Zavrieť

Porady

MRP a doplatok do minimálnej mzdy

Na mzdy používame program MRP. Máme zamestnanca na 1/2-úväzok. (mzda 3450 Sk). Minulý mesiac mi to vychádzalo menej ako tých 3450, zamestnannec mal nejakú dovolenku. Opravovala som v nastavení mzdu z 3250 na 3450 na základe poradenia tu na porade, že by bolo správnejšie to opraviť. A tento mesiac mi zase pripočítalo ako "doplatok do minimálnej mzdy 203 Sk). Pripočítalo to k tým 3450 a neviem prečo. Vedel by mi prosím niekto poradiť v čom by mohol byť problém? Urobila som niečo zle?
Usporiadat
pingino pingino

pingino je offline (nepripojený) pingino

Ked ma polovicny uvazok, tak predpokladam ze fond pracovnej doby je 23 dni x 4 hodiny = 92 hodin.

A 92 hodin x 39,70 je po zaokruhleni 3653 Sk co je tych 3450 + 203 Sk takze ja myslim, ze je to v poriadku, pretoze na hodinu zamestnancovi nemoze vyjst menej ako 39,70.
Naposledy upravil pingino : 03.04.06 at 13:53
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Záleží na hodinách, tak ako písal Pingino.
Takže OK.
0 0
K.A.T.K.A K.A.T.K.A

K.A.T.K.A je offline (nepripojený) K.A.T.K.A

Ďakujem, potrebovala som si overiť či to robím správne,alebo je zádrhel niekde inde.
Ešte raz ďakujem
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Práve preto som aj ja tu. Zamestancom je vykazovaná minimálna mzda vo výške 6900,- Sk. Odpracovali plný mesiac, žiadna dovolenka, voľno, nadčas a ani nič podobné.K mzde 6900,- mi MRP prirátal doplatok 405,- Sk.
Nechápem.
Neviem o tom, žeby mi niečo uniklo. Myslím čo sa týka miezd. Žeby program??? Nechápem. Môže niekto poradiť?
Ďakujem za akúkoľvek info.

P.s.: samozrejme, že doplatok som vymazala. To by mi klienti dali, že zamestnancom priplácam!!"
Naposledy upravil Janiela : 07.04.06 at 19:46
0 0
pingino pingino

pingino je offline (nepripojený) pingino

Janiela
Zamestancom je vykazovaná minimálna mzda vo výške 6900,- Sk. Odpracovali plný mesiac, žiadna dovolenka, voľno, nadčas a ani nič podobné. K mzde 6900,- mi MRP prirátal doplatok 405,- Sk.
Nechápem.
Marec ma 23 dni, predpokladam, ze uvazok je 8 hodin, fond pracovnej doby je teda 23 x 8 = 184 hodin. Ak by zamestanec dostal za 184 odpracovanych hodin 6900 Sk, znamenalo by to, ze jeho skutocna hodinova mzda je 6900 / 184 = 37,50 Sk/hod co je menej ako je minimalna hodinova mzda. Preto zamestnancovi patri doplatok do minimalnej mzdy a to vo vyske 2,20 Sk za kazdu odpracovanu hodinu (39,70 Sk/hod - 37,50 Sk/hod = 2,20 Sk/hod). Preto vypocitany doplatok 184 hod x 2,20 Sk/hod = 405 Sk je v poriadku.

Janiela
samozrejme, že doplatok som vymazala. To by mi klienti dali, že zamestnancom priplácam!!"
Tak to je samozrejme chyba.
Naposledy upravil pingino : 08.04.06 at 12:02
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Ejha, tak s týmto som sa ešte nestretla. Jasné, že to hneď idem opraviť.
Pingino, vrelá vďaka.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ale veď to snáď závisí od toho, či má mesačnú alebo hodinovú mzdu, nie? Ak má mesačnú mzdu 6900.- Sk, tak má toľko bez ohľadu na počet dní v mesiaci. Ak má hodinovú mzdu, tak potom dobre, počet hodín x minim. hodinová mzda, ale pri mesačnej mzde vôbec nesúhlasím s prísp. č. 6.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Elenka, aj keď má mesačnú minim. mzdu, musíš si kontrolovať aj hodinovú minim. mzdu, ktorá nesmie poklesnúť pod 39,70 Sk(samozrejme s ohľadom na stupeň náročnosti práce). Ak Ti poklesne pod túto úroveň, musíš vykonať doplatok.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Bóóóže, ako je človeku dobre, keď nič nevie. Čím viac toho vie, tým viac zisťuje, koľko sa toho ešte musí učiť.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ale aj tak idem vŕtať. Ak je v mesiaci 20 pracovných dní, tak potom by bolo v poriadku, ak by mali 6352.- Sk? (20 dní x 8 hod x 39,70 Sk). To určite nie. Asi som stará štruktúra, ale bola som v tom, že mesačná mzda nezáleží od počtu dní v mesiaci, ale že je skrátka konštantná. Ktorý § by som si mala doštudovať?
0 0
pingino pingino

pingino je offline (nepripojený) pingino

abel
Asi som stará štruktúra, ale bola som v tom, že mesačná mzda nezáleží od počtu dní v mesiaci, ale že je skrátka konštantná.
No a keby mal cisto teoreticky mesiac 50 dni, tiez by zamestnanec robil len za 6900 Sk? Aj v pripade zamestnanca odmenovaneho mesacnou mzdou musi byt dodrzany minimalny mzdovy narok.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

pingino
No a keby mal cisto teoreticky mesiac 50 dni, tiez by zamestnanec robil len za 6900 Sk? Aj v pripade zamestnanca odmenovaneho mesacnou mzdou musi byt dodrzany minimalny mzdovy narok.
no ale mesiace maju len 30-31 resp jeden 28 dni. naco je potom mesacna mzda, ked je aj tak treba preratavat na hodiny? unika my potom zmysel mesacnej mzdy.

paragraf 120 zak.prace :
"Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný poskytnúť zamestnancovi mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len "stupeň") príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu."

EDIT - mesacna mzda je potom nevyhodna pre zamestnanca. ak ma mesacnu mzdu 10 000sk, tak vo februari odrobi 20 dni, v marci 23 a mzdu ma rovnaku, tri dni potom robil zadarmo?
Naposledy upravil duficek : 09.04.06 at 12:49
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

pingino
No a keby mal cisto teoreticky mesiac 50 dni, tiez by zamestnanec robil len za 6900 Sk? Aj v pripade zamestnanca odmenovaneho mesacnou mzdou musi byt dodrzany minimalny mzdovy narok.
Áno, tiež by robil za 6900.- Sk, pretože keby mal - čisto teoreticky - mesiac len 1 deň, takisto by dostal mesačnú mzdu 6900.- Sk. Mne potom podľa vašich prepočtov vychádza, že musím všetkým pracovníkom, ktorí majú mesačnú mzdu, za mesiac marec zvýšiť plat, pretože ak zamestnanec s mes. mzdou 6900 musí dostať dopl. 400.- Sk, tak potom ten čo má mesačnú mzdu 7300.- Sk musí tiež dostať viac atď. Chápem mesačnú mzdu tak, že ak je v pracovnej zmluve dohodnutá mesačná mzda 6900.- Sk, tak ju zamestnanec dostane v prípade 20 dňového aj 23 dňového mesiaca, samozrejme keď odpracuje celý mesiac - to teraz nejdem komplikovať.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

abel
Chápem mesačnú mzdu tak, že ak je v pracovnej zmluve dohodnutá mesačná mzda 6900.- Sk, tak ju zamestnanec dostane v prípade 20 dňového aj 23 dňového mesiaca, samozrejme keď odpracuje celý mesiac - to teraz nejdem komplikovať.
ano, ale aj pri mesacne mzde treba urobit doplatok do minimalneho mzdoveho naroku. pobehal som par pristpevkov a uz mi je to jasnejsie. suhlasim s pinginovymi prispevkami.

este prikladam prispevky z inych tem :
http://www.porada.sk/showpost.php?p=162891&postcount=11
T.z., že keď je v pracovnej zmluve dohodnutá mzda 39,7 za jednu hodinu, dostane v januári k výplate pri plnom mesiaci 176*39,7= 6988,- Sk. Vo februári je fond prac.času 160h. K výplate dostane 160*39,7=6352.-Sk.
Pokial má však v zmluve mzda za mesiac 6900,-, v januári dostane 6988,-
a vo februári 6900,-Sk.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=163093&postcount=24
Keď som si však pozrel príspevky mzdárov v Poradcovi resp. v 1000 riešení, zisťujem, že som sa vo svojom názore mýlil (určite nie posledný raz [IMG]images/smilies/smile.gif[/IMG] ). Pretože uverejnené výklady tvrdia v podstate to isté - z hľadiska nároku na mzdu garantovanú Zákonníkom práce nie je podstatná uplatňovaná forma mzdy (časová mzda hodinová, mesačná, úkolová mzda, podielová mzda a pod.), ale dosiahnutá výška vyjadrená hodinovým podielom. Zároveň platí, že zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou má nárok na mzdu najmenej vo výške mesačnej minimálnej mzdy (§ 3 ods. 2 zákona č. 90/1996 Z. z. o minim. mzde v z.n.p. Zhrnuté v súvislosti s dohodnutou mesačnou mzdou:
- ak zamestnanec odpracuje v mesiaci 174 a menej hodín, patrí mu minimálna mzda 6900,- Sk (174 hod je priemerný počet prac. hodín v mesiaci)
- ak zamestnanec odpracuje viac ako 174 hodín, jeho minimálna mzda je počet odprac. hodín x minimálna hodinová mzda (39,70 Sk)
Na záver z § 120 ods. 1 Zákonníka práce "...ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku.."
Myslím, že niet viac čo dodať...
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak sa mýlim, nechám sa poučiť. Ale ešte mi poraďte, ako si to mám nadstaviť v programe - pracujem v MRP DOS a dáva mi to tam len 6900.-
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Elenka, vo WIN verzii sa dá nastaviť("odfajknúť") Doplatok minimálnej mzdy v Pracovné pomery/Mzdové údaje/úväzok. Predpokladám, že to nájdeš aj v DOS verzii.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Síce nerada, ale musím priznať kapituláciu. Ďakujem všetkým, ktorí ma prinútili prelúskať si to a nerobiť ďalšie chyby.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Evka, veľmi pekne ďakujem, skúšala som to, ale výsledok sa nedostavil. Ak má niekto skúsenosti s DOS, bola by som mu vďačná, keby poradil. Úväzok je pod F7 -mzdové údaje základné, ale tam je len koeficient minim. mzdy od 1 do 2-násobku. Mám odfajknutú pevnú mzdu. Možno napíšem do MRP, ale teraz už utekám do práce - prerábať mzdy.
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

tak dnes pre zmenu žasnem aj ja
To myslite naozaj , ze aj pri mesacnej (nie hodinove) mzde 6900 musim robit doplatky k minimalnej mzde? Ja som si to v programe MRP nezaskrtla, lebo mi to hadzalo tie doplatky a myslela som, ze je to zle. To mam ako ze teraz vsetko opravit? Fakt som si myslela, ze to plati len pre hodinovu mzdu. No super.
Bude problem ak tie mesiace doteraz co to mam akoze nedoplacat necham tak? Asi blba otazka, ale co uz
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Doplať im ju úhrnom v najbližšom mesiaci naraz. Neviem si predstaviť, že budeš prerábať minuloročné mzdy. Ročné zúčtovanie už máš za sebou. Ak si niektorým vystavila len potvrdenia o ... a podávali si sami DP, museli by podať dodatočné. No, ďakujem pekne. Rozpíš si pre seba, za ktorý mesiac koľko doplácaš a jednou sumou daj napr. ako odmenu. Ten rozpis je dobrý kvôli prípadnej kontrole, aby si vedela preukázať, že si im doplatila toľko, o koľko si ich ukrátila. Hlavne ide o Inšpektorát práce. Nepredpokladám, že zo ZP a SP to budú prepočítavať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať