Zavrieť

Porady

Odpisovanie auta bez ICO a jeho kradez

Ahojte, mam takuto situaciu:
Som sprostredkovatel poistenia od 1.1.2006, teda mam len DIC a nie ICO. V 3/2006 som si kupil auto v hotovosti 300.000,- Sk na inzerat od fizickej osoby. Prihlasil som ho na svoje meno, lebo policajti to bez ICO nevedeli dat na podnikanie. V 9/2006 mi toto auto ukradli, co bolo okamzite hlasene na policii. Policia sa vyjadrila v 10/2006 ze je pachatel neznamy a ze ukoncuju setrenie. Poistovna sa v 1/2007 vyjdarila a zamietla plnenie z HAV(co sa teraz riesi pravnou cestou).
Mam nasledovne otazky:
1. mozem takto zakupene auto odpisovat standardne 4 roky ako 300.000/48 = 6250 mesacne?
2. dokedy si mozem taketo odpisy uplatnovat, kedze mi auto ukradli? do 9/2006 alebo 10/2006?
3. je mozne uplatnit zrychleny odpis?

Dakujem vsetkym za odpoved!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    1. mozem takto zakupene auto odpisovat standardne 4 roky ako 300.000/48 = 6250 mesacne?
    2. dokedy si mozem taketo odpisy uplatnovat, kedze mi auto ukradli? do 9/2006 alebo 10/2006?
    3. je mozne uplatnit zrychleny odpis?


    Na všetky tri otázky by som dal jednu odpoveď. Žial nakoľko si auto nemal v evidencii k 31.12. nemôžeš uplatniť žiadny odpis.

    thomaz je offline (nepripojený) thomaz

    thomaz
    vdaka za odpoved.
    To znamena ze aj ked som ho 6 mesiacov pouzival na podnikanie nemozem si ho odpisovat? A co naklady spojene s jeho pouzivanim (PHM, opravy, poistenie atd), tie si dufam mozem dat do nakladov... Mal som pocas tychto 6 mesiacov aj poistne plnenie z malej nehody, treba to zaradit ako prijem z podnikania a zdanit?
    dik

    Stanika je offline (nepripojený) Stanika

    Stanika
    Kedze mam obdobny problem, zaujala ma tato tema. Mohol by som vediet aj dovod zamietniutia plnenia a poistovnu. Takisto to riesim pravnou cestou, ale zatial neuspesne.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    thomaz Pozri príspevok
    Ahojte, mam takuto situaciu:
    Som sprostredkovatel poistenia od 1.1.2006, teda mam len DIC a nie ICO. V 3/2006 som si kupil auto v hotovosti 300.000,- Sk na inzerat od fizickej osoby. Prihlasil som ho na svoje meno, lebo policajti to bez ICO nevedeli dat na podnikanie. V 9/2006 mi toto auto ukradli, co bolo okamzite hlasene na policii. Policia sa vyjadrila v 10/2006 ze je pachatel neznamy a ze ukoncuju setrenie. Poistovna sa v 1/2007 vyjdarila a zamietla plnenie z HAV(co sa teraz riesi pravnou cestou).
    Mam nasledovne otazky:
    1. mozem takto zakupene auto odpisovat standardne 4 roky ako 300.000/48 = 6250 mesacne?
    2. dokedy si mozem taketo odpisy uplatnovat, kedze mi auto ukradli? do 9/2006 alebo 10/2006?
    3. je mozne uplatnit zrychleny odpis?

    Dakujem vsetkym za odpoved!

    Do obchodného majetku nezaraďujú MV policajti!

    Pozri , čo je obchodný majetok:
    §2 Zákona o dani z príjmov
    m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
    a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6
    ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

    ...

    takže je na Tebe, či MV bude obchodným majetkom alebo nie.
    MV môžeš preradiť z osobného užívania do obchodného majetku, v tom prípade môžeš MV odpisovať. Daňové odpisy sa však počítajú iba z obchodného majetku, ktorý je evidovaný k 31.12. zdaňovacieho obdobia.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Johanka Pozri príspevok
    Do obchodného majetku nezaraďujú MV policajti!

    Pozri , čo je obchodný majetok:
    §2 Zákona o dani z príjmov
    m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
    a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6
    ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
    ...

    takže je na Tebe, či MV bude obchodným majetkom alebo nie.
    MV môžeš preradiť z osobného užívania do obchodného majetku, v tom prípade môžeš MV odpisovať. Daňové odpisy sa však počítajú iba z obchodného majetku, ktorý je evidovaný k 31.12. zdaňovacieho obdobia.
    Súhlasím s Johankou, ešte doplním a dávam do pozornosti §19 ods 3 písm. g) ZDP, ktorý hovorí, že daňovým výdavkom sú aj škody nezavinené daňovníkom
    1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku,
    2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou,

    alderonka je offline (nepripojený) alderonka

    alderonka
    ako je to s vozidlom zakúpeným na RČ? Môžem o ňom účtovať ako o obchodnom majetku, keď na všetkých dokladoch súvisiacich s kúpu, aj v technickm preukaze figurujú len osobné údaje klienta bez IČA a DIČ??

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Alderonka,
    pozri príspevok od Johanky.
    FO - je stále FO.

    Čiže Ty sa rozhodneš . zaradíš majetok do účtovníctva ....a to je všetko, žiadny prepis na polícii na IČO - DIČO sa nekoná

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    alderonka Pozri príspevok
    ako je to s vozidlom zakúpeným na RČ? Môžem o ňom účtovať ako o obchodnom majetku, keď na všetkých dokladoch súvisiacich s kúpu, aj v technickm preukaze figurujú len osobné údaje klienta bez IČA a DIČ??
    SZČO sa sám rozhodne, či zaradí/nezaradí svoj automobil do podnikania.... bez ohľadu na to, či má v TP RČ, alebo IČO. FO a FO(podnikateľ) je jedna a tá istá osoba. Táto skutočnosť sa prejaví v účtovníctve. Treba rozhodnúť, čo je pre takúto osobu výhodnejšie.
    Iný prípad by bol FIRMA a konateľ, resp. spoločník....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.