Zavrieť

Porady

Zodpovedný zástupca

Chcem len upozorniť podnikateľov, ktorí majú v ŽL uvedeného zodpovedného zástupcu, že je to "funkcia" platená. Živnostenský úrad to kontroluje a vyžaduje od nich pracovno-právny vzťah.
Usporiadat
horstik horstik

horstik je offline (nepripojený) horstik

žena
Je to tak. Práve v piatok boli moji dvaja živnostníci na živn.úrade./mali sa dostaviť spolu s účtovnými dokladmi od začiatku podnikania/. Jeden z nich má zodpovedného zástupcu a nemal ho zamestnaného, lebo to nevedel, ale ani nevykonával tú činnosť. Musí ho však zamestnať, aspoň na dve hodiny týždenne a pozor, vraj to nesmie byť dohoda.
Dana
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Jedna moja klientka bola dnes a povedali jej, že to môže byť aj dohoda, prípadne, že má zdokladovať, že má 5 rokov praxe. Zmluva o združení, v ktorom funguje a inú činnosť vlastne nevykonáva nie je akceptovateľná.

Vychádza mi z toho toľko, že ani sami nevedia čo vlastne chcú. Iný kraj, iný mrav.
Takže ak ste niekto v podobnej situácii, overte si to nenápadne na svojom živnostenskom úrade. To je moja rada.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

my máme tiež zodpovedného zástupcu a povedali nám, že to môže byť aj dohoda, tak ozaj neviem, čo je teraz správne

ináč niektorí naši známi robia zodpovedného zástupcu na živnosť, prídu do firmy raz za mesiac, pokontrolujú doklady, popodpisujú a vyfakturujú si svoju službu ... podľa vás, takto by to mohlo byť? alebo by bola správnejšia dohoda o vykonaní práce?
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Podľa toho, čo dnes mojej klientke povedali asi nie. Popíšem situáciu. Rodinná firma začali mama a brat - vytvorili zduženie, postupne sa pridal otec a dcéra, ktorá vzhľadom k tomu, že nemala vzdelanie alebo rekvalifikáciu na výrobu a predaj pekárenských výrobkov, brat jej bol zodpovedným zástupcom. Pracujú spolu v združení a robia len túto jednu činnosť. Mala prerušenú živnosť kvôli materskej. Dnes jej povedali, že musí buď spĺňať podmienku 6 rokov živnosti v kuse alebo 5 rokov praxe a 3 roky živnosti. Na živnostenskom boli údajne milé a snažili sa jej pomôcť, ale nedoriešili to. Vymysleli sme ďalšiu alternatívu, ale tú sme im ešte nestihli predložiť. Takže keď budem mať ďalšie informácie tak dám vedieť.

Ale tak ako som napísala v predošlom príspevku: Iný kraj, iný mrav. Treba overiť na vlastnom živnostenskom.
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Nižšie uvedené som našla na internete. Možno to pomôže objasniť funkciu zodpovedného zástupcu.
Pekný večer


Zodpovedný zástupca

V prípade, ak podnikateľ nespĺňa odborné predpoklady na prevádzkovanie živnosti, kturú chce vykonávať, je povinný ustanoviť zodpovedného zástupcu.

Ak je podnikateľom právnická osoba, je povinná ustanoviť zodpovedného zástupcu, ak prevádzkuje remeselnú, viazanú alebo koncesovanú živnosť.

Ak je podnikateľom fyzická osoba, môže ustanoviť zodpovedného zástupcu, ktorého prostredníctvom bude živnosť prevádzkovať, vždy. Ak však podnikateľ nespĺňa osobitné podmienky prevádzkovania živnosti, je povinný ustanoviť zodpovedného zástupcu.

Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním manžel (manželka) podnikateľa alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.

Zodpovedný zástupca musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti a musí mať bydlisko na území SR.

Zodpovedným zástupcom právnickej osoby nemôže byť člen dozornej rady, prípadne iného kontrolného orgánu tejto právnickej osoby.

Zodpovedným zástupcom fyzickej ani právnickej osoby nemôže byť osoba, ktorej bolo zrušené živnostenské oprávnenie a to počas troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.

Funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.

Podnikateľ, ktorý má zriadených viac prevádzkarní ako jednu prevádzkareň alebo združenú prevádzkareň a v nich prevádzkuje remeselnú živnosť, viazanú živnosť alebo koncesovanú živnosť, je povinný ustanoviť jedného zodpovedného zástupcu, prípadne viacerých zodpovedných zástupcov pre každú takúto prevádzkareň. Podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou a spĺňa osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti, môže úlohy spojené s výkonom funkcie zodpovedného zástupcu vykonávať aj osobne v jednej takejto prevádzkarni alebo za podmienok ustanovených zákonom vo viacerých takýchto prevádzkarňach.

Ustanovenie zodpovedného zástupcu, ako aj ukončenie výkonu jeho funkcie oznámi podnikateľ živnostenskému úradu v lehote 15 dní. Ak zodpovedný zástupca prestane vykonávať funkciu, musí podnikateľ v lehote 15 dní ustanoviť nového zodpovedného zástupcu. Do ustanovenia nového zodpovedného zástupcu môže pokračovať v prevádzkovaní živnosti, ak tým neohrozí život, zdravie a bezpečnosť ľudí. To neplatí, ak v živnosti pokračuje podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou, má bydlisko na území Slovenskej republiky a spĺňa všeobecné i osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti.
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
V skratke - medzi firmou a zodpovednym zastupcom sa vyzaduje pracovnopravny vztah. To sedi.
A ak mi chce niekto vyvratit, ze dohoda je pracovnopravny vztah, tak nech to skusi.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Shaman
V skratke - medzi firmou a zodpovednym zastupcom sa vyzaduje pracovnopravny vztah. To sedi.
A ak mi chce niekto vyvratit, ze dohoda je pracovnopravny vztah, tak nech to skusi.
Shaman, ale dohoda je pracovno-právny vzťah!
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
ondrejvla
Shaman, ale dohoda je pracovno-právny vzťah!
Ale veď to isté tvrdíš ty! No ja som sa dala zamotať! Zle som čítala, prepááááč!!!
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Po prečítaní tohto príspevku som volal známemu, čo má zodpovedného zástupcu. Ten veci prehladal a zistil:
-so zodpovedným zástupcom má pracovnú zmluvu, ktorej kopiu dal aj na ŽU
-v tej prac. zmluve je písané asi zámerne neurčito, že sa plaba za vykonanú prácu dohodne atď...
-do tejto chvíle akože všetko je zadarmo, nič sa neplatilo, nefaktúrovalo, je len zmluva, nič viac.
-tento zástupca bol ustanovený v r. 1999
-na akú dlhú dobu sa ustanovuje vôbec zodpovedný zástupca ? eraz je r. 2005
-čo z tejto situácie plynie v prípade kontoly ako sa píše hore v príspevkoch ???
Ďakujem za vyjadrenia
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

-čo z tejto situácie plynie v prípade kontoly ako sa píše hore v príspevkoch ???
Ďakujem za vyjadrenia[/QUOTE]

Ja osobne ešte neviem, lebo sa to celé uskutočnilo dnes a na živnostenskom boli náchylné k akémukoľvek riešeniu. Dokonca volali na ministerstvo. Myslím,že momentálne tam nejaké sankcie nebudú, ale čo v budúcnosti. Ale celé sa mi to zdá o zakladaní papierov do zložky.....
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Zuziana
-čo z tejto situácie plynie v prípade kontoly ako sa píše hore v príspevkoch ???
Ďakujem za vyjadrenia
Ja osobne ešte neviem, lebo sa to celé uskutočnilo dnes a na živnostenskom boli náchylné k akémukoľvek riešeniu. Dokonca volali na ministerstvo. Myslím,že momentálne tam nejaké sankcie nebudú, ale čo v budúcnosti. Ale celé sa mi to zdá o zakladaní papierov do zložky.....[/QUOTE]Však daj vedieť, bodaj by sa to len zakladalo
Ahoj
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Ja mam zastupcu a na ZR nepozadovali zmluvu.
No holt, iny kraj, iny mrav.
Alebo to bude len tym, ze som ho ustanovoval v inom tisicroci? :-)
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Shaman
Ja mam zastupcu a na ZR nepozadovali zmluvu.
No holt, iny kraj, iny mrav.
Alebo to bude len tym, ze som ho ustanovoval v inom tisicroci? :-)
Shaman, kedy si bol prihlásiť?, je na to nejaké tlačivo, alebo len poverenie zodpovednej osoby si vypísal, či ŽÚ má svoje tlačivo?
A vôbec, nie je už po termíne? A ešte niečo, keď je do 5 zamestnancov, tak nemusím, však?
Nečuduj sa, pýtam sa, lebo nechcem zomrieť nevedomá!

Bóóže, veď ja som myslela zodpovednú osobu! a píšem zodpovedný zástupca! No vidíš, už mi to fakt dnes nemyslí!
Tak ešte raz - musím niekde nahlásiť zodpovednú osobu?, alebo stačí len mať vo firme poverenie zodpovednej osoby?
Naposledy upravil ondrejvla : 06.07.05 at 19:46
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
[QUOTE=ondrejvla]Shaman, kedy si bol prihlásiť?, je na to nejaké tlačivo, alebo len poverenie zodpovednej osoby si vypísal, či ŽÚ má svoje tlačivo?
A vôbec, nie je už po termíne? A ešte niečo, keď je do 5 zamestnancov, tak nemusím, však?
Nečuduj sa, pýtam sa, lebo nechcem zomrieť nevedomá!

Bóóže, veď ja som myslela zodpovednú osobu! a píšem zodpovedný zástupca! No vidíš, už mi to fakt dnes nemyslí!
Tak ešte raz - musím niekde nahlásiť zodpovednú osobu?, alebo stačí len mať vo firme poverenie zodpovednej osoby?

Kto mi poradí, prosím?
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Ak má firma iba do 5 zamestnancov, nemusí mať zodpovednú osobu a nikde nič nenahlasuje. Iba ak má viac ako 5 zamestnancov, vtedy musí poveriť zodovednú osobu a nahlásiť ju na Úrad ochrany osobných údajov do 30 dní od poverenia.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Zuzka
Ak má firma iba do 5 zamestnancov, nemusí mať zodpovednú osobu a nikde nič nenahlasuje. Iba ak má viac ako 5 zamestnancov, vtedy musí poveriť zodovednú osobu a nahlásiť ju na Úrad ochrany osobných údajov do 30 dní od poverenia.
Ďakujem. A Úrad ochrany osobných údajov, dáš mi aj adresu? Alebo by ju mal mať zamestnanec, ktorý sa zúčastnil školenia a má potvrdenie?
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Tak sa mi zdá že téma sa poberá iným smerom, začala sa zodpovedným zástupcom a končí zodpovednou osobou. A v týchto pojmoch je predsa len rozdiel,
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Na školení tú adresu určite hovorili. Tu je:

Poštová adresa:
Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky
Odborárske námestie č. 3
817 60 Bratislava 15
Slovenská republika

Kontakt :
Kancelária predsedu úradu : +421 (2) 502 39 418
Fax: +421 (2) 502 39 441
E-mail : statny.dozor@pdp.gov.sk
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Zuzka
Na školení tú adresu určite hovorili. Tu je:

Poštová adresa:
Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky
Odborárske námestie č. 3
817 60 Bratislava 15
Slovenská republika

Kontakt :
Kancelária predsedu úradu : +421 (2) 502 39 418
Fax: +421 (2) 502 39 441
E-mail : statny.dozor@pdp.gov.sk
Ďakujem pekne. Už som si ju poznačila, zajtra sa spýtam tej mojej vyškolenej, kde má adresu.
Pekný večer.
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

Shaman
V skratke - medzi firmou a zodpovednym zastupcom sa vyzaduje pracovnopravny vztah. To sedi.
A ak mi chce niekto vyvratit, ze dohoda je pracovnopravny vztah, tak nech to skusi.
Ja by som to skúsila. Nemám pred sebou ZP, ale niekde zo začiatku, skús pozrieť, je to tam presne definované. Takže viem, že DoVP je pracovnoprávny vzťah. Aj keď ŽU ju nie veľmi akceptuje v tejto veci (aspoň u nás), bolo mi povedané, že viac menej pozerajú na to, aby boli platené odvody do SP. Pracovnoprávny vzťah vyžadujú pri fakturacii služieb, na ktoré bol ustanovený zodp. zást. Napr. máme zodp. zást. na stavebnú činnosť, ale momentálne sa venujem inej činnosti resp. na stav. práce nemám zákazku. V tom prípade nie je nutné, aby som zamestnávala zodp. zást.. Akonáhle začnem vykonávať a faktúrovať stav. práce, musím zamestnať zodp. zástupcu, ak skončím s touto činnosťou, skončím mu aj prac. pomer. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
Prepáč, veď to isté tvrdíš aj ty. Až teraz som si to uvedomila, keď som prečítala príspevok ondrejvla.
Naposledy upravil RenataK : 06.07.05 at 20:54 Dôvod: Doplnenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať