Zavrieť

Porady

Vklad leasing. automobilu do podnikania

Mám problém:

FO si obstarala osobný automobil formou finančného prenájmu (leasing) pred začiatkom podnikania. Dňom začatia vykonávania podnikateľskej činnosti vložila tento automobil do obchodného majetku.

Čo tvorí obstarávaciu cenu takéhoto automobilu?

Istina - zaplatená pred začiatkom vykonávania podnikateľskej činnosti???
spracovateľský poplatok???

Alebo pri určení OC postupujem ako pri pokračovaní leasingu? T.j.napočítam zvyšné sumy splátok istiny ? (poplatok za spracovanie zmluvy o postúpení samozrejme nie je.)

Veľká vďaka za pomoc!
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Aký je za rok 2007 odpis na živnostníka?



.......... posúvam, lebo fakt neviem ako postupovať
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Monika Kováčová Pozri príspevok
Aký je za rok 2007 odpis na živnostníka?



.......... posúvam, lebo fakt neviem ako postupovať
Aj živnostník sa dá odpísať? Myslíš do starého železa? Zrejme Ti ide o odpis pri lízingu, nie? Ten odpíšeš rovnomerne podľa splátkového kalendára.
__________________
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Tweety Pozri príspevok
Aj živnostník sa dá odpísať? Myslíš do starého železa? To nemyslíš vážne! Zrejme Ti ide o odpis pri lízingu, nie? Ten odpíšeš rovnomerne podľa splátkového kalendára.
__________________
Majka, to bol zúfalý pokus o to, aby niekto na moju otázku reagoval, preto som položila "jednoduchú" otázku v druhom príspevku, nakoľko na prvú sa nik nechytal....

a Odpis na živnostníka ma napadol v súvislosti s tou témou: http://www.porada.sk/t41987-odpis-na-zivnostnika.html
nepamätáš???
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Tweety Pozri príspevok
Aj živnostník sa dá odpísať? Myslíš do starého železa? Zrejme Ti ide o odpis pri lízingu, nie? Ten odpíšeš rovnomerne podľa splátkového kalendára.
__________________
Ja viem odpisovať leasing, ale potrebujem vstupnú cenu obstarávaciu:

Rozmýšľam: skúste mi to odobriť alebo ma uveďte na pravú mieru, kolegovia:

Nejde o postúpenie leasingu, preto obstarávacia cena bude vyčíslená klasicky: istina 200 tis. +spracovateľský poplatok 2000 + kúpna cena 100 Sk bez DPH. DPH bude PR.

Vozidlo bolo obstarané na leasing v 1/08. Podnikateľ začal vykonávať svoju činnosť a vložil toto vozidlo do OM od 6/08.

Daňový odpis bude 7/36 za rok 2008 z obstarávacej ceny 202100 áno?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

.. alebo ma tu už nik neberie vážne?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

za prvých 6 mesiacov odpis zaeviduje, ale neovplyvni DZ.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Monika Kováčová Pozri príspevok
.. alebo ma tu už nik neberie vážne?
Zmiatol ma prísp. č. 2.
Inak s úplnou vážnosťou
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

JankaO Pozri príspevok
za prvých 6 mesiacov odpis zaeviduje, ale neovplyvni DZ.
A tá obstarávacia cena je poriadku, alebo ju bude tvoriť istina zo zostávajúcich splátok? A daňový odpis bude 7/31 alebo 7/36?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Monika Kováčová Pozri príspevok
Ja viem odpisovať leasing, ale potrebujem vstupnú cenu obstarávaciu:

Rozmýšľam: skúste mi to odobriť alebo ma uveďte na pravú mieru, kolegovia:

Nejde o postúpenie leasingu, preto obstarávacia cena bude vyčíslená klasicky: istina 200 tis. +spracovateľský poplatok 2000 + kúpna cena 100 Sk bez DPH. DPH bude PR.

Vozidlo bolo obstarané na leasing v 1/08. Podnikateľ začal vykonávať svoju činnosť a vložil toto vozidlo do OM od 6/08.

Daňový odpis bude 7/36 za rok 2008 z obstarávacej ceny 202100 áno?
Monika, ja by som postupovala odlišne. Vlastne akokeby išlo o postúpenie lizingu, t.j. prvých 5 splátok a spracovateľský poplatok ako aj alikvótnu časť zvýšenej splátky pripadajúcu na prvých 5 mesiacov by som do OC nezaradila. Dôvod? V tom čase nepoužívala dotyčná FO auto na dosahovanie svojich príjmov ....tudiž DÚ by asi mal problém s uznaním týchto výdavkov- môj názor.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Monika Kováčová Pozri príspevok
A tá obstarávacia cena je poriadku, alebo ju bude tvoriť istina zo zostávajúcich splátok? A daňový odpis bude 7/31 alebo 7/36?
Skôr sa mi vidí postup podľa prísp. 5, t. j. 36 mesiacov. A pomerne k splátkam, kedy bolo auto v OM úroky a DPH (réžia).
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

evina Pozri príspevok
Monika, ja by som postupovala odlišne. Vlastne akokeby išlo o postúpenie lizingu, t.j. prvých 5 splátok a spracovateľský poplatok ako aj alikvótnu časť zvýšenej splátky pripadajúcu na prvých 5 mesiacov by som do OC nezaradila. Dôvod? V tom čase nepoužívala dotyčná FO auto na dosahovanie svojich príjmov ....tudiž DÚ by asi mal problém s uznaním týchto výdavkov- môj názor.
no veď toť moja dilema, či ide o pokračovanie leasingu alebo nie...
Mätie ma, že Leasingová spoločnosť nevypracovala žiadnu Zmluvu o prevode na ďalšieho nájomcu... tento dokument mi chýba... ale nemala ho prečo vypracovať.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tak, chcela si aby sme odpovedali a fčul máš dva pohľady
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Monika Kováčová Pozri príspevok
no veď toť moja dilema, či ide o pokračovanie leasingu alebo nie...
Mätie ma, že Leasingová spoločnosť nevypracovala žiadnu Zmluvu o prevode na ďalšieho nájomcu... tento dokument mi chýba... ale nemala ho prečo vypracovať.
nemala ho prečo vypracovať, ale tá časť 5 mesiacov podľa mňa nemá vojsť do účtovníctva - a ani ich neplatil "z podnikateľskej" kasy. Polročný odpis je čo?....aj ke´d nie daňové ...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Monika Kováčová Pozri príspevok
no veď toť moja dilema, či ide o pokračovanie leasingu alebo nie...
Mätie ma, že Leasingová spoločnosť nevypracovala žiadnu Zmluvu o prevode na ďalšieho nájomcu... tento dokument mi chýba... ale nemala ho prečo vypracovať.

nemusíš to nazývať pokračovanie, ale vloženie do podnikania opotrebené už o tých 5 mesaicov
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

evina Pozri príspevok
Polročný odpis je čo?....aj ke´d nie daňové ...
nerozumiem...
a za ostatné čomu rozumiem dík...
Snáď sa ešte niekto k téme vyjadrí...
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Ak si z obstarávacej ceny za prvých 6 mesiacov daňovo neuplatníš odpis, úroky a PR (DPH), DZ si neznížiš neoprávnene. Skôr sa prikláňam k tomuto. Prečo? Nie je doklad o postúpení lízingu, čo sa ani právne neuskutočnilo, takže nie som si istá, či sa dá použiť metóda s postúpenia.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Monika Kováčová Pozri príspevok
nerozumiem...
a za ostatné čomu rozumiem dík...
Snáď sa ešte niekto k téme vyjadrí...
JankaO Pozri príspevok
za prvých 6 mesiacov odpis zaeviduje, ale neovplyvni DZ.
Dala si k tomu súhlas, toto som myslela, že uviesť odpis ale nad daňové náklady ???? Čo to je v JÚ a prečo, ak to ani neplatil ako podnikateľ. To by si musela účtovať vklad do pokladne ...
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

No ja súhlasím aj s evinou aj s Jankou....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Monika Kováčová Pozri príspevok
No ja súhlasím aj s evinou aj s Jankou....
Nuž zlatá moja, ale tej rozdvojenej osobnosti sa musíš zbaviť ...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evina Pozri príspevok
Nuž zlatá moja, ale tej rozdvojenej osobnosti sa musíš zbaviť ...
A ešte do podania DP. Ale prikláňam sa k riešeniu od Eviny.
0 0
Načítať ďalšie