Zavrieť

Porady

Úroky na BÚ

Učtujem v Alfe. Kreditné úroky som doteraz účtoval ako príjmy zdanené zrážkou. Je to zle? Lebo tu sa píše o ostatných príjmoch.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ludo70 je offline (nepripojený) ludo70

    ludo70
    Len neviem prečo to nemôže byť:zdanený zrážkou u zdroja. Načo to potom tam je? Kedy sa to používa?

    martina12 je offline (nepripojený) martina12

    martina12
    úroky na bankovom účte sa účtujú ako príjem ovplyvňujúci ZD, v druhovom členení - ostatné príjmy. Daň z úrokov ako výdavok neovplyvňujúci ZD, v druhovom členení - daň z príjmov. Táto daň je preddavková, a o túto sumu si ponížiš daňovú povinnosť pri výpočte DP FO, ak vznikne.

    ludo70 je offline (nepripojený) ludo70

    ludo70
    Ďakujem za odpoveď. Budem to musieť prepísať. Len neviem načo je v Alfe . príjem zdanený zrážkou u zdroja. Mám taku starú brožúrku o učtovníctve a tam je to tak: príjem zdanený zrážkou, Možno po novom je to inak preto sa pýtam.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ludo70
    Ďakujem za odpoveď. Budem to musieť prepísať. Len neviem načo je v Alfe . príjem zdanený zrážkou u zdroja. Mám taku starú brožúrku o učtovníctve a tam je to tak: príjem zdanený zrážkou, Možno po novom je to inak preto sa pýtam.
    tu nájdeš odpoved možno aj k iným veciam.
    http://www.porada.sk/t18691-rozuetovanie-v-alfe.html

    ludo70 je offline (nepripojený) ludo70

    ludo70
    Vďaka za link. Aj tak mi z toho vychádza, že úrok na BÚ je zdanený /mám tam aj položku daň z úroku/. Vie mi niekto povedať či je to zle, keď som sal úrok na BÚ do: zdanený u zdroja zrážkou?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ludo70
    Vďaka za link. Aj tak mi z toho vychádza, že úrok na BÚ je zdanený /mám tam aj položku daň z úroku/. Vie mi niekto povedať či je to zle, keď som sal úrok na BÚ do: zdanený u zdroja zrážkou?
    Ja som tiež tento kreditný úrok najskôr účtovala ako príjem zdanený zrážkou u zdroja, ale tu na porade sa viacerý zhodli na tom, že sa to účtuje ako ostatný príjem. Možno sa ešte niekto ozve a povie si tiež svoj názor.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    ludo 70 pozri § 43 Daň vyberaná zrážkou Zákona o dani z príjmov .

    ludo70 je offline (nepripojený) ludo70

    ludo70
    Pozrel som § 43 ale nie celkom tomu rozumiem. Budem rád keď sa viacerí vyjadria ako zaučtovávajú úroky na BÚ.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    renča1
    Ja som tiež tento kreditný úrok najskôr účtovala ako príjem zdanený zrážkou u zdroja, ale tu na porade sa viacerý zhodli na tom, že sa to účtuje ako ostatný príjem. Možno sa ešte niekto ozve a povie si tiež svoj názor.
    Podľa môjho názoru treba vychádzať z § 6 ods. 5 písm. b) ZDP. Ten definuje medzi príjmy z podnikania úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, používaných v súvislosti s podnikaním. Teda ide o príjem, ktorý sa musí objaviť v zdaniteľných príjmoch podľa § 6 ako súčasť ostatných zdaňovaných príjmov. Ak by sa tieto úroky účtovali ako príjem zdanený zrážkou u zdroja, boli by daňovo vysporiadané zrazením dane a museli by sa (v rozpore so ZDP) vyňať z príjmov dosahovaných podľa § 6. Keďže sa však úroky zdaňujú len ako súčasť ostatných podnikateľských príjmov, ako iný zdaniteľný príjem sa aj musia účtovať a rovnako zrazená daň z úroku sa musí účtovať ako preddavok dane (ktorý sa vysporiada až v daňovom priznaní), nie zrážková daň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.