu, sa počíta do vlastného príjmu manžela? Predpokladám že áno, ale keď to budem mať od teba odklepnuté, budem spokojnejšia
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

abel
matafe, prosím ťa invalidný dôchodok manžela a mesačná renta z dôvodu, že invalidita nastala následkom prac. úrazu, sa počíta do vlastného príjmu manžela?
Keďže invalidný dôchodok ani úrazová renta nie sú štátne soc. dávky, lebo invalidný dôchodok je dávkou z invalidného poistenia (§13 ods.2b) a úrazová renta sa poskytuje z úrazového poistenia (§13 ods.3b) podľa zákona o soc.poist., tak tieto príjmy sa zahŕňajú do vlastného príjmu manželky.
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
Podľa toho, čo tu čítam a sumarizujem môj prípad, tak materskú, príjem z dohody (hrubý) a aj príjem dividend sa zarátajú do vlastného príjmu manželky.
Mám otázku: Treba k manželovmu DP priložiť aj nejaké doklady? Alebo snáď až pri vyžiadaní DÚ?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

MIRKA
Podľa toho, čo tu čítam a sumarizujem môj prípad, tak materskú, príjem z dohody (hrubý) a aj príjem dividend sa zarátajú do vlastného príjmu manželky.
Mám otázku: Treba k manželovmu DP priložiť aj nejaké doklady? Alebo snáď až pri vyžiadaní DÚ?
Pri žiadosti o ročné zúčtovanie dane stačí vyhlásiť, aký bol zárobok manželky (manžela). Nemusíš to dokladovať. Aj v § 32 ods. 9 zákona 595/2003 sa uvádza, že preukazovať treba nárok na daňový bonus. Doložiť by asi bolo treba sobášny list (kópiu).
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Prepáčte,

prosím príspevok za opatrovanie (babky) sa berie ako vlastný príjem alebo nie?

Dakujem.
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

anet
Prepáčte,
prosím príspevok za opatrovanie (babky) sa berie ako vlastný príjem alebo nie?

Dakujem.
Príspevok za opatrovanie je priznávaný podľa zákona 195/1998. V zákone nie je napísane, že ide o štátnu sociálnu dávku, takže tento príspevok sa počíta do vlastného príjmu manželky.
Ak sa mýlim, opravte ma.
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Dakujem Martina,
ja si tiez myslim, ze prispevok za opatrovanie je vlastny prijem manzelky, ale keby mi to mohol este niekto potvrdit, bola by som vdacna.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať