Zavrieť

Porady

Usporiadat
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Z uvedeného vyplýva, že pri osobnom aute na leasing sa účtuje DPH priamo do nákladov už za rok 2004. Uvažujem správne?
0 0
ORLEN ORLEN

ORLEN je offline (nepripojený) ORLEN

Keďže pri osobných motorových vozidlách nemá nárok na odpočet DPH, aj túto daň v súlade s účtovníctvom premieta priamo do daňových výdavkov, nie prostredníctvom odpisov.
Tak to chápem aj ja este si to overím na Danovom úrade a dám vedieť.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Z textácie v príspevku to takto vyznieva, že o DPH bude treba ponížiť vstupnú cenu hmotného majetku pri zaradení a odpisovať iba z ceny obstarania bez DPH. Na konci účtovného roka je to opäť niečo, čím uľahčili prácu účtovníkom, ktorý účtujú mesačné odpisy. Na základe tohto je potrebné odpisy opäť prepočítať a účtovne opraviť. Výhodou je poníženie základu dane o čiastku DPH.
0 0
babetka babetka

babetka je offline (nepripojený) babetka

Ja som ten príspevok čítala a už dva dni rozmýšľam, kde by som zaúčtovala tú DPH. Nemám síce žiadny automobil zakúpený v tomto roku, ale aj tak by ma to zaujímalo. Vie, prosím, niekto poradiť?
0 0
esprit esprit

esprit je offline (nepripojený) esprit

Avšak podľa môjho názoru nemôže ísť celá DPH naraz do nákladov, ale postupne počas trvania leasingu.
K tejto problematike sa však okamžite nevadela vyjadriť ani prednášajúca (riaditeľka DÚ) na školení, prisľúbila ale, že do ďalšieho školenia (začiatkom decembra) presný postup zistí. Potom dám vedieť. :-)
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Ja by som DPH účtovala na 548
0 0
esprit esprit

esprit je offline (nepripojený) esprit

Ja si tiež myslím, že na 548 :-)
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Súhlasím, dávam tam aj neuplatnenú DPH z dôvodu koeficientu.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Ale zase pri odpisovanom majetku ide celá DPH hneď do DPH a nie postupne a majetok sa odpisuje postupne. Logicky by teda mala ísť celá DPH do nákladov hneď.
0 0
esprit esprit

esprit je offline (nepripojený) esprit

:-) majú zákon o DzP a metodické pokyny vždy logiku?
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

No to je fakt, že častejšie nie ako áno, ale dúfam, že v tomto prípade to bude tak, že ak si pri odpisovanom majetku, pri ktorom si môžem uplatniť DPH uplatňujem DPH celú hneď, aj tu si budem môcť DPH premietnuť do nákladov na 548 hneď.
0 0
esprit esprit

esprit je offline (nepripojený) esprit

Ja som toho názoru, že keď bola tá DPH súčasťou vstupnej ceny, tak sa premietala do nákladov postupne počas odpisovania, takže aj usmernenie na nový postup bude asi v tomto duchu.
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

esprit
Ja som toho názoru, že keď bola tá DPH súčasťou vstupnej ceny, tak sa premietala do nákladov postupne počas odpisovania, takže aj usmernenie na nový postup bude asi v tomto duchu.
To je pravda, ale novela zákona o DPH špeciálne upravila, že pri finančnom prenájme nie je DPH, ktorú si nemôžem odpočítať, súčasťou obstarávacej ceny (nový ods. 6 v § 25).

Z novely naozaj vyplýva, že DPH, ktorú si nemôžem odpočítať, sa bude účtovať priamo do nákladov (pravdepodobne na účet 548). V zaúčtovanej výške sa uzná ako daňový výdavok (zmenené znenie § 19 ods. 3 písm. o).

Je to pre daňovníka výhodnešie. Z akontácie vo výške 80% zahrniem DPH do nákladov už v prvom roku.
Myslím si, že je to aj jednoduchšie. Nemusím "nájomné" pri lízingu do základu dane zahrňovať rovnomerne počas trvania prenájmu. Do základu dane ho zahrniem podľa účtovných predpisov a nemusím sledovať rozdiel a upravovať základ dane.
0 0
Fajdy Fajdy

Fajdy je offline (nepripojený) Fajdy

Existuje už návrh usmernenia k účtovaniu finančného prenájmu, ale môže sa ešte meniť. Je to návrh. Problém je, či má byť spracovateľský poplatok zahrnutý do OC, alebo nie. Sú názory aby bol. V návrhu nie je.
Chcem upozorniť, že účtovné prípady u nájommcu uvedené v príklade pod por. č. 14,15.16.17 budú platiť len v prípade platenia pozadu. Lenže u 99 % zmluv sa platí nájomné dopredu. Máme splátku zaplatenú 5. 12. tá bude za používanie auta od 5. 12. 04 do 5. 1. 05
Čiže finančný náklad k 31. 12. bude ten, ktorý pripadá na decembrové dni a to, čo pripadá na január zaúčtujeme MD 381/562. Pôvodne sme celú splátku zaúčtovali na 562/474.
Naposledy upravil Fajdy : 24.11.04 at 20:03
0 0
Lenočka Lenočka

Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

Podľa toho návrhu by sa tá DPH rozpúšťala do nákladov postupne po mesiacoch okrem tej prvej zvýšenej splátky. Takže mi z toho vychádza, že mesačný odpis budem mať taký istý len tú DPH nenaúčtujem na 551, ale na 548.
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

to Fajdy
podla bodu 8 to vyzera tak, ze DPH sa bude uctovat na dva ucty z isiny na 548 a z financneho nákladu (uroku) na 568 ?
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Z akej obstarávacej ceny stanovíte výšku účtovných odpisov, keď v § 26 odst.8 ZDP je uvedene,"nájomca odpíše počas doby trvania prenájmu (napr. 36 mesiacov+ t.j. 3 roky) do výšky 100% OC zistenej u prenajimateľa". Predsa ja viem iba OC uvedenú v leasingovej zmluve, t.j. istina. A z toho mi vyplýva, že by som mala požadovať od leasing.spoločnosti ich OC auta? V novele sa o tomto nehovori!!! Mate v tomto všetcia jasno??
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Susan
Z akej obstarávacej ceny stanovíte výšku účtovných odpisov, keď v § 26 odst.8 ZDP je uvedene,"nájomca odpíše počas doby trvania prenájmu (napr. 36 mesiacov+ t.j. 3 roky) do výšky 100% OC zistenej u prenajimateľa". Predsa ja viem iba OC uvedenú v leasingovej zmluve, t.j. istina. A z toho mi vyplýva, že by som mala požadovať od leasing.spoločnosti ich OC auta? V novele sa o tomto nehovori!!! Mate v tomto všetcia jasno??
myslím že tu je to jasne povedané: - príspevok čo som si stiahla zhora:

D) Účtovanie finančného prenájmu u nájomcu

a) všeobecne o postupe účtovania finančného prenájmu u nájomcu

1. V deň nadobudnutia predmetu finančného prenájmu sa účtuje záväzok vo výške istiny v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu so súvzťažným zápisom na ťarchu príslušného účtu majetku. Pod pojmom istina sa rozumie celková suma dohodnutých platieb podľa splátkového kalendára znížená o finančné náklady. Nadobudnutie predmetu finančného prenájmu nepodlieha dani z pridanej hodnoty, predmetom dane z pridanej hodnoty sú jednotlivo splátky nájomného.
2. O majetku sa účtuje vo výške istiny na príslušný účet účtovej skupiny 04 –Obstaranie dlhodobého majetku. Náklady súvisiace s obstaraním majetku, napríklad dopravné, poplatok za uzatvorenie zmluvy sa účtujú na ťarchu príslušného účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku. Zaradený majetok do používania sa odpisuje podľa vytvoreného odpisového plánu. - TO BY MALA BYŤ VSTUPNÁ CENA, NIE? - INAK MOC DÍK ZA PRíSPEVKY, AKURÁT TO POTREBUJEM
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Už neskoro som prišla na to, že som sa vlastne chcela spýtať na d a ň o v é odpisy a nie na účtovné odpisy!!:-)) a preto som aj uviedla: "nájomca odpíše počas doby trvania prenájmu (napr. 36 mesiacov+ t.j. 3 roky) do výšky 100% OC zistenej u prenajimateľa". Som z tohto leasingu zblbnuta!!
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Susan myslim si,ze nielen ty. Chcela by som vidiet toho, co to vymyslel ako to uctuje
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať