Zavrieť

Porady

Predaj auta

Ahojte poradaci, poradte prosim. Ak predam ako občan automobil za 200000,- a kúpil som ho za 150000,- ten rozdiel je zdaniteľný príjem??? Nie je celý príjem z predaja oslobodený od dane??? dakujem za vaše odpovede
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Steven111 Pozri príspevok
Ahojte poradaci, poradte prosim. Ak predam ako občan automobil za 200000,- a kúpil som ho za 150000,- ten rozdiel je zdaniteľný príjem??? Nie je celý príjem z predaja oslobodený od dane??? dakujem za vaše odpovede
Ak to MV nebolo zahrnuté do Obch. majetku fi, je oslobodený.( lehota je 5 rokov od vyradenia) T.j. ak ide o obyčajného radového občana, je oslobodený od dane.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zákon o dani z príjmov
§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier, ...


0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Vie mi niekto poradiť, prosím Vás?
Ak bolo auto kúpené na lízing a požívané na podnikanie aj účtované v roku 2001, ked bol limit myslím 500 000 Sk na odpočet, ale celková cena lízingu bola 800 000 Sk. Takže 300 000 nebolo odpočítané z dane. Teraz bolo auto predané za 266 000 Sk. Má sa zdaniť celých 266 000 alebo nejakým pomerom alebo vôbec? Ďakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Kedy bolo auto vyradené z obchodného majetku?
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

auto bolo vyradené z majetku v roku 2006 a predané v 2007. Ale nebola uplatnená celá suma lízingu, iba časť.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

zdanila by som predajnú cenu 266.000,- Sk

V zmysle ZoDP § 8 Ostatné príjmy:
je
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom


a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,


a príjmy podľa odseku 1 písm b) až e) sú:
§ 8


(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

....

b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov, na účely tohto zákona sa považuje za prevod cenného papiera aj vrátenie (vyplatenie) podielového listu,
....



Takže pokiaľ podnikateľ ukončil činnosť, uvedie si v DP príjem z predaja takéhoto majetku medzi ostatné príjmy podľa horeuvedeného ustanovenia.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 22.05.07 at 16:56
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Ďakujem, za odpoveď, ale je to nespravodlivé a neviem, či vtedy zákon na to pamätal, že keď sa auto s limitom bude predávať, ako sa má zdaniť.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Cecilia.

Platný zákon v roku 2007 mi hovorí: par.17/3/G-do ZD sa nezahrňa- príjem prislúchajúci k výdavku, kt. nebol uznaný za daňový výdavok podľa par.19, kt. bol povinný daňovník účtovať.

(16) Daňovník, ktorý obstaral a odpisoval do 31. decembra 2003 dopravné prostriedky, na ktoré sa vzťahovala limitovaná vstupná cena podľa § 24 ods. 2 písm. a) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov alebo limitovaná výška nájomného zahrnovaného do daňových výdavkov podľa § 24 ods. 3 písm. f) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov, pokračuje po 31. decembri 2003 v odpisovaní z preukázanej vstupnej ceny alebo v zahrnovaní nájomného do daňových výdavkov z preukázanej výšky nájomného dohodnutého v nájomnej zmluve, pričom po 31. decembri 2003 môže do daňových výdavkov zahrnúť len odpisy a nájomné pripadajúce na zdaňovacie obdobia nasledujúce po 31. decembri 2003. Odpisy a nájomné, ktoré presahovali zákonom ustanovený limit do 31. decembra 2003, nemôže daňovník dodatočne zahrnúť do základu dane po 31. decembri 2003.

Myslím si, že by sa mal vypočítať koeficient, kde by som zohľadnila výšku, kt som si nemohla zaradiť do daňových výdavkov, pretože tam bol limit, vyjde mi koef. a ten vynásobím 266 tis. Sk, a tú čiastku by som dala ako príjem, neovplyv. ZD (JU) alebo 17/3/g, nezahrniem do ZD v Pu.

Nechcem počítať konkrétne koef, pretože v roku 2003 bol platný zákon, kt. zmenil znova výšku limitu, a tam sa mohol uplatniť odpis pri leasing. aute vo výške 800 tis. Sk. Takže mrknite do karty, koľko ste poodpisovali.

To je môj názor, uvidíme, či nám niekto nevysvetlí, že sa bude celý príjem zdaňovať.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zaujímavý názor, budem tiež čakať na ostatných ako sa vyjadria.
Myslím si však, že odvolávka v par.17/3/G je na par. 19 v aktuálnom znení (2007), nie v znení r. 2003, kedy boli tieto limity v par. 19. Teraz tam už nie sú.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Niekde asi pred dvomi rokmi som čítala podobný prípad, niečo sa mi marí, že tam bol preočet koeficientom, nechcem radšej zavádzať
Keby som vedela, kde to hľadať, nemám šancu, aj ja čakám
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

tuším Johanka pracuje práve na odpovedi,,,,, čakáme....
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

... toto ustanovenie bolo aj v roku 2000
Napr. v roku 2000 sa do zákadu dane nezahŕňal "zúčtovaný výnos prislúchajúci k výdavku (nákladu), ktorý nebol uznaný za daňový výdavok podľa § 24" - vtedy platého zákona,
v roku 2001 sa zúčtovaný výnos zmenil na "príjem",
v roku 2004 sa §24 zmenil na § 19 a pribudli na koniec slová "ktorý bol daňovník povinný účtovať".

Komentár k tomuto ustanoveniu je však naviazaný na prijaté dotácie použité na obstaranie IM a odvoláva sa na zásady podvojného účtovníctva.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

nemchápem... ako teda?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Však ani ja, zatiaľ .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Johanka Pozri príspevok
Však ani ja, zatiaľ .
Jáááj.... no dobre... čakáme
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Počkám aj ja na niekoho, kto má osobnú skúsenosť. V tomto ustanovení som prudký teoretik .
... ale skúsim pohľadať.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

17/3/g- príjem prislúchajúci k výdavku, kt. nebol uznaný za daňový výdavok podľa par. 19, kt. bol daňovník povinný účtovať

Par.19:
1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, 83) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, 1) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon výškou dosiahnutého príjmu alebo výškou príjmu z prijatej úhrady, uplatní sa výdavok (náklad) alebo jeho časť do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dosiahnutý príjem alebo prijatá úhrada.

No, ale tápeme, chýba tam nejaká odvolávka, ...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Monika, Johanka.
Teraz Vás úplne zamotám. Berte príklad čisto ako teoretický, nemôže sa stať.
V minulosti bol limitovaný výdavok.
Teraz, keby som to auto predala za 1 mil. Dala by som si ho celý do príjmov, alebo len koeficientom. osobne by som použila koeficient...??
Naposledy upravil betka : 22.05.07 at 17:55 Dôvod: zvýraznenie
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Nezamotávaj... ja zas som sa pozastavila nad tým, prečo je 266000,- Sk zdaniť "nespravodlivé", ako píše pýtajúca sa vyššie. Myslím, že určite v nákladoch /výdavkoch/ bolo viac ako 266.000,- Sk...

Okrem toho, tvoja teória nepočíta s trhovou hodnotou vozidla po 3-4 rokoch po leasingu. Nikdy by si auto v nákupnej hodnote 800.000,- nepredala o štyri roky za milión. Ak áno, idem s tebou do kšeftu.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Monika, napísala som, že čisto teoreticky, radšej to zvýrazním. Ako príklad, jasné, že je to blbosť, ale ako by sa postupovalo....Veď aj tak zatiaľ teoretizujeme
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať