Zavrieť

Porady

Stĺpovité ovocné stromy, jablone, egreše, slivky, čerešne atď.

Minulý rok som si v katalógu jednej zásielkovej firmy objednala stĺpovité egreše a jablone. Jablone mi dodali ale egreše sa mi neušli a tak rozmýšľam, či si ich mám objednávať opätovne, pretože som počula že nie vždy platí to, čo predávajúci napíše t.j. či sú tieto egreše naozaj stĺpovité. Máte prosím niekto nejaké skúsenosti , poznatky ak áno podeľte sa o ne. Vopred ďakujem.
Naposledy upravil Hrdzoska : 30.01.09 at 10:08
Usporiadat
ACCNT ACCNT

ACCNT je offline (nepripojený) ACCNT

neviem, ale ak to bolo od firmy sieberz, tak ta nema dobre meno na fore zahrada.cz
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Hrdzoska Hrdzoska

Hrdzoska je offline (nepripojený) Hrdzoska

Ano bolo to od firmy Sieberz, tie jablone zatiaľ vyzerajú celkom dobre ale uvidím či budú tento rok rodiť. Milulý rok som ich sadila a mala som 1 jablcko z 3 strom ,ale verím že sa to zlepší.
0 0
BmajkaB BmajkaB

BmajkaB je offline (nepripojený) BmajkaB

Som kto som ;-)
Zdravím
Ja som kúpila v BauMaxe a som spokojná... Bola to aj dobrá cena a aj som videla čo kupujem
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ak tu hovoríte o stĺpovitých jabloniach tak kľudne môžete nechať na každom strapci po jednom jablku a uvedomte si, že stĺpovité jablone sa nestrihajú ako "normálne" nestĺpovité jablone. To znamená že nezakladáte žiadnu korunu! V žiadnom prípade takéto jablone nesmiete vôbec strihať! V o tom to je, že sú stĺpovité, čiže bezúdržbové. Rastú stále len do hora prostredníctvom stredníka a obrast majú rovnomerný po obvode celého kmienka rastie iba niekoľko cm za sezónu. Teda opakujem žiadne kostrové konáre!
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Videl som takú stránku od spoločnosti Sieberz, kde ešte minulý rok predávali aj stĺpovité čerešne, slivky a hrušky. Momentálne tam je už len stĺpovitý egreš. Robia aj pekné reklamné letáky. To že sú obrázky dokreslené a retušované by som ešte zniesol, ale prečo vydávajú celkom obyčajné hoci dobré rezistentné odrody že sú stĺpovité tak to je už naozaj moc. Asi by mal na nich niekto poslať obchodnú inšpekciu za klamanie zákazníka. Veď tie odrody, ktoré tam uvádzajú ako stĺpovité, vôbec stĺpovité nie sú!
Ono je to asi takto. Nepoznám nikoho kto by videl iné stĺpovité stromy okrem jabloní! Iba jablone sú skutočne stĺpovité. Problém je v definícii čo je to stĺpovité! Táto vlastne neexistuje. Ktokoľvek môže kľudne predávať akékoľvek stromy s prívlastkom stĺpovité a pritom si nahodiť dvojnásobnú cenu. Zákazník si priplatí za stĺpovitosť, pričom sám možno ani netuší čo to v praxi znamená a tak sa ani nebude sťažovať, veď napokon sa jedná o dobrý stromček, akurát že nie je stĺpovitý!
Najlacnejšie egreše v ponuke majú za 3,7 eura. Odolné voči múčnatke stoja 6,8 eura a "stĺpovité" stoja 15,6 eura. Vzhľadom na to, že všetky tieto odrody zakúpili v poľsku po približne 1 euro, tak to fakt stojí za to! No nekúp to! Kôli údajnej stĺpovitosti vyhodíte približne 14,6 eura, teda približne 450 sk na každom takomto stromčeku. Naivný záhradkári to budú kupovať a tešiť sa aké to majú stĺpovité. Hovoril som na tú tému už s viacerími odborníkmi a nemožno to nazvať inak než zámerné zavádzanie čiže klamstvo. Odrody tam uvádzané sú úplne normálne odrody...
Ale jablone stĺpovité naozaj sú! Znamená to, že sú extrémne zakrslé a majú zbrzdený rast do strán. Tým že tak málo obrastajú do dreva spôsobuje, že namiesto vegetatývnych pukov sa im vytvárajú kvetné a tak rodia už ako malé stromky ale rastú hlavne do výšky a nerozkonárujú.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nie nezastavia. Ja som si spomenul na tú rozprávku o fazuli, ktorá rastie až do vesmíru. Naozaj neviem načo sa trápia s raketoplánmi, keď stačí posadiť stĺpovitú jabloň. Treba do podadiť chlápkom z NASA!
0 0
Hrdzoska Hrdzoska

Hrdzoska je offline (nepripojený) Hrdzoska

Ja som dnes obzerala tie moje stlpovité jablone, ale mne sa nezdá že tieto stromy su stlpovité pod týmto pojmom si predstavujem jeden stĺp a žiadne bočné konáriky , ale ja ich tam mám. Mám ich ostrihat alebo nechať tak? Pripájam fotky. Ďakujem za vaše reakcie.
jablone.jpg  
1.jpg  
2.jpg  
3.jpg  
1/1
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Stĺpovité stromky majú bočný obrast, ale mal by byť krátky. Tuším naše stĺpovité toto nerobili. Ja by som nachal jeden stredník a tie bočné by som zrezal na prvé vonkajšie očko.
Ale vysvetli tým stromkom, že ak budú ešte blbnúť, tak ich budeš reklamovať
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Podľa všetkého ako tak pozerám na tie fotky jabloní stĺpovitých, došlo k tomu, že si ich zrezala a preto sa ti rozkonárili!
Zapamätaj si! Už ich nikdy nerež a nestrihaj, iba ak budeš chcieť, aby ti vyššie už nerástli, ale a tu by som ich nestrihal, ale iba ohol.
Keďže si túto chybu už raz urobila. aspoň ju teda neopakuj.
Na tvojom mieste by som letorasty ohol do takých uhlov, ako si predstavuješ aby zostali a zmieril sa s tým, že úplne stĺpovité už nebudú. Každá bude mať jednoducho nie iba jeden stĺp, ale hneď niekoľko. Prečo nie! bude to aj tak zaujímavé!
Ak by si ich ale ďalej strihala, budú samozrejme ďalej rozkonárovať! A to predsa nechceš. Stĺpovité jsblone sú štepené na rýchlorastúce podnože, takže čím viac ich budete rezať, tým viac vám budú rozkonárovať!
Opakujem - Nestrihať!
Ak potrebujete na nich nejaký omylom vyrastený výhon predsa odstrániť, tak ho odrežte úplne celý! Nikdy ale nestrihajte vrcholový výhon!
0 0
Hrdzoska Hrdzoska

Hrdzoska je offline (nepripojený) Hrdzoska

Ale ja som ich ešte nestrihala-((((((((( kúpila som ich na jar a zasadila a viac som s nimi nič nerobila iba polievala.
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Veľmi škaredé stromky, niekto by sa mal hambiť. Napíš prosím, kde si ich kúpila, pre výstrahu ostatným.
Stále odporúčam spomínaný rez, nechať terminál a ostatné zrezať buď celkom - na konárový krúžok, alebo na prvé vonkajšie očko.
0 0
Hrdzoska Hrdzoska

Hrdzoska je offline (nepripojený) Hrdzoska

Kúpila som v zásielkovom obchode firmy Sieberz.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

A keď si ich kupovala mali zrezaný vrcholový púčik? Lebo inak by sa ti takto stĺpovité jablone určite nemali rozkonáriť. Jedine, keby mali vrcholový pôčik nejako inak poškodený. Viem si predstaviť, že nebolo napríklad dobre vyzreté drevo na ňom a jednoducho zamrzol...
Trvám na tom, že konáre ktoré nechceš mať, zrež úplne na konárový krúžok a žiaden púčik nenechávaj.
Tie ktoré chceš jednoducho nechaj a nerež!
Môžeš ponechať aj viac ako jeden, veď ich máš dostatočne ďaleko od seba.
0 0
Hrdzoska Hrdzoska

Hrdzoska je offline (nepripojený) Hrdzoska

Vôbec som si nevšimla vrcholový púčik, ale na čerešni mi ten vrchol po krátkom čase po zasadení uschol - to som si všimla, ale tiež som to nezostrihla nechala som to tak. Ja tie stromky nebudem strihať nechám to tak a uvidím ako sa bude vyvíjať. Ďakujem za odpovede.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Je to tak, radšej neostrihať vôbec, ako ostrihať zle!
Optimálnym riešením je ale "ostrihať dobre", ale ako je to "dobre", to už je horšie poradiť, napokon ani vlasy si všetci nestriháme rovnako!
0 0
gaspi gaspi

gaspi je offline (nepripojený) gaspi

Ozivujem tuto temu, nech nemusim zakladat zbytocne novu o tom istom.
Rad by som sa spytal odbornikov (ako wabi), ake odrody stpovitych jabloni mi odporucite? Hladam najma odolne (aby som pripadne pouzil chemiu len v tych najnutnejsich pripadoch).
Vopred dakujem.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Oživujem tému
tak ako siebrez zlepšili sa v kvalite? mám záujem o stĺpové čerešne , jablone a slivky. Alebo kde sa ešte dajú kúpiť???
Naposledy upravil pivko : 14.03.12 at 07:20
42587_1.jpg  
42306_1.jpg  
42641_1.jpg  
1/1
0 0
babicka1 babicka1

babicka1 je offline (nepripojený) babicka1

žena
Dajú sa tieto stromky pestovat aj na balkone v kohlíku? Teraz k nám majú príst predávat a chcea by som si kúpit prídu z firmy KOHAPLANT majú aj azijskú hrušku viete mi povedat čo to je?
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Daju sa pestovať na balkone/Starkl/,ale tam prakticky mali len maličké jablčka,ktoré som v podstate nejedla.Kúpila som to len tak prvý rok čo to bolo vôbec v ponuke a bola som unesená nádhernými kvetmi,tak som neriešila jablká.Zasadila som ich asi 5-6 ročné a len vtedy začali rodiť a sú nádherné,zelené jablká mi veľmi chutia.Dosadila som aj zo Sieberzu,ale len v r.2010,takže zatiaľ nerodili a aj tento rok nechám len na ochutnanie ak niečo bude.Nech sa nevysilia.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
babicka1 Pozri príspevok
Dajú sa tieto stromky pestovat aj na balkone v kohlíku? Teraz k nám majú príst predávat a chcea by som si kúpit prídu z firmy KOHAPLANT majú aj azijskú hrušku viete mi povedat čo to je?
Podľa toho čo píšu na stránke siebrez tak možu byť v kachlíku 5 rokov a tú hrušku bežne dostať v Kauflande , je taká okrúhlejśia svetlej skoro až bielej farby.
Ja už som naobjednával až až.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať