Zavrieť

Porady

Majetok do 30 000,00

ťažko pracujúca účtovníčka
Ako zaúčtujute IM do 30 000,00 Sk v PU ?
1. priamo na nákladový účet 501
2. zaúčtujete na 022 a na konci roka preúčtujete na nákl. účet ?
Usporiadat
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

ja uctujem priamo na 501 s tym, ze mame sekundarnu evidenciu majetku, kde ho evidujem, aby sa mi nestratil, a aby som ho mohla inventurovat, a este ho evidujem na podsuvahovom ucte, aby som ho mala zachyteny aj v hlavnej knihe
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Luckasari na akom podsúvahovom účte účtuješ o tomto majetku ?
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

mam to rozdelne na auta a na ostatne, auta na 751, ostatny majetok 752, ale to som si ja zvolila
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

My máme internou smernicou určené, že všetko v rozsahu hodnoty 5-30.000,- Sk (drobný hmotný majetok) zaradím normálne na 042, odpisujem 24 mesiacov. Ak to je do 5 tisíc priamo do nákladov 501xxx. Nad 30000,- podľa skupín.
:-)
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

A ako majetok do 30 000Sk zaúčtovaný na napr.501/321 teda hneď do nákladov, nesledujem ho na žiadnych iných účtoch vyradíš, ak je napr.opotrebovaný po 5 rokoch a už ho nepredáš?Iba na skladovej karte?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

V internej smernici mám uvedené:
- majetok do 10 000,-- vrátane na 501
- majetok 10 001 - 30 000,-- vrátane nasledovne:
fa 042 /anal./ / 321
zaradenie 029 analytika / 042 analytika
odpis vo výške 1/2 ceny 551 / 089
a ďalší odpis vo výške 1/2 v ďalšom roku

Robí to tak aj kámoška, ktorej to schválil audítor.
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
PRE : Jana GT

Keď dobre viem, podľa zákona o dani z príjmov majetok do 30000,00 sa nesmie odpisovať. Môžeš ho účtovať tak ako píšeš, ale ku konca roka ho musíš v celej sume zaúčtovať do nákladov. Nehovorím však, že môj názor je správny, tak sa ním neriaď.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Yvvetta
PRE : Jana GT

Keď dobre viem, podľa zákona o dani z príjmov majetok do 30000,00 sa nesmie odpisovať. Môžeš ho účtovať tak ako píšeš, ale ku konca roka ho musíš v celej sume zaúčtovať do nákladov. Nehovorím však, že môj názor je správny, tak sa ním neriaď.
Ja som tiež najskôr nevedela, ako to správne učtovať a čo s tým všetko vlastne robiť, ale bývalá kolegyňa , ktorá teraz pracuje v jednej nemenovanej renomovanej firme, mi to práve takto poradila. Tak som to urobila tak isto. A ona to mala schválené audítorom. Takže teraz neviem, musím sa na to ešte popýtať.
Práve som si všimla, že to odpisuje aj Braňo.
Môžte sa k tomu ešte niekto vyjadriť???
Naposledy upravil janaGT : 02.07.04 at 08:23
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Je pravda že majetok do 30.000,- nie je považovaný podľa zákona o dani z príjmov za hmotný majetok odpisovaný, postupy účtovania však povoľujú zaradiť takýto majetok do dlhodobého hmotného majetku ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok aj keď je jeho ocenenie rovné alebo nižšie ako 30.000,- §13 ods.6. Ďalej sa píše že ak účt.jednotka tento majetok nezaradí do DHM tak účtuje ako o zásobách. Čo sa týka odpisovania tak zo zákona vypadol jednorázový odpis, preto tie 2roky v účtovníctve viď napr. Braňo. Všetko však závisí od interných smerníc v ktorých si účt.jednotka zvolí vlastný postup. To je z mojej skúsenosti
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
PRE : KATTY
To čo píšeš je v zákone o účtovníčve. Ale čo zákon o dani z príjmov ? Môžem si normálne dať do nákladov 1/2 odpis z majetku, torého hodnota je do 30tis.? Je to daňovo znaný náklad ?
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Pre Yvvettu:

môj názor je taký, že ak môže byť ten istý majetok v prípade účtovania priamo do spotreby 501 daňový výdavok tak prečo nie ak si zvolím iný postup účtovania, ktorý dokonca vernejšie zobrazí stav hospodárenia účt.jednotky???
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
PRE : KATTY
Ja som len chcela vedieť, či je daňovo uznaný výdavok ak v r. 2004 si dám do nákladov 1/2 odpis (majetok do 30 tis.) a v r.2005 druhú polovicu ?
Ako z pohľadu účtovníctva je to OK. Je to na účtovnej jednotke akpo sa rozhodne.
Mňa zaujíma daňová otázka. Pýtam sa preto, lebo som prevzala od 05/2004 účtovníctvo jednej firmy a tam je strašme veľa takého majetku.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Môj názor znie áno, poznám viacero firiem ktoré takto účtujú.

Ale skús počkať možno sa tu objaví niekto kto tento názor vyvráti.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Včera som dostala disketu daňové a nedaňové nákl. od D.....(nemenujem konkurenciu) a tam je presne napísane ako píše Katty.
Ak sa účt.jednotka rozhodne dať tento majetok ako DHM potom odpisuje aspoň 2 roky, ak ho dá ako KHM, potom účtuje na zásobach .
Naposledy upravil Luna : 02.07.04 at 10:02
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Len podotýkam, že sme auditovaná firma a DHM (pokiaľ robíš mesačné reporty) je vhodné odpisovať 24 mesiacov. Je to to isté, ako keď dáš polovicu ceny do nákladov 2004 a druhú polovicu do nákladov 2005, ale presnejšie. Môže sa stať, že DHM nakúpený v decembri 2004 odpíšeš až do konca decembra 2006 a nie 50% do dec. 2004 a 50% dec.2005. Všetko závisí od interných smerníc. :-)
0 0
koalko koalko

koalko je offline (nepripojený) koalko

Majetok do 30.tis. účtujem na účte 501/321 a potom vediem na podsúvahovom účte, aby sa nestratil pri inventarizácií. Mám na to vypracovanú internú smernicu.
0 0
shelter shelter

shelter je offline (nepripojený) shelter

Ja uctujem majetok do 30 000,- na 501/321,211 (mam vytvorenu analytiku) a v programe DHIM (drobny majetok) ho evidujem len kvoli evidencii, aby som mala prehlad, ale uz neodosielam do uctovnictva. Majetok, ktory ma ocenenie 30 000,- a menej, ale dobu pouzitelnosti dlhsiu ako jeden rok, tak co ja viem - hadam spravne tak uctovna jednotka sa moze rozhodnut, ci takyto majetok zaradi do DIM (dlhodobeho majetku) a odpisuje podla odpisoveho planu, alebo supne priamo do spotreby - teda uctuje o tomto majetku ako o zasobach...Inac rozmyslala som uz aj o moznosti, ze si budem este pre poriadok majetok uctovany na 501 evidovat na nejakych evidencnych kartach...Evidujete to niekto? Ci staci, ked to bude len v PC.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
shelter
Ja uctujem majetok do 30 000,- na 501/321,211 (mam vytvorenu analytiku) a v programe DHIM (drobny majetok) ho evidujem len kvoli evidencii, aby som mala prehlad, ale uz neodosielam do uctovnictva. Majetok, ktory ma ocenenie 30 000,- a menej, ale dobu pouzitelnosti dlhsiu ako jeden rok, tak co ja viem - hadam spravne tak uctovna jednotka sa moze rozhodnut, ci takyto majetok zaradi do DIM (dlhodobeho majetku) a odpisuje podla odpisoveho planu, alebo supne priamo do spotreby - teda uctuje o tomto majetku ako o zasobach...Inac rozmyslala som uz aj o moznosti, ze si budem este pre poriadok majetok uctovany na 501 evidovat na nejakych evidencnych kartach...Evidujete to niekto? Ci staci, ked to bude len v PC.


Shelter, ja tiež evidujem drobný majetok v operatívnej evidencii podľa stredísk, to aby sme mali prehľad, kedy sa čo kúpilo, prípadne ak potrebujem opravu na PC v cene do 30000,- SK, aby som mala v evidencii, že sa neopravoval PC doma deťom, ale aby mi to kontrola uznala. Celú operatívnu(OTE) evidenciu vediem v PC. A predsa evidencia je aj evidencia v PC!
Vlasta
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Ale je tu rozdiel v účtovných a daňových odpisoch. Účtovné sú tie 2 roky a daňové -jednorázový odpis. Všetko treba mať ošetrené smernicami...
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
babenko1
Ale je tu rozdiel v účtovných a daňových odpisoch. Účtovné sú tie 2 roky a daňové -jednorázový odpis. Všetko treba mať ošetrené smernicami...
Ja viem Renátka, ale teraz išlo o to, ako viesť evidenciu majetku do 30 tis. Sk, či to účtovať priamo do nákladov. No a samozrejme, že to musí byť ošetrené smernicou s dodržanými postupmi účtovania.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať