Zavrieť

Porady

vyskočená platnička

Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Počula som, že je nová metóda liečby chrbtice pri vyskočenej platničke. Liečba ozónom. Malo by to nahrádzať operačnú liečbu, ale našla som len malý článoček na nete.
Neviete niekto o tejto liečbe niečo bližšie?
Prípadne, ako sa dá obísť operácia pri vyskočenej platničke v driekovej oblasti?
(tuším je to S5)
Manžel už vyskúšal všetky možné kombinácie liekov, čo mu predpísali, spolu s infúziami, obstrekmi, rehabilitáciou... už sa to ťahá pol roka a nechce sa platnička umúdriť...
Pod nôž by ešte ísť nechcel, ale neustále sa dopovať liekmi tiež nie je to pravé.
Ako si s tým poradiť?
Ďakujem.
Usporiadat
tim19 tim19

tim19 je offline (nepripojený) tim19

Ahojte,

Na internete som sa docitala o novej metode implantacie autolognych chondrocytov.
Mam 23 rokov a zhruba od 16stich rokov mam problemy s platnickami. Zo zaciatku sme nevedeli
co s tym je az kym som nebola na magnetickej rezonancii, kde mi zistili poskodenu jednu platnicku a druhu mierne vysunutu,
Tak dvakrat do roka ma zvykne seknut tak ze ostanem lezat a neviem sa ani pohnut az kym nepride pohotovost.
Aktívne sportujem od malicka, posledne roky ucim tanec co mi mnohi lekari zakazovali, no ak mam pohyb
Je mi jednoznacne lepsie, presla som rehabilitaciami, chrbat mam spevneny, posielali ma aj na elektroliecby, brala som aj vela druhou liekov no nic nepomohlo, a trva to uz sedem rokov.
Chcem sa spytat ci by sa na nahodou nemate niekto skusenosti s touto metodou, po pripade ci by pomohla aj ozonoterapia neviem si Predstavit ze by ma tieto bolesti mali sprevadzat cely zivot.

0 0
samo24 samo24

samo24 je offline (nepripojený) samo24

Ahojte, mam problem s platnickami, uz som bol aj na CT, vysledok: L5-S1 MEDIALNA az FORAMINALNA EXTRUZIA { mozny aj KAUDALNY SEKVESTER } s utlakom DURALNEHO VAKU a S1 miesneho korena vpravo. Minimalny posun L5 DORZALNE, { do 3 mm }
Neviete ci je to vyskocene alebo dokonca prasknute? A je lepsie pomaly cvicit pod dohladom nejakeho fizioterapeuta alebo to nehat v klude? No najviac ma znepokojuje to pukanie ktore mam v krizoch na pravej strane pri chodzi. Vpodstate kazdy krok pravou nohou znamena puknutie. Nevie tu niekto co by to mohlo byt?
0 0
samo24 samo24

samo24 je offline (nepripojený) samo24

Este by ma zaujimalo, liecba ozonom "ucinkuje" tak ze znici ten zapal ktory vznikol po vyteceni tekutiny z prasknutej (cize aj vyskocenej, zasunutej) platnicky. Ale zapal sa sice znici, bolesti prestanu lenze platnicka ostane predsa stale zasunuta nie? Ako sa to da dat do povodneho stavu?
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
tim19 Pozri príspevok
Ahojte,

Na internete som sa docitala o novej metode implantacie autolognych chondrocytov.
Mam 23 rokov a zhruba od 16stich rokov mam problemy s platnickami. Zo zaciatku sme nevedeli
co s tym je az kym som nebola na magnetickej rezonancii, kde mi zistili poskodenu jednu platnicku a druhu mierne vysunutu,
Tak dvakrat do roka ma zvykne seknut tak ze ostanem lezat a neviem sa ani pohnut az kym nepride pohotovost.
Aktívne sportujem od malicka, posledne roky ucim tanec co mi mnohi lekari zakazovali, no ak mam pohyb
Je mi jednoznacne lepsie, presla som rehabilitaciami, chrbat mam spevneny, posielali ma aj na elektroliecby, brala som aj vela druhou liekov no nic nepomohlo, a trva to uz sedem rokov.
Chcem sa spytat ci by sa na nahodou nemate niekto skusenosti s touto metodou, po pripade ci by pomohla aj ozonoterapia neviem si Predstavit ze by ma tieto bolesti mali sprevadzat cely zivot.
Už sa aj bojím niečo prečítať o chorobách, pretože mám pocit akoby sa tie choroby na mňa lepili. Tvrdila som, že hoci tých diagnóz mám veľa, chrbticu mám v poriadku. Posledné 3 roky ma liečili na boreliózu a keď je to už v poriadku, začal sa neurológ viac zaujímať aj o moje bolesti nôh od členkov dole na chodidla. Už som takmer potrebovala barly. Je to veľmi vzácny lekár, ktorý pacienta nielen vypočuje, ale sa aj na všetko možné aj nemožné vypytuje. Po jednom takomto sedení ma poslal na CT vyšetrenie. Musím podotknúť, že som nemala obmedzený pohyb. Výsledok: vysunuté platničky medzi 3-4, 4-5 stavcom a poškodený nervový koreň na 5.stavci. Začala sa liečba: 10 inf. (bolesti nôh po 3. inf. prestali), 2 obstreky do krížov, 3 dávky včeličiek na celý chrbát. 3 týždne som bola úplne bez bolesti. Fantastický pocit. Potom sa to začalo znova ale inak. Pravá noha už ma nebolí, ľava v slabšej intenzite, ale bolí. Čo bolo horšie je to, že ma začali bolieť postihnuté miesta na chrbtici. Lekár mi navrhol ozonoterapiu a ja som súhlasila. Najprv som to skúšala bez PN, ale nevládala som a tak nasledovala 2 1/2 mesačná PN, trochu poľavilo, ale zabrala až 4. terapia. Momentálne som v stave, že ak sa to nezhorší, dokážem takto pracovať a žiť. Stretávam tam ľudí, ktorým terapia pomohla skôr, ale aj takých ktorým nepomohla. Je to individuálne.Lekári mi to vysvetlili , že potrebujú zafixovať platničky, aby sa už nevysúvali a ak sa to podarí, operácia nebude nutná. Je pravda, to čo som niekedy urobila za dve hodiny, dnes mi to trva 4-5 hodín. Ale to nie je také dôležité.
0 0
ShortyX ShortyX

ShortyX je offline (nepripojený) ShortyX

Hmm.. no to je nielen že už "prasknuté", ale tie sekvestre - teda čiastočky odtrhnuté od jadra disku tlačia na miechu a jej obaly. Ten pocit praskania pri výkroku pravou nohou je reálny a pravdepodobne dochádza k mechanickému preťaženiu segmentov. Problém, ako aj väčšina tu spomínaných vzniká na podklade dlhodobého opakovaného preťažovanie jednotlivých úsekov chrbtice. Cvičenie odporúčam izomertické, bez zvyšovania pohyblivosti, a keď tak cielene, určite nie cez bolesť, najlepšie s dohľadom fyzioterapeuta. Kým zvierače držia, teda nedochádza k úniku moču a stolice operačný zákrok sa odkladá. Odporúčam - naštudovať problematiku v knižke - Škola chrbta od doc.Gútha, veveve.rehabilitacia.sk/content/view/16/41/lang,sk/, tiež pozrieť veveve.smsystem.cz/index_soubory/Principy.htm ja pracujem so spiraldynamik konceptom, som fyzioterapeut.
0 0
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
Neviem ci sa jedna o platnicku alebo co, len viem, ze nieco nie je ok. Pri vesani pradla pred dvoma tyzdnami ked som sa natiahla pravou rukou hore, ma zabolelo v chrbte, v rovine dolnej casti lopatky, pravej. Bolest bola silan, musela som hladat polohy, pri ktorej to nebolelo. Den co den slabla, ca. o 5 dni som necitila uz nic. Dnes ako na potvoru som pravou rukou zas enieco potiahla a zase ta bolest. Citim to v pravej strane, v krizoch vobec a ked si najdem polohu, tak nic necitim, no ked s pohnem zase bolest, chvilami dost ostra, co ma samozrejme obmedzuje v aktivite.

Moze ist o platnicku alebo o co?
0 0
aiwa42 aiwa42

aiwa42 je offline (nepripojený) aiwa42

liecba ozonom nie je jednorazova.Ani pri lecbe ozonom by vas manzel nemal vynechat analgetika ak na lyrike ani tu nie.Treba sa poradit s neurologom a ten vas odporuci k odbornikovi.Liecba ozonom je spoplatnovana no je velka sanca vyhnut sa operacii.Drzim palce môj manzel teraz absolvoval prvu davku ozonu a zlepsenie ozaj nastalo uz môze spat co pred tym nebolo mozne z dôvodu bolesti.Vela zdravia
0 0
amoo amoo

amoo je offline (nepripojený) amoo

Ak vydrzi pacient bez analgetik teda liekov tlmiacich bolest je odporučane ich nebrat. Jednak zatažuju pečeň, žaludok... ale hlavne utlmia bolest co Vas uvedie do falosneho omylu ze sa stav zlepsil a dovolite si tym viac, cim si vlaste vyrazne poskodite. Bolest - prah bolesti bude potlaceny, ten a je zdravym symptom ktory Vas drzi na uzde stop! Ako som si precital prispevky kde sa pacient z roznymi problemamy chrbtice nemieni vzdat sucasnych aktivit povazujem to za nezodpovedne voci svojmu zdravotnemu stavu. Je nevyhnutne nutne zmenit zivotny styl a zacat sa vazne zaoberat svojou chorobou. Alebo ak niekto si nechava manipulaciou opakovane napravat chbticu je to na zamyslenie, pretoze sa vytvori medzi dvoma krajnymi polohami posunom platnicky miesto kde tato bude bez vacsich problemov migrovat. Kratke tricka nizke nohavice ta smiesna moda holeho chrbta privedie 30% mladej populacie za par rokov na operacny stol. Co sa tyka ozonoterapie vyuziva sa z velkym uspechom ale po nej sa totalne setrit pretoze ta rana ostane krehka. Cvicit spinalne cviky a bez prudkych a tazkych cvikov a max. po prah bolesti, tie Vas naucia rehabilitacny pracovnici ak nie ziadajte o to ved ide o Vas a kludne ich cvicit doma zacat 10min dene a skoncit pri 1 hodime, ved aj zdravy clovek preventivne tieto cviky nema zanedbavat. Pripadne si pozrite moj starsi prispevok, ak mate radi svoje zdravie lekarii nas daju do akej takej pohody ostatne ostava na nas, prajem vela trpezlivosti. Nedajte sa odradit, Zdravy choremu neveri... Ahoj
1 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Myslím, že problémy s platničkami je dobré posudzovať individuálne. Vždy zálezí od toho, aký je pôvod bolesti, ak sa jedná o zablokovanie akútne, je najúčinnejšie odblokovať platničku a ona sama príde na miesto. Je mylné, ak si niekto vysvetľuje, že sa manipuluje s platničkami!!!!! (som chiropraktik)
Chiropraktik uvoľňuje spazmus, ktorý spôsobil vysunutie platničky. Žiaľ, mám skúsenosti, že veľa krát stať´čí tento "zákrok", ale pacient je odoslaný na operačný zákrok.
Je logicky iné, ak príde k mechanickému poškodeniu platničky, vtedy je chirurgický zákrok jediným možným riešením.
Súhlasím, že v každom prípade, pri poškodzovaní platničiek je veľmi dôležitý cielený telocvik.
Lieky potláčajú bolesť, ale neriešia príčinu a dôsledok!
Rada používam vetu: ak je na podlahe natečená voda, nestačí ju zotrieť, je potrebné odstrániť príčinu, prečo natiekla.
1 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Som po 7. aplikácií ozonoterápie a je to len o málo lepšie ako to bolo na začiatku. Ak by som to nebola podstúpila, možno by som už nevládala ani chodiť. O 2 mesiace ešte by mi mali urobiť nejaký blok( vysvetlili mi, že je to procedúra pri ktorej musím byť hospitalizovaná a dostanem zopár infúzií, ale čo je podstatné aj nejakú injekciu, ktorú majú aplikovať cez kostrč), čo by malo v konečnom dôsledku zmierniť bolesti.Som ochotná podstúpiť akýkoľvek zákrok, ktorý aspoň oddiali operáciu.
Nie je pravda, že ozonoterápia je spoplatnená. Sú nemocnice, ktorým to prepláca poisťovňa. V mojom okolí takáto nie je a tak som to zaplatila z vlastného vrecka. Nie je to lacná záležitosť, ak si k tomu prirátam cestu tam a späť, nuž rastie to do veľmi slušnej ceny, ale to je už o niečom inom.
Čo sa týka liekov od bolesti, nuž bez nich to žiaľ nejde. Možno by sa to dalo, ale nemohla by som byť zamestnaná. U mňa to trochu skomplikovala aj borelioza, ktorá mi spôsobila aj zmeny v klboch.
2 0
Babika3 Babika3

Babika3 je offline (nepripojený) Babika3

Prosim vas dajte si do vyhladavaca Jaroslav Cepel a najdete jedno ucinne riesenie.Mne pomohlo.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Tak už som takmer 3 týždne po zákroku o ktorom som písala. Dávali mi nejaké infúzie na regeneraciu a obnovu nervov a urobili KTB(kaudálny blok). Zabral mi na celú jednu stranu a tak dnes som ako znovu zrodená, len s minimálnou bolesťou v jednom bedrovom klbe. Bolesti nôh, rúk, lámka...to všetko je preč. Neviem ako dlho mi to vydrží, ale už aj tých pár dni bez bolesti je krásnych. Jedno obmedzenie však je už trvalé - nemôžem nosiť ťažké veci t.z. aj bežný nákup si delím na 2X a aj ostatné práce, ktoré som niekedy považovala za samozrejme, dnes prehodnocujem nakoľko sú dôležité aby som ich robila alebo nie.
1 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Moj muz ma prasknutu platnicku v bedrovej casti. Lekar mu doporucil operaciu. Chcem sa spytat, ako dlho trva rekonvalescencia po operacii, bude most nastupit spat do svojej prace, ked je fyzicky namahava-praca s bremenami. Ked nie, dostane na to potvrdenie od lekara? Ako dlho moze vydrzat operovana platnicka, moze sa opakovat prasknutie? Dakujem za kazdu odpoved.
0 0
fraluk fraluk

fraluk je offline (nepripojený) fraluk

ahojte.
da sa povedat, ze som este dost cerstvy pacient po operacii medzistavcovej platnicky v bedrovej oblasti, konkretne L5/S1.
bol som operovany v nitre u naj neurochirurga dr. kolejaka.
takze, co sa deje po operacii:
po 24 hod po operacii ma postavili na nohy, chodza krehka, bolesti este utlmovane infuziami. 4 den po operacii normalne fungovanie bez akychkolvek liekov a infuzii. na 8 den prepusteny do domaceho liecenia. doma rehabilitacne cvicenia po dobu 2 tyzdnov. po 2 tyzdnoch rehabilitacie u rehabilitacnej lekarky.
upozornujem, ze po operacii medzistavcovej platnicky v bedrovej oblasti sa velky doraz kladie na uplny zakaz sedenia po dobu 4-6 tyzdnov. len lezat alebo byt na nohach.
po 6 tyzdnoch po operacii som opatovne nastupil do prace, hoci na zmenenu pracovnu poziciu. ludia po operacii hernii disku uz si musia davat velky pozor na dvihanie bremien a tak.
momentalne som zanedlho 3 mesiac po operacii. ziadne bolesti, trpnutie noh, bez nejakych obmedzeni. sem tam mozno tlak v chrbte po tazkom dni.
na rehabilitacie chodim nadalej, doma cvicim sm-system rehabilitacne cviky a velmi prevelmi odporucam nordic walking /severska chodza s palicami/, skvela vec na spevnenie oslabenych casti chrbtice.
0 0
naiki naiki

naiki je offline (nepripojený) naiki

Mám herniu disku L5/S1, lamela 10 mm. Bolesti mi začali od februára, najskôr mierne, postupne bolesť rástla, absolvovala som klasickú rehabilitáciu, elektroliečbu, lieky, masáže, nič nepomohlo. V júni som bola v takom stave, že som nemohla sedieť ani minútu, strašná bolesť (z 10 tak asi 8). Vtedy som sa až dostala na CT a dostala uvedenú diagnózu. Začala som užívať Diclobene, aby som aspoň ako tak mohla fungovať a sedieť.
Neurologička navrhovala operáciu alebo ozonoterapiu. Vybrala som si ozonoterapiu (vraj s mojou diagnózou a parametrami: vek 32, výška 180, váha 65 vysoká pravdepodobnosť úspechu), a musím povedať, že mi je super! Ozon 1. dávku mi aplikovali začiatkom júla (v Železničnej, BA), do 2 týždňov sa mi stav dosť zlepšil, potom zase mierne zhoršil, neskôr sa stabilizoval. V auguste som už nepotrebovala Diclobene, teraz v práci sedím 8 hodín (na stoličku som si v layle dokúpila okrúhly nafukovací vankúš, aby som sa trochu hýbala - sedenie na fitlopte ma bolelo) a pohoda. Bolesť je už len mierna (tak 2 až 3 z 10), tento týždeň idem ešte na 2. dávku ozonu a dúfam, že to bude ešte lepšie.
Ešte som zabudla spomenúť, že koncom júna som začala s individuálnou rehabilitáciou - Pilates medical (rehab. centrum moon BA) a hoci to stálo nemalé prachy, oproti klasickej rehabilitácii sa to nedá porovnať. Šetrný prístup k chrbtici, starostlivo strážené, či cvik nespôsobuje bolesť (keďže som začala na vrchole najväčších bolestí), dnes si dokonca myslím, že klasická rehabilitácia mi možno aj uškodila. Pilates cvičím dodnes a budem už navždy, aby sa mi tá hnusná bolesť nevrátila a odporúčam každému, komu klasické rehabilitačné strediská nesadli a cviky nezaberajú alebo stav ešte zhoršujú.
Keď je bolesť taká, že by dal človek všetko čo má, len aby sa jej zbavil, tak investícia do kvalitnej individuálnej rehabilitácie alebo ozonoterapie sú určite dobre vynaložené prostriedky.
Držím všetkým platničkárom palce, aby zase mohli žiť.
0 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Moj manžel sa s touto dyagnozou trápi už skoro 3 roky. Jednu platničku v krížovej oblasti má zlomenú a 3 prasknuté. PN bol 7 mesiacov. Aj ked' bol objednaný na operáciu, odmietol, lebo obvodná aj posudková lekárka mu povedali, že je ešte moc mladý,teraz mal 43, aby za pár rokov skončil na invalidnom dochodku, alebo invalidnom vozíku. Tak trpí, aj lieky od bolesti si dá až vtedy, ked' ledva spraví krok. Vel'mi mu pomohlo, ked' chodil na infúzie, ale treba ich vybrat' 15 bez prestávky, t.z. denne aj cez veekendy. A ked'že odmietol íst' na tie infúzky do nemocnice, tak si ich pekne zacvakal z vlastného vrecka. Jedna stála 400 Sk a postupne ich vybral 22.
Naposledy upravil evaj63 : 21.09.10 at 19:22
0 0
tomasjuve tomasjuve

tomasjuve je offline (nepripojený) tomasjuve

tak trocha oprasim tuto temu , v 24 rokoch mam herniu disku(od maja zacali symptomy) medzi stavcami L4-L5 a L5-S1, liecim to konzervativne urcity progres bol ale sucasnosti to stagnuje. som objednany k nejakej anesteziologicke, ktora by mohla nejakou "blokovou metodou" platnicku posunut naspat vie niekto nieco o tom? dalej pri surfovani som nasiel video o madarskom liecitelovi v crepinach plus video ma zaujjalo , mohla by to byt relevantna alternativa, problem je ze neovadam madarcinu, a tak ak mal niekto cas a chut pozriet aspon nejake referencie na madarskych forach ci je naozaj tak dobry, za pripadne rady podnety dakujem
0 0
tomasjuve tomasjuve

tomasjuve je offline (nepripojený) tomasjuve

tak nic skusim najprv pana čepela
0 0
video1983 video1983

video1983 je offline (nepripojený) video1983

muž
pocuj, mal som presne taky problem ako ty, vyskocena platnicka,
L4-L5 a L5-S1 presne tieto.
Najdi si nejakeho chiropraktika v tvojom okoli najlepsie ak ma aj referencie. Mozem zodpovedne napisat ze mi pomohol. Bol som u neho 3 krat , po prvom cviceni ma strasne bolel chrbat na co ma aj upozornil, kedze som bol viac menej dlhu dobu bez pohybu.
Po druhom cviceni, som sa citil ako vymeni, bolest kt. mi vystrelovala do nohy uplne zmizla, mohol som sa konecne zohnut bez bolesti, na tretom cviceni ma uz len viec menej masiroval, cvicil a "poopravoval" co sa dalo. Tak ti odporucam navstiv chiropraktika najprv.
0 0
tomasjuve tomasjuve

tomasjuve je offline (nepripojený) tomasjuve

video1983 Pozri príspevok
pocuj, mal som presne taky problem ako ty, vyskocena platnicka,
L4-L5 a L5-S1 presne tieto.
Najdi si nejakeho chiropraktika v tvojom okoli najlepsie ak ma aj referencie. Mozem zodpovedne napisat ze mi pomohol. Bol som u neho 3 krat , po prvom cviceni ma strasne bolel chrbat na co ma aj upozornil, kedze som bol viac menej dlhu dobu bez pohybu.
Po druhom cviceni, som sa citil ako vymeni, bolest kt. mi vystrelovala do nohy uplne zmizla, mohol som sa konecne zohnut bez bolesti, na tretom cviceni ma uz len viec menej masiroval, cvicil a "poopravoval" co sa dalo. Tak ti odporucam navstiv chiropraktika najprv.
no uz som objednany u pana cepela http://www.cepeljaroslav.wbl.sk/ on je teda nejaka kombinacia fyzioterapeuta, chirropraktika ako to osvetluje na svojej stranke tak skusim teraz toto aktualne, pripadne mi odporuc tvojho chiropraktika kedze ja sa pohybujem po vychodnom aj zapadnom slovensku
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať