Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť základu dane

Prosím Vás poraďte mi.

Zamestnanec pracoval v hlavnom prac.pomere od 01.01.2005 do 31.08.2005. Jeho hrubá mzda bola 117.000,- Sk. Okrem toho je na dôchodku a príjem zo sociálnej poisťovne mal za rok 2005 86.400,- Sk. Vo výplate nemal uvedenú nezdaniteľnú časť základu dane (7328,- x 12). Má aj manželku,ktorá okrem starobného dôchodku nemala žiadny iný príjem (sociálna poisťovňa jej vyplatila 84.000,- Sk za rok 2005).

Ako mám vyplniť ročné zúčtovanie dane? Ako posledného zamestnávateľa požiadal poslednú firmu.

- základ dane :
- na daňovníka :
- na manželku :

Ďakujem za skorú odpoveď.
Usporiadat
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

Poberateľom starobného dôchodku bol k 1.1.2005 ???
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

Lanaj
Poberateľom starobného dôchodku bol k 1.1.2005 ???
Ak áno, tak na daňovníka má odpočet 87 936,- - 86400,- = 1536,- Sk
a na manželku 87 936,- - 84 000,- = 3936,-
0 0
Waldo Waldo

Waldo je offline (nepripojený) Waldo

Daaaaaaaaaaaakujem:p :p :p
0 0
Waldo Waldo

Waldo je offline (nepripojený) Waldo

A ešte niečo.

Yamestnanec pracuje vo firme od 01.04.2005. Pracovný pomer i naďalej trvá. Okrem toho už 6 rokov poberá invalidný dôchodok. Vo výplate sa mu každý mesiac zobrazuje 7328,- Sk. Invalidný dôchodok mal za rok 2005
a) 7500x12 = 90000,- Sk
b) 7000x12 = 84000,- Sk

Ako má vyzerať základ dane?
Mal nárok na 7328 Sk, čo sme mu do mzdy nedali, či nemal.
Ako u neho vyzerá ročné zúčtovanie?

Dík
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Keďže invalidný dôchodok nepodlieha dani, bez ohľadu na jeho výšku má nárok na celú nezdaniteľnú sumu 87.936.- Sk.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

abel
Keďže invalidný dôchodok nepodlieha dani, bez ohľadu na jeho výšku má nárok na celú nezdaniteľnú sumu 87.936.- Sk.
No jedna výnimka je.

časť z usmernenia DRSR:

Podľa ustanovenia § 263 ods. 9 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov invalidný dôchodok uvedený v § 263 ods.1 uvedeného zákona, ktorého poberateľ pred januárom 2004 dovŕšil vek najmenej 60 rokov, ak ide o muža, alebo vek najmenej 57 rokov, ak ide o ženu, sa považuje od 1.1.2005 za starobný dôchodok. Vzhľadom na znenie § 263 ods.9 zákona o sociálnom poistení, podľa ktorého sa invalidný dôchodok za uvedených podmienok považuje za starobný dôchodok, jeho poberateľ v r. 2005 nemá nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane v súlade s § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmov.
(vypracované máj 2005)
0 0
Waldo Waldo

Waldo je offline (nepripojený) Waldo

Veľmi pekne Vám ďakujem. Idem sa trápiť ďalej.
0 0
jued jued

jued je offline (nepripojený) jued

Denda
No jedna výnimka je.

časť z usmernenia DRSR:

Podľa ustanovenia § 263 ods. 9 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov invalidný dôchodok uvedený v § 263 ods.1 uvedeného zákona, ktorého poberateľ pred januárom 2004 dovŕšil vek najmenej 60 rokov, ak ide o muža, alebo vek najmenej 57 rokov, ak ide o ženu, sa považuje od 1.1.2005 za starobný dôchodok. Vzhľadom na znenie § 263 ods.9 zákona o sociálnom poistení, podľa ktorého sa invalidný dôchodok za uvedených podmienok považuje za starobný dôchodok, jeho poberateľ v r. 2005 nemá nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane v súlade s § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmov.
(vypracované máj 2005)
Ja mám podobný prípad mama má 62 rokov a poberá vdovský dôchodok, informovala som sa priamo na Daňovom úrade a tam mi povedali, že má nárok na odpočítateľnú čiastku na daňovníka v plnej výške . Ako to potom vlastne je ?
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Denda
No jedna výnimka je.

časť z usmernenia DRSR:

Podľa ustanovenia § 263 ods. 9 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov invalidný dôchodok uvedený v § 263 ods.1 uvedeného zákona, ktorého poberateľ pred januárom 2004 dovŕšil vek najmenej 60 rokov, ak ide o muža, alebo vek najmenej 57 rokov, ak ide o ženu, sa považuje od 1.1.2005 za starobný dôchodok. Vzhľadom na znenie § 263 ods.9 zákona o sociálnom poistení, podľa ktorého sa invalidný dôchodok za uvedených podmienok považuje za starobný dôchodok, jeho poberateľ v r. 2005 nemá nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane v súlade s § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmov.
(vypracované máj 2005)
Tomu veľmi dobre nerozumiem, hlavne by ma zaujímalo to, či je tam nejaky rozdiel, keď je to brané ako invalidný dôchodok a keď ako starobný dôchodok??
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

jued
Ja mám podobný prípad mama má 62 rokov a poberá vdovský dôchodok, informovala som sa priamo na Daňovom úrade a tam mi povedali, že má nárok na odpočítateľnú čiastku na daňovníka v plnej výške . Ako to potom vlastne je ?
Poberateľka vdovského dôchodku má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane /samozrejme ak poberá len tento druh dôchodku/.
Naposledy upravil Pepa : 13.02.06 at 06:44
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

nikulik
Tomu veľmi dobre nerozumiem, hlavne by ma zaujímalo to, či je tam nejaky rozdiel, keď je to brané ako invalidný dôchodok a keď ako starobný dôchodok??
Poberateľ starobného dôchodku /ak je poberateľom k 1.1/ nemá nárok na nezdaniteľnú časť základu dane /resp. má nárok ak je jeho dôchodok nižší ako nezdaniteľná časť - uplatní sa rozdiel pri RZ alebo v DP/.
Poberateľ invalidného dôchodku /okrem výnimky, ktorú tu uviedla Denda/ má nárok na nezdaniteľnú časť základu dane v plnej výške a uplatňuje sa priebežne.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Pepa
Poberateľka vdovského dôchodku má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane /samozrejme ak poberá len tento druh dôchodku/.
Presne na takúto možnosť som sa chcela opýtať, jedna pracovníčka sa ma pýtala či si môže dodatočne uplatniť za manžela, poberá vdovský dôchodok. Ale v r.2005 mala u nas 2 mesiace dohodu a od septembra je u nas na TPP, môže si k príjmu za dohody a za TPP pripočítať ešte aj vdovský dôchodok?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

nikulik
Presne na takúto možnosť som sa chcela opýtať, jedna pracovníčka sa ma pýtala či si môže dodatočne uplatniť za manžela, poberá vdovský dôchodok. Ale v r.2005 mala u nas 2 mesiace dohodu a od septembra je u nas na TPP, môže si k príjmu za dohody a za TPP pripočítať ešte aj vdovský dôchodok?
Nerozumiem
Mne sa tvoja otázka "javila" ako zníženie základu dane o odpočítateľnú položku v prípade poberania vdovského dôchodku. Odpoveď je - poberateľka vdovského dôchodku si môže uplatniť odpočítateľnú položku v plnej výške.
Ostatné mi nie je jasné. Načo chceš prirátavať vdovský dôchodok?
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Myslela som to tak, či si môže znížiť základ dane v prípade poberania vdovského dôchodku aj keď v danom roku aj pracovala.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

nikulik
Myslela som to tak, či si môže znížiť základ dane v prípade poberania vdovského dôchodku aj keď v danom roku aj pracovala.
Môže si znížiť základ dane.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ďakujem, už mam v tom ročnom zúčtovaní taky mišunk...., že ma zaskočí aj úplne jednoduchá otázka.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Nie si sama
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

nikulik
Presne na takúto možnosť som sa chcela opýtať, jedna pracovníčka sa ma pýtala či si môže dodatočne uplatniť za manžela, poberá vdovský dôchodok. Ale v r.2005 mala u nas 2 mesiace dohodu a od septembra je u nas na TPP, môže si k príjmu za dohody a za TPP pripočítať ešte aj vdovský dôchodok?
V súvislosti s touto otázkou ma napadla možnosť, ak napr. manžel zomrel v 6/2005 a zarobil napr. 40000.- či si môže manželka uplatniť nezdaniteľnú časť na manžela a v akej výške, či sa to nepočíta tak ako napr. pri uzavretí manželstva počas roka.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

abel
V súvislosti s touto otázkou ma napadla možnosť, ak napr. manžel zomrel v 6/2005 a zarobil napr. 40000.- či si môže manželka uplatniť nezdaniteľnú časť na manžela a v akej výške, či sa to nepočíta tak ako napr. pri uzavretí manželstva počas roka.
Podľa môjho názoru nárok nemá, pretože nie je splnená podmienka, že manžel žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti v priebehu celého zdaňovacieho obdobia.
Opravujem a dopĺňam:
Ak daňovník žije s manželkou len niekoľko kalendárnych mesiacov, môže si znížiť o sumu 1/12 nezdaniteľnej čiastky za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého bola splnená podmienka spoločnej domácnosti.

Čiže princíp je rovnaký ako pri uzatvorení manželstva počas roka.
Ospravedlňujem sa.
Naposledy upravil Denda : 15.02.06 at 17:13
0 0
mkatka mkatka

mkatka je offline (nepripojený) mkatka

Dobrý deň,
viete mi poradiť ako je to s nezdaniteľnou čiastkou?
Zamestnanec požiadal o RZD za rok 2005. V januári dostal rozhodnutie
o priznaní starobného dôchodku od 6.11.2004. V priebehu roka 2005
nemal dôchodok vyplatený.
Ďakujem za odpoveď
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať