Zavrieť

Porady

Dohoda o VP

Uzavreli sme dohodu o vykaní práce na 25.000,- Sk s panom , ktorý je zamestnaný.

Z tejto sumy treba do SP 0,8%-úrazové
ZP sa prihlasuje tento pán sám, lebo presiahol 6.500,-Sk
DÚ 19 % zo 25.000,-Sk

Súhlasiíte s mojou úvahou?
Díky.
Usporiadat
kivo kivo

kivo je offline (nepripojený) kivo

Viete niekto poradiť?
Chceme zamestnanať nezamestaného na dohodu o VP.
Dočítal som sa, že ak jeho príjem nepresiahne hranicu cca 3200,-za mesiac a odpracuje menej ako 64 hod. za mesiac zostáva v evidencii. Predpokladám, že v tomto prípade nebudeme odvádzať žiadne odvody-iba úrazové 0,8%.

Ako to bude v prípade ak by zarábal viac a bol by vyradený z evidencie nezamest. a dohoda je jeho jediným zdrojom príjmov? Aké fondy bude platiť zamestnanec a aké zamestnávateľ? Predpokladám, že zamestnanec platí min. preddavky 575,- na zdravotné, zamestnávateľ 0,8% úrazové. Poraďte, či sa platia aj ďalšie odvody.

Vopred ďakujem
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

kivo
Viete niekto poradiť?
Chceme zamestnanať nezamestaného na dohodu o VP.
Dočítal som sa, že ak jeho príjem nepresiahne hranicu cca 3200,-za mesiac a odpracuje menej ako 64 hod. za mesiac zostáva v evidencii. Predpokladám, že v tomto prípade nebudeme odvádzať žiadne odvody-iba úrazové 0,8%.

Ako to bude v prípade ak by zarábal viac a bol by vyradený z evidencie nezamest. a dohoda je jeho jediným zdrojom príjmov? Aké fondy bude platiť zamestnanec a aké zamestnávateľ? Predpokladám, že zamestnanec platí min. preddavky 575,- na zdravotné, zamestnávateľ 0,8% úrazové. Poraďte, či sa platia aj ďalšie odvody.

Vopred ďakujem
Mám taký pocit, že v príspevkoch sa točíme stále dookola o jednom a tom istom probléme, avšak každý ho zadáva ako novú tému.

Ak zamestnávateľ zamestná človeka na dohodu o vykonaní práce / brigádnickej práci študenta, vždy vypočítava a odvádza len úrazové poistenie (do konca r.2006 = 0,8%) z jeho vymeriavacieho základu (hrubá mzda) na SP a zároveň zamestnancovi z dohody vypočíta daň, ktorú ak nejaká čiastka vyjde, túto aj zamestnávateľ odvedie na DÚ. To je zo strany zamestnávateľa, ktorý zamestnáva dohodárov všetko. Žiadne iné odvody bez ohľadu na to, či tento človek niekde pracuje, alebo nepracuje, bez ohľadu na to, či je, alebo nie je evidovaný na ÚP, bez ohľadu na to, či je, alebo nieje dôchodca, študent, dobrovoľne nezamestnaný, ...

Sám občan - dohodár má už len v zmysle zdravotného zákona povinnosť sledovať si svoj príjem z dohody, čo má povinnosť len vtedy, ak nemá uzatvorený aj riadny pracovný pomer, teda len vtedy, ak pracuje v konkrétnom čase len na uvedenú dohodu. Vtedy si teda sám sleduje svoj príjem z dohody a ak tento príjem prevýši 1/2 výšky minimálnej mzdy platnej k 1.1.príslušného kalend.roka, tak má povinnosť zaplatiť odvod 14% do príslušnej zdravotnej poisťovne. Zamestnávateľ s týmto odvodom nemá nič spoločné.

Dúfam, že takto zhrnuté by to mohlo postačovať.
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

dakujem za zhrnutie, napriek tomu jedna otazka (mozno vyznie ako spekulacie, ale je to realita...)

u jedneho a toho isteho zamestnavatela ma jeden a ten isty clovek pracovnu zmluvu aj DVP, pricom dostava povedzme 10 000 HPP a 10 000 DVP. chcete mi povedat, ze kedze je poisteny z HPP nemusi si prijem z DVP vsimat, aj ked bude napokon 10 000 x 12 = 120 000 Sk za rok ?!!

ostatny vypocet predpokladam, ze je takto spravny (zo strany zamestnavatela):
vsetky odvody z HPP
urazove z DVP
spocitat zaklad dane HPP aj DVP + zdanit

dakujem vopred za reakcie!!!
nikto mi neporadi, pls?
Naposledy upravil ucetni_fantozzi : 19.09.05 at 06:14
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

pekne prosim o odpoved k mojej otazke (prispevok 224) niekoho, kto tomu rozumie lepsie ako ja...
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
No ja to mám podobne a viac ako u polovici zamestnancov .... takže vlastne robím dve výplaty pre toho istého zamestnanca, jdena na dohodu jedna na TPP ... tak si to prajú aj v SP...hoci program umožňuje zakomponovanie do TPP.
Presne ako si to uviedol je to správne Z každého zvlášť vypočítaš daň a odvedieš... pri ročnom všetko spočítaš (aj dohodu aj na TPP) .
Neviem , ale myslím si, že aj keď si myslíš, že tomu nerozumieš, tvoje pochody idú správnym smerom
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

Bionda
No ja to mám podobne a viac ako u polovici zamestnancov .... takže vlastne robím dve výplaty pre toho istého zamestnanca, jdena na dohodu jedna na TPP ... tak si to prajú aj v SP...hoci program umožňuje zakomponovanie do TPP.
Presne ako si to uviedol je to správne Z každého zvlášť vypočítaš daň a odvedieš... pri ročnom všetko spočítaš (aj dohodu aj na TPP) .
Neviem , ale myslím si, že aj keď si myslíš, že tomu nerozumieš, tvoje pochody idú správnym smerom
bionda dakujem pekne, to v com vsak mam pochybnosti, je odvod do ZP - ci sa teda toto poistenie pri DVP(DBPŠ) neplati a ani v ramci rocneho zuctovania ZP platit nebude (myslim tym aj pohlad zamestnanca...)
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Inak sa už o tom aj dosť niekde tu na Porade popísalo, ale ak je už zamestnanec na TPP aj keď bude mať dohodu, už z dohody odvody do ZP platiť nebude, lebo je odvádzané z TPP . Myslím, že je toho dosť popísané v téme o Zdravotnom poistení.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

ucetni_fantozzi
dakujem za zhrnutie, napriek tomu jedna otazka (mozno vyznie ako spekulacie, ale je to realita...)

u jedneho a toho isteho zamestnavatela ma jeden a ten isty clovek pracovnu zmluvu aj DVP, pricom dostava povedzme 10 000 HPP a 10 000 DVP. chcete mi povedat, ze kedze je poisteny z HPP nemusi si prijem z DVP vsimat, aj ked bude napokon 10 000 x 12 = 120 000 Sk za rok ?!!

ostatny vypocet predpokladam, ze je takto spravny (zo strany zamestnavatela):
vsetky odvody z HPP
urazove z DVP
spocitat zaklad dane HPP aj DVP + zdanit

dakujem vopred za reakcie!!!
nikto mi neporadi, pls?
Úvaha je správna, treba však dodržať zásadu, že DVP nebude na tú istú činnosť ako je HPP!
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
Prosím Vás môžete mi vypočítať presne aký je hrubý príjem dohodára o VP, keď chcem, aby dostal čistého 10 000,-. Potrebujem to veľmi súrne. Ďakujem.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Tatiana
Prosím Vás môžete mi vypočítať presne aký je hrubý príjem dohodára o VP, keď chcem, aby dostal čistého 10 000,-. Potrebujem to veľmi súrne. Ďakujem.
Keď má len dohodu - nemá odpočitateľnú položku, malo by to byť nasledovné:
HM 12 345,- Sk
daň 19 % 2.345,- Sk
ČM 10.000,- Sk a zamestnávateľ ešte uhradí 99,- Sk ÚP

Samozrejme treba ho prihlásiť pred výkonom práce a potom odhlásiť zo SP a pozor na znenie dohody - to je dôležité - nie opakujúca sa činnosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať