Zavrieť

Porady

Otázka

Dobry den,

chcela by som sa opytat, ci sa daju zahrnut v JU do vydavkov 2005 veci, ktore boli kupene este v roku 2004 (nakup dr.majetku, vydavky na notara a pod.). Zivnost plati od 01.01.2005.

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Magda je offline (nepripojený) Magda

    Magda
    odpoveď je dva riadky nad Tebou.Daňovo uznateľne výdavky súvisiace so začatím podnikania sú jeden rok pred začiatkom podnikania, tzv. zriaďovacie výdavky ZDP.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    keri
    Dobry den,

    chcela by som sa opytat, ci sa daju zahrnut v JU do vydavkov 2005 veci, ktore boli kupene este v roku 2004 (nakup dr.majetku, vydavky na notara a pod.). Zivnost plati od 01.01.2005.

    Dakujem.
    Áno. Takéto výdavky nákladovou položkou roka 2005 do výšky 50 tis. Sk. Nad tento limit sa odpisujú. Viď §22 ods. 7 zákona o DP. Treba si však pozrieť čo sú to zriaďovacie výdavky. Ide o notárske poplatky, živnostenské ..., ekonomické a právne poradenstvo, pracovné cesty súvisiace so vznikom živnosti ... Nie výdavky na zakúpenie dlhodobého, krátkodobého majetku a zásob. Tieto môžeš zaúčtovať (+evidencia majetku) mimo "limit" 50tis. Sk.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nakoľko ide o daňovníka z príjmami podľa § 6 Zákona o dani z príjmov (FO), treba aplikovať § 4 ods.4 tohto zákona. Podľa tohto ustanovenia sa môžu zahrnúť do základu dane výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kal. roku, ktorý predchádza roku, v ktorom sa začala vykonávať činnosť podľa § 6. Tieto výdaky dáš do nákladov cez uzávierkové operácie.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Johanka
    Nakoľko ide o daňovníka z príjmami podľa § 6 Zákona o dani z príjmov (FO), treba aplikovať § 4 ods.4 tohto zákona. Podľa tohto ustanovenia sa môžu zahrnúť do základu dane výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kal. roku, ktorý predchádza roku, v ktorom sa začala vykonávať činnosť podľa § 6. Tieto výdaky dáš do nákladov cez uzávierkové operácie.
    Keď mne sa zdá správnym aj 3 aj 4 súčasne. Napríklad čo ak je to dlhodobý hm. majetok, ktorý je zakúpený v onom "roku pred"?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    STRELEC
    Keď mne sa zdá správnym aj 3 aj 4 súčasne. Napríklad čo ak je to dlhodobý hm. majetok, ktorý je zakúpený v onom "roku pred"?
    Podľa mojej mienky hmotný majetok zakúpený v onom "roku pred" nie je nevyhnutne vynaložený výdavok spojený so začatím činnosti. Tento by som zaradila do majetku a začala odpisovať v roku zahájenia činosti, pre ktorú aj tento bude používaný.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Pri zaradení hm.majetku obstaraného pred začiatkom živnosti treba dať pozor na správne stanovenie vstupnej ceny pre účely odpisovania. Ak bolo niečo obstarané v roku 2004 a živnosť začala v roku 2005, je potrebné vypočítať rovnomerný odpis za rok 2004 a zostatková cena je vstupnou cenou pri zaradení do firemného majetku ( § 25 ods.1 písm. d ). Pri majetku nie je časové obmedzenie , môže byť akokoľvek "starý".

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    evina
    Podľa mojej mienky hmotný majetok zakúpený v onom "roku pred" nie je nevyhnutne vynaložený výdavok spojený so začatím činnosti. Tento by som zaradila do majetku a začala odpisovať v roku zahájenia činosti, pre ktorú aj tento bude používaný.
    Áno, takéto možnosti som chcel pripomenúť, navodiť, autorovi príspevku. Tieto témy ako sólo sú už podrobne rozobraté inde na porade.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.