Zavrieť

Porady

životné poistenie - zrušenie

Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Dobrý deň
rozhodla som sa po dlhej úvahe zrušiť životné poistenie..
prosím môžete mi niekto poradiť - kto ste to robil ako sa píše žiadosť o zrušenie poistky? mám ju 10 rokov a nechce sa mi tam už dávať peniaze i ked budem stratová - ale čo už...
dakujem
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

togon7 Pozri príspevok
Ahojte,
vstupim do debaty otazkou.
Ak platím poistenie mesačne, znamená to že môžem zrušiť kedykoľvek?
Mám investičné životné poistenie.
Ak platíš poistenie mesačne, máš teda mesačnú poistné obdobie. Ak dáš výpoveď napr. 10.3.2009 (doručené do poisťovne), tak VD ti začne plynúť 10.3.2009, 6 týždňov je 21.4.2009 a koniec tohto poistného obdobia je 30.4.2009. Preto poistka ti zanikne o 00:00 hod. 1.5.2009 (resp. 24:00 30.4.2009).

togon7 Pozri príspevok
Resp. ak nie, a prestanem platiť čo sa stane? Budú držať peniaze pol roka a sťahovať si z nich poňňmesačné poplatky?
Ak prestaneš platiť, tak ti pošlú výzvu, že si neuhradil poistné a upozornia ťa, že ti poistka môže zaniknúť z dôvodu neplatenia poistného. Potom môže poisťovňa mesiac po zaslaní výzvy zrušiť poistenie. Zároveň budeš musieť doplatiť dlžné poistné do konca poistenia.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Lianka Pozri príspevok
Ja mam este "staru" zmluvu na stavebnom sporeni, kde boli lepsie podmienky (garant. 3% p. a., premia pripisovana a urocena rocne) ako su momentalne v novych zmluvach (2% p. a., udajne premia pripisana az po 6 rokoch). Tak som momentalne vcelku spokojna a hoci povodny zamer bol po 6tich rokoch sporenie zrusit - nezrusim.
Akú prémiu máš na mysli? Štátnu prémiu na stav. sporenie? Alebo úrokový bonus?

Aj teraz existujú ponuky stav. sporiteľní, kde napr. v prvom roku úročia vklad uskutočnený v tom roku až 6% p.a. Ďalej už len 2%. A štátna prémia je vždy pripisovaná a úročená ročne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Monča Pozri príspevok
My máme tiež zajtra stretnutie s poradkyňou, chceme zrušiť ten "zázračný produkt" - investičné životné poistenie.
Máme ho od r. 2002 a teraz nám prišiel prvý výpis - na účtoch máme polovicu toho, čo sme vložili.
Tvoja reakcia je typická pre neskúseného investora - uzatvorenie investičného produktu bez zváženia rizík na začiatku, nepremyslená stratégia a v prípade prvej krízy zavrhnutie investičného produktu a jeho zrušenie s obrovskou stratou.

Ivnestovať treba s rozumom. Najprv si zvážiť, či vôbec pôjdem do rizikového investovania. Ak áno, tak odčleniť financie na bezpečné investovanie životnej rezervy (účty v banke, stavebné sporenie,...) a vyčleniť čiastku, ktorú som ochotný investovať s rizikom prípadnej straty.

Premyslieť stratégiu investovania - chcem vysokovýnosné, ale veľmi rizikové, alebo nejakú "strednú cestu"? Zvážiť, na ako dlhú dobu investujem. V prípade nepriaznivého vývoja nerušiť investovanie. Investícia sa vyberá vtedy, keď sú ceny podielových jednotiek najvyššie. Takže v prípade krízy ponechať investíciu, nech má možnosť niečo zarobiť späť.

Ale na Slovensku vzniklo v priebehu posledných pár rokov tisíce "investorov", ktorí nemajú vôbec poňatia, ako investovanie funguje. Len sa nechali prehovoriť poradcami v banke, bohužiaľ....

Monča Pozri príspevok
Ja som si odpočet zo základu dane neuplatňovala, ale manžel áno, je SZČO.
Znamená to, že ak teraz zruší poistku - uplynulo 7 rokov, do 3 rokov musí doplatiť rozdiel dane z príjmu FO. Ale to zaplatené poistné sa zohľadňovalo aj pri výpočte výšky odvodov do SP, takže za tie roky, keď si ho uplatnil, musí aj SP doplatiť poistné - dúfam, že všetko bez penále.
Odvody do poistného nemajú s platbami na poistku nič spoločného. Takéto platby poistného ovplyvňujú len zaplatenú daň, ak sa uplatnia v daň. priznaní. Odvody do SP a ZP netreba vôbec riešiť.

Monča Pozri príspevok
Ak by počkal ešte 3 roky - bude splnená podmienka 10 rokov, tak potom už nemusí doplácať? Rozumiem tomu dobre?
Musia byť splnené 2 podmienky - trvanie poistky 10 rokov a vek pri vyplatení min. 55 rokov. Ak jedna nie je splnená, treba doplatiť daň.
Naposledy upravil Chobot : 04.03.09 at 14:27
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Chobot Pozri príspevok
Tvoja reakcia je typická pre neskúseného investora - uzatvorenie investičného produktu bez zváženia rizík na začiatku, nepremyslená stratégia a v prípade prvej krízy zavrhnutie investičného produktu a jeho zrušenie s obrovskou stratou.



Odvody do poistného nemajú s platbami na poistku nič spoločného. Takéto platby poistného ovplyvňujú len zaplatenú daň, ak sa uplatnia v daň. priznaní. Odvody do SP a ZP netreba vôbec riešiť.



Musia byť splnené 2 podmienky - trvanie poistky 10 rokov a vek pri vyplatení min. 55 rokov. Ak jedna nie je splnená, treba doplatiť daň.
Presne tak, poistku netreba hneď rušiť, hrrrrrrrrrrrrrrr a poďme na to,hmhm- fondy( akcie) sa predávajú keď sú hore a nie teraz keď sú dole!!!!!!!!!!!!!!
Opakujem čo som písal pohárke- rušit v dnešnej dobe poistky je zlý krok...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Chobot Pozri príspevok
Tvoja reakcia je typická pre neskúseného investora - uzatvorenie investičného produktu bez zváženia rizík na začiatku, nepremyslená stratégia a v prípade prvej krízy zavrhnutie investičného produktu a jeho zrušenie s obrovskou stratou.
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Presne tak, poistku netreba hneď rušiť, hrrrrrrrrrrrrrrr a poďme na to,hmhm- fondy( akcie) sa predávajú keď sú hore a nie teraz keď sú dole!!!!!!!!!!!!!!
Opakujem čo som písal pohárke- rušit v dnešnej dobe poistky je zlý krok...
Toto hadam nemyslite vazne pani? Vy stale uvazujete v kategoriach - investoval som, budem mat:
1. viac
2. menej

Dnes je to ale uz malicko o inom. Je to o tom, ci budem mat vobec nieco, alebo ci mi ostane v ruke zdrap papiera. ako napr. certifikat z BMG. Dnes sa napr. este Amslico na Slovensku ohana super vysledkami za minuly rok, zatial co v USA silneju odborne hlasy, ze ani opakovane injekcie matersku centralu mozno nezachrania - dokonca hrozi, ze AIG stiahne do krachu cele USA.

Za takejto situacie radite niekomu zostat v tomto systeme? No a co ze niekto teraz dostane menej? Ved aj ceny nehutelnosti (napriklad) su dnes nizsie ako v case rozmachu a konjunktury. Teda su aj lepsie podmienky na priame investovanie a to aj v inych oblastiach. Niekedy je lepsie priznat stratu skor, ako si sediet na kabli a navravat si, ze mna sa to tykat nebude.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

misomiso Pozri príspevok
Toto hadam nemyslite vazne pani? Vy stale uvazujete v kategoriach - investoval som, budem mat:
1. viac
2. menej

Dnes je to ale uz malicko o inom. Je to o tom, ci budem mat vobec nieco, alebo ci mi ostane v ruke zdrap papiera. ako napr. certifikat z BMG. Dnes sa napr. este Amslico na Slovensku ohana super vysledkami za minuly rok, zatial co v USA silneju odborne hlasy, ze ani opakovane injekcie matersku centralu mozno nezachrania - dokonca hrozi, ze AIG stiahne do krachu cele USA.

Za takejto situacie radite niekomu zostat v tomto systeme? No a co ze niekto teraz dostane menej? Ved aj ceny nehutelnosti (napriklad) su dnes nizsie ako v case rozmachu a konjunktury. Teda su aj lepsie podmienky na priame investovanie a to aj v inych oblastiach. Niekedy je lepsie priznat stratu skor, ako si sediet na kabli a navravat si, ze mna sa to tykat nebude.
BMG a Horizont bolo o niečom inom, preto o tomto produkte nebudem hovoriť.

Ale keď niekto investuje do rizikovej investície, tak musí rátať aj s rizikom, že môže stratiť. Každý kto investuje, samozrejme očakáva návratnosť svojej investície, ale musí zohľadniť aj riziko straty. Preto nevložím všetky peniaze, čo mám do akcií, hoci vykazujú rast. Po skončení školy som sa mohol rozhodnúť, podieľať sa na založení jednej akciovky. Môj vklad bol 10.000, mohol som kúpiť aj akcie za celé úspory - vtedy to bolo 100.000, ale vedel som, že keby sa niečo stalo, tak tých 10.000 ma nezruinuje. Chcel som vyskúšať na vlastnej koži, ako funguje a.s. SAmozrejme po 6 rokoch tá spoločnosť skrachovala, ale neprišiel som o 100.000, ale len o 10.000.

V práci nám ponúkali zamestnanecké akcie materskej spoločnosti za výhodné ceny, so zľavou. Akcie v tom čase rástli, boli cez 45 €. Ja som tomu neveril, preto som tú "úžasnú" ponuku nevyužil. Vedel som, že je to vrtkavé a môžem nielen získať, ale aj stratiť. Teraz sa ceny akcií pohybujú medzi 12-20 €. Tí, čo teraz predajú tie akcie, si len spečatia svoju stratu. Ak si ich ponechajú, môžu sa tie akcie znovu vyšplhať hore.

V rovnakej situácii sú aj tí malí slovenskí investori. Zase sa musia rozhodnúť - či potvrdia svoju stratu (odpredajom podielov, zrušením poistky), alebo zase zariskujú, či sa cena nevráti naspäť. Tým riskom môžu zase stratiť ešte viac, ak vývoj pôjde opačným smerom. Je to len na ich rozhodnutí.
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Ja plne suhlasim s nazorom, že treba brať aspon niečo, lebo nebude nič. Je to sice povedane skutočne po lopate, ale uvedomte si , že mnohe zmluvy budu len neplatne papiere a nikde sa s nimi nebudete mocť obratiť.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Chobot Pozri príspevok
Akú prémiu máš na mysli? Štátnu prémiu na stav. sporenie? Alebo úrokový bonus?

Aj teraz existujú ponuky stav. sporiteľní, kde napr. v prvom roku úročia vklad uskutočnený v tom roku až 6% p.a. Ďalej už len 2%. A štátna prémia je vždy pripisovaná a úročená ročne.
Chobot, statnu premiu mam na mysli. Ked zacali tie "nove" zmluvy, tak som na etr.nde.sk citala porovnanie povodnych zmluv a tychto "novych", tak odtial som si zapamätala, ze znizili urocenie na 2 p. a. a kedze zistili, ze vacsina ludi berie stavebne sporenie najmä ako produkt na sporenie (nie možnost cerpania uveru), a po 6 rokoch nasporene peniaze vyberie, statu sa nepacilo, ze by im mal urocit aj tu nasporenu premiu. Tak sa rozhodli, ze ju pripisu az na konci sporenie, resp. po 6 rokoch.

Neviem, ake % urocenia tam spominali (viem si predstavit, ze lakali ludi vyssimi urokmi v prvych rokoch, ked tam zväcsa este vela nasporene nemaju), ale myslim, ze to ratali na rocny vklad v takej vyske, aby si mal narok na celu rocnu premiu. A vyslo to v konecnom dosledku (po 6 rokoch) v neprospech tychto "novych" zmluv.

Neviem, co je urokovy bonus. To s najvacsou pravdepodobnostou nemam. Zostatok vratane doteraz pripisanych rocnych premii + vklady sa mi urocia 3% p. a. Mne sa tie 3% p. a. zdaju dnes vcelku ok, ked to beriem ako sporenie, urcitu rezervu do buducna a spolu s premiou to robi viac.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Lianka Pozri príspevok
Chobot, statnu premiu mam na mysli. Ked zacali tie "nove" zmluvy, tak som na etr.nde.sk citala porovnanie povodnych zmluv a tychto "novych", tak odtial som si zapamätala, ze znizili urocenie na 2 p. a. a kedze zistili, ze vacsina ludi berie stavebne sporenie najmä ako produkt na sporenie (nie možnost cerpania uveru), a po 6 rokoch nasporene peniaze vyberie, statu sa nepacilo, ze by im mal urocit aj tu nasporenu premiu. Tak sa rozhodli, ze ju pripisu az na konci sporenie, resp. po 6 rokoch.

Neviem, ake % urocenia tam spominali (viem si predstavit, ze lakali ludi vyssimi urokmi v prvych rokoch, ked tam zväcsa este vela nasporene nemaju), ale myslim, ze to ratali na rocny vklad v takej vyske, aby si mal narok na celu rocnu premiu. A vyslo to v konecnom dosledku (po 6 rokoch) v neprospech tychto "novych" zmluv.

Neviem, co je urokovy bonus. To s najvacsou pravdepodobnostou nemam. Zostatok vratane doteraz pripisanych rocnych premii + vklady sa mi urocia 3% p. a. Mne sa tie 3% p. a. zdaju dnes vcelku ok, ked to beriem ako sporenie, urcitu rezervu do buducna a spolu s premiou to robi viac.
Štátna prémia sa stále pripisuje rovnako - raz ročne. Kedysi, na začiatku stav. sporenia, niekedy na zač. 90. rokov sa prémia pripisovala štvrťročne, ale to boli aj iné sumy (až 40% z vložených prostriedkov ).

Takže prémia sa stále pripisuje ročne, úročí sa ako vklad. Štandardne je úrok 2%, v prípade, že sporiteľ po 6 rokoch nebude čerpať úver, stav. sporiteľňa mu pripíše ešte úrokový bonus vo výške 50% z pripísaných úrokov, takže celkovo bude úročenie 3%.

Stav. sporenie je jeden z najkonzervatívnejších fin. produktov, v ňom nastalo minimum zmien (jedine výška št. prémie sa mení).
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Vdaka za aktualne info, Chobot.
0 0
togon7 togon7

togon7 je offline (nepripojený) togon7

[quote=Chobot;971903]Ak platíš poistenie mesačne, máš teda mesačnú poistné obdobie. Ak dáš výpoveď napr. 10.3.2009 (doručené do poisťovne), tak VD ti začne plynúť 10.3.2009, 6 týždňov je 21.4.2009 a koniec tohto poistného obdobia je 30.4.2009. Preto poistka ti zanikne o 00:00 hod. 1.5.2009 (resp. 24:00 30.4.2009).


Ak bola zmluva uzatvorená od 24.11. a skončí 23.11. tak sa za koniec poistného obdobia považuje vždy 23. v každom mesiaci,áno?
Uviedol si na príklade 30.4. - 1.5., tak len aby som bol naistom.

K tomu rušeniu - nerušeniu. Ruku na srdce, kto z vás zruší životnú poistku aj keď sa bude podielovým jednotkám dariť a budú vyššie ako vložené prostriedky? Toto nie je v prvom rade biznis produkt, ide o poistenie možných rizík (ak je dobre nastavená). Tak je nastavená dĺžka trvania poistiek i štátna podpora daňového zvýhodnenia.
0 0
franceska franceska

franceska je offline (nepripojený) franceska

Pokiaľ viem, výpočet výšky poistného do SP sa robí zo súčtu čiastkových základov dane, vypočítaných ako rozdiel medzi príjmami a výdavkami, teda ešte pred zohľadnením odpočítateľných položiek. Teda zrušenie životnej poistky súvisí len s daňou, nie s platbami do poisťovní
Naposledy upravil franceska : 04.03.09 at 17:30
0 0
Monča Monča

Monča je offline (nepripojený) Monča

Lenže ja som mala na mysli toto
...suma vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovej poistenej SZČO sa zníži o výšku príspevkov zaplatených SZČO na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu /najviac 12.000,-Sk za rok/. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisomv alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb do poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu...
Viď tlačivo "Výpis z daňového priznania..."

Je pravda, že
r. 02 - príjmy a výdavky zo živnosti
r. 10 je čiastkový základ
ale r. 12 je výška príspevkov zaplatených SZČO na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie....
Predsa potvrdenie z príslušnej poisťovne, koľko ste si zaplatili na životné poistenie, sa prikladá k výpisu, ktorý každá SZČO predkladá Sociálnej poisťovni.
Takže pri výpočte odvodov do sociálnej poisťovne sme si základ pre výpočet poistného ponížili o najviac 12.000, čiže o 1.000,-Sk mesačne.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
Monča Pozri príspevok
Predsa potvrdenie z príslušnej poisťovne, koľko ste si zaplatili na životné poistenie, sa prikladá k výpisu, ktorý každá SZČO predkladá Sociálnej poisťovni.
Takže pri výpočte odvodov do sociálnej poisťovne sme si základ pre výpočet poistného ponížili o najviac 12.000, čiže o 1.000,-Sk mesačne.
v tomto suhlasim s moncou. prave robim priznanie zamestnanca s tym, ze zivotne poistenie bolo zrusene. tiez si myslim, ze to je v zakonoch nedoriesene alebo nejasne, ale kedze sa to nepremieta do VZ zamestnanca pri zruseni (proste to len dodani, neodvadza z toho spatne prispevky do SP), tak je to aky-taky logicky precedens aj pre SZCO. neviem si predstavit, ze by mal prerabat vsetky vypisy a odvody pre SP (ale logicky si skutocne znizil VZ pre SP ak to zdokladoval!). osobne to beriem tak, ze dodanim a tym to hasne. ziadne spatne opravy odvodov.
0 0
michl michl

michl je offline (nepripojený) michl

Ponúkam Vám nasledovnú možnosť : odkúpim od Vás Vaše životné poistenie.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

michl Pozri príspevok
Ponúkam Vám nasledovnú možnosť : odkúpim od Vás Vaše životné poistenie.


A toto je čo za ponuka? Ako sa dá odkúpiť životné poistenie? Mohol by si to konkretizovať?
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

michl Pozri príspevok
Ponúkam Vám nasledovnú možnosť : odkúpim od Vás Vaše životné poistenie.
šefinko, životné poistenie sa nedá odkúpiť-nesedí vek, nesedí zamestnanie, nesedí zdravotný dotazník-nesedí nič...Nedá sa to...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Chobot Pozri príspevok


A toto je čo za ponuka? Ako sa dá odkúpiť životné poistenie? Mohol by si to konkretizovať?
tie tvoje sú na mieste-samozrejme že sa to nedá...
0 0
katuska2005 katuska2005

katuska2005 je offline (nepripojený) katuska2005

ahojte, náhodou sa mi dostala do pozornosti vaša diskusia o zruseni poistiek - áno nastal tu boom s nespokojnosťou so životkami - nie náhodou samotní finanční poradcovia že ŽP sú dobré ale nie pre klienta - k vasej reakcii tu na chate mozem iba dodat, ze od juna 2009 sa uz aj toto dá- teda predať, resp. odkúpiť - a dokonca veľmi výhodne, je totiž mozné predat, teda vlastne právne previest práva z poistky za účelom výpovede na spolocnost, ktorá ich skupuje za dvojnásobok akumulovanej odkupnej hodnoty - v roznych modeloch výplat. Spoločnosť s odkupnými hodnotami ďalej obchoduje, može si teda dovoliť vyplácať dvojnásobok - klient teda nemá žiadne straty spojené s výpoveďou - naopak získa oveľa viac - a nie ako výnos ale ako kúpnu cenu, resp. odplatu. Celý projekt nastaroval v júni 2009, samozrejme, rada poskytnem viac informácií aj na tel./mail.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

katuska2005 Pozri príspevok
ahojte, náhodou sa mi dostala do pozornosti vaša diskusia o zruseni poistiek - áno nastal tu boom s nespokojnosťou so životkami - nie náhodou samotní finanční poradcovia že ŽP sú dobré ale nie pre klienta - k vasej reakcii tu na chate mozem iba dodat, ze od juna 2009 sa uz aj toto dá- teda predať, resp. odkúpiť - a dokonca veľmi výhodne, je totiž mozné predat, teda vlastne právne previest práva z poistky za účelom výpovede na spolocnost, ktorá ich skupuje za dvojnásobok akumulovanej odkupnej hodnoty - v roznych modeloch výplat. Spoločnosť s odkupnými hodnotami ďalej obchoduje, može si teda dovoliť vyplácať dvojnásobok - klient teda nemá žiadne straty spojené s výpoveďou - naopak získa oveľa viac - a nie ako výnos ale ako kúpnu cenu, resp. odplatu. Celý projekt nastaroval v júni 2009, samozrejme, rada poskytnem viac informácií aj na tel./mail.
Prosím ťa, môžeš nám bližšie popísať model toho odkúpenia? Čo konkrétne sa udeje s poistkou, keď ju tá spoločnosť "odkúpi"?

Jediné, čo si viem predstaviť ako zmenu poistky, je zmena oprávnenej osoby. Aký osoh má z toho tá spoločnosť? A kto platí potom poistné? Ako môže vyplatiť poistenému dvojnásobok odkupnej hodnoty?

Ak je skutočné, bolo by to zaujímavé vedieť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať