Zavrieť

Porady

Neplatené volno

som aká som
Poradte mi niekto. Zamestnanec si v januári žiadal neplatené volno 13 dni a to isté teraz spravil aj vo februári. Ako je to s odvodmi do SP a ZP ? vypočítavajú sa aj za obdobie neplateného volna alebo len za odpracované dni?
Usporiadat
scorpions scorpions

scorpions je offline (nepripojený) scorpions

som aká som
nikto neporadí??????
0 0
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

SOCIÁLNA POISŤOVŇA:

Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p>Prerušenie poistenia<o:p></o:p>

Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti, ak osobitný predpis (§ 24 zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov) neustanovuje inak, v období, v ktorom <o:p></o:p>
&middot; čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy alebo čerpá služobné voľno bez nároku na plat alebo služobný príjem,

Oznamovacia povinnosť: na RLFO oddiel 10 - <o:p>prerušenie poistného - uvedieš dátum a číslo 1 - čerpanie pracovného voľna bez náhrady mzdy</o:p>
<o:p></o:p>
<o:p>A nezabudni ho potom prihlásiť späť, keď skončí neplatené voľno. </o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
</o:p>
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Zdravotné poistenie sa odvádza aj počas nepl. voľna.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Zamestnanec so zamestnávateľom sa dohodli na neplatenom voľne 8 dní. Skutočný dôvod je, že zamestnávateľ nemá prácu preňho a keďže je v skúšobnej dobe, mohol by ho vyhodiť, ale nechce. Tak sa dohodli takto.
Do SP spravím ako je uvedené hore. Do ZP to netreba ani nahlásiť? Zamestnanec nemá počas neplateného voľná odvody?
Treba spísať nejakú dohodu, že s tým súhlasia obe strany?
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

karcoolka1 Pozri príspevok
Zamestnanec so zamestnávateľom sa dohodli na neplatenom voľne 8 dní. Skutočný dôvod je, že zamestnávateľ nemá prácu preňho a keďže je v skúšobnej dobe, mohol by ho vyhodiť, ale nechce. Tak sa dohodli takto.
Do SP spravím ako je uvedené hore. Do ZP to netreba ani nahlásiť? Zamestnanec nemá počas neplateného voľná odvody?
Treba spísať nejakú dohodu, že s tým súhlasia obe strany?
zvláštna dohoda :-) ok SP - prerušenie - platí, čo je vyššie popísané, ZP - nenahlasuješ nič, riadne sa platia odvody, akokeby bol Zamestnanec v práci, najmenej z minimálnej mzdy.

Podľa § 13 zákona o zdravotnom poistení:
(15) Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu<sup>47)</sup> platná k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné. Minimálny základ zamestnanca podľa § 11 ods. 3 písm. d) až k) nie je určený.

(16) Minimálny základ podľa odseku 15 sa nekráti o časť zodpovedajúcu neospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca a poskytnutému pracovnému voľnu bez náhrady mzdy, ktoré zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na jeho žiadosť, okrem pracovného voľna bez náhrady mzdy, ktoré je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi podľa osobitného predpisu.<sup>4</sup>
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Takúto situáciu nemáme ani vo vnútrop.smernici. Mám spísať nejakú dohodu, resp. dať to ako na žiadosť zamestnanca?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

karcoolka1 Pozri príspevok
Takúto situáciu nemáme ani vo vnútrop.smernici. Mám spísať nejakú dohodu, resp. dať to ako na žiadosť zamestnanca?
Zamestnanec písomne požiada zamestnávateľa o neplatené voľno a zamestnávateľ mu písomne oznámi buď, že súhlasí, alebo nesúhlasí.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
mzdarka renca Pozri príspevok
Zamestnanec písomne požiada zamestnávateľa o neplatené voľno a zamestnávateľ mu písomne oznámi buď, že súhlasí, alebo nesúhlasí.
Veľmi pekne ďakujem!
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

môže zamestnávateľ prikázať neplatené voľno zamestnancovi z dovodu neschopnosti platenia mzdy
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

marcelaStanakova Pozri príspevok
môže zamestnávateľ prikázať neplatené voľno zamestnancovi z dovodu neschopnosti platenia mzdy
nie
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

ako to potom môže zamestnávateľ riesiť len po vzájomnej dohode na neplatenom voľne zo zamestnacom a aako dlho môže trvať NV
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

marcelaStanakova Pozri príspevok
ako to potom môže zamestnávateľ riesiť len po vzájomnej dohode na neplatenom voľne zo zamestnacom a aako dlho môže trvať NV
o neplatené voľno môže žiadať zamestnanec a zamestnávateľ s ním môže a nemusí súhlasiť. Dĺžka NV je neobmedzená. Ja mám napr. zamestnanca, ktorý je na NV už 2 roky.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Za akých okolností môže zamestnávateľ donútiť zamestnanca čerpať neplatené voľno?
Tu ide o opačný prípad kedy by to potreboval zamestnávateľ
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

marcelaStanakova Pozri príspevok
Za akých okolností môže zamestnávateľ donútiť zamestnanca čerpať neplatené voľno?
Tu ide o opačný prípad kedy by to potreboval zamestnávateľ
Možná je len dohoda, zamestnanca nemôže donútiť.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ďakujem nechceme prepusťať tak to sa to snažíme vyriešiť nejakým jemnejším spôsobom neexistuje nejaký vzor na dohodu o neplatenom volne musí tam byť presne stanovené koľko bude trvať NV??
0 0
katjab katjab

katjab je offline (nepripojený) katjab

Zamestnankyňa sa chystá na neplatené voľno, aké povinnosti mám ako mzdárka? Stačí RLFO do soc. poisťovne? Žiadna odhláška do ZP?, ale odvody riadne idú za tú dobu z minima?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

katjab Pozri príspevok
Zamestnankyňa sa chystá na neplatené voľno, aké povinnosti mám ako mzdárka? Stačí RLFO do soc. poisťovne? Žiadna odhláška do ZP?, ale odvody riadne idú za tú dobu z minima?
áno, odvody do ZP počítaš z min. mzdy a odvádzaš ich tiež ty.

ale po ukončení neplateného voľna požiadaj zamestnankiňu, aby sumu (preddavky zam-ľa+ zam-nca), ktorú zamestnávateľ odviedol na ZP, uhradil celú zamestnávateľovi buď na účet, alebo vložil ju do pokladne zamestnávateľa.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

mzdarka renca Pozri príspevok
áno, odvody do ZP počítaš z min. mzdy a odvádzaš ich tiež ty.

ale po ukončení neplateného voľna požiadaj zamestnankiňu, aby sumu (preddavky zam-ľa+ zam-nca), ktorú zamestnávateľ odviedol na ZP, uhradil celú zamestnávateľovi buď na účet, alebo vložil ju do pokladne zamestnávateľa.
Pri odsúhlasení neplateného voľna doporučujem dať do poznámky, že zamestnanec uhradí odvody ktoré za neho zamestnávateľ bol povinný odviesť.
0 0
vandat vandat

vandat je offline (nepripojený) vandat

pre nedostatok práce nám zamestnávateľ oznámil že budeme do konca mesiaca doma na 60%/išlo o 8 prac.dní/,aké bolo naše prekvapenie keď na výplatnej páske sme mali miesto 8 dní 60%mzdy zaplatené ,len 6 dní a 2 dni neplatené volno,zamestnávateľ nám nepodal žiadne vysvetlenie a čo máme robiť keď sa to zopakuje znova?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vandat Pozri príspevok
pre nedostatok práce nám zamestnávateľ oznámil že budeme do konca mesiaca doma na 60%/išlo o 8 prac.dní/,aké bolo naše prekvapenie keď na výplatnej páske sme mali miesto 8 dní 60%mzdy zaplatené ,len 6 dní a 2 dni neplatené volno,zamestnávateľ nám nepodal žiadne vysvetlenie a čo máme robiť keď sa to zopakuje znova?
Podať podnet na Inšpektorát práce.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať