Zavrieť

Porady

prenájom a výdavky

kiki kiki

kiki je offline (nepripojený) kiki

Ahojte,

chcem vás poprosiť o radu. Živnostník - fyzická osoba - podnikateľ (platca DPH) má príjmy a výdavky zo živnosti. Ako fyzická osoba - nepodnikateľ, teda ako súkromná osoba má príjmy z prenájmu budovy v súkromnom vlastníctve. Môžem u tohto prenájmu uplatniť výdavky percentom (40%)?
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
dlhá Pozri príspevok
Prosím Vás o radu:
platiteľ DPH prenajíma nehnuteľnosť (ako FO) nezapísanú v majetku, nemá na prenájom predmetnej nehnuteľnosti žiadne výdavky, môže postupovať podľa §9 ods.1)písm h), t.j. príjem do výšky 5 násobku životného minima oslobodený od dane?
Ďakujem
Áno, postupuje podľa § 9 a má nárok si odpočítať 5 násobok život.minima.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím Vás a ako to je u študenta VŠ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť, nie je platca DPH a nie je podnikateľ. U neho môžem uplatniť 40% výdavky paušálom? Môže prenajímať nehnuteľnosť, na ktorú má vlastnícke právo iná osoba ( rodičia )
0 0
Janiča Janiča

Janiča je offline (nepripojený) Janiča

[quote=evina;395958]A ja som s Vami súhlasila


Teraz nastupuje druhý aspekt - daň z pridanej hodnoty. Registrácia na DPH sa vzťahuje na ekonomické činnosti danej FO vymenované v zákone, kde patrí aj prenájom /zákon o DPH nerieši a ani ho nezaujíma, podľa ktorého paragrafu si si zaradila príjem z nehnuteľnosti/, jeho zaujíma, či spĺňaš podmienky pre platiteľa DPH ako taká FO a ak si už platiteľom DPH z Tvojej ekonomickej činnosti a prenajímaš nehnuteľnosť, táto tam podľa spomínaného § 3 zákona o DPH potom patrí tiež.

-tu končí výber z citátu-

Moja otázka:
Podľa § 38 ods 3 Zák. o DPH je nájom nehnuteľnosti oslobodený od dane. Teraz tomu nerozumiem, lebo podľa tvojho príspevku v súlade s § 3 Zák. o DZP sa za podnikanie považuje aj využívanie hmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku a ak zdaniteľná osoba dosiahla obrat 1,5 mil. má povinnosť sa registrovať za platiteľa DPH(§ 4). Tak ako je to potom s tým oslobodením od dane???
0 0
Torhorc Torhorc

Torhorc je offline (nepripojený) Torhorc

Podľa môjho názoru je povinný sa registrovať ako platiteľ DPH ale faktúrovať nájom bude bez DPH. Samozrejme sa môže rozhodnúť pre faktúrovanie nájmu s DPH podľa §38 ods. 5.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať