Zavrieť

Porady

nezisková organizácia

size size

size je offline (nepripojený) size

Chcela by som radu ohľadne účtovania neziskovej organizacie. Aky je rozdiel medzi účtovaním PO a neziskovou organizaciou? Este som neúčtovala takúto organizaciu a mam klienta, ktorý ma o to požiadal. Musim sa na to pripravit a zacat chcem tu na porade. Dakujem
Usporiadat
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Príspevková organizácia pri účtovaní postupuje podľa Opatrenia MF SR č. 24501/2003-92 z 11.12.2003 v znení opatrenia č. 10717/2004-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovnej osnove pre rozpočtové organizácie, štátne fondy, príspevkové organizácie, obce a vyššie územné celky.
Nezisková organizácia pri účtovaní postupuje podľa Opatrenia MF SR č. 22502/2002-92 z 10.12.2002 v znení opatrenia 20896/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania.
Účtovanie je podobné ako v PO, rozdiel je hlavne v používaní rámcovej účtovej osnove.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
schreiterka schreiterka

schreiterka je offline (nepripojený) schreiterka

ja tiez nieco take uctujem podla tejto uct osnovy, keby si potrebovala nieco poradit s konkretnou naplnou uctov, tak napis
Naposledy upravil schreiterka : 15.08.05 at 16:15
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
schreiterka, odporúčam ti zaslať e-mailovú adresu cez súkromné správy. Z odpovede ju radšej vymaž!
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ahojte,

a ako to je ked si chce neziskovka zalozit zivnost, co vsetko k tomu potrebuje a kam to treba nahlasit...Dakuuuuuuujemm
0 0
judy judy

judy je offline (nepripojený) judy

Ja by som postupovala tak, ako keby som zakladala zivnost. to znamena, poziadala o vydanie zivnostenskeho listu, oznamila v lehote zacatie zivnosti na danovom urade - ak nie si registrovany, pridelia ti DIC, ale hlavne mal by si mat v stanovach napisane, napr. ze okrem prijmu z clenskeho,...a ine mas aj prijem zo zivnosti. pozor pri danovom priznani na na prijmy /vynosy/ zahrnovane a nezahrnovane, alebo oslobodene a k tomu vydavky /naklady/ prepocet koeficientom
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Vlado záleži od toho akú živnosť alebo presnejšie neziskovku chceš urobiť. V niektorých prípadoch nepotrebuješ živnosť. Ak chceš robiť nejakú činnosť sociálneho charakteru, vieš že budeš mať príjmy napr. z VUC nejaké dotácie tak nepotrebuješ živnosť, ale stanovy nejakého združenia a tie dávaš zaregistrovať na príslušný krajský súd, nie do obchodného registra. Stačí mať súhlas VUC a ak pritom chceš prevádzkovať aj nejakú činnosť za účelom príjmov, tak si dodatočne vybaviš živnost. list a to budú opráve príjmy ktoré budú podliehať dani z príjmov.

Aby si lepšie rozumel tak Ti poviem príklad. Napr. chránená dielňa na ktorú budú prostriedky poskytované z VUC t.j. napr. 10 invalidov. Nebudú mať nijakú činnosť za účelom príjmov, ale ide o sociálno-zdravotnú, t.j. nejakú rehabilitačnú, terapeutickú činnosť.Čiže nezisková organizácia.
Po čase sa rozhodneš. že 5 invalidov bude mať nejakú čajovňu, kde bude obsluhovať a variť čajík. Vybaviš živnosť a podnikaš s nimi za účelom dosiahnutia ziskov.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no ved ide mi o to ze ideme robit festival a chceme tam bufet tak chceme zivnost na rychle obcerstvenie...tod vsio takze pojdem na zivnostensky urad a potom na danovy do 30 dni dostanem DIC to je vsetko alebo posielam zivnost niekde inde..., no a este upravim stanovy ak tam nie je zadefinovane podnikatelska cinnost...pochopil som to spravne?
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

Keď som začala čítať prvý príspevok, tak ma napadlo, či nie si moja spolužiačka. Prednedávnom sme mali skúšku z účtovníctva RO a PO a všetci sme mali v hlave podobné otázky, aký je medzi tým rozdiel. Prednášky stáli totož sa ....., prednášajúca to sama riadne nevedela.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Jarka, ak tomu dobre rozumiem, ak je neziskovka s ivalidmi a má príjem z VUC a 2% tak je bez daň.priznania. Účtuje v JU. Potom sa rozhodne, že ide na web stránke poskytovať reklamu-to by mal byť podľa mňa už zdaniť.príjem a výdaje s tým súvisiace daňové. Všetky iné príjmy sú nedaňové aj výdaje k nim prináležiace sú nedaňové. Na konci roku zdaňuje len príjem z reklamy . Tak ? Ale tam je ešte hranica 300tis. ak ju neprekročí, nemusí podať DP ?
0 0
schreiterka schreiterka

schreiterka je offline (nepripojený) schreiterka

Vladimír Ozimý
no ved ide mi o to ze ideme robit festival a chceme tam bufet tak chceme zivnost na rychle obcerstvenie...tod vsio takze pojdem na zivnostensky urad a potom na danovy do 30 dni dostanem DIC to je vsetko alebo posielam zivnost niekde inde..., no a este upravim stanovy ak tam nie je zadefinovane podnikatelska cinnost...pochopil som to spravne?
spravne, my sme to tiez tak robili
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

a kde si sa doteraz túlala s odpoveďou ?
pomôže aj mne niekto s odpoveďou na 10 prísp. ?
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

dnes mi toto došlo:
1. SNSC vydalo publikáciu pre účtovníkov neziskových organizácií pod názvom "Praktická príručka pre organizácie nezriadené za účelom podnikania účtujúce v podvojnom účtovníctve". Táto jedinečná publikácia bude pre Vás vynikajúcou pomôckou pri vedení účtovníctva Vašej organizácie.

Niekoľko základných údajov:
Obsah publikácie:
1. Zákon o účtovníctve pre rok 2005 s odborným komentárom
2. Postupy účtovania a účtovná osnova pre podvojné účtovníctvo s odborným komentárom
3. Súvzťažnosti v triedach 0,1,2,3,5,6,9
4. Komplexný príklad účtovania občianskeho združenia s účtovnou uzávierkou a závierkou
Autorky:
RNDr. Ing. Marcela Dobešová
Ing. Jana Vršková

Cena:
450,- Sk + poštovné

Publikáciu si môžete objednať písomne alebo telefonicky na adrese:
MVOServis, s.r.o. MVOServis, s.r.o.
Moyzesova 26 Tomášiková 32
010 01 Žilina 821 01 Bratislava
tel. č. 041/7001551,2 tel.č. 02/43424245
fax: 041/7001550 fax: 02/43410476
e-mail: madosoft@madosoft.sk e-mail: mvoservisba@mvoservis.sk
0 0
stanicapap stanicapap

stanicapap je offline (nepripojený) stanicapap

ahojte,som tu nova a mam niekolko otazok /totizto akosi prestavam vsetkemu rozumiet - nie som totiz ani uctovik ani mzdár, no napriek tomu, do predmetnej problematiky som bola zatiahnuta :-( takze tu je moja prva otazka:

moze riaditel nezisk.organizacie (združenie právnických osôb) na skrátený prac. úväzok poberať mzdu vo výške 20 000,- Brutto?
druhá otázočka: za rok 2003 som zistila chyby v mzdovom účtovníctve - zle spracované výkazy do poisťovní a pod. aký mám zvoliť postup na ich odstránenie?
prosím skúste poradiť, ak budete vedieť
ďakujem x-krát
S.P.
0 0
martin123 martin123

martin123 je offline (nepripojený) martin123

ahojte, som tu novy, takze neviem ci sa tu uz nieco take preberalo, ale potrebujem poradit s takouto vecou:

neziskova organizacia ziskala prispevok z VUC za podmienky podla §86 ods. 4 pism d) zakona 195/1998 z.z. v roku 2005. podlo uvedeneho ustanovenia zakona je povinna tvorit rezervny fond 5%z rozpoctu.
naplanovany rozpocet bol 14 mil. sk(z toho 7 mil na investicne vydavky z fondov EU), skutocnost bola cerpanie 7 mil.(fondy EU sme neziskali), v akej vyške sme mali tvorit RF a ako ho uctovat?
dakujem za rady
0 0
Adria.ma Adria.ma

Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

To, čo je predmetom dane v neziskovej organizácii je vymedzené v Zákone o dani z príjmov § 12, 13. Odporúčam vidieť aj VP smernice. Sama s týmto začínam. Pri vedení podvojného účtovníctva je oproti účtovnej osnove príspevkových, rozpočtových a hlavne podnikateľských subjektov rozdiel v číslach účtov. Je dosť podobná účtovnej osnove podnikateľskej, odlišuje sa tým, že tam nie sú štvorkové účty, sedmičkové sú nahradené deviatkovými...
Je to drobná rada, ale možno niekomu pomôže.
A ešte jedna rada na záver - rozdeľ si účty - ak máš dve - na dotačný a "podnikateľský", pričom y dotačného účtu budeš čerpať iba za účelom krytia dotácií!!!
Ak pomohlo, budem rada, ak som Ti ukázala kohútik s teplou vodou - čo už.
0 0
tori tori

tori je offline (nepripojený) tori

Ahojte, tiež som sa už párkrát pýtala na účtovanie NO, ale stále sa bavíte o podvojnom účtovníctve. Ale my účtujeme v jednoduchom a mám pocit, že pri našich aktivitách je to zložitejšie. Máme 2 chránené dielne, kvoli ktorým sme si museli zriadiť živnosť, okrem toho šéfka má kopec iných aktivít kurzov pre nezamestnaných,Agentúru podpor.zamestnávanie atď..Nikdy som niečo také neúčtovala..Chcela by som vedieť, čo je a čo nie je predmetom dane. Pre PU bola vydaná nejaká príručka, ale čo JU.
Vie mi niekto prosím poradiť?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
tori,chcem prejsť z PU na JU . Plávam v tých istých vodách ako Ty. Po 25.9. sa Ti ozvem ss a môžeme spolupracovať a odovzdávať si tu rady.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

eviketa
a kde si sa doteraz túlala s odpoveďou ?
pomôže aj mne niekto s odpoveďou na 10 prísp. ?
Prepáč, časovo nestiham stále byť na Porade. V 10 máš úplnu pravdu. Tak to je. Nemusíš podávať DP. Inak účtujem v PU. Niekedy je JU zložitejšie ako PU, takže to záleži od Vás čo Vám viac vyhovuje.
0 0
hetty hetty

hetty je offline (nepripojený) hetty

Môžem Ti napísať, čo nám ohľadne dane v neziskovkách povedal daňový poradca. Od dane je oslobodená činnosť neziskovej organizácie, ktorá je jej hlavnou činnosťou a je uvedená v stanovách. Táto činnosť nesmie zakladať konkurenciu. Ostatné činnosti, z ktorých má organizácia príjem sa nezdaňujú do výšky 300 tis. Sk. Členské na základe stanov je tiež oslobodené. Príklad na nezakladanie konkurencie: Združenie historického šermu ak robí nejaké ukážky svojho umenia - oslobodené / nezakladá konkurenciu/ Ak hrajú vo filme - zdaňuje sa /mohli by tam hrať iný herci/ Neviem či Vám to pomôže. Nikde však nenájdeš presný recept, lebo jednotlivé príjmy bude posudzovať daňový úrad individuálne.
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte,
chcem sa opýtať,ako to je keď sa neziskovkou stane škola?
Mate niekto skúsenosti s účtovaním?
Poraďte , prosím.Ďakujem
Pekný večer
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať