Zavrieť

Porady

Zaradenie zrekonštruovanej budovy do majetku

Dobrý deň, mám takýto problém. Prenajali sme si budovu, na ktorej sme robili rekonštrukciu so súhlasom majiteľa, ktorú sme potom vyfakturovali. Majiteľ nám vyfaktúroval nájom na 10 rokov dopredu a nájom s rekonštrukciou sa započíta. Náklady na rekonštrukciu boli ale o 1/3 vyššie ako je nájom a majiteľ chce túto 1/3 dať do majetku firmy a postupne odpisovať. Mám presný rozpis čo sa vyfakturovalo a čo nie. Otázka znie dá sa to? A akým spôsobom.




Prosím vie mi niekto poradiť je to už dosť súrne.
Naposledy upravil jana-79 : 28.12.05 at 07:20
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ladislavzan je offline (nepripojený) ladislavzan

    ladislavzan
    No to sa dá. Určite, ak sa budova rekonštruuje, tak sa to určite odrazí na majetku firmy. Len som nepochopil, prečo majteľ prenajatej nehnuteľnosti Vám do faktúry za nájom na 10 rokov pripočítal aj náklady súvisiace s rekonštrukciou. Je to jeho majetok a on by mal hradiť všetky náklady na úržbu. Ak by si chcel uhradiť náklady spojené s rekonštrukciou, mal by Vám len zvýšiť nájom. Ale určite by nemal o Vás požadovať, aby ste splatili faktúru za rekonštrukciu budovy. Ja sa v tom celkom nevyznám, pretože som v týchto veciach len začiatočník. Opýtam sa trochu skúsenejšich.

    Ladi

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Ak Vaša firma realizovala rekonštrukciu po dohode s prenajímateľom, má právo si uplatňovať odpisy, po zaradení technického zhodnotenia do tej odpisovej skupiny, do ktorej patrí prenajatý majetok.A však len v prípade, ak nebude o túto čiastku zvýšená hodnota majetku u vlastníka. Vtedy odpisuje majetok vlastník nehnuteľnosti a znáša náklady na rekonštrukciu. Ak Vám ich nepreplatí, tak Vám ich uzná ako zaplatené nájomné. Ale to je už zálažitosť Vaších vzájomných zmluvných vzťahov.

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Podnikateľ odkúpil budovu - bývalý kravín na bývalom JRD, budovu upravil, urobil v nej kanceláriu, sociálne zariadenie, dielňu. Do ktorej odpisovej skupiny takúto stavbu zaradiť?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Zuziana
    Podnikateľ odkúpil budovu - bývalý kravín na bývalom JRD, budovu upravil, urobil v nej kanceláriu, sociálne zariadenie, dielňu. Do ktorej odpisovej skupiny takúto stavbu zaradiť?
    Zuzka podľa mňa do 4 kod 4-1 Budovy, to je klasická murovaná budova, spojená so zemou betonovými základmi.

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Janko nemohlo by to byť v 3 odpisovej? Nezdá sa mi to rovnocenné "serióznej stavbe"

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Ale v 3 odp. skupine sú len montované stavby z betonu /bunky/ kod 26.61.20 a montované stavby z plechu /bunky/ kod 28.11.10. Iné tam nevidím, možno zle pozerám. Preto mi vychádza len tá 4 skupina.
    Snáď niekto niečo iné vymyslí. Počkaj ešte.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Podľa § 22 ZDP sú odpisované v 3. odp.skupine, položka 3-28 drobné stavby . Definícia drobných stavieb je uvedená v § 139b zákona č.50/1976 Zb. -stavebný zákon. Ide hlavne o stavby, ktoré majú len doplnkový charakter k hlavnej stavbe (napr.k stavbe na bývanie, k stavbe na skladovanie, k stavbe na indiv. rekreáciu), pričom ide hlavne o:
    -prízemné stavby s max.zastavanou plochou 25 m štv. a výškou 5 m, napr.garáže, prístrešky na odpadové nádoby, bicykle, sauny a pod.
    - prízemné stavby s max.zastavanou plochou 25 m štv. a hĺbkou 3 m, napr.pivnice a žumpy
    - oplotenia
    -pripojenie drobných stavieb na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby
    -domové prípojky -vodovodné, kanalizačné, energetické

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja súhlasim s Manualom, je to stavba, 4.OS na 20 rokov.
    Pri zrýchlenom odpisovaní to nie je taká tragédia.
    Predtým sa odpisovala 30 rokov 40 rokov......

    Zaradenie zrekonštruovanej budovy do majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.