Zavrieť

Porady

Preddavky na daň FO-nezdanit.časť § 11

Dobrý deň.Pri výpočte preddavkov na daň FO na r.2006 / § 34 ods.5 / znižuje sa ZD o nezdaniteľné časti podľa §11 - myslí sa tým len suma 90 816,- na daňovníka , alebo napr. aj 12 000,- na DDP ? Možno hlúpa otázka, ale radšej sa opýtam skúsených.Ďakujem
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

GERTA
Dobrý deň.Pri výpočte preddavkov na daň FO na r.2006 / § 34 ods.5 / znižuje sa ZD o nezdaniteľné časti podľa §11 - myslí sa tým len suma 90 816,- na daňovníka , alebo napr. aj 12 000,- na DDP ? Možno hlúpa otázka, ale radšej sa opýtam skúsených.Ďakujem
Pri výpočte preddavkov zohľadňuješ len zníženie podľa § 11 odst. 1 písm. a). Zníženia podľa c), d) a e) - teda tých 12 000 uplatňuješ až pri ročnom zúčtovaní dane. Rovnako aj nezdaniteľný základ na manželku podľa písm. b) až v ročnom zúčtovaní.

Ale prečo si uviedla § 35, ktorý platí pre právnické osoby a nie pre FO? Myslela si preddavky pre živnostníka?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

GERTA
Dobrý deň.Pri výpočte preddavkov na daň FO na r.2006 / § 34 ods.5 / znižuje sa ZD o nezdaniteľné časti podľa §11 - myslí sa tým len suma 90 816,- na daňovníka , alebo napr. aj 12 000,- na DDP ? Možno hlúpa otázka, ale radšej sa opýtam skúsených.Ďakujem
Skúste pozrieť:http://www.porada.sk/showthread.php?p=184698#post184698
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Aj 12 000,- na DDP.
0 0
GERTA GERTA

GERTA je offline (nepripojený) GERTA

Ďakujem Katarína.
Pre- CHOBOT - uviedla som § 34 ods.5 , nie § 35 - pre závislú činnosť , ten mi je jasný.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tak som to doplietol. Ja som písal o závislej činnosti a Ty si sa pritom pýtala na SZČO.

To vieš, koniec pracovnej doby...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

§ 34 Platenie preddavkov
Platenie preddavkov sa vypočíta z poslednej známej daňovej povinnosti
1. zníženej o nezdaniteľné časti základu dane - § 11 ods. 1 a) až e)
a. na daňovníka(90816)
b. manželku(90816 alebo z rozdielu 90816-príjmy manželky)
c. DDP
d. účelové sporenie
e. poistné na životné poistenie
s tým, že b) až e) sa použije pre výpočet len pre daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou-rezident SR)
2. zníženej o zápočet dane zaplatenej v zahraničí
3. daňový bonus § 33
4. daň vyberanú zrážkou § 43
Naposledy upravil Marína : 17.02.06 at 13:18
0 0
GERTA GERTA

GERTA je offline (nepripojený) GERTA

Nevadí Chobot, stáva sa aj mne.

Ďakujem Marína - úplne vyčerpávajúca odpoveď
Naposledy upravil GERTA : 17.02.06 at 09:42
0 0
bachorikova bachorikova

bachorikova je offline (nepripojený) bachorikova

NEviete mi niekto poradit, ako sa da vyhnut plateniu vysokych preddavkov na dan.
Priklad: V roku 2005 mal zivnostnik vysoke prijmy a jeho dan za rok 2005 bola 240 000,- Sk.
MAl by teda platit v roku 2006 stvrtrocne preddavky na dan vo vyske 1/4 z 240 000= 60 000?
Ale v roku 2006 uz nema take vysoke prijmy tak z coho ma zaplatit tie preddavky (60000), ked tie peniaze mu budu potom chybat?

DAkujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

bachorikova
NEviete mi niekto poradit, ako sa da vyhnut plateniu vysokych preddavkov na dan.
Priklad: V roku 2005 mal zivnostnik vysoke prijmy a jeho dan za rok 2005 bola 240 000,- Sk.
MAl by teda platit v roku 2006 stvrtrocne preddavky na dan vo vyske 1/4 z 240 000= 60 000?
Ale v roku 2006 uz nema take vysoke prijmy tak z coho ma zaplatit tie preddavky (60000), ked tie peniaze mu budu potom chybat?

DAkujem.
Nie 240000 Sk. Prečítaj si príspevok č. 7.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Chcem upozorniť, že po pozornom prečítaní § 34 ods. 5 daňový bonus vo
výške 5000,- na jedno dieťa, a nie daňový bónus platný v roku 2006. Boli na tejto stránke o tom dohady, neviem presne v ktorej téme.
0 0
prekladateľ prekladateľ

prekladateľ je offline (nepripojený) prekladateľ

Ak som dobre rozumel príspevku č. 7, tak ak je moja posledná daňová povinnosť (je to daň, ktorú som zaplatil?) povedzme 70 000 Sk, tak nemusím platiť preddavky? Nezdaniteľná suma je totiž viac než 70 000.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

prekladateľ
Ak som dobre rozumel príspevku č. 7, tak ak je moja posledná daňová povinnosť (je to daň, ktorú som zaplatil?) povedzme 70 000 Sk, tak nemusím platiť preddavky? Nezdaniteľná suma je totiž viac než 70 000.
Myslím, že si nerozumel úplne presne.
Daň, ktorú platíš je rozhodujúca pre povinnosť platenia preddavkovl. Ak je táto vyššia ako 20 000 SK si povinný platiť preddavky.
Preddavky vypočítaš /príspevok 7/.
Nezdaniteľnú časť si odrátavaš od daňového základu /r. 68 DP, resp. 69 , t.j.rozdiel príjmov a výdavkov/, a nie od dane, ktorú máš platiť....
§34
(5) Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 platné v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň. Pri zmene poslednej
Naposledy upravil evina : 27.02.06 at 16:17
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

prekladateľ
Ak som dobre rozumel príspevku č. 7, tak ak je moja posledná daňová povinnosť (je to daň, ktorú som zaplatil?) povedzme 70 000 Sk, tak nemusím platiť preddavky? Nezdaniteľná suma je totiž viac než 70 000.

Evina Ti to dobre napísala.
Áno, zle si rozumel. Veta:
Platenie preddavkov sa vypočíta z poslednej známej daňovej povinnosti
To znamená posledná daňová povinnosť=daňové priznanie
Preddavky vypočítaš z DP tak, ako som uviedla, len z r. 70 a 71 neodpočítaš 87936, ale už 90816. Ak nebudeš vedieť, skús podľa tohto príspevku:

http://www.porada.sk/t19254-dp-pre-f...lipomocka.html

Najprv si v z neho stiahni DP a potom ho vyplň tak, ako som v ňom uviedla.


0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

bachorikova
NEviete mi niekto poradit, ako sa da vyhnut plateniu vysokych preddavkov na dan.
Priklad: V roku 2005 mal zivnostnik vysoke prijmy a jeho dan za rok 2005 bola 240 000,- Sk.
MAl by teda platit v roku 2006 stvrtrocne preddavky na dan vo vyske 1/4 z 240 000= 60 000?
Ale v roku 2006 uz nema take vysoke prijmy tak z coho ma zaplatit tie preddavky (60000), ked tie peniaze mu budu potom chybat? DAkujem.
§34 ods. 4 zákona o DP:
"V odôvodnených prípadoch môže správca dane na žiadosť daňovníka určiť preddavky inak, ak suma preddavkov nezodpovedá predpokladanej výške dane, na ktorú sú platené."

Odporúčam v zmysle tohto napísať žiadosť na DÚ s výstižným vecným odôvodnením nižších príjmov v roku 2006 a požiadať o zníženie sumy preddavkov na optimálnu sumu (navrhni ju sama) , alebo o odpustenie platiť preddavky.
0 0
prekladateľ prekladateľ

prekladateľ je offline (nepripojený) prekladateľ

Marína a Evina, ďakujem za vysvetlenie.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Má fyz. osoba SZCO platiť preddavky ak danová povinnosť je 22 000,- ale má nárok na daňový bonus a tým mu daň na zaplatenie vyjde 2000 nakoľko má 4 deti?
0 0
RenataG RenataG

RenataG je offline (nepripojený) RenataG

Ahojte, ja by som mala k preddavkom k dani z príjmu FO takýto problém. FO-SZČO platila v r.2005 štvrťročne preddavky na daň z príjmov. Za IV.Q mala uhradiť do 31.12.05, avšak uhradila ho až vo februári 2006. Mám túto úhradu z 02/06 zohľadniť v daňovom priznaní za r.2005, alebo uviesť len tie preddavky, čo sú zaplatené do konca r.2005
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Mikolajova
Má fyz. osoba SZCO platiť preddavky ak danová povinnosť je 22 000,- ale má nárok na daňový bonus a tým mu daň na zaplatenie vyjde 2000 nakoľko má 4 deti?
Ak na riadku 78 DP je suma vyššia ako 20.000 Sk, potom je povinnosť platiť preddavky.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Mikolajova
Má fyz. osoba SZCO platiť preddavky ak danová povinnosť je 22 000,- ale má nárok na daňový bonus a tým mu daň na zaplatenie vyjde 2000 nakoľko má 4 deti?
Z týchto údajov sa nedá presne odpovedať. Ak vyšla DP 22 000 je povinnosť platiť preddavky na daň z príjmu. Vypočítaj ju presne v zmysle príspevkov 7 a 13 a uvidíš, či takáto povinnosť vyplynie aj po odpočítaní nezd. častí platných pre rok 2006.
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Všetkému som porozumela, aj tomu vzorcu na výpočet preddavkov, ale mi povedzte, že keď si bude SZČO na manželku uplatňovať len rozdiel, lebo v roku 2005 pracovala a v roku 2006 už pracovať nebude, tak odpočítavam ten rozdiel alebo normálne 90.816?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať