Zavrieť

Porady

Prechod z jednoduchého účtovníctva na paušálne výdavky

Nevie mi niekto poradiť? V roku 2003 viedol som viedla podnikateľovi JÚ a v roku 2004 mu uplatnňujem pašálne výdavky 60%. Z roku 2003 mu prešla pohľadávka, ktorá bola zaplatená v januári 2004. Mám to dať ako príjem v roku 2004 alebo treba nejako upraviť základ dane za rok 2003 a podať dodatočné daňové priznanie? Na daňovom úrade mi nevedeli poradiť.
Naposledy upravil Tina29 : 21.03.05 at 09:18
Usporiadat
Maňuša Maňuša

Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

Tina29
Nevie mi niekto poradiť? V roku 2003 viedol som viedla podnikateľovi JÚ a v roku 2004 mu uplatnňujem pašálne výdavky 60%. Z roku 2003 mu prešla pohľadávka, ktorá bola zaplatená v januári 2004. Mám to dať ako príjem v roku 2004 alebo treba nejako upraviť základ dane za rok 2003 a podať dodatočné daňové priznanie? Na daňovom úrade mi nevedeli poradiť.
Prečítala som si váš príspevok z 21.3.05 a mám podobný problém s prechodom z JÚ na paušalné výdavky.Ako ste to nakoniec poriešili s tou pohľadávkou ? Ďakujem za opdoveď.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Maňuša, snáď to Tinka poriešila ako hovorí zákon.

Čiže urobíš dodatočné DP za rok 2005 , priznáš pohľadávku, zásoby do príjmu a uplatníš si záväzky a zdaníš. A V roku 2006 môžeš v pohode ísť na paušálne výdavky.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

dôkaz
Musíš sa riadiť týmto odstavcom zákona o Dani z príjmu

8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
0 0