Zavrieť

Porady

daňové priznanie a dôchodca

ak bol zamestnanec zamestnaný na dohodu o vykonaní práce, bol poberateľom starobného dôchodku od 1.1.2008 a zarobil na dohodu za rok 2008 35615 sk. (z toho zaplatená daň 6766 sk, príjem bol zdaňovaný preddavkovou daňou). A ešte mal príjem 3150 sk z toho daň 597sk - zrážková daň. Príjem zo starobného dôchodku bol vyšší ako 98496. ako mu v daň. priznaní uplatním vrátenie zaplatenej dane?
Naposledy upravil Inuska17 : 27.03.09 at 06:51
Usporiadat
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Gabriela555 Pozri príspevok
Nezdaniteľné minimum na daňovníka k 1.1.2009 bolo 3435,18.
Výška ročného príjmu do ktorej nemusíte podávať daňové priznanie, a vlastne je daň nulová sa odvíja asi od tejto sumy, tak by to malo byť 1 717,64 Eur/rok. Ja nemám veľské skúsenosti, ale prosím tých čo sú účtovne zdatní, aby to pozreli a opravili ma, alebo potvrdili. Ďakujem
milagros208 Pozri príspevok
V poučení na vyplnenie daňového priznania typ A som našla toto:
UPOZORNENIE
V roku 2009 v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti typu A a v poučení na vyplnenie tohto daňového priznania všade tam, kde sa uvádza postup podľa § 11 ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), sa použijú sumy a výpočty podľa § 11 ods. 2 a 3 zákona v znení účinnom podľa § 52g ods. 1 zákona č. 60/2009 Z. z.
Z toho mi jasne vyplýva, že všade tam,kde sa výpočty a postupy odvíjajú od par. 11 ods. 2 a 3 by sa malo vychádzať zo sumy 4025,70 EUR. T.z. pri odpočte nezdaniteľnej časti na daňovníka a manžela/manželku, ale taktiež aj pri posudzovaní povinnosti podávať DP, prípadne pri príjme u dôchodcu, kde sa v r. 54 uvádza 0, ak jeho príjem nepresiahne 50% sumy 4025,70.
... je to suma 2012,85 €.
0 0
janka67 janka67

janka67 je offline (nepripojený) janka67

Pri uplatnení § 46 zákona o dani z príjmu si dôchodca musí podať DP, alebo sa mu daň môže vrátiť aj po vykonaní ročného zúčtovania?
Viem, že v minulých rokoch si musel podávať DP, ale zaujíma ma, či nedošlo k zmene zákona.
Ďakujem.
0 0
Radinka Radinka

Radinka je offline (nepripojený) Radinka

Takže keď starobný dôchodca zarobil na základe príkaznej zmluvy cca 250,-€ daň. priznanie podávať nemusí?
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

greguska Pozri príspevok
podľa §46 ZoDzP je daň nulová pri príjmoch do polovice nezdaniteľnej sumy základu dane, t.j. do 2012,85 €. Dôchodca s dôchodkom nad 4025,70 € môže pri príjmoch do 2012,85 € zo závislej činnosti podať daňové priznanie "A" a na riadku 54 uvedie nulovú daňovú povinnosť. Na základe toho môže zrazený preddavok alebo zrážku dane dostať späť od správcu dane.

(časopis: práca, mzdy a odmeňovanie)
Môže takto postupovať aj dôchodca, ktorý poberá dôchodok iba od 1.7.2009?
Jeho príjmy dovtedy boli z pracovnej zmluvy 1900 €.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

invest Pozri príspevok
Môže takto postupovať aj dôchodca, ktorý poberá dôchodok iba od 1.7.2009?
Jeho príjmy dovtedy boli z pracovnej zmluvy 1900 €.
Ak je poberateľom starobného dôchodku od 1.7.2009, tak má nárok na uplatnenie celej NČ, t.j. 4025,70 €...
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Anja111 Pozri príspevok
Ak je poberateľom starobného dôchodku od 1.7.2009, tak má nárok na uplatnenie celej NČ, t.j. 4025,70 €...
Ďakujem. Len uvažujem že je možné uplatniť aj § 46 zákona o dani z príjmov, keď nezarobil 2012,85?? V podstate to vyjde rovnako - daň mu vrátia.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Dôchodca mal v roku 2009 súhrn dôchoddddku nižší ako ja odpočítateľná položka a tak by si v DP mohol uplatniť OP vo výške tohto rozdielu (4 025,70 - súhrn dôchodkov).

Mám otázku " započíta sa do súhrnu dôchodkov aj vianočný príspevok" ??
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Dana 22 Pozri príspevok
Dôchodca mal v roku 2009 súhrn dôchoddddku nižší ako ja odpočítateľná položka a tak by si v DP mohol uplatniť OP vo výške tohto rozdielu (4 025,70 - súhrn dôchodkov).

Mám otázku " započíta sa do súhrnu dôchodkov aj vianočný príspevok" ??
Vianočný príspevok sa nezapočítava.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
VERONIKA6 Pozri príspevok
Vianočný príspevok sa nezapočítava.
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Prosím ešte o info, kde to náhdem napísané ?
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

vypĺňam cez drsr daňové priznanie pre svokru - už niekoľko rokov je poberateľkou starobného dôchodku, v roku 2009 na základe dohody o vykonaní práce mala príjem zdanený zrážkovou daňou. jej príjem z dohody o vykonaní práce bol nižší ako 2012,85 €.
a teraz problém - kde, čo mám zaškrknúť v daňovom prizaní FO A, aby jej na riadku 37 nevyskakovala odpočítateľná položka na daňovníka?
v III.odd. - údaje na uplatnenie zníženia základu dane je síce položka, kde sa dá zaškrtnúť že je poberateľkou dôchodku, ale riadok 28 sa viaže na riadok 29 a pokiaľ nevyplním úhrnnú sumu dôchodkov za rok 2009, nemôžem ani zaškrtnúť že je poberateľkou dôchodku. Musím túto časť naozaj vypĺňať, ak má prijmy nižšie ako spomínaných 2012,85 €? Ako to spraviť, aby to bolo správne vrátane možnosti, že tam nebudem uvádzať úhrn dôchodkov?
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Ja som to vyplnovala ručne, a ked si to tam dôchodca bol zaniesť tak si tam tiež musel vyplniť kolonku koľko dôchodku dostal za r.2009. Bola som tiež z toho prekvapená ved doteraz to nevyžadovali.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

podľa §46 ZoDzP je daň nulová pri príjmoch do polovice nezdaniteľnej sumy základu dane, t.j. do 2012,85 €. Dôchodca s dôchodkom nad 4025,70 € môže pri príjmoch do 2012,85 € zo závislej činnosti podať daňové priznanie "A" a na riadku 54 uvedie nulovú daňovú povinnosť. Na základe toho môže zrazený preddavok alebo zrážku dane dostať späť od správcu dane.

(časopis: práca, mzdy a odmeňovanie) vid príspevok 16

ja som to už tiež zaniesla na DU a vôbec nechceli doplniť výšku dôchodku
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Lubica H Pozri príspevok
vypĺňam cez drsr daňové priznanie pre svokru - už niekoľko rokov je poberateľkou starobného dôchodku, v roku 2009 na základe dohody o vykonaní práce mala príjem zdanený zrážkovou daňou. jej príjem z dohody o vykonaní práce bol nižší ako 2012,85 €.
a teraz problém - kde, čo mám zaškrknúť v daňovom prizaní FO A, aby jej na riadku 37 nevyskakovala odpočítateľná položka na daňovníka?
v III.odd. - údaje na uplatnenie zníženia základu dane je síce položka, kde sa dá zaškrtnúť že je poberateľkou dôchodku, ale riadok 28 sa viaže na riadok 29 a pokiaľ nevyplním úhrnnú sumu dôchodkov za rok 2009, nemôžem ani zaškrtnúť že je poberateľkou dôchodku. Musím túto časť naozaj vypĺňať, ak má prijmy nižšie ako spomínaných 2012,85 €? Ako to spraviť, aby to bolo správne vrátane možnosti, že tam nebudem uvádzať úhrn dôchodkov?
Sú dve možnosti - jednoducho tú časť ignoruj, nezaškrtni, že je dôchodkyňa, neuveď NZČ a je to ..... vytlačí to aj tak
alebo si stiahni verziu daňové priznanie zdarma na www.kros.sk a vyplň tlačivo tam. Tam sa dá zaškrtnúť, že je dôchodca a výšku príjmu neuvádzaš.
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

evina Pozri príspevok
Sú dve možnosti - jednoducho tú časť ignoruj, nezaškrtni, že je dôchodkyňa, neuveď NZČ a je to ..... vytlačí to aj tak
alebo si stiahni verziu daňové priznanie zdarma na www.kros.sk a vyplň tlačivo tam. Tam sa dá zaškrtnúť, že je dôchodca a výšku príjmu neuvádzaš.

vidíš, to som si neuvedomila, že sa to dá vytlačiť - ja som len zbadala hlášku "v dokumente sú logické chyby" a nepokračovala som ďalej. takže - vytlačím a doručím, nech si na daňovom úrade povedia, či to tam chcú alebo nie. veľká vďaka za nápomoc :-)
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Prosím Vás a ako je to s predčasným dôchodcom, ktorý v roku 2008 nastúpil na predčasný starobný dôchodok, pracuje na mandátnu zmluvu. Má nárok na odpočítateľnú položku????

ďakujem za každú odpoveď
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

toria Pozri príspevok
Prosím Vás a ako je to s predčasným dôchodcom, ktorý v roku 2008 nastúpil na predčasný starobný dôchodok, pracuje na mandátnu zmluvu. Má nárok na odpočítateľnú položku????

ďakujem za každú odpoveď
Pokiaľ bol celý rok 2009 predčasným dôchodcom, nárok na odpočítateľnú položku nemá.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

dobrý den ak potrebujem dôchodcovi urobiť danové priznanie, ktorý šiel na predčasný dôchodok v priebehu roku 2009, t.j. 1.1.2009 pracoval, má nárok na odpočitateľnú časť? Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá je na predč. dochodku už dva roky?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

latka Pozri príspevok
dobrý den ak potrebujem dôchodcovi urobiť danové priznanie, ktorý šiel na predčasný dôchodok v priebehu roku 2009, t.j. 1.1.2009 pracoval, má nárok na odpočitateľnú časť? Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá je na predč. dochodku už dva roky?
Na seba si môže odpočítať plnú sumu NČ, keďže k 1.1.09 ešte nebol dôchodcom a na manželku len rozdiel NČ-suma dôchodku.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Lubica H Pozri príspevok
vidíš, to som si neuvedomila, že sa to dá vytlačiť - ja som len zbadala hlášku "v dokumente sú logické chyby" a nepokračovala som ďalej. takže - vytlačím a doručím, nech si na daňovom úrade povedia, či to tam chcú alebo nie. veľká vďaka za nápomoc :-)
Ja som včera vypĺňala na drsr.sk DP FO B, tiež mi zahlásilo že v dokumente sú logické chyby, ale prešla som si to celé, mám to podľa mňa dobre. Nemôže byť chyba v tom, že som nedala 0 na niektoré riadky, kt. sa danej FO netýkali (napr. nemal príjmy podľas §6, tak som tam nepísala nič, ani 0)?
Naposledy upravil JarkaL : 14.02.10 at 10:50
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

JarkaL Pozri príspevok
Na seba si môže odpočítať plnú sumu NČ, keďže k 1.1.09 ešte nebol dôchodcom a na manželku len rozdiel NČ-suma dôchodku.
dakujem veľmi pekne, a do príjmu si okrem príjmu zo závislej činnosti z potvrdenia od zamestnávateľa uvádza niekde aj výšku dôchodku v roku 2009?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať