Zavrieť

Porady

prenájom a výdavky

kiki kiki

kiki je offline (nepripojený) kiki

Ahojte,

chcem vás poprosiť o radu. Živnostník - fyzická osoba - podnikateľ (platca DPH) má príjmy a výdavky zo živnosti. Ako fyzická osoba - nepodnikateľ, teda ako súkromná osoba má príjmy z prenájmu budovy v súkromnom vlastníctve. Môžem u tohto prenájmu uplatniť výdavky percentom (40%)?
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Pokiaľ je platca DPH nemôže si uplatňovať paušálne výdavky pri prenájme.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
kiki Pozri príspevok
Ahojte,

chcem vás poprosiť o radu. Živnostník - fyzická osoba - podnikateľ (platca DPH) má príjmy a výdavky zo živnosti. Ako fyzická osoba - nepodnikateľ, teda ako súkromná osoba má príjmy z prenájmu budovy v súkromnom vlastníctve. Môžem u tohto prenájmu uplatniť výdavky percentom (40%)?
Jeho príjem živnostníka je zdaňovaný podľa par. 6 Zák. o dani z príjmov. Avšak ako platca DPH nemôže uplatňovať výdavky percentom.
Jeho príjem - prenájom - je zdaňovaný podľa par. 8 - Ostatné príjmy. Pri príjmoch podľa tohoto par. nemôže byť uplatnené výdavky percentom.
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Ak má príjem z prenájmu NEHNUTEĽNOSTI, tak je to §6 a hoci je to ten istý paragraf, ako podnikanie, môže si uplatniť kombináciu výdavkov, napríklad z ponikania preukazne podľa účtovníctva a z prenájmu 40%. Navyše má časť príjmov z prenájmu oslobodených - za rok 2006 je to suma 23 650,-. Rovnakým pomerom ako príjmy sa ale musia krátiť aj výdavky.
Pozri poučenie k DP, tiež pod tabuľkou VI. priamo v tlačive DP je celkom dobrý príklad na vysvetlenie tohto oslobodenia.

Do § 8 sa dáva iba príjem z PREVODU vlastníctva nehnuteľnosti, teda ak sa nehnuteľnosť predá a zmení sa jej vlastník.
0 0
kiki kiki

kiki je offline (nepripojený) kiki

Blcha, dakujem veľmi pekne
Ano je to príjem z prenájmu nehnuteľnosti.
Chcem sa spýtať či to nemá súvis s tým, či som ako podnikateľ platca alebo neplatca DPH?
ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

podľa mňa má
a podľa mňa si mal aj prenájom nehnuteľnosti faktúrovať platiteľoviDPH - s DPH a neplatiteľovi bez DPH .....a samozrejme počítať koeficient
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Vymazany prispevok
Naposledy upravil betka : 21.02.07 at 06:11
0 0
kiki kiki

kiki je offline (nepripojený) kiki

Betka,
ale príjem z nehnuteľnosti sme nezinkasovali ako FO-podnikateľ ale ako FO-nepodnikateľ, súkromná osoba, teda par.6 odst.3
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zdaniteľná osoba podľa DPH je:
(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Takže FO-podnikateľ, nepodnikateľ.....pre DPH je tento príjem ako príjem zdaniteľnej osoby
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

kiki Pozri príspevok
Betka,
ale príjem z nehnuteľnosti sme nezinkasovali ako FO-podnikateľ ale ako FO-nepodnikateľ, súkromná osoba, teda par.6 odst.3
Toto máš iba správne zaradené - čo sa týka platenie dane z príjmu FO.

Ale čo sa týka DPH - pozri moje predchádzajúce príspevky
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

betka Pozri príspevok
Malo by to suvis s platcom DPH, ak by ste na ZL mali prenajom nehnutelnosti, resp. tuto budovu by ste mali zaradenu do OM.
Betka, ak si raz platiteľ DPH.....musíš sa na všetky svoje ekonomické činnosti /a je jedno, či sú v živnosti/ pozerať už "očami" platiteľa DPH
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

kiki Pozri príspevok
Ahojte,

chcem vás poprosiť o radu. Živnostník - fyzická osoba - podnikateľ (platca DPH) má príjmy a výdavky zo živnosti. Ako fyzická osoba - nepodnikateľ, teda ako súkromná osoba má príjmy z prenájmu budovy v súkromnom vlastníctve. Môžem u tohto prenájmu uplatniť výdavky percentom (40%)?
mozete uplatnit pri prenajme nehnutelnosti vydavky vo vyske 40% par. 6 odst. 3), aj ked vediete uctovnictvo, t.j. prijmy a vydavky zo zivnosti (par.6 odst.1 a 2) ale len v pripade, ak nie ste platca DPH.
Naposledy upravil betka : 20.02.07 at 19:46 Dôvod: zmena z platcu na neplatcu v poslednom slove
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Vydavky suvisiace s prjmami podla par. 6 odst.1 a 2 nie je mozne kombinovat. Bud sa uplatnia skutocne preukazatelne vydavky, alebo u vsetkych druhov tychto prijmov sa uplatnia vydavky percentom z prijmov.

Pri prijmoch z prenajmu nehnutelnost par.6 odst. 3 danovnik nie je VIAZANY sposobom uplatnovania vydavkov pri prijmoch podla par. 6 odst.1 a 2 ZDP. To znamena, ze ako pri prijmoch podla par. 6 odst.1 a 2 uplatnil skutocne vydavky, moze pri prijmoch podla par.6 odst.3 uplatnit vydavky z prijmov 40% alebo preukazatelne vydavky.
Ak si danovnik pri prijmoch podla par.6 odst.1 a2 ZDP uplatnil vydavky percentom z prijmov, potom pri prijmoch z prenajmu nehnut. podla par 6 odst. 3 ZDP si moze uplatnit pausalne vydavky alebo preukazatelne vydavky.

Uvedene plati pre neplatcov DPH
Naposledy upravil betka : 20.02.07 at 19:55
0 0
money money

money je offline (nepripojený) money

prijmy z prenajmu nehnutelnosti sa od r.2004 zaraduju do §6 v zavislosti z coho su dosahovane, dovtedy sa zaradovali do § 9 stareho zakona,
prenajom z nehnutelnosti je ako jedna z mala cinnost ktora sa nepovazuje za zivnost /§4 zivnostenskeho zakona/,
ak sa teda prenajom nepovazuje za zivnost, spada to do §6 ods.3,
ak sa to povazuje za zivnost, malo by to spadat do prijmov zo zivnosti a teda do § 6 ods.1-b,
podla uvedeneho by sa podla mojho nazoru mali nasledne uplatnovat vydavky a to v zavislosti od toho ci bol platca DPH a do ktoreho odstavca patria,
a pokial je ako kiki uvadza platca DPH, tak si myslim ze nema pravo uplatnovat pausalne vydavky, moze uplatnit preukazatelne vydavky a vyuzit este oslobodenie do 5-nasobku ZM /§9 ods.1-h ako uz bolo vyssie spomenute/ pokial vsak bude prijem zaradeny do §6 ods. 3
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
betka Pozri príspevok
Ano, mozete uplatnit pri prenajme nehnutelnosti vydavky vo vyske 40% par. 6 odst. 3), aj ked vediete uctovnictvo, t.j. prijmy a vydavky zo zivnosti (par.6 odst.1 a 2) ako platca DPH.
Percentuálne výdavky pri príjmoch podľa § 6/3 si môže uplatniť iba neplatiteľ DPH, alebo ten, kto bol platiteľom iba časť zdaňovacieho obdobia. Prečítajte si pozorne §6/10 zákona o dani z príjmu.
0 0
money money

money je offline (nepripojený) money

Betka mas pravdu ale to plati len v pripade ze danovnik nie je platitelom dane alebo je platitelom len cast zdanovacieho obdobia,
§ 6 ods. 10 druha veta: "Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov."
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Už som raz niečo podobné napísal:

Ak som ako SZČO úplatiteľ DPH, som platiteľom DPH aj ako daňovník s príjmami podľa §6/3. Inak by som asi musel trpieť rozdvojením osobnosti.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Chcela som citovať jeden príspevok a pridelila som Blche bod-kltorý je správny v prípade neplatiteľa DPH , tak sa vyjadrím podporou príspevkov uvedených Muškou.
Problémy tohoto druhu sú vtedy, ak nevieme posudzovať jednotlivé druhy dane zvlášť a v súvislosti. FO je len jedna. Stala sa plaiteľom DPH a z tohto titulu ani podľa mňa nemôže uplatňovať kombináciu výdavkov, ale musí viesť preukázateľné ....nakoľko je platiteľom DPH.

Príklad: Z paragrafu, ktorý Muška citovala je jasné, že ak dosiahnem z prenáhmu nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve obrat 1 500 000 musím sa zaregistrovať za platiteľa DPH a uznáte , že ja ako Evina sa nemôžem registrovať 2x, raz ako SZČO a raz ako súkromná osoba prenajímajúca nehnuteľnosť.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Muška Pozri príspevok
Betka , nemáš pravdu....a čo
Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov.
Precitajte si dane a uctovnictvo 2/2007.

Uvedene plati pre neplatcu.
Naposledy upravil betka : 20.02.07 at 19:58 Dôvod: vymaz
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Betka, ale vidíš, že aj podľa odst. 3 môžeš byť platiteľom DPH /a to je odstavec pre prenájom nepodnikateľských objektov/.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať