Zavrieť

Porady

Rady do kuchyne a domácnosti

Anketa: Má sa táto téma uzavrieť?

Počet hlasujúcich
12. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • áno

    0 0%
  • nie

    12 100.00%
Každý sa potýka s drobnými opravami v domácnosti a rád uvíta radu ako si pomôcť, alebo vyriešiť daný problém. Pripájam prvé drobné rady. Verím, že mnohí z Vás majú v talóne rady aj od svojich babičiek a dedkov.
Pomôžme si drobnou radou.
Naposledy upravil Zitulda : 04.04.09 at 20:15
Usporiadat
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
ivuliatko Pozri príspevok
Toto mi prišlo:
Čistenie automatickej práčky
Mnohé z vás určite zacítili z práčky čudný, nepríjemný zápach. Calgon je "daň na bláznov", ale aj ten ste určite vyskúšali, aby ste predĺžili život svojej vernej pomocníčke – ako nás presviedčajú agresívne reklamy. Riešenie problému – žiadne! Kto hľadá, nájde! Tu je rada od opravára práčok "z prvej ruky".
Práčku je nutné 2x do roka generálne očistiť. Potrebujete na to
1 kg kryštálovej sódy (natrium carbonat –washing soda) a dostanete ju kúpiť v predajniach poľnohospodárskych a vinohradníckych potrieb a aj v drogériách, plus 1 liter 8% octu.
POSTUP:
Priamo do bubna práčky nalejeme 3-4 lvody, potom k tomu prilejeme pripravený roztok kryštálovej sódy (natrium carbonat) s vriacou vodou. Zatvoríme práčku. Nastavíme na max. teplotu 95 °C (program na biele). NIE na predpranie! Len na hlavný dlhý program. Znamená to, že perie prázdna práčka na 95° C! Čím časovo dlhší program, tým lepšie. Program odperie do konca so všetkými funkciami. V priebehu prania sa môže v bubne mierne peniť. To sóda rozpúšťa všetky staré nánosy a zvyšky pracích a avivážnych prostriedkov. Na konci práčku vypnúť a vyčistiť filter. POSTUP treba ZOPAKOVAŤ, ale teraz s naším 8% ZÁZRAKOM – octom. Práčku znovu nastavíme na max. teplotu 95 °C a na najdlhší program bez predprania. 1 liter octu nalejeme priamo do dózovacieho otvoru na prací prášok. Ocot zlikviduje všetky možné plesne nahromadené na nedostupných miestach práčky. Takúto generálnu očistu sa odporúča urobiť 2x ročne. Je to efektívnejšie ako používať drahý a nie celkom osvedčený Calgon. Skúste!
Predpokladané náklady: sóda cca 1 euro, ocot cca 0,40 eur + cena vody a elektrickej energie. Skúste porovnať s cenou Calgonu do každého prania!!!
Zatiaľ som nevyskúšala, ale chystám sa.
Konečne vyskúšané. V drogérii som kúpila toto (bolo v akcii za 1,09 €):
nasypala som to do hrnca (pre istotu trojlitrového, ale stačil by aj menší) a zaliala asi 7 dl vriacej vody. Všetko sa nerozpustilo, tak som hrniec dala na oheň, zohrievala a miešala, kým sa kryštály nerozpustili. Potom som roztok naliala cez nádržku na prášok do práčky a zapla pranie na 90 stupňov. Chodila som nakúkať a trochu som aj dostala strach, lebo to dosť penilo a pena dosahovala asi do 3/4 výšky dvierok, ale viac už nestúpala. Po skončení som vybrala filter, ale nebol nejako mimoriadne zasvinený. Potom som dala pranie s octom a znova som skontrolovala filter, tentoraz bol úplne čistý. Čakala som úlomky vodného kameňa - nič. Práčku mám 9 rokov a po celý čas používam tú magnetickú guľu - že by ozaj účinkovala? Alebo ocot všetko rozpustil tak dokonale, že do filtra sa nič nedostalo? Keďže práčka nemá plnenie zvrchu, neviem cez bubon nakuknúť na ohrievacie telesá, v akom sú stave. Ale myslím, že takéto prečistenie 2x ročne môže byť naozaj užitočné.
7 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

3 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Dievčatá, viete mi poradiť, čo by som mala urobiť, aby sa mi pri žehlení na niektoré veci "neodtláčala" časť mriežky zo žehliacej dosky? - Existuje nejaký špeciálny poťah na žehliacu dosku, alebo čo s tým, ale už ma to definitívne prestáva baviť...
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Zimama Pozri príspevok
Dievčatá, viete mi poradiť, čo by som mala urobiť, aby sa mi pri žehlení na niektoré veci "neodtláčala" časť mriežky zo žehliacej dosky? - Existuje nejaký špeciálny poťah na žehliacu dosku, alebo čo s tým, ale už ma to definitívne prestáva baviť...
neviem či by to pomohlo, ale ja všetko žehlím naopak ....
2 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Zimama
Existuje nejaký špeciálny poťah na žehliacu dosku, alebo čo s tým, ale už ma to definitívne prestáva baviť...
Skús teflonový, nemusíš toľko pritláčať, teplo sa od neho čiastočne odráža späť.
3 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Vďaka za odpovede

lujza.j Pozri príspevok
neviem či by to pomohlo, ale ja všetko žehlím naopak ....
Už som nad tým rozmýšľala, ale neviem, či by som si zvykla...

misoft Pozri príspevok
Skús teflonový, nemusíš toľko pritláčať, teplo sa od neho čiastočne odráža späť.
Teflónový mám, ale keď vidím tú Tvoju fotku (resp. fotku od Teba), zdá sa mi, že by som mala kúpiť nový, ten môj je už dosť "vydratý" a tenký (lebo žehlenie je moja mimoriadne obľúbená činnosť...). (Kolegyne sa mi čudujú, že niektoré veci vôbec žehlím - že aby som len zavesila na vešiak a nechala voľne vyschnúť, ale to by som nemohla ani žmýkať, lebo z pračky je to niekedy také dokrčené, že to treba prežehliť. No ale koniec koncov, keď som bola v USA, po vytiahnutí zo sušičky sme len pekne poskladali a vôbec nežehlili, a prežila som to, ale sušička to asi tak nedokrčí ako pračka...)
Aj rozmýšľam, že by som na to inkriminované miesto (na konci dosky) vložila pod poťah trebárs kúsok alobalu, ale to by potom asi stratilo svoju funkciu pri naparovacej žehličke.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Zimama Pozri príspevok
Vďaka za odpovede


Už som nad tým rozmýšľala, ale neviem, či by som si zvykla...


Teflónový mám, ale keď vidím tú Tvoju fotku (resp. fotku od Teba), zdá sa mi, že by som mala kúpiť nový, ten môj je už dosť "vydratý" a tenký (lebo žehlenie je moja mimoriadne obľúbená činnosť...). (Kolegyne sa mi čudujú, že niektoré veci vôbec žehlím - že aby som len zavesila na vešiak a nechala voľne vyschnúť, ale to by som nemohla ani žmýkať, lebo z pračky je to niekedy také dokrčené, že to treba prežehliť. No ale koniec koncov, keď som bola v USA, po vytiahnutí zo sušičky sme len pekne poskladali a vôbec nežehlili, a prežila som to, ale sušička to asi tak nedokrčí ako pračka...)
Aj rozmýšľam, že by som na to inkriminované miesto (na konci dosky) vložila pod poťah trebárs kúsok alobalu, ale to by potom asi stratilo svoju funkciu pri naparovacej žehličke.
Existujú samostatné teflonové podložky - ja na tom žehlím na stole. Je to podložené nejakou penou, ten môj má rozmer asi 1 x 0,9 metra. Skrátka na môj celý stôl. Rozprestriem a na tom žehlím.
4 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

wagner Pozri príspevok
Existujú samostatné teflonové podložky - ja na tom žehlím na stole. Je to podložené nejakou penou, ten môj má rozmer asi 1 x 0,9 metra. Skrátka na môj celý stôl. Rozprestriem a na tom žehlím.
totok...http://www.pjnovak.cz/teflonovy-navl...c668c79a4bbd73
2 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ja mám podložku obdlžnikovú - žehlím na stole, ale je to podľa obrázku ten istý materiál. Videla som to predávať neni dávno v kauflande.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Zimama Pozri príspevok
Dievčatá, viete mi poradiť, čo by som mala urobiť, aby sa mi pri žehlení na niektoré veci "neodtláčala" časť mriežky zo žehliacej dosky? - Existuje nejaký špeciálny poťah na žehliacu dosku, alebo čo s tým, ale už ma to definitívne prestáva baviť...
Kúp si ešte ďaľší poťah na žehliacu dosku, tiež mi to robilo. Kúpila som teflónový, dala ho na ten pôvodný a viac to nerobí.
6 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
wagner Pozri príspevok
Existujú samostatné teflonové podložky - ja na tom žehlím na stole. Je to podložené nejakou penou, ten môj má rozmer asi 1 x 0,9 metra. Skrátka na môj celý stôl. Rozprestriem a na tom žehlím.
...totok...http://www.fortel-katalog.sk/deka-na-zehlenie.htm
6 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Presne to mám Alenka
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j


Možno aj vy poznáte tie chvíle, keď sa snažíte otvoriť váš obľúbený lak na nechty, no celkom bez úspechu. Najmä, ak ho skladujete v chladničke, môže byť jeho povrch mierne šmykľavý a hrdo fľaštičky je od laku zalepené.Niektoré z tipov na kozmetiku sú občas až primitívne jednoduché a toto je jeden z nich: ak máte podobný problém, dajte na uzáver obyčajnú gumenú gumičku. Samy uvidíte ten rozdiel a otváranie bude zrazu jednoduché. Poznáte alebo používate tento trik?
5 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

terezamaria Pozri príspevok
Kúp si ešte ďaľší poťah na žehliacu dosku, tiež mi to robilo. Kúpila som teflónový, dala ho na ten pôvodný a viac to nerobí.
No, dievčatá, konečne som si kúpila ďalší poťah (teflónový), bola tam aj akási vložka, a keď som ho inštalovala, zistila som, že už doteraz som tam mala 2 poťahy , a včera som žehlila mužove košele a nič sa neodtláčalo!!!! - ešte uvidím, keď budem žehliť moje tričká...
Takže ešte raz vďaka za rady - zdá sa, že budú fungovať.
3 0
pitelr pitelr

pitelr je offline (nepripojený) pitelr

Chcel by som poprosiť o radu ako najučinnejšie vyčistiť upchaný kuchynský odtok, vyskúšal som už skoro všetko možne, aj nemožne, nič nevydržalo dlhšie ako 2-3 týždne.
Prípadne ak ma niekto skúsenosti s Bio Golem P, podelte sa, reklamam veľmi neverím.... ďakujem.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

pitelr Pozri príspevok
Chcel by som poprosiť o radu ako najučinnejšie vyčistiť upchaný kuchynský odtok, vyskúšal som už skoro všetko možne, aj nemožne, nič nevydržalo dlhšie ako 2-3 týždne.
Prípadne ak ma niekto skúsenosti s Bio Golem P, podelte sa, reklamam veľmi neverím.... ďakujem.
ked nefunguju bezne cistiace prostriedky, tak potom :
https://www.google.sk/search?sourcei...ovanie&qscrl=1
2 0
charonme charonme

charonme je offline (nepripojený) charonme

pitelr Pozri príspevok
nič nevydržalo dlhšie ako 2-3 týždne
cize sa to vycistilo a potom sa to znova upchalo? tak potom by problem nebol v samotnom cisteni

http://www.porada.sk/t122740-vyciste...-potrubia.html
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Ako vykostiť kurča

4 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Niektoré rady ešte neboli.....ale všetky sú fajn....
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať