Zavrieť

Porady

Zaradenie budovy do podnikania

Chcem sa spýtať ako sa má zaradiť budova do podnikania, ak je postavená súkromnou osobou svojpomocne a táto osoba si to po postavení chce dať postavenie budovy do nákladov a využívať na podnikanie.Namá však všetky bločky na materiál, pracovnú silu atď. a ako je to s DPH ak je platiteľ DPH?Ďakujem za skoré odpovede a za dobré rady k tomuto problému.
Usporiadat
Osimka Osimka

Osimka je offline (nepripojený) Osimka

Prečo mi nik neodpovie?
0 0
remenka remenka

remenka je offline (nepripojený) remenka

Zaradiť ju vieš iba skutočne preukázateľnými výdavkami. To znamená iba z bločkov, alebo z faktúr. Ja som to spravila tak, že som v priebehu roka učtovala všetky bočky s tým, že som si priebežne uplatňovala DPH z tých bločkov a základ dane som dávala do VNZP. Potom som spravila jeden interný doklad v ktorom boli všetky náklady narátané a zaradila som ho v tej sumárnej cene - samozrejme bez DPH!! Odporúčala by som zohnať bločky, ktoré sa tam dajú použiť, aby sčasti nahradili tú prácu ktorú ste robili sami a samozrejme také veci, ktoré sú tam použité. Aj moja budova má skutočne vyššiu cenu než akou je zaradená. Viem, že sa to dá aj tak, že sa ohodnotí znalcom - sú to samozrejme náklady navyše a potom neviem ako s DPH. Takže ja to mám takto.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

(1) Súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku:
a) prípravu a zabezpečenie výstavby dlhodobého hmotného majetku, napríklad odvody za dočasne odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, na poskytnutie záruky v súvislosti s obstaraním, a to do času uvedenia dlhodobého majetku do užívania,
b) prieskumné, geologické, geodetické a projektové práce, a to vrátane variantných riešení, umelecké diela tvoriace súčasť stavebných objektov, náhrady za odstránenie ekonomickej ujmy poľnohospodárskych organizácií, odvody za trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu pre zariadenie staveniska, otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technickú rekultiváciu, technické zhodnotenie9), dopravné, montážne práce a clo,
c) zabezpečovacie a konzervačné práce, alebo udržovacie práce a dekonzervačné práce, ak sa zastavia práce na obstarávaní dlhodobého hmotného majetku,
d) náhrady za nútené obmedzenie užívania nehnuteľností a náhrady majetkovej ujmy poskytnuté vlastníkovi nehnuteľností podľa osobitných predpisov ) a platby za ekologickú ujmu ) v súvislosti s výstavbou,
e) úhradu nákladov účelne vynaložených na pripojenie a zabezpečenie požadovaného príkonu alebo požadovanej dodávky plynu, tepla a vody ako i úhradu vlastníkovi rozvodného zariadenia za preložku rozvodného zariadenia ).

(2) Jednotlivé súčasti tvoriace obstarávaciu cenu dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú na základe účtovného dokladu do knihy dlhodobého majetku.

(3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä
a) penále, pokuty, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu zamestnancov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého hmotného majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa rozumie odstraňovanie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu; uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa rozumie spomaľovanie fyzického opotrebenia, predchádzanie jeho následkom a odstraňovanie drobnejších závad,
g) úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.

Výdavky na obstaranie M, účtujete ako VNZD - zachytávajú sa tu jednotlivé súčasti IM do momentu jeho dokončenia a zaradenia do používania. Zaradenie IM do používania sa zaúčtuje ako prevod naakumulovanej ceny IM.
Do OC by Vám išli aj výdavky súvisiace s búraním starej budovy, ak by tam bola.

Majetok môžete ob starať dodavateľsky, ale aj vlastnou činnosťou.
Cena vlastnej práce podnikateľa nevstupuje do OC budovy. Po zaradení budovy do 4.0S, si vyberiete sposob odpisovania. Nemôžete si dať všetky výdavky, kt vám vzniknú do nákladov. Do nákladov sa Vám postupne dostávaju cez odpisy po dobu 20 rokov, pokiaľ nedojde k TZ, čím sa Vám doba odpisovania predlži.
Z hľadiska DPH: nárok na odpočítanie máte z Vašich FA, pokiaľ budete budovu používať na podnikanie a budete ju mať zaradenú v OM firmy, a hlavne bude Vám slúžiť na činnosti, ktoré nie sú oslobodené od DPH. (v prípade, že ano, mate nárok na pomerné odp ..........) Nárok na odpočítavanie DPH Vám vzniká dňom dodania tovaru alebo služby, a po splnení podmienok podla par.49 ZDPH.
0 0
Osimka Osimka

Osimka je offline (nepripojený) Osimka

Ďakujem ste zlaté,že ste reagovali na moju otázku.Ak by som si dala celú budovu len ohodnotiť znalcom, tak odpisujem potom sumu z ohodnotenia? S tou DPH-čkou by to bolo ako?
0 0
Osimka Osimka

Osimka je offline (nepripojený) Osimka

Chcela by som poprosiť ak niekto vie odpoveď k mojej predchádzajúcej otázke. Budova ohodnotená znalcom, svojpomocne postavená a teraz sa má zaradiť do podnikania Odpisy? DPH?Prosím,prosím.
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Je súčasťou budovy aj - napríklad - namontovaná kuchynská linka? Alebo sa linka odpisuje samostatne?
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Súčasťou stavby mimo iného sú aj zabudované interiéry vrátane šatňových, špajzových,predsieňových skríň a kuchynských liniek
(zdroj FS 3/98, Pokyn MF SR k uplatňovaniu par. 26 ods.2 zákona o dani z príjmov)
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

... vraciam sa k tejto téme a zaujímajú ma Vaše názory, aké situácie by mohli nastať, aby mohli byť zaradené pod ods. 3) písm. e) - viď. nižšie
...
(3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä
a) penále, pokuty, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu zamestnancov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého hmotného majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do užívania, ...

... čo mám rozumieť pod nákladmi súvisiacimi s prípravou výstavby, ak už je obstaraný dlhodb. hmotný majetok uvedený do užívania ???
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Na účte O42, resp. do knihy dlhod. HM sa účtujú a za súčasť OC sa považujú náklady na prípravu a zabezpečenie výstavby ako sú: prieskumné geodetické, geolodické a projektové práce, dopravné, montážne práce, clo a pod.

tento prípad by sa nemal vyskytnúť pri nehnuteľnostiach napr.-projekt , pretože nehnuteľnosť sa obstaráva dlhšiu dobu a na účte 042 účtujem tiež dosť značnú dobu. Nemalo by sa stať, že zaradím nehnuteľnosť do používania a potom mi príde FA na projekt, (aj keď projekt mám, ale poslali mi FA až o rok, nezmysel...). Ak by sa to stalo, nemôžem daˇprojekt do nákladov, ale musí byť súčasťou ceny nehnuteľnosti. (ak je cena viac ako 30 tis. zvýši mi VC, nehnuteľnosti v danom roku.

Napr. Mám zaradenú nehnuteľnosť. Mám ju po kolaudácii. Príde mi FA za montáž strechy, toto malo byť súčasťou OC, alekeďže ju mám zaradenú, nemôžem si da´t tieto práce do nákladov, ale musím zvýšiť Vcenu zaradenej nehnuteľnosti o výšku týchto prác...
Naposledy upravil betka : 13.07.07 at 16:31
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

ďakujem za zrozumiteľné vysvetlenie, Betka, pretože keď som sa nad tým akosi "hlbšie" zamyslela, tak ma nevedelo nič napadnúť, čoho by sa tento bod mohol týkať.
... ale aj tak mám ešte otázku: je tam napísané, že:
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do užívania, ...
mám za to, že v PÚ (hovorí sa tam o nákladoch) predsa k takejto situácii nemôže prísť, pretože ten NÁKLAD predsa nevznikol po zaradení majetku do používania, ale pred zaradením, akurát že nebol vyfakturovaný, nie? ... alebo to už veľmi analyzujem ???
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
petovsan Pozri príspevok
ďakujem za zrozumiteľné vysvetlenie, Betka, pretože keď som sa nad tým akosi "hlbšie" zamyslela, tak ma nevedelo nič napadnúť, čoho by sa tento bod mohol týkať.
... ale aj tak mám ešte otázku: je tam napísané, že:
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do užívania, ...
mám za to, že v PÚ (hovorí sa tam o nákladoch) predsa k takejto situácii nemôže prísť, pretože ten NÁKLAD predsa nevznikol po zaradení majetku do používania, ale pred zaradením, akurát že nebol vyfakturovaný, nie? ... alebo to už veľmi analyzujem ???
Podľa môjho názoru to analyzuješ veľmi správne. To, že neprišla včas faktúra za práce v rámci realizácie stavby nie je prípad, ktorý si zadefinovala. Takéto práce nevznikli po zaradení, ale pred zaradením. Náklady, o ktorých tu bola diskusia, nie sú súčasťou OC, ak vznikli po jej uvedení do užívania, a teda ani nemôžu zvýšiť dodatočne OC stavby. Ale sa účtujú 518/321. Napr. uskutočnenie nejakej skúšky, ktorá mala byť realizovaná ešte pred zaradením.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

DAnilka, naša skúsená investičiarka , ak urobím skúšku, nejakú geologicku, a bude napr. za 80 tis. Sk, dám priamo do nákladov na 518, nezvýšim VC zarad. majetku (nie OC, ale VC)? už sa zamotávam..
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
betka Pozri príspevok
DAnilka, naša skúsená investičiarka , ak urobím skúšku, nejakú geologicku, a bude napr. za 80 tis. Sk, dám priamo do nákladov na 518, nezvýšim VC zarad. majetku (nie OC, ale VC)? už sa zamotávam..
Veruže nezvýšiš. Mala si skúšať počas realizácie stavby a zvyšovať OC do času zaradenia do užívania. Potom už je tak ako zákon káže. Jednorázový náklad.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Musím povedať, že je to v celku vo vačšine prípadov výhoda, vynaložím vysoké PP na investíciu, do daňových výdavkov sa mi dostane len cez odpisy, a to, že týmto spôsobom môžem zvýšiť priamo daňový výdavok aj v značne vysokých sumách, a nie ho rozložiť vo forme odpisov na 20 rokov.... Hmm, to sa mi páči (hurááá zase ste mi pomohli...)
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

betka Pozri príspevok
Musím povedať, že je to v celku vo vačšine prípadov výhoda, vynaložím vysoké PP na investíciu, do daňových výdavkov sa mi dostane len cez odpisy, a to, že týmto spôsobom môžem zvýšiť priamo daňový výdavok aj v značne vysokých sumách, a nie ho rozložiť vo forme odpisov na 20 rokov.... Hmm, to sa mi páči (hurááá zase ste mi pomohli...)
Aj ja Vám ďakujem za spoluprácu, dámy, tiež som vďaka Vám zasa o kus múdrejšia ...inak by som ešte stále špekulovala, "čo tým autor asi myslel ... " Porada sa už nadobro stala mojou drogou, ešteže je voľne dostupná, inak by ma tá moja závislosť vyšla pekne draho !!!
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Prosím Vás firma kúpila na dražbe nehnuteľnosť, kedy túto nehnuteľnosti zaradiť do majetku dňom príklepu?
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Sú súčasťou obstarávacej ceny nehn. aj domové čísla?
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

???
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Vlasta Č. Pozri príspevok
???
Z mnohých logických dôvodov nie.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Vlasta Č. Pozri príspevok
???
Vlasti....

Ak nemáš zaradenú nehnuteľnosť do používania, sú súčastou OC.

Páčila sa mi otázka . (ale tu by som , ...aká poctivosť pri práci, osobne by som urobila inakšie)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať