Zavrieť

Porady

Zdravotne poistenie u konatela sro

Ahojte,

problem: Osoba, ktora pracuje v zahranici (Nemecko), je tam normalny zamestnanec, plati v Nemecku zdravotne a ine odvody, si zalozi na SR firmu-sro. Stane sa jej konatelom, ktory nedostava ziadnu odmenu, prijem od novovzniknutej sro. Otazka znie: Je tento konatel povinny sa prihlasit do slovenskej zdravotnej poistovne?

1. Je zname (aky zakon o tom hovori, neviem, poradi niekto?), ze zamestnanec plati zdravotne len v state, v ktorom je cinny, a nemoze sucasne platit v dvoch statoch naraz. Je to pravda???

2. Konatel, ako statutar na SR (kedze je zamestnancom v Nemecku a plati tam zdravotne), je sice povinny prihlasit sa na SR do zdravotnej poistovne, ale s tym, ze preukaze platby zdravotneho v Nemecku a tu mu vymeraju 0 SK odovod. Je to pravda?

Moze niekto poradit a samozrejme pripojit nejake odvolanie sa na zakony a vzajomne dohody medzi statmi, EU.... ???

Socialne takisto????

Budem velmi vdacna.

Vdaka a pekkny den.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tukan je offline (nepripojený) tukan

    tukan
    cau ja mam podobny problem, ale vies co, myslim ze ked je niekto zamestnany aj tu aj v inom state, musi odvadzat do socialnej daco a so zdravotnou neviem ako to je..

    chuda06 je offline (nepripojený) chuda06

    chuda06
    Som vycitala na www.vszp.sk: V nariadení Rady (EHS) 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnancov, SZČO a ich rodinných príslušníkov pohybujúcich sa v rámci Spoločenstva, príloha VII, sa uvádza, že ak osoba je zamestnanec na území jedného členského štátu a v Slovenskej republike je SZČO, musí platiť poistenie zo SZČ aj v SR, to znamená, že konatelia musia platiť príspevky len na zdravotné poistenie. V takomto prípade nemajú oprávnenie žiadať o výnimku z ustanovení nariadenia podľa článku 17. Výnimky podľa článku 17 nariadenia v SR udeľuje MPSVaR SR, avšak v uvedených prípadoch nie je právny základ na ich udelenie.

    MOze niekto konkretne a prakticky sa k tomu vyjadrit?

    Ako konatel sro na SR, nema ziadny prijem a ani odmenu nedostava, ako si ma vypocitat vymeriavaci zaklad (nedosiahol ziadny prijem na SR za roky 2002,2003,2004. Iba v Nemecku.)

    Vdaka za pomoc.

    tukan je offline (nepripojený) tukan

    tukan
    myslim ze si povinna nahlasit sa do zdravotnej poistovne ale nebudes nic platit ked nemas ako konatel prijem..

    chuda06 je offline (nepripojený) chuda06

    chuda06
    pisala som do poistovne, odpisali, ze treba platit.... no ja si myslim, dalsie 2 uctovnicky tiez, ze sa treba nahlasit ale vymeriavaci zaklad bude 0sk. co teraz? potrebujem sa na nieco odvolat, ked opat s nimi budem komunikovat.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    OK.

    Je konateľ slovenskej s.r.o., preto je považovaný za SZČO a ako SZČO sa musí prihlásiť v zdravotnej poisťovni. Nie je podstatné, že je poistencom aj v Nemecku ako zamestnanec.

    Ako SZČO potom musí platiť preddavky. Keďže nie je súčasne zamestnancom podľa nášho zákona, teda zamestnancom na Slovensku, týka sa ho ustanovenie o minimálnej výške preddavku - platí teda preddavok 910 Sk mesačne.

    Nie je podstatné, aký má za funkciu konateľa príjem - ani terajší, ani minulý.

    jaja8008 je offline (nepripojený) jaja8008

    jaja8008
    Ahojte poradaci, reagujem sice na ovela skorsie debaty, ale tema k mojej otazke je taka ista, tak nexcem zbytocne otvarat novu temu.
    Chcem sa spytat, ci stale plati co napisal pan Mihal este v roku 2005. Ked mame konatela cudzinca a nie je zamestnancom, a jeho prijmy su fixne mesacne dohodnute "odmeny" podla valneho zhromazdenia spolocnosti, plati ZP podla ostanovenia o minimalnej vyske preddavku? alebo by mal platit podla prijmu?
    Dalej sa chcem spytat, moze si ZP zaplatit jednorazovo na cely rok? napriklad, vzdy na konci roku zaplati za cely rok.. - on mi totiz tvrdi ze pocul ze ano, a ze nemusi platit ZP kazdy mesiac, ale iba raz rocne vsetko spolu.
    vdaka.

    lenpol je offline (nepripojený) lenpol

    lenpol
    vie mi niekto poradit? je novo zalozena s.r.o. a su v nej dvaja konatelia ktori nepoberaju ziaden prijem ani odmeny. Jeden konatel je zaroven aj SZČO a ma zivnost a teda si plati socialne aj zdravotne poistenie. Druhy konatel je v inej firme normalne zamestnany kde sa tiez platia socialne aj zdravotne odvody. Moja otazka znie - treba konatelov prihlasit do socialky a zdravotky a platit za nich aj odvody a ak ano v akej vyske? Dakujem

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Nie je potrebné ich prihlasovať nikam, pokiaľ z s.r.o. nepoberajú žiadny príjem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jaja8008 Pozri príspevok
    Ahojte poradaci, reagujem sice na ovela skorsie debaty, ale tema k mojej otazke je taka ista, tak nexcem zbytocne otvarat novu temu.
    Chcem sa spytat, ci stale plati co napisal pan Mihal este v roku 2005. Ked mame konatela cudzinca a nie je zamestnancom, a jeho prijmy su fixne mesacne dohodnute "odmeny" podla valneho zhromazdenia spolocnosti, plati ZP podla ostanovenia o minimalnej vyske preddavku? alebo by mal platit podla prijmu?
    Dalej sa chcem spytat, moze si ZP zaplatit jednorazovo na cely rok? napriklad, vzdy na konci roku zaplati za cely rok.. - on mi totiz tvrdi ze pocul ze ano, a ze nemusi platit ZP kazdy mesiac, ale iba raz rocne vsetko spolu.
    vdaka.
    Keď má mesačnú odmenu za funkciu konateľa, tak z hľadiska zákona o ZP je považovaný za zamestnanca. Čo má za následok povinnosť mesačne zasielať výkaz do ZP a podľa toho platiť preddavky na poistenie. Je možné platiť aj jednorázovo, ale skôr by som odporúčal to platiť na začiatku roka dopredu. Totiž ak platíš dozadu, tak si v omeškaní, a ZP môže vyrúbiť úrok, resp. penále za meškanie.

    Doplnenie: A nie len z hľadiska zákona o ZP ale aj z hľadiska zákona o dani z príjmov.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 14.01.09 at 21:41

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.