Zavrieť

Porady

Okamžité ukončenie prac.pomeru

Môžem okamžite ukončiť prac.pomer so zamestnancom keď má v práci 2,5 prom.alkoholu,nie je to už prvý krát,hoci som mu pokarhanie predtým nedala písomne.Vzťahuje sa takéto porušenie na par.68 ods.1 pis.b.Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Potvrdí mi to niekto,kto má s týmto skúsennosti že to okamžité skončenie môže byť a nemusí tam byť 2 mesač.výpovedná?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ilona Pozri príspevok
    Potvrdí mi to niekto,kto má s týmto skúsennosti že to okamžité skončenie môže byť a nemusí tam byť 2 mesač.výpovedná?
    Okamžité skončenie pracovného pomeru
    § 68

    1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

    a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
    b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

    (2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.

    (3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou.
    <DT>§ 69</DT><DT>(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

    </DT>

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    2 mesačnú výpoveď viem,ja som chcela vedieť či nie je nejaká výnimka,aby som ho mohla prepustiť hneď.Je to veľmi nebezpečné pri jeho povolaní s alkoholom robiť.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ilona Pozri príspevok
    2 mesačnú výpoveď viem,ja som chcela vedieť či nie je nejaká výnimka,aby som ho mohla prepustiť hneď.Je to veľmi nebezpečné pri jeho povolaní s alkoholom robiť.
    Ale v citácii zákona sa nehovoí o žiadnej dvojmesačnej výpovedi, ale o lehote na okamžité skončenie od porušenia PD.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Neviem,ale som sa asi zle vyjadrila s výpovednou lehotou,mala som na mysli lehotu od porušenie,sú to 2 mesiace?,alebo podľa Vás kedy ho vlastne môžem prepustiť?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ilona Pozri príspevok
    Neviem,ale som sa asi zle vyjadrila s výpovednou lehotou,mala som na mysli lehotu od porušenie,sú to 2 mesiace?,alebo podľa Vás kedy ho vlastne môžem prepustiť?
    V odst. 2 to máš uvedené, nečítaš pozorne. A to, v akej lehote si teraz od porušenia PD vieš len ty.

    dusan13 je offline (nepripojený) dusan13

    dusan13
    v lehote 1 mesiac odvtedy ako ste sa dozvedeli o porušení pracopvnej disciplíny- § 69 ods. 3

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dusan13 Pozri príspevok
    v lehote 1 mesiac odvtedy ako ste sa dozvedeli o porušení pracopvnej disciplíny- § 69 ods. 3
    Toto je v prípade okamžitého skončenia zo strany zamestnanca, to nie je spomínaný prípad.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Pracovnú disciplínu porušil 5.2.2009,je ten dátum ukončenia pracovného pomeru 5.4.2009?Ja som chcela či nie je nejaká výnimka o ktorej neviem aby im neznepríjemňoval prácu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ilona Pozri príspevok
    Pracovnú disciplínu porušil 5.2.2009,je ten dátum ukončenia pracovného pomeru 5.4.2009?Ja som chcela či nie je nejaká výnimka o ktorej neviem aby im neznepríjemňoval prácu.
    Ale nečítala si pozorne, tá uvedená lehota je hraničná, t.j. do kedy ešte môžeš okamžite skončiť so zamestnancom PP, neznamená teda, že nemôžeš skončiť skôr.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Napíšem to lopatisticky, okamžité ukončenie PP môžeš ukončiť hneď, ale najneskôr do dvoch mesiacov, ako si sa o dôvode dozvedela.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    ilona Pozri príspevok
    Ďakujem krásne,robím Vám nervy,ale čo už so mnou.Ešte raz ďakujem.
    v žiadnom prípade nám nerobíš nervy.

    radšej sa 1000x opýtať, ako raz urobiť chybu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.