Zavrieť

Porady

tvorba socialneho fondu

ahojte.

poradite??

z čoho vypočitat tvorbu socialneho fondu - t.j. 0,6% z hrubých miezd.

čo to znamena hrubé mzdy? patrí tam všetko aj dovolenky, platené volno a podobne.????? okrem vyplatených dohôd????
alebo to musím očistit aj od dovoleniek?


dakujem
Dana
Usporiadat
dadia1 dadia1

dadia1 je offline (nepripojený) dadia1

prosím, nikto mi nevie poradit???????????????
0 0
dadia1 dadia1

dadia1 je offline (nepripojený) dadia1

prečo mi nikto nechce poradit????

to nikto z vas neúčtuje tvorbu sociálneho fondu????

ved mi povedzte z čoho počitate 0,6% ??????
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Sú to mzdy za odpracované hodiny + prémie. Dovolenky a paragrafy nie.
To sa vynásobí x 0,6%.
0 0
evelínka evelínka

evelínka je offline (nepripojený) evelínka

Podľa mňa sa SF tvorí aj z náhrad za dovolenku, sviatky, atď ..... veď aj to tvorí hrubú mzdu alebo sa mýlim?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

evelínka
Podľa mňa sa SF tvorí aj z náhrad za dovolenku, sviatky, atď ..... veď aj to tvorí hrubú mzdu alebo sa mýlim?
Všetko o tvorbe a čerpaní sociálneho fondu: http://www.porada.sk/t1885-p3-socilny-fond.html
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Zabudla som na príplatky, aj z nich sa tvorí sociálny fond. Ale všetko je dostatočne vysvetlené už v predchádzajúcich témach.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

evelínka
Podľa mňa sa SF tvorí aj z náhrad za dovolenku, sviatky, atď ..... veď aj to tvorí hrubú mzdu alebo sa mýlim?
§4 ods. 1 zákona o SF:
"Základom na určenie prídelu podľa §3 ods.1 písm. a) a b) je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely."
§118 ods. 2 zák. práce:
"Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona lebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení."
0 0
weva weva

weva je offline (nepripojený) weva

Evelínka. Dovolenky sa tam určite nepočítajú.
0 0
Gonka Gonka

Gonka je offline (nepripojený) Gonka

Dadia
postupuj presne podľa toho, čo napísala LIBA 2
z hrubých miezd si odpočítaj vyplatené náhrady/ dov,paragrafy .../
ďalej odmeny za pracovnú pohotovosť a odmeny za dohody,
zvyšok vynásob 0,6% -ak máte v takejto výške stanovenú tvorbu,
robíš to mesačne, to je iba preddavková tvorba, ale na konci roka musíš urobiť vyúčtovanie/ myslím , že do konca februára/
Gonka
0 0
Lienočka Lienočka

Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

Može sa SF tvoriť aj z odmeny konateľa, ak mu je vyplácaná mesačne na základe mandátnej zmluvy. Dakujem. Mne to program ráta aj z tej odmeny konateľa. S tým ostatným súhlasím ako bolo napísané vyššie.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Lienočka
Može sa SF tvoriť aj z odmeny konateľa, ak mu je vyplácaná mesačne na základe mandátnej zmluvy. Dakujem. Mne to program ráta aj z tej odmeny konateľa. S tým ostatným súhlasím ako bolo napísané vyššie.
Z odmeny konateľa na základe mandátnej zmluvy sa SF netvorí, pretože sa to nepovažuje za plnenie vyplácané podľa Zákonníka práce na pracovnoprávne účely.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Len sa uisťujem soc. fond sa tvorí aj z príplatkov z nadčasov, za prácu nadčas, aj za prácu v noci však?
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Gonka
Dadia
postupuj presne podľa toho, čo napísala LIBA 2
z hrubých miezd si odpočítaj vyplatené náhrady/ dov,paragrafy .../
ďalej odmeny za pracovnú pohotovosť a odmeny za dohody,
zvyšok vynásob 0,6% -ak máte v takejto výške stanovenú tvorbu,
robíš to mesačne, to je iba preddavková tvorba, ale na konci roka musíš urobiť vyúčtovanie/ myslím , že do konca februára/
Gonka
Ako v PU zaúčtujem vyúčtovanie SF. Tvorili sme napr. v r 2005 o 2000 Sk viac. Zaúčtujem to do r.2005 alebo už v r.2006 a ako 472/527 alebo -527/-472 ?
A ak sme aj v roku 2004 vytvorili viac (brala som to z HM bez odpočtu D,Sv...), ako to mám teraz zaúčtovať?
Vďaka.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Fany
Ako v PU zaúčtujem vyúčtovanie SF. Tvorili sme napr. v r 2005 o 2000 Sk viac. Zaúčtujem to do r.2005 alebo už v r.2006 a ako 472/527 alebo -527/-472 ?
A ak sme aj v roku 2004 vytvorili viac (brala som to z HM bez odpočtu D,Sv...), ako to mám teraz zaúčtovať?
Vďaka.
Tvorba SF: preddavky 527/472, doúčtovanie povinného prídelu 527/472-ak boli predavky nižšie, ak boli vyššie 472/527.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Tweety
Tvorba SF: preddavky 527/472, doúčtovanie povinného prídelu 527/472-ak boli predavky nižšie, ak boli vyššie 472/527.
Tweety, mám otázočku. Viem, že v zákone je písanné o preddavkovom tvorení SF a potom by som to mala dorovnať. Pripadá mi to ale dosť "pritiahnuté za vlasy". Robím veľkú chybu, keď si vlastne mesačne tvorím SF v presnej výške - čiže ho mám každý mesiac iný v závislosti od zúčtovaných miezd a na konci roka už žiadne "dorovnanie" nerobím?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alušik
Tweety, mám otázočku. Viem, že v zákone je písanné o preddavkovom tvorení SF a potom by som to mala dorovnať. Pripadá mi to ale dosť "pritiahnuté za vlasy". Robím veľkú chybu, keď si vlastne mesačne tvorím SF v presnej výške - čiže ho mám každý mesiac iný v závislosti od zúčtovaných miezd a na konci roka už žiadne "dorovnanie" nerobím?
Odpoveď Ti píšem druhykrát, odstavilo ma z porady aj s odpoveďou. Robím to takto. Mesačne zoberiem VL urobím predpis, potom na konci roka urobím akúsi inventúru a SF dorovnám 527/472, alebo, ak som vytvorila viac, zúčtujem 472/527.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Možno blbá otázka, ale čo je to VL?
Ale od toho sa mi asi odvíja pochopenie celej odpovede.
Ja to robím takto - zoberiem si rekapituláciu miezd za január a pozriem, koľko má byť tvorba SF - myslím hrubá mzda mínus náhrady atď. Vypočítam si tvorbu SF vlastne úplne presne a zaúčtujem to ešte k 31.1. cez 527/472. Na konci roka teda nevidím dôvod, že by som tam mala mať nejaký rozdiel. Alebo že by áno?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alušik
Možno blbá otázka, ale čo je to VL?
Ale od toho sa mi asi odvíja pochopenie celej odpovede.
Ja to robím takto - zoberiem si rekapituláciu miezd za január a pozriem, koľko má byť tvorba SF - myslím hrubá mzda mínus náhrady atď. Vypočítam si tvorbu SF vlastne úplne presne a zaúčtujem to ešte k 31.1. cez 527/472. Na konci roka teda nevidím dôvod, že by som tam mala mať nejaký rozdiel. Alebo že by áno?
VL-výplatná listina. Určite budeš mať, ak robíš prídel zaokruhlene, nejaké drobáky Ti tam ostanú.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ahááá, no jasné. Osobne zaokruhľujem vždy nadol, takže prinajhoršom by mi tam vyšlo maximálne nejakých 5-6 Sk, že by som mala mať viac v nákladoch. Ale nad tým sa nejdem zamýšľať... Alebo že by áno?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alušik
Ahááá, no jasné. Osobne zaokruhľujem vždy nadol, takže prinajhoršom by mi tam vyšlo maximálne nejakých 5-6 Sk, že by som mala mať viac v nákladoch. Ale nad tým sa nejdem zamýšľať... Alebo že by áno?
Ja som taká profesionálne zdeformovaná, že to musím mať presne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať