Zavrieť

Porady

zamestnávanie zahraničného občana

Prosím, kto mi poradí v nasledovnom.Naša spoločnosť doviezla z Talianska 2 výrobné linky. Na ich montáž, sprevádzkovanie a zaškolenie obsluhy sme prijali talianskeho technika-živnostníka, ktorému za jeho služby od mája 2006 mesačne preplácame vystavené faktúry na základe zmluvy, ktorej platnosť končí 30.októbra 2006. Mali by sme záujem o predĺženie tejto zmluvy do konca r.2007. Moja otázka znie:
1.Je možné zamestnávať zahraničného živnostníka na základe zmluvy a preplácať mu jeho faktúry?
2.Aký pracovno-právny vzťah je možné uzavrieť so zahraničným občanom?
3.Aké povolenia - doklady v týchto prípadoch vyžadujú naše úrady?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    harlem
    Prosím, kto mi poradí v nasledovnom.Naša spoločnosť doviezla z Talianska 2 výrobné linky. Na ich montáž, sprevádzkovanie a zaškolenie obsluhy sme prijali talianskeho technika-živnostníka, ktorému za jeho služby od mája 2006 mesačne preplácame vystavené faktúry na základe zmluvy, ktorej platnosť končí 30.októbra 2006. Mali by sme záujem o predĺženie tejto zmluvy do konca r.2007. Moja otázka znie:
    1.Je možné zamestnávať zahraničného živnostníka na základe zmluvy a preplácať mu jeho faktúry?
    2.Aký pracovno-právny vzťah je možné uzavrieť so zahraničným občanom?
    3.Aké povolenia - doklady v týchto prípadoch vyžadujú naše úrady?
    Odpoviem len k bodu 1:
    Ak ti zahraničný živnostík faktúruje za služby, nejde o zamestnávanie (nemá pracovnú zmluvu!) .

    harlem je offline (nepripojený) harlem

    harlem
    liba2
    Odpoviem len k bodu 1:
    Ak ti zahraničný živnostík faktúruje za služby, nejde o zamestnávanie (nemá pracovnú zmluvu!) .
    V tom mám jasno. Moja otázka je zameraná na to, či zahraničný živnostník môže pracovať v slovenskej firme a pravidelne jej vystavovať faktúry za svoje služby.
    Naposledy upravil harlem : 25.09.06 at 09:42

    elims je offline (nepripojený) elims

    elims
    harlem,

    chcete toho Taliana zamestnat na pracovnu zmluvu? ak ma zivnost, je to ok, nepotrebujete ziadne povolenia,

    ak mu chcete dat PZ, ako obcan EU potrebuje - zajst na cudzinecku policiu ohladne trvaleho pobytu a prihlasit sa na zdravotnu poistovnu.

    Potom mozete s nim uzavriet PZ, prihlasit ho na SP a ZP,... a na urade prace vyplnit informacnu kartu o zamestnavani cudzinca - oni si vramci EU sleduju pohyb cudzincov. Aspon ja som to tak robila pred uzavretim PZ s cudzincom

    harlem je offline (nepripojený) harlem

    harlem
    elims,
    ďakujem za radu, ale môj problém je v tom, že ten Talian uprednostňuje mesačné vystavovanie faktúr. Niekde som však počul, že po 6-tich mesiacoch sa musí zaregistrovať ako živnostník na Slovensku, alebo ho príjmeme do pracovného pomeru. Vieš mi k tomu niečo povedať .

    elims je offline (nepripojený) elims

    elims
    fiha, to teda fakt neviem. Ak to mas s doveryhodneho zdroja, moze to byt pravda, ale nikdy som sa s takou podmienkou nestretla, sorry. Skus sa opytat na Zivnostenskom urade.

    zamestnávanie zahraničného občana

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.