Zavrieť

Porady

Pes v účtovníctve

Dúfam, že to neberiete ako srandu, ale chcem sa spýtať:
pred rokom sme si zohnali psa k rodinnému domu. Pred pol
rokom začal manžel podnikať a v rodinnom dome máme aj sklad
s výrobkami. Psa považujeme za strážneho. Ako sa z neho môže
stať pes firemný? Ročne nás pes vyjde cca na 5.500,-Sk /jedlo,
povinné očkovania, dane a pod./ a chceli by sme si logicky všetky
oficiálne výdavky uplatniť do účtovníctva.Ako máme postupovať
aby sme ho zaradili do firemného majetku ?
Dúfam , že ma teraz nenapadne Sloboda zvierat!!
Usporiadat
kacena26 kacena26

kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

katka :-)
pobavila som sa ale teraz vazne mi máme na firme mačku. mysi nám sposobili skodu na zásobách tak sme si obstarali mačku. a chcem sa spýtat može byt len pes daňovým vydavkov?

Viete tá macky tie mysi volako nechce jest len ich chytí a potom jej musim kupovat mliecko a onzervy a tie su neni najlacnejsie...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
misomiso
...no vy sa smejete, ale - teraz ma napadlo - ta firemna macka by predsa mohla chytat mysi. Firemne mysi samozrejme...
To áno , lebo dokážu spôsobiť škodu ....
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

kacena26
pobavila som sa ale teraz vazne mi máme na firme mačku. mysi nám sposobili skodu na zásobách tak sme si obstarali mačku. a chcem sa spýtat može byt len pes daňovým vydavkov?
Moze byt aj macka, ale iba ak je certifikovana na chytanie mysi.
0 0
kacena26 kacena26

kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

katka :-)
to musí prejst nejakými špecialnymi skúškami....
HA
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

nie su na mysi vhodnejsie pasce?
ja by som aj na zlodejov najradsej pouzil pasce na medvede, ale nemozem, dostal by som sa do basy !
clovek zlodeja svojpomocne chyti (lebo policia je neschopna), odovzda policii a ta ho na druhy den prepusti....medvedia pasca by mala lepsi ucinok....
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

kacena26
to musí prejst nejakými špecialnymi skúškami....
HA
Tak zom zistil... Certifikaty vydana na Slovensku jedina firma Zooaudit z Poltara. Macku tam treba rano zaviezt a vecer zasa odviezt. Certifikat stoji 4800 bez DPH a plati 1 rok.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

misomiso
Tak zom zistil... Certifikaty vydana na Slovensku jedina firma Zooaudit z Poltara. Macku tam treba rano zaviezt a vecer zasa odviezt. Certifikat stoji 4800 bez DPH a plati 1 rok.
V tom prípade by museli byť náklady na stravovanie a pod. mačky nižšie ako 25 263,- Sk, aby sa to oplatilo. čo vychádza 2 105,- Sk na mesiac - slušné stravné. Dôchodcovia puknú závisťou.
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Prosím Vás ako treba prihlásiť toho PSA? Na mestskom úrade alebo kde. Mne povedali na mestskom úrade, že pes je pes a na tlačive nieje kolónka na firemného psa! Len či býva v byte alebo v dome.

Pani na mňa pozerala tak, že som nevedela či odvezú do blázninca ju alebo mňa.

Ďakujem za radu
0 0
zamako zamako

zamako je offline (nepripojený) zamako

Heleč Pozri príspevok
Prosím Vás ako treba prihlásiť toho PSA? Na mestskom úrade alebo kde. Mne povedali na mestskom úrade, že pes je pes a na tlačive nieje kolónka na firemného psa! Len či býva v byte alebo v dome.

Pani na mňa pozerala tak, že som nevedela či odvezú do blázninca ju alebo mňa.

Ďakujem za radu
Heleč...pohoda, iná daň je iba tam, kde si to zastupiteľstvo odsúhlasilo vo všeobecne záväznom nariadení. :-)
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Dík
mohla tá "milá" osôbka povedať
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Prosím Vás, čisto teoreticky, na ktorý účet v podvojnom účtovníctve zaradíme psa? Záleží to od jeho kúpnej ceny? A kam mačku? Ďakujem.
0 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

Rozkošná téma, odporúčam zaradiť aj do témy liečenie depresie.
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Prosím, nikto nevie zaradiť?
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

...a neplatí pravidlo čo nikde nenájdeš zaradíš do 2.odpisovej skupiny?
0 0
adv adv

adv je offline (nepripojený) adv

ja psa zaradzujem do stravneho, ked mam z neho urobeny gulas. ak je ale este len zamrazeny alebo su z neho klobasky, tak do zasob. zatial mi to na danovom uznali v pohode.

hav hav, dobru chut.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

maturantka Pozri príspevok
Prosím Vás, čisto teoreticky, na ktorý účet v podvojnom účtovníctve zaradíme psa? Záleží to od jeho kúpnej ceny? A kam mačku? Ďakujem.
Na zaradenie nemá vplyv obstarávacia cena. Bežný "úžitkový" pes alebo mačka by sa mali účtovať v zmysle § 17 ods. 8 PPÚ účtovať ako zásoby na (na účte 124). Ak by šlo o chovné zvieratá (vyslovene na ďalší chov s predpokladaným využitím viac ako 4 roky), v zmysle § 38 ods. 4 PPÚ sa môžu na základe rozhodnutia účtovnej jednotky zaradiť na účet 026 - Základné stádo a ťažné zvieratá - a odpisovať.
Naposledy upravil andrej_rv : 16.02.07 at 21:37
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Ja som nákup stražného psa účtovala priamo na 501. Psa sme kúpli za 3 000,00 Sk
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Ďakujem, Andrej. Teda pes na účet 124. A ako sa dostane do nákladov? Pri nákupe cez 501 ako píše Janinka, alebo až pri utratení, keď, chudák, doslúži? Lebo keď ho dám do nákladov pri kúpe na 501, uzná mi DÚ náklady na jeho kŕmenie, ošetrovanie, očkovanie? ...
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

maturantka Pozri príspevok
Ďakujem, Andrej. Teda pes na účet 124. A ako sa dostane do nákladov? Pri nákupe cez 501 ako píše Janinka, alebo až pri utratení, keď, chudák, doslúži? Lebo keď ho dám do nákladov pri kúpe na 501, uzná mi DÚ náklady na jeho kŕmenie, ošetrovanie, očkovanie? ...
Na účtovanie psov boli na Porade rôzne názory, spravidla končili záverom zaúčtovať ich priamo do nákladov (501 resp. VOZD) a evidovať v operatívnej evidencii (ak sa dobre pamätám, tento názor bez ohľadu na účtovnú sústavu som v minulosti zastával aj ja ). Podľa vyjadrení bolo takéto riešenie akceptované aj zo strany daňovej kontroly.
Postupy účtovania PÚ (§ 17 ods. 8) i JÚ (§ 7 ods. 7) však výslovne uvádzajú, že psy sa majú účtovať v rámci zásob ako samostatná skupina: zvieratá. Z toho vyplýva, že v PÚ by obstaranie zvierat (psov, mačiek, rýb, kožušinových zvierat, pštrosov, včelstiev..) chovaných za účelom hospodárskeho úžitku v žiadnom prípade nemalo byť nákladovou položkou. Je to stále proste majetok vo forme zvierat, ktorý sa musí zobraziť na aktívach súvahy (r. 038). Do nákladov v PÚ sa potom pes resp. ostatné zvieratá dostanú len po vyradení z chovu (preradení na 026, predaji, atď.) cez zmenu stavu zvierat 614/124.
V JÚ je nákup zásob (teda aj zvierat) nákladovou položkou v čase úhrady, takže zaúčtovanie do VOZD je v tomto prípade v poriadku. Nakúpené zvieratá sa však musia vykazovať v knihe zásob resp. zodpovedajúcej analytickej skladovej evidencii a uvádzať vo výkaze o majetku a záväzkoch (r.07).
K otázke, či DÚ uzná do nákladov režijné výdavky, pokiaľ pes nebude figurovať v evidencii zásob, odpovedať neviem. Závisí to totiž aj od subjektívnych faktorov. Ale podľa môjho názoru vzhľadom na jednoznačné znenie Postupov pre obe účtovné sústavy by náklady v takomto prípade uznať nemusel (resp. popravde asi vôbec nemal).
Naposledy upravil andrej_rv : 17.02.07 at 23:36
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

andrej má asi pravdu, ale mňa to nepotešilo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať