Zavrieť

Porady

Nezdanitelná čiastka na deti v ČR

Poprosila by som ľudkov znalých českých zákonov. Má Slovák zamestnaný v ČR nárok na nezdaniteľnú (alebo odpočitateľnú -neviem aký je presný termín) čiastku na dieťa u zamestnávateľa v ČR?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Dovolím si malé doplnenie.
    V českej legislatíve od roku 2005 daňový bonus a daňové zvýhodnenie nahradili pôvodnú nezdaniteľnú čiastku.
    V tomto bola slovenská legislatíva vzorom pre českú. Aby nedošlo k obvineniu z odpisovania, českí poslanci tému tvorivo rozvinuli.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Marína Pozri príspevok
    Pozri v Zákon o daních z příjmů.
    http://business.center.cz/business/p...rij/cast3.aspx
    Myslím, že je to §35 až §35d.
    Neviem, či správne chápem §2 daného zákona, ktorý poníma o poplatníkovi:

    §2 ods.4 Poplatníky obvykle se zdržujícími na území České republiky jsou ti, kteří zde pobývají alespoň 183 dnů v příslušném kalendářním roce, a to souvisle nebo v několika obdobích; do lhůty 183 dnů se započítává každý započatý den pobytu. Bydlištěm na území České republiky se pro účely tohoto zákona rozumí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.

    Zaskočilo ma slovo trvale - to znamená len s trvalým pobytom? Potom by mal nárok na nezdaniteľné časti a to i na deti len človek s trvalým pobytom v ČR?

    dúfam, že niekomu svojou otázkou nespôsobím žalúdočné problémy.

    jaanna je offline (nepripojený) jaanna

    jaanna
    Podľa mňa sa na slovenského občana pri uplatňovaní daňového bonusu vzťahuje par. 35c ods. 5 Dúfam, že mám pravdu. Ak sa mýlim opravte ma!

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    Trošku by som to chcela oprášiť. Stále mi robí problém, ako si môže slovák uplatniť daňový bonus na deti v ČR? Keď do našej legislatívy sa bonus na deti dostal akoby k prídavkom na deti a predsa na prídavky na deti slováci v ČR nárok nemajú.
    Kapečku som to študovala a chcela by som si u Vás odobriť svoje čerstvo nalapané vedomosti:
    Toď môj polopatistický názor :

    Občan SR, ktorý má trvalý pobyt v SR a v ČR má bydlisko (postačí prechodný pobyt), kde sa obvykle zdržiava (min. 183 dní ...) a má príjmy z ČR, ktoré sú aspoň vo výške 90% zo všetkých jeho príjmov má nárok na daňový bonus na deti v ČR.
    Je rozdiel oproti SR, tu by občan ČR dostal daňový bonus na deti len vtedy, pri splnení ostatných podmienok, ak by mal v SR aj trvalý pobyt.

    Dúfam, že som to konečne pochopila, lebo mne stále robil problém tým ľudkom pri vyplňovaní DP v ČR uplatniť daňový bonus. Ale urobila som tak vlani a urobím tak i tento rok. SÚHLAS?

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    No veľmi ma tento stav neteší, zas sa prebúdzajú pochybnosti.
    Tu nikto so mnou nesúhlasí ....?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    ZDENIELA Pozri príspevok
    ...........
    Je rozdiel oproti SR, tu by občan ČR dostal daňový bonus na deti len vtedy, pri splnení ostatných podmienok, ak by mal v SR aj trvalý pobyt.
    SÚHLAS?
    a súčasne je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou - ZoDP_§33_ods.10.
    Až teraz súhlasím.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    O.K. ďakujem, ale mne išlo hlavne o ten bonus slovákov v čechách. Ale nepresné informácie by sme uvádzať nemali

    Nezdanitelná čiastka na deti v ČR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.